Menu
Kaunas / Litvanya

Kaunas Gezi Rehberi ve Litvanya Kaunas Gezilecek Yerler

Kaunas Gezi Rehberi ve Litvanya Kaunas Gezilecek Yerler

Kaunas gezi rehberime hoşgelzdiniz. Avrupa’nın az bilinen az gezilen ülkelerinden Litvanya pek çok süprizler vaad ediyor. Kaunas da bu güzel süprizlerden biri. Her ne kadar Kaunas gezisi kısa ve öz, sanki  komşuya şöyle bir çay içmeye uğramışım gibi olduysa da Kaunas’daki gezilecek yerler beni çok etkiledi. Litvanya’nın ikinci büyük şehri Kaunas’a nasıl gidilir? Kaunas’da gezilecek yerler nerelerdir?  Kaunas’da ulaşım ve Litvanya gezisi için pratik bilgiler Kaunas gezi notlarımda. 

kaunas gezi rehberi, litvanya gezilecek yerler, kaunas gezilecek yerler, litvanya gezi rehberi

Litvanya Kaunas Gezilecek Yerler : Kaunas Gezi Rehberi 

Kaunas’a Turku’dan 1 saatlik bir uçuştan sonra vardım. Uçaktan  indigimde sıcak bir hava ve bardakdan boşanırcasına yağan yağmur beni karşıladı. Bir Schengen bölgesinden bir diğer Schengen bölgesine ( Evet, Hem Finlandiya hem Litvanya Schengen vizesine dahil ) vardığım için pasaport kontrolü olmadı. Dosdoğru havaalanın dışına çıktım. Oradan da dogru Kaunas’in sehir merkezine gittim. Kaunas Havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir Kaunas ulaşım bölümünde bulabilirsiniz.

litvanya gezilecek yerler, litvanya gezi rehberi, kaunas gezilecek yerler, kaunas gezi rehberi, baltık ülkeleri turu, kaunas nerede, nasil gezdim

Kaunas gezi rehberimin başında belirttiğim gibi Litvanya gezimin başladığı Kaunas gezisi kisa ve öz oldu. Şiddetli yağan yagmur ve  kısıtlı süreye rağmen Kaunas’ta gezilecek noktaların bir çoğunu görme şansım oldu. Bu arada halen okumadıysanız buradan Turku  Gezilecek Yerler yazıma ulaşabilirsiniz.

litvanya gezilecek yerler, litvanya gezi rehberi, kaunas gezilecek yerler, kaunas gezi rehberi, baltık ülkeleri turu, kaunas nerede, nasil gezdim

Kaunas Kalesi’nin yakininda ilginç bir heykel, Litvanya Kaunas Gezi Rehberi

Neyse, Kaunas gezisi diğer yazılarımın aksine biraz hızlandırılmış bir gezi oldu. Kaunas’ınnmüzelerini ve kiliselerini tek tek gezme fırsatım olmadı. Ancak Kaunas’da gezilip görülecek belli başlı yerlerden bazıları şöyle siralaniyor.

1. Dunya Savaslariarasi Baskanlari Sarayi  – The Interwar years Presidential Palace

Havaalanından şehir merkezine varınca yağmurdan  korunmak bir kafeye gittim. Yağmur dinince de Vilnianus Caddesine yöneldim.  Yolumun üstüne Dünya savaşlarında kullanılan başkanlık sarayı çıktı.

litvanya gezilecek yerler, litvanya gezi rehberi, kaunas gezilecek yerler, kaunas gezi rehberi, baltık ülkeleri turu, kaunas nerede, nasil gezdim.jpeg

Eski Devlet Sarayi, Litvanya Kaunas Gezilecek Yerler

Tarihi Başkanlık Sarayı 1846‘da neo- barok tarza insa edilmiş. Günümüzde burası M. K. Čiurlionis Ulusal Sanat Muzesi‘nin bir kolu olarak kullanılıyor. The interwar Presindents Sarayı’nın önününde ise küçük park bulunuyor.  Bu parkta Antanas Smetona gibi  Litvanya tarihi için önemli devlet adamlarının heykelleri ve o döneme ait fotoğraflar var.

2. Kaunas’in Vilnianus Caddesi – Vilnianus Gatve

Kaunas’ın tarihi Vilnianus Caddesi’ne vardığımda beni ilk karşılayan önemli yapı God’s Body Kilisesi – Kaunas Corpus Christi idi.. Muhtemelen pek çok kişinin dikkatini çekmeyececek barok tarzdaki God’s Body Kilisesinin 3 kulesi ve çeşitli bölümleri Soviyet döneminde imha edilmiş. Bugün geriye sadece bu güzel kilisenin ön cephesi kalmış.

litvanya gezilecek yerler, litvanya gezi rehberi, kaunas gezilecek yerler, kaunas gezi rehberi, baltık ülkeleri turu, kaunas nerede, nasil gezdim

Vilnianus Caddesi Kaunas’in tarihi şehir merkezinin tam kalbinde yer alıyor. Kanuas için halihazırda çok önemi olan tarihi yapıların yanısıra  çesitli kafeler, resorantlar var.

kaunas gezi rehberi, litvanya gezilecek yerler, kaunas gezilecek yerler, litvanya gezi rehberi, vilniaus gatve

Bence Vilnianus Gatve  Kanuas’in en güzel yeri.

