Menu
Portekiz

Porto Gezi Rehberi, Porto Gezilecek Yerler Listesi, 25 Güzel Yer

Porto Gezi Rehberi, Porto Gezilecek Yerler Listesi, 25 Güzel Yerler, Porto’ya Nasıl Gidilir?

Porto gezi rehberime hoş geldiniz. Orta Çağın ” yenilmez şehri “ ( Citta invictius)  Porto, şehri gezmeye gelenleri gezilecek yerleri ile de etkileme konusunda yenilmez. UNESCO dünya mirası tarihi yapıları, Duoro Nehri kıyıları, lezzetli yemekleri ile kedisine hayran bırakıyor.  Porto’yu çok ama çok sevdim. Pek çok gezginin merak ettiği Porto mu ? yoksa Lizbon mu sorusunu cevaplamaya çalıştım. Bu nedenle sizin için şöyle uzun ve detaylı bir Porto gezi rehberi hazırladım. . Porto’ya nasıl gidilir ? Porto’da nerede kalınır? Porto’da gezilecek yerler ve Porto gezisi için gerekli diğer pratik bilgiler bu gezi notlarımda.

porto gezi rehberi, porto'da gezilecek yerler, porto gezilecek yerler, porto gezilecek yerler listesi, porto portekiz

Ribeira, Porto gezilecek yerler

Porto’nun Neyi Meşhur

Porto, Portekiz’in ikinci büyük ve ticari açıdan önemli bir sanayii şehri.  Buranın dünyaca ünlü tatlı şarapları Port wine‘dan bahsetmeden geçmek olmaz.

porto'nun neyi meşhur, porto ne ile ünlü, porto gezi rehberi, porto şarabı

porto’nun neyi meşhur,  porto şarabı

Gerçi bu şaraplar Porto’da değil de Duoro Nehri’nin diğer tarafındaki Gaia bölgesinde üretiliyormuş. Ama Porto şarabı olarak adını duyurmuş.

porto'nun neyi meşhur, porto ne ile ünlü

Porto, azulejos adı verilen çinileri ile ünlü. Portekizliler bu çinileri o kadar çok seviyorlar ki Porto’nun devasa katedrallerinden tutun dağına taşına kadar koymuşlar. 

porto'nun neyi meşhur, porto ne ile ünlü, porto gezi rehberi

Porto’nun göbeğinde azulejo ile süslü bir kaya, porto gezi rehberi

Porto Gezisi Öncesi Bilmeniz Gerekenler

 • Porto, İstanbul’a göre küçük ama o kadar da küçük değil. Özellikle inişli çıkışlı sokakları nedeniyle bir hayli yorucu.
 • Yaz aylarında Porto turist akını altında; ancak Porto’yu havalar sıcakken gezmek isterseniz, güzel güneşli gün garanti.
 • Mutlaka şehrin dar sokaklarının arasında kaybolun.
 • Avrupa’daki diğer turistik şehirlere oranla yeme içme biraz daha ucuz; ancak euro nedeniyle bize göre yine de fiyatlı.
 • Porto’nun dini yapıları, ülkenin kültürü ve geçmişi açısından çok önemli. Bu nedenle Porto’da gezilecek yerler listesine mutlak bir katedral ya da kilise ekleyin.
 •  Restoranlarda masanıza zeytin ve ekmek getiriyorlar. Bunlar ikram değil. Eğer yemek öncesi artıştırırsanız, bunların parasını alıyorlar. İstemezseniz geri yollayın ya da yemeyin.
 • Porto gezinize ulaşması son derece kolay Braga ya da Guimeras gibi mutlaka şehirleri de ekleyin.
 • Fado, Portekiz’in geleneksel müziği; ancak Porto’nun bulunduğu Kuzey Portekiz yöresine ait değil. Bu nedenle vaktiniz yoksa, fado keyfini Lizbon gezisine saklayın.

Porto mu? Lizbon mu?

Portekiz’e ilk kez gitmeyi planlayanların kafasını kurcalayan en büyük sorulardan biri Porto  mu? yoksa Lizbon mu? Ikisi arasında karar vermek hiç de kolay değil. Bu nedenle benim size cevabım aslında her iki şehir. Ama vakti olmayan ve sadece bir şehri ziyaret edecek bütçesi olanlar için Porto mu yoksa Lizbon mu cevaplamaya çalısacağım. Tabii karar sizin.

Lizbon, Portekiz’i ziyaret eden turistlerin genellikle akın ettiği ilk şehir. Başkent olduğunu düşünürsek, son derece  anlaşılır bir durum. Dünyanın dört bir yanından aktarmasız uçuşlarla Lizbon’a ulaşım oldukça kolay.

porto gezi rehberi, porto mu lizbon mu, lizbon mu porto mu

Başkent olduğu ve adını sık sık duyduğum için yillar önce hiç tereddüt etmeden Lizbon’a gittim. Ama hep göz ardı edilen Porto, son yıllarda öylesine bir ivme kazandı ki kendi hayran kitlesini oluşturdu. Özellikle  Harry Potter hayranlarının bayılacağı ünlü bir kitapçıya ev sahipliği yapmasına ve nefes kesen manzara noktalarına sahip olmasının bunda payı büyük. Tabiri caizse Porto sanki daha bir “instagrammable”.

Günlük Geziler

Her iki şehirden Portkez’in diüer güzel şehirlerine gidebilirsiniz. Mesela Lizbon’dan Sintra, Fatima, Obvidos, Evora.  Porto’dan Coimbra, Guimeras ve Braga. Lizbon’dan bir tek Sintra’ya gittim. Porto’da da Coimbra ve Braga’ya gittim. Sintradakı Pena Kalesi harika ama kişisel tercihim Coimbra,

Gezi Süresi

Lizbon Porto’dan daha büyük ve Lizbon’u tam olarak gezmek icin en az 4 – 5  gün gerekiyor. Şehrin olmazsa olmazlarından  Sintra için bir gün ve  Belem icin ayrıca bir güne ihtiyacınız var. Sadece üç günlük bir gezi planladıysanız Lizbon için yeterli olmayacaktır.

Porto’yu 2 günde çok rahatlıkla gezebilirsiniz ve eğer vaktiniz kalırsa Braga’ya ya da bir baska şehre gidip gelebilirsiniz. Bu nedenle Porto kısıtlı vakti olanlar için daha uygun.

Gezilecek Noktalar

Her iki şehrin de kendi has tarihi yerleri ve binaları var ama  Porto daha bır güzel daha bir pitorsk..  Azulejolar ile kaplı kilisler ve evler ( özellikle Ribeira‘daki evler ) Porto’da daha bir baskın daha bir belirgin…

porto gezi rehberi, porto mu lizbon mu, lizbon mu porto mu

Porto’dan Gaia bölgesine Dom Luis 1 Köprüsğ’nden geçip şehri her iki yakadan da görebilemek ayrı bir deneyim. Ayrıca Duoro Nehri’nin kıyısı Targus Nehri’nin kıyısından  çok daha güzel.

Kısa Kısa Kıyaslama

Porto demek Port şarabı demek, Lizbon demek Ginja.

Lizbon fado dinlenmek için doğru adres.

Lizbon’un gece hayatı daha meşhur.

