Ingiltere Londra

Kew Kraliyet Botanik Bahçeleri Gezi Notlari ve Londra ‘da Gezilecek Yerler

Kew Kraliyet Botanik Bahçeleri Gezi Notlari, Kew Bahçeleri, Londra Gezilecek Yerler

Kew Kraliyet Bahçeleri   50. UNESCO  Dunya Mirasim olmus haberim yok .😊 Bu seferki UNESCO Dunya Mirasi bir sehir, kilise ya da camii degil. Hem tarihi, hem dogayi, hem bilimi içinde barindiran Londra’nin essiz Kew Bahçeleri. Benim gibi orkide ve botonik meraklilari icin tam bir cennet ama Kew Kraliyet Bahçeleri sadece bundan ibaret degil. Yazimin geri kalaninda Kew Bahçeleri neden bu kadar onemli  sizlerle bunu paylasacagim. Kew  Kraliyet Bahçeleri ne nasil gidilir? Kew Kraliyet Bahçeleri nerededir? iste sizin icin hazirladigi Kew Kraliyet Bahçeleri gezi notlarim. Londra gezi rehberi
Londra Gezi

Kew Kraliyet Bahçeleri nerededir? Kew Bahçelerine Nasil gidilir?

Kew  Kraliyet Bahçeleri Bati Londra‘nin Kew Gardens adi verilen son derece sirin bir semtinde 121 Hektarlik alana yayilmis.

Eger hali hazirda Londra’daysaniz, Kew Bahçelerini ziyaret etmek gerçekten çok kolay. Londra Metrosun’da Richmond yönünde  District Line hattina binmeniz ve tek yapacaginiz Kew Gardens duraginda inmeniz. Istasyon’dan cikinca da sola dönüp Kew Gardens yazan tabelalari takip etmeniz yeterli. Yolun sonunda Kew Bahçelerinin ana giris kapisi olan Victoria Gate sizi karsiliyor zaten. Londra gezilecek yerler
Victoria Gate Kew
Londra gezilecek yerler, londra gezi rehberi
Kew Bahçeleri’ne arabayla gitmek ve park yerini kullanmak isteyenler icin farkli bir giris kapisi var. Daha detayli bilgi icin Kew Bahçelerinin Resmi Websitesine bakmanizi tavsiye ederim.

Kew Kraliyet Bahçeleri Gezi Notlari : Londra ‘da Gezilecek Yerler

kew bahçeleri

Kew Bahçeleri yillar yili yeni alanlar ilave edilerek gunumuze kadar gelmis ve bugünkü haliyle pek çok ziyaretçiyi memnun edecek sekilde dizyan edilmis. Dünyanin pek çok yerinden getirilen bitkiler parkin her alanina yayilmis ve bitikilerin ustunde adlarinin yazili oldugu bilgilendirici etiketler konmus.

Seralar

Kew Bahçeleri Londra.JPG

Kew Bahçelerinde sergilenen bitkilerin iklimsel ihtiyaçlarina göre farkli sekillerde seralar insaa edilmis. Söyle ki, Tropikal bitkiler ve orkideler The Prince of Wales adli serada sergilenirken, daha serin iklim seven bitkiler Temperate House’da sergileniyor.  Tadilat durumunda olan Temperate House bu yil benim sansima yeniden ziyarete açilmis. Içi gerçekten çok güzel.

Kew Kraliyet Botanik Bahçeleri

Bu seralarin icinde artik tamamiyle ikonik hale gelmis olan sera ise palm house. bu victorian dönemden kalma iki katli sera, dünyanin pek cok farkli tropikal bölgesinden gelen bitkileri tek bir çati altinda toplamasiyla taniniyor. bu bitkilerin içinde yok olma tehlikesiyle karsi karsiya gelmis hatta yok olmus bitkiler bile var.

Kew Kraliyet Botanik Bahçeleri

Londra Gezilecek Yerler

Ari Kovani – Beehive

Kew Kraliyet Botanik Bahçeleri

Kew Bahçelerinde ki en ilginç yapilardan biri. Metal olarak insaa edilmis olan bu Ari Kovan’i seklinde ki yapiya gerçek arilarin titresimlerinden gelen seslerler hayat veriyor. Arilarin cikarttigi sesleri duymak mümkün. Bir yandan da Ari Kovan’ina yerlestirilmis olan küçük lambalar arilardan gelen titresimlere göre yanip sönüyor. Aksam hava kararmaya baslayinca Ari Kovani’nin isiklari daha belirgin oluyor.

Kew Kraliyet Botanik Bahçeleri

Pagoda- The Great Pagoda

 The Great Pagoda Kew Bahçelerinin önemli yapilarindan biri. Yapimi 1752 yilinda tamamlan bu 10 katli Pagoda Prenses Augusta’ya hediye olarak verilmis.

Kew Kraliyet Botanik Bahçeleri

Pagodaya yilin belli donemlerinde Pagoda’ya tirmanmak mümkün. Pagodanin 10. katindan londanin manzarasini kaçirmak istemezseniz, Pagoda’ya tirmanisla ilgili daha detayli bilgileri burada bulabilirsiniz.

Çuf Çuf Tren 

Kew Bahçeleri’nin içinde tren seklinde yolculari gezdiren araclar var. Ilk basta çocuklar içinmis gibi gözükse de. Londrada hava çok sicak oldugu bir yaz gününde bu araçlara binmek inanin çok akilciydi . Tren çok genis bir alana yayilmis olan parkin içnde sizi gezdirirken, Kew Bahçeleri‘nin tarihi hakkinda ve bitkiler hakkinda da bilgi veriyorlar. Bu trenin ücreti £5 ve biletinizle gün içinde istediginiz kadar inip binebiliyorsunuz. Kesinlikle tavsiye ederim.

Kew Bahçeleri Neden Önemli?

Kew Kraliyet Botanik Bahçeleri

Bu tarihi  bahçe, 18. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar gecen  dönemdeki önemli bahçe sanatlarinin pek cok usurunu sergilemete. Yüzyıllar boyunca önemli ölçüde zenginleştirilen botanik koleksiyonları (korunmuş bitkiler, canlı bitkiler ve belgeler) yine Kew Bahçelerin de yer aliyor.
1759 yılında kurulmasından bu yana, bahçeler bitki çeşitliliği ve ekonomik botanik çalışmalarına önemli ve kesintisiz bir katkıda bulunmuş ve dünyanin pek çok yerinde ki benzer parklara da ilham kaynagi olmus.
Sözün özü Kew Bahçeleri kimi ülkelerde gördümüz turist çekmek amaciyla  yapilmis botonik bahçelerden biri degil.
Londra’ya yolunuz düserse Kew Bahçelerini mutlaka görün.
Mutlu londra gezilecek yerler blog, londra gezilecek yerler haritası, londra’da gezilecek yerler blog, londra gezi rehberi, londra gezi rehberi, londra gezilecek yerler, londra gezilecek yerler haritası, ingiletre gezi rehberi, ingiltere gezilecek yerler

Advertisements

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: