Menu
Fransa Gezilecek Yerler / Toulouse

Toulouse Gezi Rehberi ve Toulouse Gezilecek Yerler

Toulouse Gezi Rehberi, Toulouse Gezilecek Yerler, Toulouse’da Nerede Kalınır?

Toulouse gezi rehberime hoşgeldiniz.  Fransa’ya en son Mont Saint Michel‘i gezmek için gitmiştim. İster şehrin güzelliğinden olsun, ister yemeklerin lezzetinden olsun Fransa’nın tadı damağımda kaldı. Fransa’da farklı gezilecek bir yerler ararken derken karışma La Ville Rose – Pembe Şehir olarak da anılan Toulouse çıktı. Ve Pembe Sehir Toulouse gezisinden çok keyif aldım. Hafta sonu gezisi için harika bir yer olan Toulouse’da gezilecek yerler bir birine çok yakın. Bence, Fransa’nın gezilecek görülecek yerleri içinde de başı çekiyor. Birkaç yer hariç şehri kolaylıkla yürüyerek gezebilirsiniz. Toulouse’a nasıl gidilir, Toulouse’da gezilecek yerler, fransa geleneksel yemekleri ve dahası yazımın geri kalanında.

Toulouse Gezi Rehberi, Toulouse gezilecek yerler

Toulouse Gezisi öncesi Toulouse Hakkında Genel Bilgiler

Toulouse’da gezilecek yerlere ve yeme içme rehberine geçmeden önce, kısaca Toulouse nerede ve nasıl bir yer onu anlatayım sizlere. Bence Toulouse,  hakettigi degeri bulamamis Fransiz şehirlerinden biri. Fransa’nin 4. büyük şehri. Tarihi mekanlarına, yüzlerce yıllık katedrallerine rağmen çok genç bir yüze sahip. Bu gençliğini de bir üniversite şehri olmasına borçlu sanırım.

Toulouse Gezilecek Yerler

Toulouse, Fransa’nın güneyinde, İspanya sınırına yakın eskinin ve yeninin bir karışımı sanki. Yazımın başında belirttiğim gibi Pembe Sehir benzetmesini  kırmızımsı tuğladan yapılmış eski binalarına borçlu. Ama bu sadece Toulouse’un bir yüzü. Şehrin modern olan bir diger yüzünde ise havacılık ve uzay yolculuğu bile var.

Toulouse Gezi Rehberi

Toulouse sokakalarinda katolik rahipler, Toulouse Gezilecek Yerler

Toulouse ve çevresinde pek cok UNESCO Dunya Mirasi var. Gezime güzel Saint Sernin Bazilikası’nı ziyaret ederek ve Canal du Midi’nin çevresinde yürüyerek başladım. Bu iki yer arasındaki mesafe yaklaşık 2 km ama siz de kolayca yürüyebilirsiniz.

Toulouse Gezilecek Yerler, Toulouse Gezilecek Yerler

Toulouse Gezilecek Yerler

Toulouse Fransa’nin Occitanie ( Oksitanya) bölgesinde yer aldigi için Oksitanca, bölgenin yerel resmi dili. Katalancaya yakın bu dil, her ne kadar günlük dil olarak konuşulup okullarda ögretilmiyorsa da birçok sokak levhasının Fransizca ve Oksitanca olarak yazildigini goruyorsunuz.

P1050896

Toulouse Gezi Rehberi : Toulouse Gezilecek Yerler

Havaalanından bindiğim tramvay’da merakla pencerenin dışına bakarken ” uff Toulouse da bumuymus” diye kendi kendime söyleniyordum. Ama Toulouse’un şehir merkezine varınca fikrimi tamamen değiştirdim. Bence, Toulouse her köse basinda durup her evin her sokağın resmini çekmek isteyeceğiniz türden bir şehir. Devasa katedralleri ve bir birinden güzel meydanlari ile görülmeye değer bir şehir. Iste Toulouse’da gezilecek yerlerden birkaçı.