Lizbon’da daha kozmoplit, Porto daha bir otantik Portekiz.

Son olarak kısa sürede gezilebilmesi ve görselligi nedeniyle Porto diyorum. Her iki şehri de gezip görenler sizin tercihiniz hangisi?

Porto’ya Nasıl Gidilir ?

İstanbul’dan Porto’ya THY ile günlük uçuşlar var. Ancak bilet fiyatları genellikle fiyatlı. Özellikle yaz aylarında Porto’ya gitmeyi düşünüyorsanız, uygun fiyata bilet bulma konusunda biraz zorlanabilirsiniz. Bunda Porto’nun son derece popüler bir destinasyon olmasının payı çok yüksek. Avrupa’daki pek çok havayolu sirketi Porto’ya uçuyor. Bu nedenle diğer havayollarının da bilet fiyatlarına bir bakın derim.

porto nasıl gidilir, porto'ya nasıl gidilir

 • KLM, Amsterdam
 • Lufthansa, Frankfurt
 • Polish Lot, Warsaw
 • Turk Havayolları, Istanbul

Lizbon’dan Porto’ya Nasıl  Gidilir ?

Eğer halihazırda Portekiz’deyseniz, mesela başkent Lizbonda, Porto’ya Lizbon’dan trenle ulaşabilirsiniz.

Lizbon – Porto trenlerinin büyük bir çoğunluğu Santa Apolonia tren istasyonundan kalkıyor ve Porto Campanha tren istasyonunda noktalanıyor. Porto’nun meşhur tarihi tren istasyonu Sao Bento’ya gitmek için treninizi ve peronu değiştirmeniz gerekiyor.

Porto Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Porto Havaalanından şehir merkezinin 10 km dışında ve havaalanından şehir merkezine gitmek son derece kolay.

porto havaalanında şehir merkezine nasıl gidilir, porto ulaşım

porto havaalanında şehir merkezine nasıl gidilir, porto ulaşım

Gümrükten çıktıktan sonra sağa dönün ve “Metro” işaretlerini takip edin. Porto Metro’sunun logosu şu şekilde. 

porto havaalanında şehir merkezine nasıl gidilir, porto ulaşım

 • Bilet makinelerinin bulunduğu noktaya yaklaşık 5-10 dakika kadar yürümeniz gerekiyor.
 • Şehir merkezi için bilet ücreti 2 Euro.
porto havaalanında şehir merkezine nasıl gidilir, porto ulaşım

porto havaalanında şehir merkezine nasıl gidilir, porto ulaşım

 • Biletinizi makineden alıp platforma gitmeden önce mutlaka fotoğrafını aşağıda paylaştığım makinede aktif hale getirin.

porto havaalanında şehir merkezine nasıl gidilir, porto ulaşım

 • Sefer sayısı saatlere göre değişiyor. 5 – 20 dakika arasında bir süre beklemeniz gerekebilir.
 • Yalnız trenler çok hızlı değil. Mesala havaalanında trene saat 14:34‘te binmişim ve Sao Bento Tren istasyonuna 15:31‘de varmışım.
 • Kaldığınız bölgeye göre hattınızı değiştirmeniz gerekebilir.
porto havaalanında şehir merkezine nasıl gidilir, porto ulaşım

havaalanından şehir merkezine giden metro, porto ulaşım

 • Havaalanından kalkan hat Mor Hat ( E Hattı ). Ribeira’da konakladığım için Sao Bento’ya gidip oradan nehire yürümem gerekiyordu. Trinidade Metro durağı bütün hatların geçtiği tek durak. Burada Sarı Hatta ( D Hattı ) geçtim ve Sao Bento istasyonunda indim.

Porto’da Nerede Kalınır?

Porto gezimi ikiye böldüm. İlk birkaç gün Porto’yu gezdim. Porto’dan ayrıldıktan sonra önce Braga’ya sonra da Coimbra’ya gittim. 4 gün sonra Porto’ya geri gelince bir arkadaşım bana katıldı. Porto’da toplam 4 – 5 gün geçirdim. Gezimi kolaylaştıracağını düşündüğüm için iki ayrı yerde kalmaya karar verdim. Porto gezisinin ilk iki gününde Duoro Nehri manzaralı bir apartman dairesinde konakladım. Bu yüzden daha çok Ribeira bölgesini ve çevresini gezdim.

porto nerede kalınır, porto konaklama, porto'da nerede kalınır

Ribera Bölgesinde kaldığım apartman, porto nerede kalınır, porto konaklama, porto’da nerede kalınır

Daha sonra arkadaşımla birlikte Allidos Meydanı‘nda bütçe dostu bir otelde kaldık. Her ikisinin de konumu çok iyiydi. Grupla ya da ailece geziyorsanız, apartman seçeneklerine de bir bakın derim.

porto nerede kalınır, porto konaklama, porto'da nerede kalınır

Peki konakladığım yerlerin adı neydi ?

Porto Gezilecek Yerler Listesi

Yıllar önce gezme imkanı bulduğum Lizbon’u o kadar çok sevmiştim ki Porto’yu da ayı şekilde beğenebilir miyim diye kafamda soru işaretleri vardı. Neyse ki Porto’ya varınca bu soruların hepsi kayboldu gitti. Inanın Porto’yu da Lizbon kadar sevdim. Lizbon ve Porto birbirine benziyor; ancak her iki şehrin de kendine özgü ayrı bir çekiciliği olduğu kesin.

porto gezi rehberi, porto gezilecek yerler, porto gezisi

Sanırım, Porto gezisinin en keyifli yanı Porto’da gezilecek yerlerin birçok birbirine çok yakın olması. Yanlış hatırlamıyorsam sadece birkaç kez metroyu kullandım. İnişli çıkışlı sokakları karşınıza çıkan küçük meydanları ile Porto’ya aşık olmamak mümkün değil.

porto gezi rehberi, nasilgezdim, porto gezilecek yerler

Gaia sokaklarında ben, Porto’da gezilecek yerler

Konakladığım yere yakın olması nedeniyle Porto’yu gezmeye Ribeira’dan başladım. Zaten Ribeira Porto’da gezilecek en önemli noktalardan biri. Siz Porto gezi rotanızı oluştururken Gaia bölgesini de es geçmeyin.

porto gezi rehberi, nasilgezdim, porto gezilecek yerler

Özellikle porto şaraplarının üreticilerini gezip görmek gibi bir niyetiniz varsa, yolunuz bir şekilde Gaia Bölgesine düşecektir. Ayrıca ünlü Serra Manastırı ve günbatımı manzarası için Jardim do Morro yine Gaia’da bulunan güzellikler.

porto gezilecek yerler, porto gezi rehberi, clerigos kilisesi, porto gezi notları, porto'da gezilecek yerler

Sabahın erken saatleri, Clerigos Kilisesi, Porto gezi rehberi

İşte Porto’da gezilecek yerler.

