Menu
Gürcistan / Tiflis

Tiflis Gezi Rehberi, Gürcistan Tiflis Gezilecek Yerler, Tiflis Gezi Rotası

Tiflis Gezi Rehberi, Gürcistan Tiflis Gezilecek Yerler, Kazbegi Gezilecek Yerler, Tiflis Gezi Notları ve Rotası

Tiflis gezi rehberime hoş geldiniz. Gürcistan’nın başkenti Tiflis ve Kazbegi uzun zamandır gezilecek yerler listemdeydi. Kafkasların gözbebeği Tiflis, kendine özgü mimarisi, tarihi mekanları, doğası ve lezzetli yemekleri ile bir hafta sonu gezisinden daha fazlasını hakediyor. Tiflis gezi notlarımın ilerleye bölümlerinde de bahsedeceğim kısıtlı bütçesi olanlar ve vize işleriyle uğraşmak istemeyenler için Gürcistan – Kafkasya rotası çok güzel bir seçenek. Tiflis’te gezilecek yerler, nerede kalınır? neler yenir içilir, Tiflis’te araba kirama ve  Tiflis rotası hazırlayanlar için diğer pratik bilgiler sizin için hazırladığım Gürcistan Tiflis gezi rehberimde.

tiflis gezi rehberi, tiflis gezilecek yerler, tiflis gezisi

Tiflis’in genel görüntüsü, Maidan Bazaar ve Narika Kalesi, Tiflis Gezi Rehberi

Tiflis’e Nasıl Gidilir ?  Tiflis Gezi Rehberi

Komşumuz Gürcistan’a arabayla gidebilirsiniz ya da benim yaptığım gibi Sabiha Gökçen’den Pegasus ile gidebilirsiniz. Sabah saatlerinde İstanbul’dan ayrıldım. Uçağın penceresinden manzarayı seyrede seyrede Tiflis’e vardım. Unutmadan bir hatırlatma Turkiye ile Gürcistan arasindaki 1 saat zaman farkı var.

Avrupa’nın diğer ülkelerinden Gürcistan ziyaret etmek isteyenlere aşağıdaki havayolu şirketlerine bir göz atmanızı tavsiye ederim.

 • Agean Havayolları 
 • Lufthansa Havayolları
 • Ukrayna Havayollari

tiflis gezi rehberi, tiflis gezilecek yerler, gürcistan gezi rehberi, gürcistan gezilecek yerler (2)

Tiflis Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Gidilir ? : Tiflis Gezi Rehberi

Şehir merkezine gitmenin en ucuz yolu 37 numaralı otobüslere binmek  ve tercihinize göre ya Özgürlük Meydanında ya da Rustaveli Caddesinde inmek ve havaalanına geri dönerken de aynı yolu izleyebilirsiniz.

Tiflis Gezi Rehberi

Tiflis Havaalanın dışında bekleyen 37 numaralı otobüs, Tiflis Gezi Rehberi

Tiflis Havaalanından şehir merkezine yolculuğunuz yaklaşık 30 – 40 dakika kadar sürüyor. Otobüs durağı Arrivals Hall’un hemen önünde bulunuyor ve otobüsler yaklaşık her 20-30 dakikada bir kalkıyor.

Tiflis Gezilecek Yerler : Tiflis Gezi Rehberi

Tiflis’te gezilecek yerlerin bir kısmı ücretsiz ve Tiflis’in sokaklarında dolaşmak büyük bir zevk. Bazı güzellikler bir kuruşa bile mal olmuyor. Tiflisin eski şehirinde, kiliseler, büyüleyici eski binalar, arnavut kaldırımlı caddeler, şirin dar yan sokaklar, bir sinagog ve bir camii, birkaç da park var. Bu güzellikleri şehir içinde yürüyerek çok kolaylıkla keşfedebilirsiniz.

Tiflis Gezi Rehberi, tiflis gezilecek yerler, Gürcistan Gezi Rehberi, Gürcistan Gezilecek Yerler

Tiflis yürümesi keyifli bir sehir, Tiflis Gezi Rehberi

Tiflis’te gezilecek görülecek yerler bana biraz gözardı edilmiş gibi geldi. Eğer yürüyerek gezmeyi, küçük şirin sokakları, faklı mimarileri keşfetmeyi seviyorsanız, Tiflisi kesinlikle çok seveceksiniz. Tiflis’i en iyi şekilde keşfetmek icin bol bol yürümenizi tavsiye ederim. Keza nerede ne göreceğiniz bilemiyorsunuz. Tiflis sürprizlerle dolu bir şehir.

tiflis gezi rehberi, Tiflis Gezilecek Yerler, Gürcistan Gezi Rehberi, Gürcistan Gezilecek Yerler

Tiflis Gezi Rehberi

Bu 3 günlük Tiflis gezi planını yaparken Gürcistan’nın doğasını ve çok kültürlülüğünden izler görecek şekilde planladım. Tiflisi gezisini de sadece Tiflis ile sınırlı tutmayıp şehir dışındaki diğer Jvari Manastırı, Kazbegi Dağı gibi yerleri de gezi rotama ekledim ve Tiflis’te gezilecek yerler listesini de kronolojik sırayla yaptım.

tiflis gezi rehberi, tiflis gezilecek yerler, Gürcistan Gezi Rehberi, Gürcistan Gezilecek Yerler

Meidan Bazaar’fa gelin ve gelenksel giysileriyle damat, Gürcistan Tiflis Gezi Rehberi

Neyse, Tiflis’e öğleden sonra vardım ve otele check in yaptıktan sonra soluğu kaldığım otel yakın olması nedeniyle Kote Afkhazi Caddesinde aldım.

Tiflis Gezi Rehberi, Tiflis Gezilecek Yerler, Gürcistan Gezi Rehberi, Gürcistan Gezilecek Yerler, Ovanes Tumaniani

Tiflis’in şirin caddelerinden biri, Tiflis Gezilecek Yerler

Kote Afkhazi Caddesi‘nin bir ucu Maidan‘a bir diğer ucu ise Özgürlük Meydanı’na uzaniyor ve ağaçlarla çevirili, pek çok kafe ve restoran var. Eğer Tiflis gezinize nereden başlayacağınızı tam olarak bilmiyorsunuz, Kote Afkhazi Caddesi başlangıç noktanız olsun.  Kote Afkhazi Caddesi ‘nde ilk durağım Büyük Tiflis Sinagogu.

1. Büyük Tiflis Sinagogu Tiflis Gezilecek Yerler

Gürcü Sinagogu olarak da bilinen Büyük Sinagog,  19. yüzyılın sonlarında Tiflis’e yerleşen Akhalzikhe Yahudileri tarafından 1895-1903 yılları arasında eklektik bir tarzda tuğlalarla inşa edilmiş.

Tiflis Gezi Rehberi, tiflis gezilecek yerler, Gürcistan Gezi Rehberi, Gürcistan Gezilecek Yerler, Tiflis Sinagogu

Tiflis Sinagogu, tiflis’de gezielcek yerler

Sanırım ilk kez bir sinagogu ziyaret ettim. Gezilerim sırasına sinagoglar gördüm ancak ama kapıları kapalı olduğu için içeri girme fırsatım olmadı. Büyük Sinagog’un kapılarını açık görünce bir girip bakmadan edemedim.

Tiflis Gezi Rehberi, Tiflis Gezilecek Yerler, Gürcistan Gezi Rehberi, Gürcistan Gezilecek Yerler, Tiflis Sinagogu

tiflis gezi rehberi

2. Meidan Bazaar Tiflis GezilecekYerler

Meidan Bazaar, Narika Kalesinin eteklerinde yer alıyor. Kafeler, restoranlar, Metheki Köprüsü ve Kura Nehri burada.

