Menu
Coimbra / Portekiz / Portekiz Gezilecek Yerler

Coimbra Gezi Rehberi, Portekiz Coimbra Gezilecek Yerler

Coimbra Gezi Rehberi, Portekiz Coimbra Gezilecek Yerler, Coimbra’ya Nasıl Gidilir? 

Coimbra gezi rehberime hoş geldiniz. Mini Portekiz gezisinde Braga’dan sonraki durağım Coimbra’ydı. Coimbra gezisi sadece iki günlüktü. Fakat dolu dolu bir gezi oldu. Bitmesini hiç istemedim. Tarihi mekanlarıyla, güzel şirin sokaklarıyla ve bir inanılmaz derecede lezzetli yemekleriyle Coimbra gezimden çok ama çok keyif aldım. Inanıyorum Coimbra’yi siz de çok seveceksiniz. Porto‘dan Coimbra’ya nasıl gidilir, Coimbra’da gezilecek görülecek yerler, nerede kalınır ve diğer pratik bilgiler sizler için hazırladığım gezi notlarında.

coimbra gezi rehberi

coimbra gezi rehberi

Coimbra Nerededir ?

Coimbra, ülkenin orta kesiminde yer alan en güzel Portekiz şehirlerinden biri. Portekiz’in merkezinde Atlantik kıyılarından yaklaşık 50 km içeride bulunuyor. Portekiz’in en önemli şehirlerinden biri öyle ki 11391260 yılları arasında ülkenin ikinci başkentiymiş.

coimbra gezi rehberi, portekiz gezi rehberi, portekiz coimbra

mondego nehri, coimbra gezi rehberi, portekiz gezi rehberi, portekiz coimbra

Tam bir konum belirtmem gerekirse Porto’nun yaklaşık 120 km güneyinde ve Lizbon’un da 200 km kuzeyinde kalıyor. Anlayacağınız iki şehrin ortasında bir yerlerde. Bu nedenle hem Lizbon gezinizde hem de Porto gezinizde Coimbra’yı rotanıza dahil edebilirsiniz. Bu arada Porto’da gezilecek yerler için buraya tıklayın.

coimbra nerededir, coimbra gezi rehberi

coimbra nerededir, coimbra gezi rehberi

Coimbra’nın Tarihi

Coimbra, tarihi ve kültürel açıdan Portekiz için önemli şehir. Braga ve Porto gibi Coimbra’yı da Romalılar kurumuşlar. Şehir daha sonraki yıllarda Portekiz ve İspanya’daki birçok yer gibi Mağribiler tarafından işgal edilmiş. Coimbra’nın önemi, Mağribilerin şehri ikinci kez fethetmesinden ve 1139’da Portekiz Krallığı’nın kurulmasında sonra daha da çok artmış.

coimbra gezilecek yerler, coimbra gezi rehberi, portekiz gezi rehberi

Kral Afonso Henriques, Coimbra’yı 1139‘da başkent yapmış ve şehir 1260’a kadar 100 yılı aşkın bir süre Potekiz’in başkentiymiş.

Coimbra Ne ile Ünludür?

Mondego Nehri kıyısında yer alan Coimbra, Portekiz’de ülkenin en eski üniversitesine ev sahipliği yapmasıyla ünlü. Uzun yıllar boyunca Portekiz’in en eski universitesi şehrin kalbiymiş. 2013 yılında haklı olarak UNESCO Dünya Mirası listesindeki yerini almış. Coimbra Üniversiteyle ilgili daha detaylı bilgileri gezi rehberimde daha sonra açıklayacağım.

coimbra ne ile ünlüdür, coimbra nerede, coimbra gezilecek yerler

Coimbra Üniversitesi 1290 yılında kurulmuş ve ülkedeki en eski ve Avrupa’nın en eskilerinden biri olarak kabul ediliyor. Turistler, Eski Üniversite Meydanı, Üniversite Kulesi, Genel Kütüphane ve Akademik Hapishane de dahil olmak üzere müzelere büyük ilgi gösteriyor. Şehir nüfusunun üçte birini öğrenciler, öğretmenler ve üniversite personeli oluşturuyor.

coimbra ne ile ünlüdür, coimbra nerede, coimbra gezilecek yerler

coimbra ne ile ünlüdür, coimbra nerede, coimbra gezilecek yerler

Coimbra’nın önemli yapıları arasında, şehrin katedralleri ve kiliseleri var. Eski Coimbra Katedrali ve ilk Portekiz krallarının gömüldüğü 14. ve 17. yüzyıl mimarisinin izlerini görebileceğiniz Santa Clara-a-Nova Manastırı var.

Coimbra’ya Nasıl Gidilir ?