1. Ribeira Bölgesi

Porto gezinize, şehrin tarihi bölgesi Ribeira‘dan başlamanızı tavsiye ederim. Ribeira, Torre Clerigos‘tan başlıyor ve Douro Nehri’nin kıyısına kadar uzanıyor.

porto gezilecek yerler, porto gezi rehberi, porto'da gezilecek yerler, porto portekiz

Duoro Nehri’nin yanı başında restoranların ve kafelerin bulunduğu bu kıyı kesimine Cais da Ribeira diyorlar ve burası adeta Porto’nun kalbi. Yaz aylarında haftanın belli günlerinde Louis I köprüsünün hemen yanında heldiyelik eşyalar satıyorlar.

porto gezilecek yerler, porto portekiz, porto gezi rehberi, portekiz porto, ribeira porto, porto'da gezilecek yerler

porto gezilecek yerler, ribeira porto

Porto’yu yorulmadan keyifli bir şekilde gezmek için gezinize Ribeira’nın üst kısmından başlamak ( mesela Sao Bento tren istasyonun bulunduğu noktadan ) ve şehrin dolambaçlı sokaklarından yavaş yavaş “Cais da Ribeira”ya doğru yürümek en iyisi. En sevdiğim kısım, Porto katedralinin doğusundaki şirin, dar sokaklardı… Size de inişli çıkışlı dar sokakları keşfetmek düşüyor.

porto gezi rehberi, porto portekiz, porto gezilecek yerler portekiz porto, ribeira porto

Cais da Ribeira‘ya ulaştığınızda çok sayıda kafe, bar, restoran ve Porto’nun üç beş katlı azulejos ile kaplı şirin evlerini göreceksiniz. Bu nedenle Ribeira tam instagramlık.

porto gezilecek yerler, porto sokakları, porto gezi rehberi

porto gezilecek yerler, porto sokakları, porto gezi rehberi

Bu evlerin arasında yine keşfedilecek düzinelerce dik, dar, kıvrımlı sokak var. Bu sokaklar o kadar ki buradan arabalar geçemiyor. Siz kendinizi kaptırmış bu dar sokakların arasından geçerken yeni yıkanmış çamaşırların başınızın üzerinde uçuştugunu, demir balkonlu ( Ferforje ) evlerden yaşlı tezyelerin geleni geçeni seyrettiğini farkedeceksiniz.

porto gezilecek yerler, porto sokakları, porto gezi rehberi

Tahmin edeceğiniz üzere Riberia bölgesini çok ama çok sevdim. Çünkü Ribeira, Porto’yu en ham, en özgün haliyle gözlemleyebileceğiniz yegane yer.

porto gezilecek yerler, porto sokakları, porto gezi rehberi

2. Ribeira Meydanı

Ribeira Meydanı, Porto’nun küçücük ama bir o kadar da popüler meydanı. Renk renk evlerin yanı sıra pek çok turistik restoran ve kafe var.

porto gezilecek yerler, porto sokakları, porto gezi rehberi

Burada oturup birşeyler içmek istedim ancak ya restorantlar kafeler hep doluydu ya da hava çok sıcaktı. 35 derece sıcakta şemsiyenin altında oturmak çok cazip gelmedi doğrusu.

ribeira meydanı, porto gezilecek yerler, porto gezi rehberi, porto'da gezilecek yerler, fonte da ribeira

Neyse bu küçük meydan ilgi çekici iki tane çeşme var. Bunlar Fonte Da Ribeira ( Ribeira Çeşmesi ) ve Fonte do Cubo ( Kare Çeşme ).

Fonte do Cubo, çok eski, tarihi bir halk meydanı olan Praca Ribeira’da yer alıyor. Meydanın tarihi 14. yüzyıla kadar uzanıyor ve özellikle balıkçılık nedeniyle yoğun bir ticaret merkeziymiş. 1980’lerde bu alanda bazı arkeolojik kazılar yapmışlar ve bu eski çeşmeyi ortaya çıkarmışlar.

ribeira meydanı, porto gezisi, porto gezilecek yerler, porto gezi rehberi

ribeira meydanı, porto gezisi, porto gezilecek yerler, porto gezi rehberi

Küp seklindeki bronz heykeli daha sonra eklemişler ve 2000’lerin başında çeşmeye Vaftizci Yahya‘nın bir heykeli de yerleşmişler. Dediğim gibi Ribeira Meydanı her daim yoğun. Bu güzel çeşmeleri daha net bir şekilde görebilmek için sabahın erken saatlerimde ziyaret etmenizi tavsiye ederdim.

3. Dom Luis I Köprüsü

Dom Luis I Köprüsü, Porto’nun sembollerinden biri. Porto ile Gaia’yı birirbirine bağlayan köprü gün batımından sonra ışıl ışıl parlıyor.

porto gezilecek yerler, dom luis i porto, porto gezisi, duoro nehri, porto gezi rehberi

Mimari olarak Eiffel kulesine benzeyen köprünün mimarının Gustave Eiffel olduğu gibi yanlış bir kanı var. Köprüyü önceleri Gustave Eiffel çalışan ama sonraları onunla rekabete girişen öğrencisi Théophile Seyrig tasarlamış. Bu nedenle belirgin mimari özellikler var.

porto gezilecek yerler, dom luis i porto, porto gezisi, duoro nehri, porto gezi rehberi

Köprünün alt katından yayalar ve arabalar, üst katından ise metro ve yine yayalar geçiyor. Ne yapın edin köprünün hem alt katından hem de  üstü katında bir en az bir kere geçin. Çünkü manzara çok güzel.

porto gezilecek yerler, dom luis i porto, porto gezisi, duoro nehri, porto gezi rehberi, nasilgezdim

Luis I Köpürüsünün üst katı, arkadamda Ribeira, Porto gezilecek yerler

Yaz aylarında Luis I Köprüsünden gençlerin Duoro Nehine atladıklarını göreceksiniz. Sanırım bu gençlerin bir çoğu macera olsun diye köprüden atlıyor. Ne var ki atlamak için ” 1 Euro, 1 euro ” diye talep edenler de var. Fotoğraflarını çektiğinizi fark ederlerse gelip sizden para istiyorlar.

porto gezilecek yerler, dom luis i porto, porto gezisi, duoro nehri, porto gezi rehberi

Neyse, yine de gençleri suya böyle atlarken görmek oldukça keyifli.

4. Livraria Lello

Efendim gelelim şu meşhur Livraira Lello’ya. “ Livraria Lello’ya gittim, Harry Potter’ı hayal ettim, Zaten JK Rowling’de buraya gelirmiş kitabı için ilham alırmış…” diyeceğimi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. JK Rowling’in Harry Potter’ı yazarken buraya geldiği ve kitabı için ilham aldığı bir şehir efsanesinden ibaret.

porto gezilecek yerler, porto sokakları, porto gezi rehberi, livraria lello, lello kitabevi

Bu fotograf sizi aldatmasın, nasil olduysa böyle boş bir ana denk geldi

Evet, yanlış okumadınız, bir şehir efsanesi. JK Rowling Porto’da yaşadığı dönemde bu kitapçıya hiç gelmemiş. Hatta Livraria Lello’nın varlığından haberi bile yokmuş. Bunu ben söylemiyorum. Bizzat JK Rowling söylüyor. Bana inanmıyorsanız, 21 Mayıs 2020 tarihli tweetine şuradan bakabilirsiniz.

porto gezilecek yerler, porto sokakları, porto gezi rehberi, livraria lello, lello kitabevi

ne yazik ki o kadar sırada bekledim, ama kitapçıda çekilmiş bir fotografım bile yok.