1. Toulouse Saint Sernin Bazilikası

Toulouse Gezilecek Yerler

St Sernin Bazilikası, Toulouse Gezilecek Yerler

Saint Sernin Bazilikası’nin geçmişi  dördüncü yüzyıla kadar uzanıyormuş. Gerçi bu ifade  teknik olarak doğru değil çünkü dördüncü yüzyılda, I.S 250 yılında Toulouse’un ilk piskoposu olan Saint Sernin’in kalıntılarının bulunduğu başka bir kilise varmış. Bu bazilika o kilisenin üzerine insa edilmiş.

Toulouse Gezi Rehberi

St Sernin’nin nasıl bir aziz olduğun hikayesi, Toulouse’da iyi biliniyor. Saint Sernin Bazilikasi 1998‘de UNESCO‘nun koruması altına alınmış. Bu devasa kiliseyi mutlaka görün.

2. Toulouse Canal Du Midi

Güney Fransa Kanalı  anlamına gelen, ailelerin  hafta sonu kaçamağı için ideal bir yer olan Canal du Midi ayrica sevgililerin nehir kenarindan hoşça piknik yapabileceği romantik bir nokta. Canal du Midi’de çok sayıda köprü, değirmen var ve daha öncede belirttiğim gibi UNESCO‘nun koruması altında.

Toulouse Gezilecek Yerler

Ilk gördüğüm an ” kanal iste canim hem akan su da pek temiz değil “ dedim ama Canal du Midi, doğal bir kanal değildi. Kanalın yapımı 1667‘de baslamış ve 1681‘de bitmiş.  241 km uzunluğundaki kanal UNESCO tarafından mimarisinin  “dahice” oldugu düşünüldüğü için koruma altına alınmış.

3. Capitole Meydanı ( Place de Capitole a Toulouse)

Şehrin kalbinde yer alan Place de Capitole’de  çeşitli  kafeler ve restorantlar var. Toulouse’un belki de en kalabalık yerlerinden biri.

Toulouse Gezilecek Yerler

Toulouse Capitol Meydanı, Toulouse Gezilecek Yerler

Grand Hôtel de l’Opéra‘da  adlı tarih açısından zengin modern, konforlu otel ise Capitole meydanına nazir görüntüsüyle muhteşem demeyi çok isterdim ancak benim orada olduğum hafta sonu ne yazik ki Uluslararası Toulouse Marotonuna katılacaklar için tezgahlar açılmıştı ve oteli ve meydanı tam olarak göremedim.

Toulouse Gezi Rehberi

Neyse  Grand Hôtel de l’Opéra 17. yüzyılda manastır olarak kullanılmış.

Toulouse Gezi Rehberi

4. Toulouse Rue De Metz ve Rue L’alcase Lorraine Caddeleri

Rue de Metz Caddesi kafe, bar ve restorant açısından pek çok seçenek sunuyor ve geç saatlere kadar çok canlı. Kaldigim otelde buradaydı ve buradan Capitole Meydanina ve St Sernin Bazilikasina gidebiliyorsunuz. Caddenin bir diğer ucuysa  Garrone Nehrine ve Pont Nuef adlı sehrin meşhur köprüsüne gidiyor.

Toulouse Gezi Rehberi

Rue De Metz Caddesi ile kesişen Rue L’alcase Lorraine alışveriş icin uygun çünkü burada pek cok mağaza var. İspanya’ya ve İngiltere’ye gidenler görmüştür.

Toulouse Gezi Rehberi

Primark diye bir mağaza var fiyatlar ve kalite 10 numara. Rue L’alcase Lorraine’in bittiği yerde Primark’i görebilirsiniz. Ayrıca ara sokaklara girdiğinizde restoran ve varların bulunduğu farklı “meydanları” ( place) göreceksiniz.