Tiflis Gezi Rehberi, Tiflis Gezilecek Yerler, Gürcistan Gezi Rehberi, Gürcistan Gezilecek Yerler, Tiflis Sinagogu. Meidan Bazaar

Güzel mimarisi ile Meidan Bazaar, Tiflis Gezilecek Yerler

Buraya geldiğinizde söyle bir etrafınıza bakıp nereleri keşfetmek istediğiniz size kalmış. İster buradan Narika Kalesine tırmanın, ister Metheki Köprüsünden geçip Metheki Kilisesini ziyaret edin, ister Sülfür Hamamlarına doğru yürüyün.

48408A77-F7F5-4C77-A476-6DE6EA9E9401

Nehir Manzarasiyla Tiflis, Tiflis Gezi Rehberi

Tercih sizin. Benim tercihim Kura Nehrini Takip ederek Barış Köprüsü’ne gitmek oldu.

3. Barış Köprüsü ( Bridge of Peace )

Barış Köprüsü, Eski Tiflis ile daha modern yapıların olduğu yeni Tiflis’i Kura Nehri’nin üzerinden geçerek birleştiriyor.

Tiflis Gezi Rehberi, Tiflis Gezilecek Yerler, Gürcistan Gezi Rehberi, Gürcistan Gezilecek Yerler, Kura Nehri

Tiflis’in Barış Köprüsü, Tiflis Gezilecek Yerler

Mayıs 2010’da Tiflislilerin kullanımına açılan Barış Köprüsü, modern bir sekilde dizayn edilen bir çelik köprü ve haklı olarak artık turistlerin ilgi odağı. Özellikle akşamüstü dans eden, şarkı söyleyen sanatçılar var.

Tiflis Gezi Rehberi, Tiflis Gezilecek Yerler, Gürcistan Gezi Rehberi, Gürcistan Gezilecek Yerler, Rike Park

Barış Köprüsü, Tiflis Gezi Rehberi

Köprü deyip geçmeyin,  Şehrin ve Kura Nehrinin tadını çıkartmak için buraya gelin.

4. Rike Park Tiflis Gezilecek Yerler

Barış Köprüsünden geçerecek gelebileceğiniz Rike Park, çok yakın bir zamanda halka açılmış. Park çiçeklerle bezeli ister oturup etrafta neler var neler yok şöyle bir kolaçan edin, ister dinlenin.

Tiflis Gezi Rehberi, Tiflis Gezilecek Yerler, Gürcistan Gezi Rehberi, Gürcistan Gezilecek Yerler, Rike Park

Rike Parkin genel goruntusu, Tiflis Gezilecek Yerler

Rike Park’in bir bölümünde Alman Hükümeti tarafından verilen Berlin Duvarından küçük bir parça da burada sergileniyor.

P1310393 tiflis 1

Berlin Duvarının parçaları, tiflis gezi rehberi

Parkın bir diğer ucu ise Europe Square – Avrupa Meydanı ile birleşiyor. Rike Park’tan Narika Kalesi’ne giden terefeliğe göreceksiniz.

Tiflis Gezi Rehberi, Tiflis Gezilecek Yerler, Gürcistan Gezi Rehberi, Gürcistan Gezilecek Yerler, Rike Park

Narika Kalesine tırmanmak istemezseniz, buradan benim yaptığım gibi 2012’de kullanıma açılan terefelikle  Mtkvari Nehrin’in üstünden geçerek Narika Kalesine çıkabilirsiniz. Terefeliğin ücreti 1 Lari. Gününün  belli saatlerinde bilet gişesinin önünde kuyruk oluyor. Aklınızda bulunsun.

4. Narika Kalesi ve Kartelis Deda Heykeli

Rike Park’tan bindiğim terefelikle bu asırlık kaleye ulaştım. Narika Kalesi,  Semba Katedrali gibi tüm bir şehri tepeden görüyor.

tiflis narika kalesi, tiflis gezilecek yerler

Tiflis’e hakim görüntüsü ile Narika Kalesi, Tiflis Gezilecek Yerler

Narika Kalesi, 1827’deki bir deprem sırasında önemli ölçüde hasar görmüş. Ancak kalenin orijinal duvarının bir  kısımı hala ayakta. Narika Kalesinin içinde bulunan Aziz Nikolaos Kilisesi de yine aynı deprem sırasında yıkılmış. 1996 yılında kiliseyi restore etmişler. Bence zirveye ulaşmanın en hızlı ve kolay yolu teleferikle yukarı çıkmak. Size tavsiyem terefelikle yukarı çıkıp yürüyerek aşağı inmek.

Tiflis Gezi Rehberi, Tiflis Gezilecek Yerler, Gürcistan Gezi Rehberi, Gürcistan Gezilecek Yerler, Narika Kalesi

Narika Kalesinin arka tarafı, Tiflis Gezilecek Yerler

Narika Kalesine bir sur demek daha doğru olur sanırım. Keza duvarların gerisinde müze, sergi, kafe vs yok. Ancak her seye rağmen Kaleden  Tiflis’in kuşbakışı manzarası son derece güzel. Eğer benim gibi manzara sevenlerdenseniz, kaleye mutlaka çıkın. Burada fotoğraf çekmek için çok zaman harcadım.

Tiflis Gezi Rehberi, Tiflis Gezilecek Yerler, Gürcistan Gezi Rehberi, Gürcistan Gezilecek Yerler, Tiflis Gezisi, Kartelis Deda

Tum heybetiyle Kartelis Deda, Tiflis Gezilecek yerler

20 metre yüksekliğindeki Kartelis Deda Gürcistan’ın en önemli sembollerinden. Tiflis’te şehrin hemen hemen her yerinden görülebiliyor. Eğer Narika Kalesine kadar çıkarsanız, Kartelis Dada’yi görebilirseniz.

5. Abanotubani Bölgesi ve Sülfür Hamamları 

 • Sülfür Hamamları

Tiflis’in geleneksel kükürt hamamları, Eski Kent’in Abanotubani Bölgesinde yer aliyor. Kükürt kokusu yükselen kırmızı tuğlalı kubbeleri hicbir sekilde gözlerden kaçmıyor.

7B301067-4C3A-4070-B637-85F1C418A20B

Hem tarihi önemi hem de yerel deneyimi nedeniyle  Tiflis’te kesinlikle ziyaret edilmesi gereken en iyi yerlerden biri.

Tiflis Gezi Rehberi, Tiflis Gezilecek Yerler, Gürcistan Gezi Rehberi, Gürcistan Gezilecek Yerler, sülfür hamamı

Şehir sülfür kaplıcaları uzerine kurulu ve zaten Tiflis, Gürcü Dilinde “sıcak” anlamına geliyor.

 • Abanotubani Bölgesi

Sülfür Hamamları’nın çevresindeki güzel yapılarıyla Abanotubani Bölgesi Tiflis’in geri kalanlarından hemen ayrılıyor. İşlemeli, cumbalı, mozaik desenli yapılar tek kelime ile harika.

Tiflis Gezi Rehberi, Tiflis Gezilecek Yerler, Gürcistan Gezi Rehberi, Gürcistan Gezilecek Yerler, Abanotubani Tiflis, Abanotubani Tblisi

Burada termal suların aktığı küçük bir dere var. Yalnız duyduğuma göre yağışların az olduğu dönemde dereden çok fazla akmıyormuş.

Tiflis Gezilecek Yerler, Gürcistan Gezi Rehberi, Gürcistan Gezilecek Yerler, Abanotubani Tiflis, Abanotubani Tblisi

Sülfür hamamlarına gitmek istemeseniz bile buradaki restoranlar birinden soluklanıp Gücü şaraplarının tadına bakabilirsiniz. Hem dinlenmek, hem bir şeyler yemek, hem de güzel yapılara bakmak için kesinlikle harika bir yer.

tiflis gezilecek yerler, Gürcistan Gezi Rehberi, Gürcistan Gezilecek Yerler, Abanotubani Tiflis, Abanotubani Tblisi, tiflis gezisi

 • Jumah Camii

Gürcistan tarihi boyunca çeşitli dinlerin ve kültürlerinin geçiş noktası olmuş. Buradaki ilk camii 1700’lü yıllarda Osmalılar tarafından kurulmuş. Ancak o ilk camii yıkılmış.