Öyle ya da böyle Lello kitapçısı Porto’da gezilip görülmesi gereken yerlerden biri olmasını Instagrama borçlu sanırım ( teşekkürler instagram ). 1881 yılında açılan Livraria Lello, benzersiz kavisli ahşap merdiveni, masalsı iç tasarımı nedeniyle, dünyanın en güzel kitapçılarından biri ( Lonely Planet’e göre).

porto gezilecek yerler, porto sokakları, porto gezi rehberi, livraria lello, lello kitabevi

Güzel olmasına güzel; ancak buradaki sıra adeta bir çılgınlık. Livraria Lello’yı Porto gezimin en sonuna Porto’da gezilecek diğer yerleri gördükten sonrasına bıraktım.

Inanın, bir arkadaşım “Mutlucuğum, oradan bana Simyacı kitabını alırım mısın? “ diye sormasa, imkanı yok buraya gelip sırada beklemezdim. Ama bu kadar sırada beklemişken kendime de bir Portekiz yemek tarifi kitabı almadan kitapçıdan ayrılmadım elbette. 

Orhan Pamuk’un kitapları, portekice

Livraria Lello’yu gitmeden önce nelere dikkat edelim?

porto gezilecek yerler, porto sokakları, porto gezi rehberi, livraria lello, lello kitabevi

 • Biletiniz online olarak alın. Şuraya tıklayıp biletinizi ayırabilirsiniz.
 • Bilet ücreti 5 euro normal bilet. 15.50 euro öncelikli bilet. 5 Euro’luk bilet ile belli bir saat dilimini rezerve ediyorsunuz. Ancak yine de sırada beklemeniz gerekiyor. 15.50 euro’luk bilet sırada beklemeniz gerekmiyormuş. Bu yeni bir uygulama sanırım.
 • Girişte biletinizi göstermeniz gerekiyorı
 • Kitap alınca ödediğiniz (5.00 / 15.50 euro ) giriş ücretini toplamdan düşünüyorlar.

5. San Francisco Kilisesi, Porto

San Francisco Kilisesi, Porto’nun en önemli kiliselerinden biri. Bu nedenle Monument Church of Saint Francis yani Anıt kilise diyorlar. Kilisenin iç duvarlarindaki ahşap gotik işlemeler onu diğer kiliselerden ayırıyor. Ne yazık ki giriş ücreti Porto’nun diğer kiliselerine göre biraz daha fiyatlı.

porto gezi rehberi, igreja de são francisco, porto gezilecek yerler, porto portekiz, porto'da gezilecek yerler, porto gezisi

8 Euro vermek istemezseniz, dışından bakıp geçebilirsiniz. Ancak gerçekten güzel ve etkileyici bir kilise. 

porto gezi rehberi, igreja de são francisco, porto gezilecek yerler, porto portekiz, porto'da gezilecek yerler, porto gezisi

Ben kiliseyi de müzesini de gezmek istedim. Kilisenin içindeki altin yaldızlı ahşap işlemeler tek kelime ile harika. Bu nedenle San Francisco Kilisesine “The Golden Church  – Altın Kilise” de diyorlar.

porto gezi rehberi, igreja de são francisco, porto gezilecek yerler, porto portekiz, porto'da gezilecek yerler, porto gezisi

Kilisenin müze bölümü de büyük tahmin edeceğiniz üzere. Daha önceleri Buradaki görevli psikoposlar hakkında bilgiler var. Müzenin en alt katında ise yeraltı mezarları ( catacomb) sizi bekliyor.

San Fransico Kilisenin muze bolumu.  

San Francisco Kilisisenin açılış saatleri mevsimlere göre değişiyor. Kasım –Şubat: 9:00 – 17:50. Mart – Ekim: 9:00 – 19:00pm. Temmuz – Eylül: 9:00 – 20:00.

Kilisenin giriş ücreti yetişkinler in 8 Euro, öğrenciler için ise 6.50 Euro.

6. Palacio da Bolsa, Porto

Porto’nun en dikkat çeken yapılarından biri de Borsa Binası. Şöyle bir önünden geçeyim demeyin. Bütçeniz el veriyorsa, içini de bir gezin.

porto gezilecek yerler, porto'da gezilecek yerler, porto gezi rehberi, palacio da bolsa porto

porto gezilecek yerler, porto’da gezilecek yerler, porto gezi rehberi, palacio da bolsa porto

Halihazırda Borsa binası olarak hizmet veriyor. Bu nedenle sadece rehberli turlarla gezmenize izin veriyorlar. Bu rehberli turlar yaklaşık 30 dakika sürüyor.

porto gezilecek yerler, porto'da gezilecek yerler, porto gezi rehberi, palacio da bolsa porto

Porto Borsa Binası daha adım arttığımız andan itibaren sizi ekliyor. Bu güzel yapının çeşitli odalarını görme imkanına sahipsiniz. Burayi ziyerete gelenler için sarayın en önemli yeri hiç şüphesiz Arap Odası. 

porto gezilecek yerler, porto'da gezilecek yerler, porto gezi rehberi, palacio da bolsa porto

Porto Borsa binasının mimari Joaquim da Costa Lima Júnior, ülkenin geçmişini unutmamış ve mağribi mimari özellikleri taşıyan bir Arap Odası dizayn etmiş. Sanatçı bu çalışmasında Granada’daki Alhambra Sarayı’ndan da bir hayli ilham almış.

porto gezilecek yerler, porto'da gezilecek yerler, porto gezi rehberi, palacio da bolsa porto, porto'da gezilecek yerler

Bu inanılmaz derecede süslü oda günümüzde devlet başkanlarını ve ileri gelenlerini ağırlamak için kullanıyorlarmış. Arap Odası rehberli turu noktalamak için gerçekten muhteşem bir yer. Tek kelime ile harika…

porto gezilecek yerler, porto'da gezilecek yerler, porto gezi rehberi, palacio da bolsa porto

Arap Odası, porto gezilecek yerler

7. Sao Bento Tren İstasyonu

En güzel tren istasyonlarından biri olmaya aday. Sao Bento İstasyonu, Porto’nun en işlek tren istasyonlarından sadece biri değil, aynı zamanda Porto’nun en çok fotoğraflanan yerlerinden bir.

porto gezilecek yerler, sao bento tren istasyonu, porto gezi rehberi, porto gezisi

Sao Bento Tren istasyonu, Porto’da gezilecek yerler

Sao Bento İstasyonu, Portekiz tarihinin önemli anlarını tasvir eden 20.000’den fazla azulejo’ya ( portekiz cinisi ) sahip. İstasyon, 1900 yılında, on bir yıllık bir süre boyunca (1905-1916) mavi ve beyaz çinilerin yerleştirilmesiyle inşa edilmiş.

porto gezilecek yerler, sao bento tren istasyonu, porto gezi rehberi, porto gezisi

Igreja do Carmo, Porto Katedrali, Igreja de Santo Ildefonso ve Casa da Musica ile birlikte Sao Bento İstasyonu, Porto’da azulejo çinilerini görmek için en iyi yerlerden biri.

porto gezilecek yerler, sao bento tren istasyonu, porto gezi rehberi, porto gezisi, sao bento train station

Porto’da gezilecek yerler listenin en üstünde bulunan bir yer haliyle gün boyunca turist akının altında. Size tavsiyem sabah erkence saatlerde burayı ziyaret etmeniz.