5. Pont Neuf de Toulouse

Toulouse Gezilecek Yerler

Pont Neuf de Toulouse ya da bir diğer adıyla Yeni Köprü Toulouse’un sembollerinden biri. Garrone Nehri üzerine kurulu bu köprü sizi sehrin turistlik bölgesinden alıp General Franco dönemindeki iç savaştan kaçan İspanyolların yaşadığı bölgeye götürüyor.

Toulouse Gezilecek Yerler

Nehrin hemen karşı tarafinda İspanyolların tutulduğu hastane yer alıyor. Yönünüzü buradan Saint Pierre Köprüsüne çevirin.

6. Saint Pierre Koprusu ve Saint Pierre Meydani

Saint Pierre Köprüsü ve arkasında büyük  kubbesiyle yer alan La Grave Hastanesi’nin sunduğu manzara bence Pont Nuef’den daha etkileyici.

Toulouse Gezilecek Yerler

Saint Pierre Köprüsünün bir diger ucuysa şehirin tarihi kısmında bulunan Saint Pierre Meydanina gidiyor. St Pierre Meydani sonbaharin bu son günlerinde bile gençleri toplamıştı.

Meydanda yer alan pek çok kafe ve restoran akşamüstü saatlerinde doluydu. Eğer nehir çevresinde gezerseniz bir şekilde buraya uğrayın.

7. Jacobin Kilisesi ( Church of the Jacobins – Le couvent des Jacobins à Toulouse )

Toulouse Gezi Rehberi

Toulouse sokaklarinda yürürken tesadüfen çan kulesini  gördügümde ” gidip bir goz atayim “ dedigim bu devasa kilise gerçekten çok etkileyici. İnşası 1230’da başlayan kilisenin mimarisi Güney Fransa Gotik tarzından etkilenmiş. Ünlü Italyan düsünür ve din adamı olan Aziz Thomas Aquinas‘ı  kalıntıları da burada yer alıyor.

Toulouse Gezi Rehberi

Jacobin Kilisesi, Toulouse Gezi Rehberi

Kilisenin çok güzel bir de avlusu var. Avluya giris için bilet kesiliyor ancak herhangi bir ücret alınmıyor.

Toulouse Gezi Rehberi

8. Toulouse Sokak Marketleri ve Bit Pazarı

Toulouse Gezilecek Yerler

Toulouse gezisinde cumartesi gününe farklı bir seyler yaparak başlamak isterseniz, Toulouse’un şehir merkezinde, Charles De Gaulle Meydani’nda ( Square Charles de Gaulle ) taze meyve sebzelerin satıldığı bir market kuruluyor. Otelde değil de air b&b’de kalıyorsanız burada alışveriş yapıp kaldığınız yerde pişirebilirsiniz. Ben alışveriş yapmadığım için fiyatlar nasıl bilmiyorum ama bir gözatmakta fayda var.

Toulouse Gezi Rehberi

Toulouse’da hafta sonu pazarı, Toulouse Gezi Rehberi

Canal Du Midi’nin çevresinde mutlu mutlu yürüyüp fotoğraf çekerken kalabalığın yan sokaklardan birine doğru gittigini gördüm. Merak ettim neymiş diye.  Yerlerde antikalardan tutun da kıyafetlere kadar pek çok sey satılıyordu. Tam bir bit pazarı işte.

Toulouse Gezi Rehberi

Neyse bu bir pazarı St Albin Kilisesinin (  Église Saint-Aubin de Toulouse) etrafında kuruluyor. Yine koskocaman bir kilise gelmişken buraya da bir göz atın derim.

Toulouse Gezi Rehberi

9. Toulouse Katedrali

Toulouse Katedrali ya da bilinen bir diğer adıyla La Cathedrale Saint Etienne Toulousedaki devasa katedrallerden biri. Gotik, barrok ve romanesk mimari özellikler taşıyan katedralin geçmişi 1200’lu yillara dayanıyor.