53BC9C8D-E4FC-4E0C-B012-EE1D7053B45D

Bugün gördüğümüz Jumah Camii 1800’lü yıllarda restorasyondan geçen camii. Jumah Camii’ni diğer camilerden ayıran bir özellik ise Gürcistan’da yaşayan hem sunni hem şii müslümanlar tarafından ortak olarak kullanılması.

6. Mtskheta Şehri

Tiflis’deki ikinci günümü Gurcistan’daki diger tarihi ve doğal güzellikleri görmek için ayırdım. Mtskheta Sehri, Tiflis’in 18 Km dışında ve buraya 15 – 20 dakika gibi kısa bir sürede Tiflis’den ulaşabilirsiniz. Mtskheta şehrini ilginç kılansa Jvari Manastırı ve Svetitskhoveli Katedrali‘nin UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunması.

Tiflis Gezi Rehberi, Tiflis Gezilecek Yerler, Gürcistan Gezi Rehberi, Gürcistan Gezilecek Yerler, Mtskheta

Mtskheta, Gürcistan’ın en şehirlerinden biri ve ülkenin eski başkenti. Şehir meydanında  küçük çeşitli kafeler ve restoranlar var.

 • Svetitskhoveli Katedrali

Bu devasa katedral şehrin kalbinde yer alıyor. Bu nedenle katedrali görmemeniz neredeyse imkansız. Bir efsaneye göre İsa’nın peleri burada gömülüymüş. Bugün görünen katedralin geçmişi on birinci yüzyıla kadar uzansa da kilise çevresinde yapılan kazalar bize bu bölgede daha eski bir kilisenin olduğunu gösteriyor. Üç katlı olan  Svetitskhoveli Katedrali’nin içi fresklerle kaplı.

Tiflis Gezi Rehberi, Tiflis Gezilecek Yerler, Gürcistan Gezi Rehberi, Gürcistan Gezilecek Yerler, Svetitskhoveli Katedrali

Ayrıca Gürcistan tarihinde önemli olan kişiler ve krallar burda gömülü. Katedral’in büyük bir bahçesi var.  Svetitskhoveli Katedrali’nin yüksek duvarları ve burçları savunma amacıyla da kullanılmış.

Tiflis Gezi Rehberi, Tiflis Gezilecek Yerler, Gürcistan Gezi Rehberi, Gürcistan Gezilecek Yerler, Svetitskhoveli Katedrali

Eğer benim yaptığım gibi katedrali cuma günü zirayet ederseniz, sadece katedrali gezmekle kalmayıp, Gürcü nikahına da tanık olabilirsiniz.

 • Jvari Manastırı

Svetitskhoveli Katedrali’inden sonraki durak Jvari Manastırı. Jvari Manastırı ya da Kutsal Haç Kilisesi Gürcistan’ın en kutsal, en eski ve en ünlü ibadethanelerinden biri. Yerli halk için bir hac vazifesi goruyor. Girişi ücretsiz olan Jvari Manastırı,  Iberia Guaramid hanedanı I. Stepanoz’in hüküm sürdüğü  586 ve 604 yılları arasında inşa edilmiş.

Tiflis Gezi Rehberi, Tiflis Gezilecek Yerler, Gürcistan Gezi Rehberi, Gürcistan Gezilecek Yerler, Jvari Manastiri

Jvari Manastiri, Gürcistan Gezi Rehberi

Jvari Manastırının bulunduğu yer önceleri paganların barınağıymış. 4. yüzyılda tahta bir haç yerleştirilmiş. Bu haç paganlığın çöküşünü ve hristiyanlığın yükselişini sembolize ediyor. Jvari Manastırının tam ortasında bugün de koskocaman bir haç var.

14FD2503-0F55-4E6B-A420-A5EC27433E54

Jvari Manastırı yüksek bir tepeye kurulu  ve  buradan hem bölgenin hem de  Mtskheta şehrinin  manzarası tek kelime ile harika.

Tiflis Gezi Rehberi, Tiflis Gezilecek Yerler, Gürcistan Gezi Rehberi, Gürcistan Gezilecek Yerler, Jvari Manastiri, Cvari Manastiri

Eğer araba kiralayarak giderseniz, manastırın dışında park yeri var. Buraya ücretsiz bir şekilde park edebilirsiniz.

Mtskheta’ ya ve Jvari Manastırına Nasıl Gidilir ? 

Turla değil kendi imkanlarınızla en ekonomik sekilde Mtskheta’ya ve Jvari Manastırına gitmek isterseniz, izlemeniz gereken yol şöyle,

 • Metro ile Didube Otobus Durağına gidin. Metro ucreti 1  GEL
 • Kazbegi yazan tabelaları bulun.
 • Marshrutka adı verilen minibüsler ile gidiliyor. Marshrutka Mtskheta diye sorun. Burada gişelerden minibus biletlerinizi satın alın.

Jvari Manastırı, Mtskheta’ya çok yakın gibi gözükse de 12 kilometre uzakta. Bu nedenle Mtskheta’dan Jvari Manastırına gitmek için taksiye atlayın. Binmeden önce pazarlık yapabilirsiniz. Taksi ücreti 10 – 15 GEL arası.

Tiflis’den Taksi ve Günlük Tur ile Mtskheta’ya Gidiş

Son olarak, Duibe Otobüs Durağı  Gürcistan gezisi planlayanlar için çok önemli çünkü Kutaisi, Kazbegi, Borjomi ve Batumi’ye otobusler bu duraktan kalkıyor.

7. Ananuri Kalesi

Tiflis’ten 72 km uzaklıkta bulunan Ananuri Kalesi, zümrüt yeşili Aragvi Nehrini kenarında kurulu. İlk bakışta tek bir kale gibi gözükse de aslında iki ayrı kale bir duvarla birleştirilerek büyük bir kompleske dönüştürülmüş.

ananuri fortress, ananuri kalesi, tiflis gezi rehberi, tiflis gezilecek yerler, gürcistan gezilecek yerler

Aragvi Nehrinin yanında bulunan Ananuri Kalesi

Ananuru Kalesinde de iki tane ayri  kilise var. Bu kiliseler Church of the Assuption ve Church of Virgin Mary kiliseleri.

ananuri fortress, ananuri kalesi, tiflis gezi rehberi, tiflis gezilecek yerler, gürcistan gezilecek yerler, ananuri kalesi nerede

Annanuri Kalesinin girişi ücretsiz. İçini gezmek birkaç saatiniz alacak. Kalenin surlarında gezin ve kesinlikle manzaranın tadını çıkartın. Bu güzel yapı UNESCO’nun Geçişi Dünya Mirasi Listesinde bulunuyor. Umarım bir gün UNESCO Dünya Mirası olarak listelenir.

8. Tiflis’ten Kazbegi Gezisi

Neden Kazbegi’ye gidelim? Neden mi ? Çünkü Kazbegi, gezginlere Gürcistan’ın en güzel manzaralarından birini sunuyor. Bu nedenle manzara, yürüyüş, doğa, tarih meraklıysanız,  Kazbegi Gürcistan’da mutlaka gezilecek yerler listenizde olsun.

Hiç şüphesiz Kazbegi gezisinin  yıldızı, muhteşem Kazbegi Dağı’nın karşında küçük bir tepenin üstünde kurulu ünlü Gergeti Trinity Kilisesi. Öyle ki Gergeti Trinity Kilisesi Gürcistan’ın adeta sembolü.

kazbegi gezisi, kazbegi gezilecek yerler, tiflis gezisi, tiflis gezilecek yerler, kazbegi nerede, kazbegi nasil gidilir

kazbegi gezisi, kazbegi gezilecek yerler, tiflis gezisi, tiflis gezilecek yerler, kazbegi nerede, kazbegi nasıl gidilir

Kazbegi gezisinde gezilecek yerler biraz daha yakından bakalım.