8. Liberdade Meydanı 

Liberdade Meydanı ya da Portekizce adıyla Praça da Liberdade, Porto’da görülmesi gereken en önemli yerlerden biri. Porto’nun Tarihi merkezinde Avenida dos Aliados Caddesi’nin yanında yer alıyor.

praça da liberdade, porto gezilecek yerler, özgürlük meydanı porto, porto gezi rehberi

porto gezi rehberi

Aklınızın bir kenarında dursun. Çünkü burada Porto’da gezilecek en önemli yerlere çok yakın olduğunuz için şehri gezmeye başlamak için iyi bir nokta. Ayrıca Porto’da kalınacak en iyi bölgelerden biri. Coimbra ve Braga’dan döndükten sonra Liberdade Meydanın’da konakladım.

praça da liberdade, porto gezilecek yerler, özgürlük meydanı porto, porto gezi rehberi

porto gezi rehberi

Praça da Liberdade’ye ulaşım da çok kolay. Porto’ya trenle seyahat ediyorsanız, São Bento istasyonu meydanın hemen yanında Porto’ya uçakla geliyorsanız, havalimanından metroya binip meydanın hemen arkasındaki Trindade‘de metro istasyonunda inebilirsiniz.

praça da liberdade, porto gezi rehberi

9. Camara Municipal Do Porto

Camara Municipal do Porto Avenida dos Aliados Caddesinin sonunda gururla ayakta duran Porto’nun belediye binası. Mermer ve granitle inşa edilen bu neoklasik bina 1920’de açılmış. Ancak inşaat çalışmaları neredeyse kırk yıl devam etmiş. Belediye binası halen yerel yönetim organına ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

porto gezilecek yerler, camara municipal do porto, porto gezi rehberi, porto gezisi, porto belediye binası

Camara Municipal do Porto’nun önünde, Portekiz’de Romantizminin kurucusu ünlü bir şair olan Almeida Garrett‘in guzel bir heykeli var.

10. Clerigios Kilisesi, Clerigios Kulesi

Porto’nun kalbinde yer alan Clerigos Kulesi (Portekizce Torre dos Clérigos) şüphesiz şehrin en önemli turistik yerlerinden biri.

porto gezi rehberi, porto'da gezilecek yerler, clerigos church, porto gezilecek yerler, clerigos kilisesi ve kulesi

porto’da gezilecek yerler, clerigos kilisesi ve kulesi

18. yüzyılda, “yoksul din adamlarının” (“Clérigos pobres”) dini kardeşliği, Porto’nun merkezinde geniş bir arazi parçasını bağış olarak almış ve İtalyan mimar Niccoló Nasoni‘den bir kilise inşa etmesini istemiş.

porto gezi rehberi, porto'da gezilecek yerler, clerigos church, porto gezilecek yerler, clerigos kilisesi ve kulesi, clerigos kulesi

Clerigos kulesi, porto gezisi

Clerigos Kilisesi’nin (Igreja dos Clérigos) inşaatına 1735 yılında başlamışlar ve 1748 yılında tamamlamışlar. Ancak kardeşliğin projeleri kiliseyle sınırlı kalmamış.

porto gezi rehberi, porto'da gezilecek yerler, clerigos church, porto gezilecek yerler, clerigos kilisesi ve kulesi, clerigos kulesi

Clerigos kilisesi’nin ici

İki yıl sonra, 1750’de, din adamları Niccoló Nasoni‘den kilisenin bitişiğinde Toskano’daki çan kulelerine benzer iki anıtsal kule daha inşa etmesini istemişler. Ancak iki kuleden sadece biri tamamlayabilmişler.

1763 yılında tamamlanan 75.60 metre yüksekliğindeki Clerigos Kulesi (Torre dos Clerigos), Portekiz’in en yüksek kulesi. Hatta bir zamanlar deniz feneri olarak Porto limanına dönen gemilere rehberlik bile etmiş.

porto gezisi, porto gzi rehberi, porto gezilecek yerler

11. Porto Katedrali

Sadece, Se olarak da bilinen Porto Katedrali, kendi gözlerinizle görmeniz gereken görkemli bir mimariye sahip.

porto gezilecek yerler, porto sokakları, porto gezi rehberi, porto katedrali, se porto

porto gezilecek yerler, porto sokakları, porto gezi rehberi, porto katedrali, se porto

Şehrin üzerinde yükselen ilk katedralin inşası, 12. yüzyılda gotik ve romanesk tasarım ile başlamış. Daha sonraki yıllarda barok tarzla restore etmişler.

porto gezilecek yerler, porto sokakları, porto gezi rehberi, porto katedrali, se porto

porto gezilecek yerler, porto sokakları, porto gezi rehberi, porto katedrali, se porto

Se, Porto’nun en büyük kilisesi ve her iki ucundaki kuleleri sayesinde çok uzaklardan bile anında diğer yapıların arasında sivriliyor.

porto gezilecek yerler, porto sokakları, porto gezi rehberi, porto katedrali, se porto

Dışarıdan bakınca sade bir dış cephesi varmış gibi duruyor ancak inanın Sao Francisco Kilisesi gibi, Porto Katedrali’nin içi de büyüleyici. Katedralın güzel mimarisini müzeyi gezdiğinizde daha iyi anklıyırsunuz.

porto gezilecek yerler, porto sokakları, porto gezi rehberi, porto katedrali, se porto

Porto Katedrali, Porto’da gezilecek yerler

Porto katedrali, Portekiz tarihinde önemli bir yere sahip. Çünkü Denizci Prens Henry ( Prince Henry the Navigator ) burada vaftiz edilmiş ve Kral I. John, 14. yüzyılda Lancaster Prensesi Philippa ile burada evlenmiş.

Bu evlilik uzun yıllara sürecek İngiliz-Portekiz ittifakın temellerini atmış.

porto gezilecek yerler, porto sokakları, porto gezi rehberi, porto katedrali, se porto

Katedrali müzesi, avlusu ( cloister ) ve kulesi çok etkileyici.

 • Katedrali gezmek icin herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor ancak müzesi ve kulesi için 3 Euro ödemeniz gerekiyor. Ücretli de olsa kesinlikle tavsiye ederim.
 • Müze 9:00 –  18:30 saatleri arasında açık.

"porto gezilecek yerler, porto sokakları, porto gezi rehberi, porto katedrali, se porto

12. Santa Catarina Caddesi

Rua de Santa Caterina – Santa Caterina Caddesi Porto’nun trafiğe kapalı alışveriş caddesi. Güzel binalar, kafeler, restoranlar ile mutlaka gidip şöyle bir baştan sona yürümeniz lazım.

rua de santa caterina, porto gezilecek yerler, porto gezi rehberi, porto gezi notları

Her ne kadar cadde Porto’da gezilecek yerler listenin başında gelse de Santa Catarina daha çok portoluların günlük alışverişlerini yaptıkları bir cadde.

porto gezi rehberi, porto'da gezilecek yerler, nasilgezdim, porto gezi notları, porto gezilecek yerler

porto’da gezilecek yerler

Buraya turistleri çeken yerlerin başında meşhur Cafe Majestic ve mavi çinilerle süslü Capela des Almas ( Almas Sapeli ).

porto gezi rehberi, porto'da gezilecek yerler, porto gezi notları, porto gezilecek yerler

Santa Catarina caddesindeki bazı önemli yerlere yakından bakalım.