2. Kaunas Belediye Binasi ve Meydani

Binanın hemen önünde yer alan 53 metrelik  saat kulesiyle bir kuguyu andırdığı için ” Beyaz Kugu – The White Swan “  olarak da adlandırılan Kaunas Belediye Binasizlanda, ilk olarak 1500’lü yillarda insa edilmiş. Kanuas Belediye Binası çesitli dömemler hasar gördüğü için pek çok kez restorasyondan geçmiş. Günümüzde pek çok nikah ve çeşitli resmi davetler burada gerçekleştiriliyor.

litvanya gezilecek yerler, litvanya gezi rehberi, kaunas gezilecek yerler, kaunas gezi rehberi, baltık ülkeleri turu, kaunas nerede, nasil gezdim

Kaunas Belediye Binasi, Litvanya Gezi Rehberi, Kaunas gezilecek yerler

Belediye Binasi Meydanı 16. yüzyılda pazar meydanı olarak kullanılıyormuş ve ” Büyük Yangin – The Great Fire”dan sonraki dönemlerde ahşap yapıların yerine ilk tuğla yapılar inşa edilmeye başlanmış.

litvanya gezilecek yerler, litvanya gezi rehberi, kaunas gezilecek yerler, kaunas gezi rehberi, baltık ülkeleri turu, kaunas nerede, nasil gezdim

Kaunas Belediye Meydani, Kaunas gezi rehberi,

3. Kaunas Kalesi

Arkelojik kazılar Kaunas Kalesinin ortaçağda gotik tarzda insa edildiğini gosteriyor. Kaunas Kaunas Kalesi bulunduğu konum itibariyle çok ilginç bir noktada yer alıyor. Numeus  ve Neris Nehirlerinin arasından kalan son derece strajik bir nokta.

litvanya gezilecek yerler, litvanya gezi rehberi, kaunas gezilecek yerler, kaunas gezi rehberi, baltık ülkeleri turu, kaunas nerede, nasil gezdim

Kanuas Kalesi’nin bulunduğu bu stratejik nokta, onu yüzyıllar boyunca pek çok saldırının da odak noktası yapmış. Günümüzde kaleden yeriye cok fazla bir sey kalmamış. Kale, özel günler ve konserler için kullanılıyor.

4. Laisvas aleja

Laisvas aleja Kaunas’in trafiğe kapalı yayalara açık caddesi. Benim Kanus’i gezdiğim gün cadde boyunca hararetli bir kazı çalışması vardı. Bu nedenle doya doya yürüme fırsatım olmadı. Cadde üstünde pek çok kafe restorant var.

Kaunas’da Ulaşım

Kaunas Havaalanından şehir merkezine 15 Km uzaklıkta ve ulaşım otobüslerle sağlanıyor. Kaunas Havaalanının dışına çıktığınız zaman yerde sizi 29 No’lu otobüse yönlendiren  işaretleri göreceksiniz.

kaunas'da ulasim, litvanya gezilecek yerler, litvanya gezi rehberi, kaunas gezilecek yerler, kaunas gezi rehberi, baltık ülkeleri turu, kaunas nerede, nasil gezdim

Beni yagmurla karsilayan Kaunas Havaalani.

Tek yapmanız gereken bu işaretleri takip etmek. Olur da işaretleri görmezseniz havaalanın dışına çıktığınız zaman sola dönün.

7C696663-8D1A-4C7F-A4B9-02A7E77A4CE6.jpeg

Otobüs durağı 150 metre  havaalanından ileride. Bilet ücreti 1 Avro ve Kaunas’ın şehir merkezine gidiyorsanız, E. Ožeškienes Gatve Caddesindeki durakta inmeniz gerekiyor.

Kaunas’a Nasıl Gidilir ?

Kaunas oldukça küçük bir şehir Avrupa’dan bile buraya uçak bulmak zor. Kaunas’a Türkiye’den sadece bir havayolu şirketi uçuyor. O da sadece sezonluk olarak Antalya’dan gidiyor.

Ancak sanırım Kaunas’i ziyaret etmenin en iyi yolu buraya Vilnius’dan günlük gezi için gelmek.

Kaunas’dan Vilnius’a Nasil Gidilir ?