Toulouse Gezilecek Yerler

Toulouse Katesrali, Toulouse Gezilecek Yerler

15. yüzyılda koro bölümü eklenmiş. Bu koro bölümü katedralin simetrisini bozmuş. Bu simretri bozukluğu dışarıdan bakıldığı zaman belirgin bir şekilde gözüküyor. Toulouse Katedralini ilginç kılan, mimarisi kadar gün boyunca çalan kilise orgu. Cumartesi günleri kilisenin dışında kurulan markette plak ve kitap satıyorlar.

Toulouse Gezi Rehberi

10. Toulouse’dan Carcassonne Gezisi

Aslında Carcassonne Toulouse’da gezilecek yerler listesinde değil. Çünkü Carcassone kendi havaalanı olan apayrı bir şehir.

48425070-2834-411F-A4A1-A48ED06D6456.jpeg

Carcassonne’nun Toulouse’a yakın olmasından dolayı Carcassonne, Toulouse’a gelenlerin ortasında. Carcassonne gezi notlarimda daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Toulouse’da Nerede Ne Yenir

Fransızlar dünyaya  sanki yemek için gelmişler. Adamlarin hayatı yemek. Yemek yemek ise sıradan bir şey değil sanki bir festival, çünkü yemeklerin iyi sunulması gerekiyor .

Birkaç farklı yerde çok lezzetli bir yöresel yemeklerinden tattım ve çok memnun kaldım. Güney Fransa’ya özgü cassoulet ağır ateşte sosisle pişmiş beyaz fasulye üstünde ördek bacağı ( confit de canard )konmuş.

Toulouse Gezi Rehberi

Toulouse’da mutlaka denemenizi tavsiye edeceğim bir diger sey Şarküteri tabağı. Eger domuz eti yemek istemezseniz mutlaka peynir tabaklarından birini deneyin. Çünkü supermaketlerde satılmayan daha çok yerel olarak üretilen peynirleri sunuyorlar ve hepsi birbirinden güzel.

Toulouse Gezi Rehberi

Türkiye’de alıştığımızın aksine Fransız kahvaltisi daha basit ve daha hafif  ama olsun ben bunu da seviyorum. İşte tavsiye edebilecegim restorantlardan birkaçı.

  1. Les Bistronautes: Fransızların gidip bir seyler atıştırdıkları ve iyi şarap içtiği lokal bir yer arıyorsanız Les Bistronautes tek kelimeyle harika bir yer. Hem cuma hem cumartesi aksamı gittim. Cuma aksamı peynir tabağı sipariş ettim. Burasi klasik bir restoran değil. Anti pasti, ev yapımı humus, zeytin vs servis ediliyor. Bu bar çok  büyük değil o yüzden cuma, cumartesi akşamları yer bulmak sorun olabilir. 10 numara. Kesinlike tavsiye ederim.
  2. Ches Bovy Dit Champagne:  Les Bistronautes ile aynı sokakta yer alıyor. İnsanların “Bonjour, ça va ?”  diyerek birbirini karsiladigi ve bütün müşterilerin birbirini tanıdığı yerel barlardan biri. Cumartesi geceleri canlı müzik de var.
  3. La Bonbonniere: Tadına doyulmaz çikolatalı tatlilar için tavsiye ederim. Küçük ve samimi bir kafe.
  4. Gambetta: Cumartesi akşamı bütün restoranlar ve barlar hinca hinç doluydu. Capitole Meydanının arkasında bu barı buldum. Aslinda saat biraz geç oldugu icin hali hazırda yemek servisi yapmıyorlardı ama beni kırmayıp bir seyler hazırladılar hem ambians hem yemekler çok güzel.
  5. Le Parisien: Victor Hugo bölgesindeki bu kafe sabah kahvaltısı için tercihim oldu. Kuruvasan, espresso, küçük bir baget, reçel ve tereyagi 6 Avro.