9. Rusya – Gürcistan Dostluk Anıtı – Russia–Georgia Friendship Monument

Kazabegi gezisinin gezilecek ilk yer Rusya Gurcistan Dosluk Anıtı – Russia–Georgia Friendship Monument.  Gudauri kasabası yakınlarındaki askeri karayolu üzerinde bulunan anıt, Gürcistan’ı Rusya’nın bir himayesi olarak kuran Georgievsk Antlaşması’nın iki yüzüncü yılını anmak için inşa edildi.

Tiflis Gezi Rehberi, Tiflis Gezilecek Yerler, Gürcistan Gezi Rehberi, Gürcistan Gezilecek Yerler, Russia–Georgia Friendship Monument, Rusya-Gürcistan Dostluk Anıtı

Silindir şeklindeki anıtın içinde, Rusya Gurcistan Dosluk Anıtı, Rus ve Gürcü tarihinden ve kültüründen motifler, tasvirler bulunan büyük bir duvar. Anıt birkaç kemer üzerine oturtulmuş ve her bir kemerin altında Şeytan Vadisine ve Kafkas Dağlarına bakan  balkonlar var.

Tiflis Gezi Rehberi, Tiflis Gezilecek Yerler, Gürcistan Gezi Rehberi, Gürcistan Gezilecek Yerler, Russia–Georgia Friendship Monument, Rusya-Gürcistan Dostluk Anıtı

Rusya Gurcistan Dosluk Anıtı, Tiflis Gezilecek Yerler

Balkonlardan, çevredeki doğanın muhteşem manzarasını çok güzel bir şekilde görüyorsunuz.

tiflis gezisi

Meraklısı için belirteyim, anıtın yakınında yamaç paraşütü gibi etkinkliker de var. Anıt bir hayli yüksek bir noktaya kurulmuş.  Bu nedenle yaz aylarında bile oldukça soğuyabiliyormuş. Yanınızda sıcak tutucak kıyafetler bulunduğundan emin olun.

10. Gergeti Trinity Kilisesi 

Gergeti Trinity Kilisesi ya da Gergeti Teslis Kilisesi son derece sade bir sekilde inşa edilmiş ama bir o kadar ikonik bir kilise. Ancak şehir merkezine  uzaklığı ve bir dağın tepesindeki konumu onu biraz ulaşılmaz yapıyor. Gergeti Trtinity Kilisesi artik öylesine  turistik ki  Gürcistan gezi rotalarının olmazsa olmazı.

Tiflis Gezi Rehberi, Tiflis Gezilecek Yerler, Gürcistan Gezi Rehberi, Gürcistan Gezilecek Yerler, Kazbegi gezisi, Gergeti Teslis Kilisesi, nasilgezdim

Buraya ancak Stepantsminda kasabasından araçlarla ulaşılabiliyor. Aracınızı Gergeti Teslis Kilisesi’nin  yakınındaki park yerlerinden birinde bırakıyorsunuz ve oradan küçük bir patikayı takip ederek kiliseye ulaşıyorsunuz. Sizi ilk olarak Gergeti Trinity Kilisesi‘nin çan kulesi karşılıyor. Çan kulesinin altındam geçip kilisenin bahçesine giriyorsunuz. Çan kulesi,ana kiliseden ayni bir şekilde inşa edilmiş.

kazbegi gezisi, kazbegi gezilecek yerler, tiflis gezisi, tiflis gezilecek yerler, kazbegi nerede, kazbegi nasil gidilir, gürcistan gezilecek yerler, gürcistan gezi rehberi

Gergeti Teslis Kilisesi turistlerle dolup taşıyor. Eğer yaz aylarında ziyaret ediyorsanız ve short giyiyorsanız bacaklarınızı kapatmanız gerekiyor. Bu söylediğim erkekler için de geçerli. Kilisenin çevresinde eşarp ve örtü var. Yanınızda uygun kiyafet yoksa bunları kullanabilirsiniz. Ben de öyle yaptım.

Tiflis Gezi Rehberi, Tiflis Gezilecek Yerler, Gürcistan Gezi Rehberi, Gürcistan Gezilecek Yerler, Kazbegi gezisi, Gergeti Kilisesi, nasilgezdim

Gergeti Trinity Kilisesi’nin yakınlarında uçsuz bucaksız bir doğa ve Kazbegi Dağı’nın muhteşem manzarasından  başka bir şey yok. Kazbegi ve Gergeti Trinity Kilisesi Gürcistan Gezimi tek kelimeyle eşsiz kıldı. Gezinizi bir tek Tiflis ile sınırlamayın bir şekilde buraya gelin.

11. Kazbegi The Rooms Otel’de Öğle Yemegi

Eğer bütçeniz ve zamanınız için uygunsa, Kazbegi’de bulunan The Rooms Otel‘de öğle yemeği için uğramanızı tavsiye ederim.

Tiflis Gezilecek Yerler, Kazbegi nerede, Tiflis Gezilecek Yerler, Tiflis Gezisi

Otelden Kazbegi Dagları’nın manzarası tek kelime ile harika. Ayrıca burada yediğim  öğle yemeği on numaraydı. Dana ızgara ve patates salatası sipariş ettim. Kesinlikle Gürcistan’daki en lezzetli yemeklerdendi.

gurcistan gezilecek yerler, tiflis gezilecek yerler, tiflis gezisi, kazbegi gezisi, kazbegi nerede

The Rooms Otelin balkonu ve arkada Kazbegi Manzarasi, Gurcistan Gezi Rehberi

12. Shota Rusteveli Caddesi 

Tiflis’teki üçüncü günüme şehri gezmeye Tiflis’in en önemli caddesi olan Rustvelli Caddesinden başladım.

Tiflis Gezi Rehberi, Tiflis Gezilecek Yerler, Gürcistan Gezi Rehberi, Gürcistan Gezilecek Yerler, nasilgezdim,

Rustavelli Caddesi ( bazı kaynaklarda Rustaveli Bulvarı olarak da geçiyor ), merkezinde Muzaffer George Heykeli’nin bulunduğu Özgürlük Meydanı’ndan başlayıp Rustaveli metro istasyonuna kadar uzanan 1.5 km’lik upuzun bir cadde. Rustavelli Caddesi boyunca, yayaların yürüdüğü yerlerde, banklar ve küçük heykeller var.

Tiflis Gezi Rehberi, Tiflis Gezilecek Yerler, Gürcistan Gezi Rehberi, Gürcistan Gezilecek Yerler, nasilgezdim, Rusteveli Caddesi

Tiflis’in mimari açıdan en güzel yapılarını yine Rustavelli Caddesi üzerinde görüyorsunuz. Rustaveli Caddesi üzerindeki en eski bina Gençlik Sarayı. BurasıRus Çar’ına bağlı Kafkasya Valisinin ikamet ettiği ve 1868 yılında Rönesans tarzında inşa edilen “Vorontsov Sarayı”.

Tiflis Gezi Rehberi, Tiflis Gezilecek Yerler, Gürcistan Gezi Rehberi, Gürcistan Gezilecek Yerler

Vorontsov Sarayı, Tiflis Gezi Rehberi

Sarayin içini görmediğim için bir şey diyemeceğim ancak zerafeti, hem iç hem de dış benzersiz dekoruyla bina, Avrupa mimarisinin en iyi tasarımlarınına sahipmiş. .

georgia tiflis

Rüşteveli Bulvarında dikkat çeken bir şey parlamento binası. Ayrıca sehrin en büyük alışveriş merkezlerinde birinden olan Galleria Tblisi‘de burada. Ancak daha otantik bir şeyler görmek isterseniz hafta sonları kurulan bit pazarı bir göz atın.

tiflis gezisi

13. Özgürlük Meydanı

Gürcistan’nın başkenti Tiflis’in ana meydanı pek çok kez değişerek günümüzdeki son haline gelmiş. Eski zamanlarda, kaleye giriş (Kodzhor) kapısının önünde bir yer alıyormuş. 20. yüzyılda Meydanının adı da siyasi eğilimlere  göre birkaç kez değişmiş. Mesela bir ara Transcfederation (Transkafkasya Federasyonu), Beria, Lenin gibi adlar almış.

Tiflis Özgürlük Meydanı, Tiflis Gezilecek Yerler

Tiflis Özgürlük Meydanı, Tiflis Gezilecek Yerler

Günümüzde Özgürlük Meydanının ortasında  bir ejderhayı çiğneyen Muzaffer’nin koruyucu aziz George’un yaldızlı bir heykeli uzunca  bir sütünün üzerine yerleştirilmiş. Meydanın günümüzde kullanılan modern adı Gürcülerin özgürlükçü ruhunu vurguluyor.

3379

Hem akşam hem gündüz görülmeye değer. Özgürlük Meydanının altında dükkanlar ve pasajlar var.

14. Tiflis’in Egik Kulesi ve Rezo Gabriadze Kukla Tiyatrosu

Eğik kule bir tek İtalya’nın Pisa şehrinde yok. Tiflis’in de kendi eğik kulesi var. Eğik Kule, Tiflis’in en sıradışı binalarından biri.

Tiflis Gezi Rehberi, Tiflis Gezilecek Yerler, Gürcistan Gezi Rehberi, Gürcistan Gezilecek Yerler

Eski şehrin ara sokakları arasına sıkışmış, kırık dökük yıkılıyormuş gibi duran ve çelik kiriş ile desteklenen tuhaf  bu yapı. Bence çok güzel bir sanat çalışması. Devasa bir saat da, kulenin tam ortasında bulunuyor. Çok değişik, çok tuhaf kulenin önünden geçenlerin ister istemez bir durup bir kez daha bakacağı bir kule.

Tiflis Gezi Rehberi, Tiflis Gezilecek Yerler, Gürcistan Gezi Rehberi, Gürcistan Gezilecek Yerler, Tiflis Gezisi, Gabriadze Kukla Tiyatrosu

Rezo Gabriadze Kukla Tiyatrosu Egik Kule’nin hemen yanında bulunuyor. 1981 yılında açılan kukla tiyatrosu Gürcistan’nın en önemli kültürel noktalarından biri.

Kukla Tiyatrosuna gelmesiniz bile, tiyatronun bulunduğu bölgeyi çok beğeneceğinizden eminim.

15. Semba Katedrali

Bu Gürcü Ortodoks katedrali şehrinin öyle bir yerindeki bir şekilde görmemeniz neredeyse imkansız. Semba Katedrali’nin altın yaldızlı kubbesini takip ede ede yolumu buldum.

Semba Katedrali, Tiflis Gezi Rehberi, Tiflis Gezilecek Yerler, Gürcistan Gezi Rehberi, Gürcistan Gezilecek Yerler

Dikkat ettiyseniz Semba Katedralini Tifilis’te gezilecek yerler listemin en sonuna koydum.  Semba Katedrali oldukça yeni ve 2004’te tamamlanmıştır ve Sovyetler Birliğinin Gürcistan üzerinde onlarca yıl süren baskısından sonra Gürcistan’ın maneviyatının yeniden canlanmasını simgeliyor.

Tiflis Gezi Rehberi, Tiflis Gezilecek Yerler, Gürcistan Gezi Rehberi, Gürcistan Gezilecek Yerler

Katedralin kültürel önemi tabii ki çok büyük ama kanımca buraya kadar gelmeye gerek var mı bilemiyorum.

Tiflis Yeme İçme Rehberi : Tiflis Gezi Rehberi

Gürcü  yemeklerinin ünü artık ülke sınırlarını aşmış. Tiflis’te gezilecek yerlerden önce yemek içme rerhberleini gözden geçirdim. Her ne kadar Gücü mutfağı Fars, Ermeni ve Türk mutfağından etkilenmiş olsa da Gürcü yemekleri şimdiye kadar tattığım  yemeklerden çok farklı buldum. Bol cevizli, bol kişnişli, bol etli ve son derece lezzetli.

3643 1

Tiflisi ve Gürcistan’da yeme içme kültürünü çok guzel tasvir eden bir mural, Tiflis Gezi Rehberi

Tiflis’de Hangi Yemekleri Deneyelim ?

Gürcistan gezisinde mutlaka denemeniz gereken üç yemek var.  Kinkali, Khachapuri ve Pkhali 

Ostri: Ostri, kuzu ya da dana ile yapılan Gürcü yahnisi. Tiflis’teki menülerde karşınıza çıkıyor. Kesinlikle denemenizi tavsiye ederim.

gürcü yemekleri, gürcistan yeme içme, gürcistan yeme içme, ostri

Kinkali : Italya’dan Polonya’ya Turkiye’den Kore’ye kadar pek çok ülke adları şekilleri değişse de mantı türü yemek görüyorsunuz.

Gürcistan’nın da kendine özgü mantısı Kinkali. Kinkali’nin hamuru alıştığımızın farklı olarak biraz daha kalın. Ama içi son derece lezzetli.

Khachapuri: Gürcü pidesi ve kesinlikle benim favorim. Hamuru çok güzel. Peyniri de karika.

gürcü yemekleri, gürcistan yeme içme, gürcistan yeme içme, khachapuri

Pkhali: Gürcülerin sebzelerle yaptıkları küçük mezeler. Genellikle patlıcan ve ıspanak yapılan menülerde görüyoruz. Benim yaptıgım gibi karışık tabak sipariş edebilirsiniz.

gürcü yemekleri, gürcistan yeme içme, gürcistan yeme içme, pkhali

Tiflis’te Restorant Önerileri

Tiflis’te Meidan Bazaar, Abanotubani Bölgesi ve  Kote Afkhazi Caddesi başta olmak pek cok yerinde onlarca  restoran var. Bu restoranların pek çoğu üç aşağı beş yukarı ayrı kalitededir diye düşünüyorum. Tercih sizin. Tiflis gezi bloglarında pek bahsedilmeyen Tkavi I Cikmazi‘na( Tkavi I Dead End ) denk geldim. Tkavi I Çıkmazı Kote Afkhazi Caddesine paralel çok şirin bir çıkmaz sokak.

tkavi i çıkmazı, tkavi i dead end, tiflis gezilecek yerler, tiflis gezi rehberi, gürcistan gezi rehberi, gürcistan yemekleri, tiflis yeme içme rehberi

Yemeklerden önce beni Tkavi I Çıkmazının şirinliği etkiledi, Tiflis Yeme İçme Rehberi

ilk akşam  yemeğimi Tkavi I Çıkmazının girişinde bulunan Friend’s House Bar and Restaurantda yedim. yukarıda belirttiğim klasik Gürcü yemeklerinden sipariş ettim.

galaktion tabidze street tbilisi, galaktion tabidze caddesi, tiflis gezi rehberi, tiflis gezilecek yerler

Galaktion Tabidze Caddesi, Tiflis Gezilecek Yerler

Tiflis gezisinde denk geldiğim ama yemek yeme şansı bulamadığım bir diğer caddesi ise Galaktion Tabidze Caddesi ( Galaktion Tabidze Street Tbilisi ).

So olarak Abanotubani Bölgesindeki Legvi Cafe‘yi tavsiye ederim. Buraya sadece Gürcü şaraplarının tadına bakmak için uğradım ve bir bardak rose sipariş ettim. Legvi Cafe’nin konumu çok güzel. Eğer sarap içmeseniz bile bir sekilde buraya uğrayın, Levgi Cafe’yi beğeneceğinizden eminim.

tiflis

Tiflis’te Nerede Kalınır, Kalacak Yer Önerisi : Tiflis Gezi Rehberi

Tiflis gezisinde de diger gezimlerimde olduğu  şehir merkezine yakın kolaylıkla yürüyebileceğim bir konumda otel tercih ettim.