Kaunas’dan Vilnius’a gidiş çok kolay ve otobüsle ya da trenle gitmek gibi bir seçeneğiniz de var. Hem Kaunas tren istasyonu hem de Kaunas otobus terminali şehir merkesinden biraz uzakta. Dilerseniz taksiye binebilirsiniz ya da benim yaptıgım gibi 29 numaralı otobuse binebilirsiniz. Her ihtimale karşı otobüs soförüne tren istasyonuna gidip gitmediğini sorun.

litvanya gezilecek yerler, litvanya gezi rehberi, kaunas gezilecek yerler, kaunas gezi rehberi, baltık ülkeleri turu, kaunas nerede, nasil gezdim, litvanya nasil gidilir, kaunas ulasim.jpeg

Kaunas Tren istrayonu. Kaunas Gezi Rehberi

  • Trenle

Kaunas Vilnius arası hızlı tren var. Biletinizi internetten alabileceğiniz gibi aynı günde tren istastasyonundanki gişelerden de alabilirsiniz. Yalnız demiryollarının herhangi bir tadilat çalışması olup olmadığından emin olun. Keza beni gittiğim gün Kaunas’tan Vilnius’a tren seferi yoktu ve başka bir tren istasyonuna gitmem gerektiğini söylediler. Bu nedenle Vilnius’a otobüsle gitmeye karar verdim.  Tren seferleri ve bilet fiyatları ile ilgili detaylı bilgiyi burdan öğrenebilirsiniz.

  • Otobüsle 

Kaunas otobüs terminali Kaunas tren istasyonun 300 – 400 metre ilerisinde. Bu otobüs terminalinden Avrupa’nın Polonya, Çek Cumhuriyeti ( Çekya ) gibi diğer ülkelerine de gidebilirsiniz. Ne tuhaftır ki Kaunas otobüs terminali Litvanya’nin başkenti Vilnius’un otobüs terminalinden çok daha büyük. İçinde Rimi süpermarketi ve alışveriş yapabileceğiniz diğer mağazalar yer alıyor.  İhtiyaç molası için WC’ler  0.50 cent ve temassız kartlarla ödeyebilirsiniz.

375C3EA8-EFC5-445E-BCCB-CF404AB123CC.jpeg

Kaunas otobus terminali.m Kaunas gezi rehberi

Bilet almak için gişelere gitmek yerine bilet makinalarını tercih ettim. Bilet makinalarında ingilizce dil seçeneği de vardı zaten. Bilet kiöskünde nereye gitmek istediğinizi yazın. Böylece liste halinde hangi otobüs, hangi saatte, hangi platformdan kalkıyor görebilirsiniz. Tek yapmanız gereken size en uygun olan otobüs seferini seçmek.

litvanya gezilecek yerler, litvanya gezi rehberi, kaunas gezilecek yerler, kaunas gezi rehberi, baltık ülkeleri turu, kaunas nerede, nasil gezdim, litvanya nasil gidilir, kaunas ulasim.jpeg

Kaunas’dan Vilnius’a giden ekpres minibus, Kaunas gezi rehberi

Ben otobüs biletlerine baktığım sırada Kaunas’dan Vilnius’a gitmek üzere olan ekspres minibüs vardı ve sadece 7.50  Avro ödedim. Ekspres otobüsle 1 saat 25 dakika sürüyor. Kaunas Vilnius arasındaki hızlı trenle yolculuğu sadece 15 dakika daha kısa  ve neredeyse iki katı daha fazla ödüyorsunuz.

Kaunas ‘da Nerede Kalinir ?

Kanunas’da nerde kalını ? İnanı bu sorunun cevabını bende bilmiyorum. Şimdi doğruya doğru Kaunas küçük ve şirin bir şehir. ” Mutlu, burada kalır mıydın? ” diye sorsaydınız cevabım muhtelemelen “ Hayır, Kaunas’da kalmazdım” olurdu. Kaunas’a gidip gezen diğer arkadaşlarımdan biliyorum Kaunas’a aşık olmuşlar ve burada kalmışlar ama benim tavsiyem Vilnius gezisinde bir gün ayırarak  buraya gelmeniz.

Vilnius gezi rehberimden buluşmak üzere.

Iyi yolculuklar

Mutlu kaunas gezilecek yerler, litvanya gezilecek ve litvanya gezi rehberi, baltık ülkeleri turu, kaunas nasil gidilir, kaunas gezilecek yerler

Hakkımda

Merhaba, 2002 yılında Dublin'e gerçekleştirdiğim ilk yurtdışı gezimden beri dünyayı keşifteyim. Bu kesifte pek çok güzellik gördüm ve 2016'da, Nasıl Gezdim'i gezilerimde edindiğim deneyimleri benden sonra oralara gidecek olanlara ışık tutmak ve ilham kaynağı için kurdum. Sorulariniz, gorusleriniz ya da diger konular icin bana nasilgezdim@hotmail.com adresinden ulasabilirsiniz. Iyi yolculuklar Mutlu

Yorum

Bir Yorum Bırak