Toulouse’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyesi

Sis yüzünden geçikmeli kalkan uçağım Toulouse gezisinde son anda birkaç değişiklik yapmama neden oldu. Toulouse’a vardığım ilk gece için acilen otel bulmam gerekti. Hali hazirda ikinci gecem için rezervasyonumun oldugu Hôtel Le Père Léon‘e gitim. Şansıma hem yerleri vardı hem de erken check-in için herhangi bir ücret talep etmediler.

Neyse, Toulouse’da nerede kalayım diye kendinizi çok üzmeyin. Şehrin tarihi mekanı çok büyük değil zaten ve Toulouse’da neredeyse her yere yürüyünüyor.

Toulouse'da Nerede Kalınır

Toulouse Metrosu;nun girisi, Toulouse Gezi Rehberi

Hôtel Le Père Léon Esquirol metro istasyonunun hemen yaninda ve pek çok Toulouse’da gezilecek yerlere de yürüyüş mesafesinde. Bu oteli kesinlikle tavsiye ederim.

Toulouse'da Nerede Kalınır

Toulouse’da Nerede Kalınır

Toulouse Nerededir, Toulouse’a Nasil Gidilir

Fransa’nin güneyinde yer alan Toulouse Ispanya sinirina da oldukça yakın. Toulouse havaalanı da cok küçük sayılmaz hani. O yüzden Avrupa’nin pek çok yerinden Toulouse’a uçuşlar var.

Bizim içinse Toulouse’a gidiş sandığından daha kolay. Çünkü Turk Hava Yollarinin Toulouse’a düzenli ucuzları var. Ancak günlük uçuşlar olmadıgından uygun fiyatlar için kampanyaları takip etmenizde fayda var. Ayrıca Londra, Bruksel, Amsterdam basta olmak üzere Avrupa’nin pek çok büyük şehrinden transit yaparak da buraya gelebilirsiniz.

Toulouse Havaalanindan  Sehir  Merkezine Nasıl Gidilir

Toulouse-Blagnac Havaalanından şehir merkezine gidiş hem kolay hem de ucuz. Havaalanin C Hall adi verilen bölümünden dışarı çıktığınızda yolun tam karışında tramvay durağının görüyorsunuz. Biletinizi makinalardan alıyorsunuz. Her hangi bir gişe falan yok ancak bu bilet makinasi bir tuhaf bir hayli uğraşmanız gerekiyor bileti almak için. Yanınızda mutlaka bozuk para olsun keza makinalar sadece bozuk para ve kart kabul ediyor.

Toulouse Gezi Rehberi

Toulouse’da ulasim, Toulouse Gezi Rehberi

Bilet fiyatı 1.70 Avro. Bir biletle 1 saat içinde 4 kez binebiliyorsunuz. Hiç de fena değil. Tramvaya binince biletinizi içerideki makinalarda onaylatmayı unutmayın. Havaalanindan sehir merkezine gidişiniz yaklaşık 2025 dakika sürüyor. Tramvayda son durakta ( Place de Justice) inip metroya bağlanabilirsiniz.

Metro hattını kullanmak da çok kolay. Zaten sarı ve kırmızı hat olmak üzere sadece iki tane metro hattı var.

Sorularinizi ve  yorumlarınızı bekliyorum

Bon Voyage

Mutlu

Hakkımda

Merhaba, 2002 yılında Dublin'e gerçekleştirdiğim ilk yurtdışı gezimden beri dünyayı keşifteyim. Bu kesifte pek çok güzellik gördüm ve 2016'da, Nasıl Gezdim'i gezilerimde edindiğim deneyimleri benden sonra oralara gidecek olanlara ışık tutmak ve ilham kaynağı için kurdum. Sorulariniz, gorusleriniz ya da diger konular icin bana nasilgezdim@hotmail.com adresinden ulasabilirsiniz. Iyi yolculuklar Mutlu

11 Yorumlar

Bir Yorum Bırak