Tiflis nerede kalinir, tiflis konaklama

Hotel Imperial House’daki odam, Tiflis Gezi Rehberi

Tiflis’teki 3 gecemde Hotel Imperial House‘da konakladim. Buradan hem Özgürlük Meydanına hem de Meidan Bazaar’a çok kolaylıkla ama  yürüyebiliyorsunuz. Konaklama ücretine sabah kahvaltısı da dahil.

Tiflis Araba Kiralama : Tiflis Gezi Rehberi

Tiflis oldukça küçük bir ğehir. Eğer sadece Tiflis’i gezmeyi planlıyorsanız, araba kiralamanız gerek yok. Ancak Kazbegi, Kutaisi gibi şehirleri Gürcistan gezi rotanıza eklemeyi düşünüyorsanız, araba kiralamak  çok mantıklı. Kendim Gürcistan gezisinde araba kiralamadım. Ancak instagram’dan ve facebook’tan bu konuda çok fazla DM aldım. İşte Tiflis’te araç kiralamadan önce bilmeniz gerekenler.

 • Birçok araba  kiralama firması uluslarlarası sürücü belgesi istemiyor. Sürücü belgesi + pasaport yeterli.
 • Gürcistan araba sigortasi zorunlu. Çoğu araba kiralamalarada minumum sigorta dahilmiş; ancak kiralama sırasında, dahil olup olmadığını sorun.
 • Gürcistan’ta arabaların pasaportları ( ruhsatları ) var. Yolculuk öncesi yanınızda olduğunda emin olun.
 • Tiflis Uluslararası havaalanında gümrükten geçtik sonra da araba kiralayabilirsiniz. Havaalanında bulabileceğiniz, birkaç firma var. SixtNaniko, Tiblisicars. 
 • Araba kiralama firmaları yol have koşulları ve politik nedenlerle Gürcistan’da gidilebilecek şehirleri sınırlı tutuyor. Sorunsuz seyahat edebileceğiz şehirler Tiflis, Borjomi, Batumi, Telavi, Zugdidi ve Kutaisi.  Tusheti, Omalo, Shatili bolgelerine gidis ise kesinlikle yasak.
 • Gürcistan’da araba kiralamak ile hemen hemen bütün bilgilere şu websitesinden  ulaşabilirsiniz.
 • Navigasyon için internete ihiyacınız olacak sim kartla bilgileri aşağıda paylaştım.
 • Benzin fiyatları ise ltre başı 2 – 3 GEL arasi değişiyor.
 Gürcistan’da araba park etme konusu 

Gürcistan’da araba kiralarsanız, aklınızda bulundurmanız gereken bir diğer konu ise park etmek. Mesala Tiflis’in sokakları çok dar. Kaldığım otele arabayla gelebileniz neredeyse imkansızdı. Park yeri ücreteri şöyle

 • Tiflis ( 1 haftalık  4 GEL )
 • Batumi ( 1 haftalık 5 GEL ): buraya tıklayın
 • Kutaisi ( 1 haftalık 5 GEL )

Tiflis’te internet ve Telefon Hattı Satın Almak : Tiflis Gezi Rehberi

Tiflis’te internet bağlantısı oldukça hızlı. Pek cok restoranda, kafede ücretsiz  wifi var ve internet hızı da makul. Tiflis’te cep telefonunuz için sim kart almak da çok  kolay. Eğer 5-10 günlük bir Gürcistan gezisi planlıyorsanız, sim kart almanızı tavsiye ederim. Tiflis Havaalanında gümrükten geçtikten sonra sağa dönün. Orada sim kartların satıldığı stantları göreceksiniz.

Sim kartınızı Tiflis Havaalanında almazsanız birçok küçük dükkan da sim kart satıyor. Bir sim kartlar yaklaşık 3 – 5 GEL ve sim kartlarin calisir hale gelmesi yaklaşık 10 dakika süruyor.  Gürcistan’daki  birkaç mobil operatörleri şöyle sıralanıyor: Magticom,  Geocell. Hepsinin Tiflis’te sehir merkezinde dükkanları var. Bu yüzden eğer havaalanında alamazsanız, şehir merkesinde dükkanlardan birinde kolay bir şekilde sim kart bulabilirsiniz. Mobil veri nispeten ucuz. 3 GB’lik bir veri paketi yaklaşık 10 GEL’e mal oluyor.

Yorumlarınızı bekliyorum

Iyi yolculuklar

Mutlu

Hakkımda

Merhaba, 2002 yılında Dublin'e gerçekleştirdiğim ilk yurtdışı gezimden beri dünyayı keşifteyim. Bu kesifte pek çok güzellik gördüm ve 2016'da, Nasıl Gezdim'i gezilerimde edindiğim deneyimleri benden sonra oralara gidecek olanlara ışık tutmak ve ilham kaynağı için kurdum. Sorulariniz, gorusleriniz ya da diger konular icin bana nasilgezdim@hotmail.com adresinden ulasabilirsiniz. Iyi yolculuklar Mutlu

57 Yorumlar

 • cengiz
  Mayıs 22, 2020 at 7:05 am

  Hep yanlış blog sitelerinde dolandığımdan Tiflis’in maşallah’ını eksik bırakmışım. Batum’u görmüştük ama Bayum’u gördüyseniz Tiflis’e gerek yok paylaşımları şehri unutturmuştu.

  Esasen kozmopolit, gurme ve ekonomik olması ile güzel bir şehir deneyimi sunmuş olmalı. Vizesiz olması da cabası. (Sanırım Gürcistan Shengen kapsamında değil mi ? Yani Gürcüler Avrupa’ya vizesiz uçabiliyorlar. )

  Çok güzel bir anlatım olmuş, ilk fırsatta şans vermeyi düşünüyorum.

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Mayıs 22, 2020 at 7:10 am

   Merhaba, Evet Gurculer sansli adamlar Avrupa’ya vizesi gidiyorlar. Batum’a da gitmek istemistim ama Tiflis ile ilgili cok guzel seyler okudum ozellikle yabanci gezi bloglarinda. Bizim bloglar genellikle ayni seyleri ayni yerleri anlatiyor.

   Firsatim olsa birkac gun daha kalirdim Begendigine cok sevindim. Guzel yorumun icin de tesekkur ederim.

   Yanıtla
   • Hakan Özbek
    Mayıs 23, 2020 at 12:17 pm

    Güney Kafkasya gezisi sonrası Batumda 2 gün kalıp Türkiye’ ye giriş yapmıştım. İnanın Batum’ u pek sevemedim. İlk bakışta güzel görünüyordu ama her şey çok yapay geldi. Turistik olması için çok makyaj yapılmış heryere. Tiflis’ te aldığım hazzı ve mutluluğu hiç bulamadım. Yine de en güzel ve en keyifli yeri Botanik bahçesiydi.
    Sevgiler

   • Nasil Gezdim?
    Mayıs 23, 2020 at 1:40 pm

    Ben de gezi planim yaparkn Batum m yok sa Tiflis mi diye kararsizlik yasamistim ama dediginiz gibi Batum sayfiye yeri gibi biraz o amacla gelistirilmis gibi geldi. Kazbegi deneyimi baska bir seydi. Yorumunuz icin cok tesekurler. Mutlu

 • Alev Abla
  Mayıs 23, 2020 at 10:07 am

  Güzel bilgiler ve fotoğraflar eşliğinde Tiflis’i gezdim Mutlu emeğine sağlık. Şu korona çıkmasaydı biz de artık o bölgelere gitmeyi planlıyorduk. Artık kısmet olursa seneye ancak gidilir.

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Mayıs 23, 2020 at 1:36 pm

   Alev kesinlikle tavsiye ederim. Cok keyifli bir gezi oldu. Corona nedeniyle su ana kadar 4 gezimi iptal ettim. Umarim tamamiyle evde gecirdigimiz bir yil olmaz.

   Yanıtla
   • Alev Abla
    Mayıs 23, 2020 at 3:50 pm

    Umarım olmaz en azından siz gençler için.😁

   • Nasil Gezdim?
    Mayıs 23, 2020 at 4:53 pm

    Sağolun Alev hanım, o kadar da genç sayılmam

 • Hakan Özbek
  Mayıs 23, 2020 at 12:09 pm

  Mutlu Bey;

  Elinize sağlık. Keyifli bir yazı olmuş. Fotoğraflar da çok güzel. 3 Sene önce çıktığım güney kafkasya gezisinde uzun uzun Tiflis’ i gezmiş ve gerçekten aşık olmuştum. Tekrar tekrar gitmeye değer bir şehir bence. Yazınızı okurken o günleri büyük bir özlemle yad ettim. Çok teşekkürler.
  Sevgiler

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Mayıs 23, 2020 at 1:38 pm

   Hakan bey guzel yorumunuz icin tesekkurler. Havanin guzel olmasinin cok guzel olmasinin faydasi oldu. Tiflis daglarin arasinda cok degisik bir sehir. Bir kez sansim olsa yine giderdim,

   Yanıtla
 • Nihan Sezer
  Mayıs 31, 2020 at 10:29 am

  Mutlu bey, her zaman ki gibi cok guzel cok acilayici bir gezi yazisi olmus. Fotograflariniz cok begendim. Salginsiz nice gezilere

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Mayıs 31, 2020 at 10:30 am

   Nihan hanim, cok tesekkurler.

   Yanıtla
 • yamaç paraşütü deneyimi
  Temmuz 5, 2020 at 12:00 am

  harika bir rehber olmuş özellikle yamaç paraşütü konusunu deneyimlemek istiyorum. Kapadokya ziyaretim sırasında Kayseri’de deneme fırsatım oldu umarım Tifliste de deneme şansım olur. teşekkürler.

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Temmuz 5, 2020 at 12:31 am

   Ben teşekkür ederim

   Yanıtla
 • […] Tiflis Gezi Rehberi, Gürcistan Tiflis Gezilecek Yerler […]

  Yanıtla
 • Sümer Öncel
  Ağustos 8, 2020 at 2:08 pm

  Detaylı bir yazı olmuş. Blogda bulamadım. Batum’a da gittiniz mi ? Orayı çok merak ediyorum

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Ağustos 10, 2020 at 9:01 am

   Sümer, hayır Batum’a gitmedim umarım seneye. Çok teşekkürler

   Yanıtla
 • […] Tiflis Gezi Rehberi, Gürcistan Tiflis Gezilecek Yerler […]

  Yanıtla
  • Mehmet Sağır
   Temmuz 29, 2021 at 11:09 am

   Eylül sonu gidiyorum. Yazılarınız Harika.ailecek planladık arba kiralayacağız. Çok sağolun

   Yanıtla
   • Çiğdem
    Eylül 9, 2021 at 2:55 pm

    Biz de eşimle gideceğiz ekim sonunda, eğer mesajımı görürseniz araba kiralama konusunda deneyiminizi paylaşır mısınız, en uygun fiyatla depozito istemeyen bir firmadan ekonomik bir araç bulmak istiyoruz. Mümkünse Tr’de önceden ödeyerek değil, gittiğimizde ordan kiralamak istiyoruz, bu nedenle tecrübe önemli, üstelik 1 ay arayla seyahat edecekken.. 🙂 Aslında Mutlu da paylaşabilir sanırım ama araba kiralamamış gibi okudum, görmedim yazıda o detayı 🙂

   • Nasil Gezdim?
    Eylül 9, 2021 at 3:30 pm

    Merhaba Cigdem hanim, Surucu belgem olmadigi icin araba kiralama secenegi bana uymuyor. Havaalaninda araba kiralama sirketleri var. Gumrukten gectikten sonra araba kiralamla firmalarina fiyatlarini sorabilirsiniz. Geziniz oncesi su firmalara bakin https://naniko.com , http://www.tbilisicar.ge/?lang=eng .

    Gideceginiz rotayi araba kiralama firmasina belirtmeniz gerekiyormus. Bazi rotalar icin kiralamiyorlarmis. Uluslararasi surucu belgesine gerekmiyormus. surucu belgesi + pasaport yeterliymis. Umarim bu bilgiler yardimci olur.

 • Derya Salman
  Eylül 24, 2020 at 9:39 am

  Sanirim TC vatandaslarina kapilari acik olan bir kac ulkeden biriymis. Ekim gibi planyapmak isyiyorum esimle tavsiye edermisiniz ? hava nasil olur acaba

  Yanıtla
 • epoksi
  Mart 9, 2021 at 9:56 am

  harika paylaşım teşekkürler

  Yanıtla
 • […] tatmak ve Gurcistanin guzel dogasini gormek icin ne bekliyorsunuz? Rehber mi ? buyrun size tiflis gezilecek yerler […]

  Yanıtla
 • […] kültürleri yakından tanımak hepimiz için önemli. Gidip gezmek istersenz tiflis gezilecek yerler yazisiniz da […]

  Yanıtla
 • murat eroglu
  Ağustos 15, 2021 at 10:31 am

  inanilmas yararli bilgiler.gitmek icin can akiyotium.

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Ağustos 15, 2021 at 10:32 am

   cok memnun oldum murat bey.

   Yanıtla
 • Nilay Şen
  Ağustos 17, 2021 at 9:31 am

  Çok teşekkürler. Harika bilgiler. Uzun zamandır planlıyorum. Umarım fotoğraflar kadar güzeldir

  Yanıtla
 • Fatma Ozturk
  Ağustos 30, 2021 at 3:40 pm

  Mutlu bey methaba, siz mayısta gittiniz sanırım, kasımda nasıl olur acaba?
  Ve gitmişken kazbegiye de gitmeyi istiyorum. Oraya da turlar var mıdır?
  Teşekkürler

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Ağustos 30, 2021 at 3:59 pm

   Merhaba Fatma hanım. Ben ekim 2019’da gittim ve Hava harikaydı. T-shirt ve shortla gezdim. Kasım ayında biraz daha serin olur diye düşünüyorum. Orada yaşayan arkadaşım var dilerseniz sorarım. Kazbegiye ve diğer yerlere giden turlar var genellikle büyük turlarla değil özel turlar şeklinde. Ücret olarak daha fiyatli çünkü araba ve şöför kiralama şeklinde. Bilemiyorum bütçenize uygun mu ? Mutlu

   Yanıtla
 • Çiğdem
  Eylül 9, 2021 at 2:57 pm

  Biz de eşimle gideceğiz ekim sonunda, eğer mesajımı görürseniz araba kiralama konusunda deneyiminizi paylaşır mısınız, en uygun fiyatla depozito istemeyen bir firmadan ekonomik bir araç bulmak istiyoruz. Mümkünse Tr’de önceden ödeyerek değil, gittiğimizde ordan kiralamak istiyoruz, bu nedenle tecrübe önemli, üstelik 1 ay arayla seyahat edecekken.. 🙂 Aslında Mutlu da paylaşabilir sanırım ama araba kiralamamış gibi okudum, görmedim yazıda o detayı 🙂

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Eylül 9, 2021 at 3:33 pm

   Merhaba Cigdem hanim, Surucu belgem olmadigi icin araba kiralama secenegi bana uymuyor. Havaalaninda araba kiralama sirketleri var. Gumrukten gectikten sonra araba kralamla firmalarina fiyarlarini sorabilirsiniz. Geziniz oncesi sur firmalara bakin https://naniko.com , http://www.tbilisicar.ge/?lang=eng ,

   Gideceginiz rotayi araba kiralam formasina belirtmeniz gerekiyormus. Bazi rotalar icin kiralamiyorlarmis. Uluslarasi surucu belgesine gerekmiyor. surucu belgesi + pasport yeterliymis. Umarim bu bilgiler yardimci olur.