13. Majestic Cafe

JK Rowling’in izinden gideceğim derseniz doğru Porto’nun ünlü Majestic Cafe doğru adres. Lello kitapçısının aksine JK Rowling’in  bu güzel kafeye geldigi ve Harry Potter’ı burada yazdığı doğru.

majestic cafe porto, majestic cafe, porto yeme içme, porto gezilecek yerler, porto gezi rehberi

majestic cafe porto, porto gezi rehberi

Kafenin dışında boş masa bulunca hemen bir kahve ve bir pastais de natada sipariş ettim. Yemeklerini ben kendim denemedim bu nedenle bir şey söyleyecemeceğim; ancak gidenler yemeklerin güzel olduğunu söyledi.

Hizmetleri iyi. Kafenin iç dizaynı ise çok hoş.

14. Carmo Kilisesi 

Porto’da gezilecek yerlerin başında gelen kilise aslında iki kiliseden oluşuyor; Carmo ve Carmelitas kiliseleri. Rivayete göre bir kilisede rahipler bir  kilisede ise rahibeler bir diger kiliisede yaşarmış. Bu nedenle araya metrelik bir boşluk koymuşlar. Yıllar sonra bu boşluğun olduğu yere ev yapmışlar. Bu eve Hidden House – Gizli Ev diyorlar. 

porto gezilecek yerler, porto gezi rehberi, carmo kilisesi, igreja do carmo porto

Carmo ve Carmelita kiliseleri ve oratada Gizli Ev. porto gezi rehberi, carmo kilisesi, igreja do carmo porto

Dışarıdan baktığını zaman pek belli olmuyor ama iki kilisenin arasında iki tane küçük pencere var. Işte Gizli Ev burası. Bu tip fark müzeleri çok seviyorum. 

porto gezilecek yerler, porto gezi rehberi, carmo kilisesi, igreja do carmo porto, hidden house porto

Hidden House – Gizli Ev

Carmo Kilisesinin hemen girişinde Gizli Ev’i gezmek istediğinizi belirtip 3 Euro öderseniz, sizi müzeye doğru yönlendiriyor.

Daracık merdivenler geçip yukarı doğru çıkıyorsunuz. Her bir katta küçük ve dar odalar var. Kimi katta mutfak, kimi katta oturma odası var.

porto gezilecek yerler, porto gezi rehberi, carmo kilisesi, igreja do carmo porto, hidden house porto

Gizli evi gezdikten sonra Carmo Kilisesinin üst katındaki müzeyi geziyorsunuz. Tahmin edeceğiniz üzere, üst düzey din adamlarının toplantı odaları ve çeşitli dini objelerin olduğu diğer katları geziyorsunuz.

porto gezilecek yerler, porto gezi rehberi, carmo kilisesi, igreja do carmo porto, hidden house porto

Carmo Kilisesinin en altkatında yeraltı mezarı var. Yanlış hatırlamıyorsam, bu bölümde fotoğraf çekimine izin vermiyorlardı.

 • Kiliseyi, Müzesini ve Gizli Evi gezmek 3 Euro.
 • Kiliseyi ücretsiz gezmek isterseniz, ayin zamanı hiç bir ücret ödemenden gezebilirsiniz.
 • Carmo Kilisesini 09:00 – 18:00 arasında açık.
porto gezi rehberi, porto gezilecek yerler, carmo kilisesi, nasilgezdim

Carmo Kilisesi ve ben, porto gezi rehberi

Son olarak, müzeyi gezecek vaktiniz yoksa bile Carmo Kilisesin sol tarafındaki mavi azulejolara göz atmandan geçmeyin.

15. Rua das Flores Caddesi

Santa Katarina Caddesi kadar bilinmeyen ama bir o kadar da güzel bir diğer cadde ise Rua das Flores Caddesi.

porto gezilecek yerler, porto gezi rehberi, rua das flores porto

porto gezilecek yerler, porto gezi rehberi, rua das flores porto

Rua da Flores Caddesi, Sao Bento istasyonundan  ve Largo Sao Domingos Meydanı’na uzan dar ince trafige kapalı bir cadde.

porto gezilecek yerler, porto gezi rehberi, rua das flores porto

Misericórdia Kilisesi, Rua da Flores Caddesi, Porto’da gezilecek yerler

Bir zamanlar aristokratlara ve üst sınıf sakinlere ev sahipliği yapan Rua das Flores, kafelerle ve restoranlara bezeli güzel bir cadde.

porto gezilecek yerler, porto gezi rehberi, rua das flores porto

porto gezi rehberi

16. Largo Sao Domingos Meydanı

Rua das Flores Caddesi’nin sonunda, 16. yüzyıldan kalma Largo de São Domingos meydanı var. Porto gezimde bir akşamüstü kendimi burada buluverdim.

porto gezilecek yerler, porto gezi rehberi, largo sao domingos porto, largo sao domingos meydanı

Aslında gün boyunca buradan defalarca geçmeme rağmen çok dikkatimi çekmedi. Cunku Largo Sao Domingos’un asıl güzelliği akşam saatlerinde kafeler ve restoranlar hınca hinç dolduğunda başlıyor.

porto gezilecek yerler, porto gezi rehberi, largo sao domingos porto, largo sao domingos meydanı

sarki söyleyen bir genç, porto gezi rehberi

Bir yanda akşam yemeğinizi yerken bir diğer yandan genç sokak şarkıcılarının canlı performanslarını gelip burada dinleyebilirsiniz.

porto gezilecek yerler, porto gezi rehberi, largo sao domingos porto, largo sao domingos meydanı

17. Portonun Gaia Bölgesini Gezin

Gaia Bölgesi, ünlü porto şaraplarının üreticilerinin bulunduğu bölge. Bu nedenle şarap tatmak için pek çok turist Luis I Dom Köprüsünü geçip buraya geliyor.

porto gezilecek yerler, gaia bölgesi, ribeira, porto gezi notları

Gaia Bölgesin’den Ribeira manzarası, Porto gezi rehberi

Şarapların tadına bakmak gibi bir niyetiniz yoksa bile Riberia bölgesini Duoro Nehrinin bu yakasından görmek için mutlaka buraya gelip nehir kenarında şöyle bir yürüyün.

porto gezilecek yerler, porto portekiz, portekiz porto, gaia bölgesi, gaia terefelik

porto gazilecek yerler

Porto şaraplarının yanı sıra Gaia Bölgesini Porto’da ayıran bir diğer özellik Gaia’nın terefelikleri. Eğer nehir kenarıdan Jardim do Morro’ya tırmanmak istemezseniz terefeliklere binebilirsiniz. Gün boyunca vızır vızır önünüzden geçen terefelikleri izlemek bile ayrı bir keyif.

porto gezilecek yerler, porto portekiz, portekiz porto, gaia bölgesi, gaia terefelik

Gaia’ya öğleden sonra daha çok gün batımında gelin.

18. Half Rabbit

Half Rabbit – Yarım Tavşan Vila Nova de Gaia’nin en cok dikkat sanat çalısmalarından biri.Heykel, Vila Nova de Gaia’da Rue Guilhereme Gomes Fernandes ve Rue Dom Afonso III’ün kesiştiği noktada bir binada konumlanmış. Binanın köşesi, tavşanı ikiye ayırıyor.  Sanatçı, tavşanın bir yarısını rengarenk boyamış, diğer yarısını ise kullandığı malzemelerin orijinal renkleriyle olduğu gibi bırakmış. Işte bu nedenle “Yarım Tavşan” adını almış.

o coelho - bordalo II, porto gezilecek yerler, porto gezisi

porto’da gezilecek yerler

Bu  şaşırtıcı üç boyutlu sokak sanatını, genellikle atık malzemeleri kullanarak hayvan heykelleri yapan Portekizli sanatçı Bordallo II hayata geçirmiş. Sürekli “çöp” üretimine ve dolayısıyla gezegenin yok olmasına yol açan aşırı üretim ve tüketim, sanatçının eserlerindeki ana temaları oluşturuyor. “Yarım Tavşan”, ekolojik sürdürülebilirlik konusunda tam bir sosyal farkındalık çağrısı.

Yarım Tavşan’ın google haritadaki konumana bakamak için buraya tıklayın.

19. Mosteiro da Serra do Pilar

Porto’da pek çok güzel manzara noktası var. Mosteiro da Serra do Pilar – Serra do Pilar Manastırı da bu güzel manzara noktalarından biri.

porto gezi rehberi, porto gezilecek yerler, porto gezisi, mosteiro da serra do pilar

16. yüzyıldan kalma orijinal kiliseye 17. yüzyılda yeni bir sunak için bir çıkıntı ilave etmişler. Bu çıkıntının haricinde manastır daire şeklinde. Bu mimari özelliği ile Avrupa’daki diğer kiliselerden bir hayli farklı.

porto gezi rehberi, porto gezilecek yerler, porto gezisi, mosteiro da serra do pilar

porto gezilecek yerler

Kilise, genellikle zengin portoluların evlilik törenleri sırasında açık oluyormuş. Benim gibi pazar günü giderseniz, kilisenin içini de görebilirsiniz.

porto gezi rehberi, porto gezilecek yerler, porto gezisi

Manastir’in avlusu ve ben.

Gelelim kKiliseninin avlusu ve manastır bölümünü gezmek icin küçük bir ücret ödemeniz gerekiyor. Manastırda müze anlamında her hangi bir sergi yok. Eğer burayı ziyaret ederseniz, muhtemelen avlusu ( cloister ) için olacak ki o da gerçekten çok güzel.

porto gezi rehberi, porto gezilecek yerler, porto gezisi, mosteiro da serra do pilar

porto’da gezilecek yerler

 • Manastır pazartesi günleri kapalı.
 • Diğer günler 10:00 – 18:30 arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Giriş ücreti 4 Euro.
porto gezi rehberi, porto gezilecek yerler, porto gezisi, mosteiro da serra do pilar

etkileyici sütunları ile Serra Manastırı, porto gezilecek yerler

20. Jardim Do Morro

Dom Loise I Köprüsünden geçip Gaia’ya geldiğinizde karşınıza küçük ama sevimli Jardim do Morro Park‘ı çıkıyor.

jardim do morro, porto gezisi, porto gezilecek yerler, porto gezi rehberi

Günbatımında gençler, jardim do morro, porto gezilecek yerler

Buraniı bu kadar popüler olmasının nedeni Porto’da günbatımını görebileceğiniz en güzel noktalardan biri.

jardim do morro, porto gezisi, porto gezilecek yerler, porto gezi rehberi

Bir yanda çimenlerin üzerinde yayılmış günbatımını izleyen gençler bir diğer yanda elinde gitarı ile şarkı söyleyen sokak şarkıcıları… sakın kaçırmayın.

21. Foz Do Duoro

Foz do Douro, Douro Nehri’nin Atlantik Okyanusu ile birleştiği Porto’nun batı kesiminde yer alan bölgesi.

porto gezi rehberi, porto'da gezilecek yerler, nasilgezdim, porto gezi notları, porto gezilecek yerler

Sahil şeridi boyunca plajlar olduğu için Porto’nun en pahalı semtlerinden biri olduğu duydum. Foz do Douro, şehir merkezinden yarım saat gibi kısa bir toplu taşıma ile kolayca erişilebiliyorsunuz.

porto gezi rehberi, porto'da gezilecek yerler, nasilgezdim, porto gezi notları, porto gezilecek yerler

Foz do Duoro, Porto’nun  şehir merkezi kadar kalabalık değil ve şehirden kaçmak, denize girp serinlemek iyi bir seçenek. Ancak denize girip yüzmek gibi bir planınız yoksa bile, benim yaptığım gibi bir öğleden sonra deniz kenarında oturup öğle yemeği yemek gelebilirsiniz.

porto gezi rehberi, porto'da gezilecek yerler, nasilgezdim, porto gezi notları, porto gezilecek yerler

Porto’dan Foz do Duoro’ya Nasil Gdilir?

Foz do Duoro’ya girmek için iki seçeneğiniz var. Bunlardan biri Libardade Meydanı’nda 500 nolu otobüslere binmek. Bilet ücreti 2 Euro. Bir diğer seçenek ise tramvayla. 1 no’lu tramvaylar Infante Tramvay durağından kalkıyor. Infante durağı, meşhur Igreja de Sao Fransisco Kilisesinin önünde bulunuyor. Durağın konumu için şuraya tıklayın. Ben otobüsle gidip tramvayla geri döndüm.

22. Porto’dan Braga Gezisi

Porto gezisiniz sirasinda yeterli zamanınız  varsa Braga, Coimbra gibi diğer Portekiz şehirlerine de gitmenizi  tavsiye ederim. Çünkü Braga hem ulaşımının kolay olması hem de ünlü UNESCO Dunya Mirasi Bom Jesus nedeniyle kaçırmamanız gereken yerlerden biri.

portekiz porto gezilecek yerler, porto gezisi, porto'da gezilecek yerler

Daha önce Braga ( Braga gezi rehberi için buraya tıklayın ) ve Coimbra ( Coimbra gezi rehberi için buraya tıklayın ) gezi yazılarımı sizler paylaşmıştım.

23. Igreja de Santo Ildefonso

Igreja de Santo Ildefonso Kilisesi, küçük bir meydan olan Batalha Meydanı’nı ile Santa Catarina caddesinin kesiştiği noktada gururla duruyor. Igreja de Santo Ildefonso Kilisesi 1732’de inşa edilmiş ama gördüğünüz mavi Azulejo çinileri 1932’den kalma. Bu çinileri Jorge Colaço dizayn etmiş ve 11000 kadar azulejo kullanmış.

porto gezilecek yerler, porto gezilecek yerler listesi, igreja de santo ildefonso

Fayanslar, Toledo piskoposu Aziz Ildefonso’nun 667’ye kadar olan hayatından sahneleri ve İncil İncillerinden görüntüleri tasvir ediyor.