   Yanıtla
 • aylin arabacıgil
  Ekim 18, 2021 at 8:35 am

  Ekim sonu için düşünüyoruz. Çok soguk olmamaz diye düşünüyoruz. Biraz gezebilsek tblisi yeter bizim

  Yanıtla
 • […] Tiflis Gezi Rehberi, Gürcistan Tiflis Gezilecek Yerler, Tiflis Gezi Rotası […]

  Yanıtla
 • CÜNEYT CANER
  Şubat 1, 2022 at 7:54 pm

  Merhaba Mutlu,
  Şu an Tiflis’teyiz. Paylaştıklarını dikkate alarak 3 ayrı güzergah planladım. Çok teşekkürler.

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Şubat 1, 2022 at 8:05 pm

   Cüneyt, ben teşekkür ederim. İyi geziler dilerim

   Yanıtla
 • durmuş gülen
  Şubat 26, 2022 at 8:41 am

  Acaba Rusya Ukrayna gerilimi burayi etkilerimi. ramazan için planyapmak istiyoruz

  Yanıtla
  • önay
   Şubat 28, 2022 at 9:45 am

   Burayı etkilemez içiniz rahat olsun

   Yanıtla
 • […] Tiflis Gezi Rehberi, Gürcistan Tiflis Gezilecek Yerler, Tiflis Gezi Rotası […]

  Yanıtla
 • BEHLÜL SEZGİN
  Temmuz 28, 2022 at 9:32 am

  Mutlu bey çok güzel açıklamalarınız elinize sağlık. Uzun zamandır benim de aklımda Tiflis, Batum’u gördüm orası da güzeldi. Bende yayan gezmeyi ve ara sokakları çok sever büyük haz duyarım süprizleri görünce, otobüsler için sanırım kart almak gerekiyor. Tiflis kart var mı? Belki yazdınız gözden kaçırmış olabilirim. Cevap için teşekkürler

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Temmuz 28, 2022 at 9:46 am

   Merhaba, cok tesekkurler. Otobusler icin Tiflis card var. 3 GEL 1 gunluk, 20 GEL is haftalik. Umarim yardimci olur simdeden guzel bir gezi dilerim,

   Yanıtla
 • GÜLNUR ERDEM
  Ocak 30, 2023 at 11:45 am

  merhabalar biz üç arkadaş mart ayının sonunda Tiflis’i ziyaret edeceğiz.çok yararlı bilgiler vermişsiniz emeğinize sağlık çok teşekkürler..

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Ocak 30, 2023 at 12:00 pm

   Merhaba, Gülnur hanim, cok tesekkur ederim. Simdiden guzel bir seyahat dilerim.

   Yanıtla
 • Ayten Sümer
  Şubat 28, 2023 at 9:33 pm

  Merhaba,
  5 mart günü kuzenimle gideceğiz. Paylaşımınız çok degerli. yol gösterici oldu. Keyifli bir gezi olacağına inanıyorum.

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Mart 1, 2023 at 10:25 am

   Merhaba Ayten hanim. Cok tesekkurler. Guzel bir gezi dilerim.

   Yanıtla
 • Beyza Çisem
  Mart 14, 2023 at 4:27 pm

  Merhabaaa kafama takılan şeyler var ilk gün öğleden sonra gitmişsiniz okadar yeri 1 güne sığdırıp ertesi gün yakın ilçeye gitmişsiniz geri dönüşler zor olmadı mı her saat te otobüs var mı

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Mart 15, 2023 at 6:19 am

   ilk gun ogleden sonra sehir merkezini ( meydan, Baris koprusu ve yakinindaki parki ) gezdim. zaten her yer birbirine yakin. ucuncu gunumde sehir icinde gezemedigim diger yerleri gezdim ( Narika kalesi, holy trinity church )

   Yanıtla
 • Beyza çisem
  Mart 15, 2023 at 1:22 pm

  Gezinizi hep otobüsle mi yaptınız bulmak zor olmadı mı

  Yanıtla
 • Hacer
  Nisan 15, 2023 at 1:00 am

  Yazılarınızdan nasıl haberdar olurum?
  Paylaşımınız için teşekkürler 🙏

  Tamam altta varmış seçenek.
  Paylaşımlarınız için tekrar teşekkürler 🙏

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Nisan 15, 2023 at 6:35 am

   hacer hamim cok tesekkurler, email ile haber al bolumu var , emaliniz yazmaniz yeterli. simdiden iyi geziler dilerim

   Yanıtla
 • başar karaca
  Nisan 25, 2023 at 3:55 pm

  2 sene önce eşimle ukrayna lvlv bileti almıştım. savaş yüzünden gidemedik. havayolu şirketi alternatif destinasyonları bildirdi. Destinasyonlar arasında gürcistanda vardı. ben batum düşünmüştüm. ucak saatleri yüzünden tiflisemi gideyim diye düşündüm. sizin paylaştıklarınızı görünce tifliste karar kıldım. Ya mayısın ilk hafta sonu yada 19 mayısta 2 gece kalmalı tiflise gideceğiz. paylaştıklarınız bize rehber olacak. teşekkürler

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Nisan 25, 2023 at 8:04 pm

   Merhabalar, çok teşekkürler. Tiflis’i çok sevdim. Hatta Bir kez daha gitmek isterim. Şimdiden güzel bir gezi dilerim.

   Yanıtla
 • Edanur Yakut
  Haziran 25, 2023 at 3:48 pm

  Merhaba öncelikle yazınız çok faydalı olmuş, biz de üç arkadaş bayram tatilimizin 3 gününü Tiflis’te geçirmeyi planlıyoruz ancak kafamıza takılan birkaç soru var. Öncelikle Türk lirası ile gidersek orada çevirirken sorun yaşar mıyız acaba? Bir de yeni kimlik kartını evden alıp çıkıp gidiyoruz değil mi :)) kimlikle ilgili başka bir işlem yok?

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Haziran 25, 2023 at 8:41 pm

   Merhabalar, cok tesekkur ederim. ben pasaportla gittim ama benim anladigim yeni biyometrik kimlik kartlari yeterli oluyor. neredeyse her yerde banka / kredi kullandim. taksi haric. yanlis hatirlamiyorsam havalaninda hesabimdan bir miktar para cekmistim ama TL’nin sorun olacagini sanmiyorum cok fazla insan iki ulke arasinda geidip geliyor. elinizde varsa bir miktar euro/ dollar goturun derim her ihtimale karsi.

   Yanıtla
   • Nasil Gezdim?
    Haziran 25, 2023 at 8:42 pm

    Merhabalar, cok tesekkur ederim. ben pasaportla gittim ama benim anladigim yeni biyometrik kimlik kartlari yeterli oluyor. neredeyse her yerde banka / kredi kullandim. taksi haric. yanlis hatirlamiyorsam havalaninda hesabimdan bir miktar para cekmistim ama TL’nin sorun olacagini sanmiyorum cok fazla insan iki ulke arasinda geidip geliyor. elinizde varsa bir miktar euro/ dollar goturun derim her ihtimale karsi.

 • Edanur Yakut
  Haziran 25, 2023 at 4:12 pm

  Merhaba öncelikle yazınız çok faydalı olmuş, biz de 3 arkadaş bayram tatilimizin bir kısmını Tiflis’te geçirmeyi planlıyoruz ancak kafamızda birkaç soru var umarım cevaplayabilirsiniz. Öncelikle Türk lirası ile gidersek sorun yaşamadan çeviri yapabilir miyiz acaba? Bir de yeni kimlik kartımızı alıp çıkıyoruz değil mi :)) kimliğimize başka bir işlem yapmaya gerek yok?

  Yanıtla

Bir Yorum Bırak