24. Carlos Alberto Meydanı

Carmo Kilise’sinin hemen arkasindaki Carlos Alberto Meydanı ( Praça Carlos Alberto )  yüzyıllar boyunca  Praça dos Ferradores (Demirciler Meydanı) olarak bilinirmiş. 18. yüzyılda, Meydanın doğu tarafında Viscondes de Balsemão Sarayı inşa edilmiş. Daha sonra 1849’da tahttan inen ve Porto’ya gelip sığınan Piemonte ve Sardunya kralının onuruna meydana Carlos Alberto adını vermişler.

porto gezilecek yerler, porto'da gezilecek yerler, porto gezilecek yerler listesi, praca carlos alberto

porto gezilecek yerler listesi, praca carlos alberto

 Meydana geçmişte bir dönem Feira das Caixas da deniyormuş, çünkü göçmenlerin Brezilya’ya gittiklerinde kullandıkları çantaları yapan marangozlar ürünlerini burada satarlarmış. Günümüzde halen cumartesi günleri Portolular kendi yaptıkları el işi hediyelik eşyaları gelip burada satıyorlar. 1914-18 Birinci Dünya Savaşı sırasında ölen Portekizlileri anmak bahçenin tam ortasına, Henrique Moreira’ın yaptığı anıtı yerleştirmişler.
porto gezilecek yerler, porto'da gezilecek yerler, porto gezilecek yerler listesi, praca carlos alberto

El işi satan portolular, prace carlos alberto

Şimdi bu kadar küçük bir meydanda niye geleyim ki düşündüğünüzden eminim. Porto’nun en meşhur kahvaltı / brunch yerlerinden Zenith bu meydanda bulunuyor. Zenith‘in önünde cumartesi sabahları uzun bir kuyruk var. Eğer kahvaltı için gelirseniz aklınızda olsun. Şuradan Tripadvisor’da Zenith için yapılan yorumlara bakabilirsiniz.  Neyse, ben Zenith’de yer bulamadığım için yanındaki bir başka kafeye gittim. O da fena değildi.

25. Muralha Fenandina 

Muralha Fernandina Duvarı, 14. yüzyılda, orijinal Roma duvarının üzerine inşa edilen eski surların savunma alanını genişletmek için inşa edilmiş ve bir zamanlar Douro Nehri’nin nehir kıyısındaki şehri çevreleyen 2600 m’lik bir çevreye sahipmiş.

porto gezilecek yerler, muralha fernandina, porto gezilecek yerler listesi

Muralha Fernandina, porto gezilecek yerler

Çok sayıda taret ve kapı  Bu son derece sağlam duvarlar  yaklaşık 9 metre yüksekliğinde. Porto’nin savunma ihtiyaçları sona erdiğinde, nehrin kenarından başlayarak şehrin genişlemesini ve daha iyi erişilebilirliğine sağlamak için surları büyük ölçüde yıkmışlar.

porto gezilecek yerler, muralha fernandina, porto gezilecek yerler listesi

R. de Saraiva de Carvalho Caddesinden Muralha Fernandian’nın görünümü, porto gezilecek yerler

Surlardan geriye son parçaları görebileceğiniz birkaç nokta var. Dom Luís I Köprüsü’nü yürürken ve Mosteiro da Serra do Pilar’dan  surların tamamını görebilirsiniz. Ayrıca surları 57 R. de Augusto Rosa Caddesi ile  R. de Saraiva de Carvalho kesiştiği noktada da görebilirsiniz. Ne yazik ki duvarların ini gezmek ya da üstünde yürümek mümkün değil.

Porto Sightseeing Otobüsleri 

Porto’yu gezmenin en güzel yollarından biri şehrin dar sokakları arasında kaybolmak. Bu dar sokaklara araç girmesi mümkün değil. Sightseeing otobüsleri sizi gizli saklı küçük meydanlara, manzara noktalarına götüremiyor.

Bu nedenle sightseeing otobüslerinin şehri gezmek için çok ideal olduğunu söyleyemem. Ancak bu otobüslerin bir iyi yanı var. O da, sizi Foz ve Palacio de Cristal gibi şehir merkezinin dışındaki birkaç önemli noktasına götürmesi.

porto ulaşım

Sightseeing otobüslerinin haricinde Gray Line firması da benzer hizmeti sunuyor.

porto ulaşım, porto gezi rehberi

Porto Yeme Içme Rehberi

Porto’da çok lezzetli yemekler yedim ve sanırım ayrı bir Porto yeme içme rehberi hazırlamam gerekiyor.

Porto’ya özgü en meşhur yemek Francesinha. Francesinha için Fransızların domates soslu croque-monsieur‘sü dersem hata etmiş olmam sanırım. Keza Francesinha’yi ilk olarak 1953 yılında Fransa’da bir süre yaşayan Daniel David de Silva hazırlamış ve Portolular bu tarifi çok beğenmiş. Ancak ne yazık ki benim denediğim francesinha çok lezzetli değildi. Onun için en iyi francesinha nerededir çok fazla bir bilgi veremeceğim. Ama Porto’da denediğim diğer yemekler harikaydı.

Adega Sao Nicolau

Bu güzel yemeklerden ilkini gözlerden bir hayli uzaktaki Adega Sao Nicolau  adlı restorantta denedim. Şuradan facebook sayfalarına bakabilirsiniz.

porto yeme içme rehberi, porto yemekleri, porto'da ne yenir

Bir kere Adega Sao Nicolau’nun ambiyası çok güzel. Yemekleri de lezzetli. Ahtapotlu pilav üstünde yine kızartılmış ahtapot sipariş ettim. Eğer bu tip deniz ürünlerini sevmiyorsanız sorun değil, menülerinde çok farklı yemekler var.

porto yeme içme rehberi, porto yemekleri, porto'da ne yenir

A Bolina

A Bolina  Dom Luis 1 Köprüsünün doğu tarafında bulunan bir portekiz tapas restoranı ve wine bar. Porto’nun diğer turistik  noktalarına nazaran biraz daha sessiz sakin.

porto yeme içme rehberi, a bolina porto

porto yeme içme rehberi, a bolina porto

Eğer konakladığım apartman restoranın üstünde olmasaydı, muhtemelen buradan haberim bile olmazdı. Yemekleri  son derece lezzetli ve Dom Luis 1 Köprüsünün manzarası gerçekten çok güzel.

porto yeme içme rehberi, a bolina porto

Şuradan tripadvisordaki yorumlara bakabilirsiniz. Yorumlar genellikle çok iyi. Tavsiye ederim.

porto yeme içme rehberi, a bolina porto

Iyi yolculuklar

Mutlu

Hakkımda

Merhaba, 2002 yılında Dublin'e gerçekleştirdiğim ilk yurtdışı gezimden beri dünyayı keşifteyim. Bu kesifte pek çok güzellik gördüm ve 2016'da, Nasıl Gezdim'i gezilerimde edindiğim deneyimleri benden sonra oralara gidecek olanlara ışık tutmak ve ilham kaynağı için kurdum. Sorulariniz, gorusleriniz ya da diger konular icin bana nasilgezdim@hotmail.com adresinden ulasabilirsiniz. Iyi yolculuklar Mutlu

25 Yorumlar

Bir Yorum Bırak