Lizbon ve Porto arasındaki merkezi konumu nedeniyle Coimbra’ya ulaşmak çok kolay. Zaten Porto – Lizbon tren hattı Coimbra’dan geçiyor. Bu nedenle Porto’dan Lizbon’a ya da Lizbon’dan Porto’ya giderken Coimbra’da inip şehri gezebilirsiniz. Tren biletinizi almadan önce dikkat etmeniz bir iki nokta onlar kısa şöyle.

coimbra nasıl gidilir, coimbra'ya nasıl gidilir, coimbra tren istasyonu, coimbra gezi rehberi

coimbra nasıl gidilir, coimbra’ya nasıl gidilir, coimbra tren istasyonu, coimbra gezi rehberi

  • Lizbon’dan Porto’ya giden trenler Lizbon’un Lisboa – Santa Apolonia tren istasyonundan kalkıyor.
  • Coimbra’ya Porto’dan  gitmek isterseniz, Porto Sao Bento ya da Porto Campanha tren istasyonlarında binebilirsiniz.
  • Tek yön tren bilet fiyatları, tren saatlerine ve bilet türüne göre değişiyor. Bilet fiyatları 20 – 35 Euro arasında.
  • Unutmamanız geren önemli bir noktaysa, Eğer Sao Bento tren istasyonunu tercih ederseniz, Campanha tren istasyonunda treninizi ve peronu değiştirip Lizbon yönünde giden trenlere binmeniz gerekiyor.

Not: Coimbra’da iki tren istasyonu var. Coimbra A– Estação Nova, “Yeni İstasyon” ve Coimbra-B – Estação Velha, “Eski İstasyon”. Şehre gelen tüm trenler Coimbra B‘de duruyor.

coimbra nasıl gidilir, coimbra'ya nasıl gidilir, coimbra tren istasyonu

Ancak şehir merkezine gitmek için Coimbra A– Estação Nova istasyonuna gitmeniz gerekiyor. Iki tren istasyonu arasında gidip gelen shuttle tren hattı var. Coimbra B’de bu shuttle trene binip Coimbra A istasyonuna gidiyorsunuz.

coimbra nasıl gidilir, coimbra'ya nasıl gidilir, coimbra tren istasyonu, coimbra treni. coimbra shuttle tren

shuttle tren

  • Shuttle ücretsiz.
  • Her 10 -15 dakika da bir kalkıyor.
  • Iki istayon arasi trenle 5 dakika.

Coimbra Kaç Günde Gezilir ?

Daha önce belirtmiştim. Coimbra, Porto ile Lizbon arasında bir yerlerde bulunuyor; ancak Coimbra Porto’ya biraz daha yakın. Bu nedenle Coimbra’ya Porto’dan gelmeyi tercih ettim ve mini Portekiz gezisinin de son durağıydı.

coimbra gezi rehberi, coimbra gezilecek yerler, old town coimbra, coimbra sokakları

Portekiz’in üçüncü büyük şehri Coimbra’nın insanı kendine çeken sıcak bir atmosferi var. Şehir, öğrenci nüfusu nedeniyle bir hayli genç, canlı ve dinamik bir yapıya sahip. Ayrıca yaz aylarında giderseniz cüppeleriyle şehirde gezen yeni mezunları görebilirsiniz.

coimbra gezi rehberi, university of coimbra, coimbra gezilecek yerler

university of coimbra, coimbra gezilecek yerler

Pek çok turist Coimbra’yı günü birlik gezmek için geliyor. Üniversitesi, kiliseleri, nehir kenarı vs derken Coimbra’a gezilecek çok yer var aslında. Bu nedenle benim fikrimi sorarsanız burada ya bir tam gün ya da iyisi bir gece konaklamanızı tavsiye ederim.

coimbra gezi rehberi, coimbra gezilecek yerler, old town coimbra, coimbra sokakları, portekiz coimbra

  • Şehir küçük ama dar labirent gibi sokaklarını tarihi mekanlarını çok seveceksiniz.
  • ” Benim vaktim yok, günü birlik gezemez miyim “ derseniz, size cevabım “tabii ki gezebilirsiniz” .
  • Şunu söylemeden geçmeyeyim. Coimbra’da iki gece konakladım. Eğer burada bir günüm daha olsaydı, hiç sıkılmadan bir gün daha geçirirdim. Çünkü görmek istediğim daha çok yer vardı.

Coimbra çok misafirperver bir şehir çünkü şehir dünyanın her yerinden yerli halk ve öğrencilerden oluşan bir karma nüfusa sahip. Tanıştığım herkes cana yakın ve yardımseverdi.

Coimbra ‘ da Gezilecek Yerler

Coimbra, eski şehirdeki birçok eski kiliseyi ve Arnavut kaldırımlı sokakları hala görebileceğiniz Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri.

coimbra gezi rehberi, coimbra sokakları, old town coimbra

coimbra gezi rehberi, coimbra sokakları, old town coimbra

Bu nedenle Coimbra gezisinde zamanımın çoğunu Coimbra’nin eski şehirinde gezerek geçirdim. Mondego nehrinin kıyısından Coimbra Üniversitesi’nin bulunduğu tepeye uzanan eski şehir, çok büyük değil ama şehir merkezinden uzaklaştıkça, şehrin yamaçlarındaki sarp dar sokaklar beni bekliyordu.

coimbra gezi rehberi, old town coimbra, coimbra gezilecek yerler, cloimbra gezilecek yerler

Bu dar dolambaçlı sokaklar, şehrin daha sessiz, daha mütevazı ama tek kelimeyle instagramlık. Coimbra Universitesine doğru tırmanırkan 12. yüzyıldan kalma tarihi Romanesk bir mimariye sahip olan Eski Katedral‘i es geçmedim.

coimbra gezilecek yerler

coimbra gezilecek yerler

Trafiğe kapalı alışveriş caddesi Rua Ferreira Borges çok güzel pek çok dükkan ve kafe burada bulununuyor. Cadde, Praça 8 de Maio meydanına çıkiyor. Praça 8 de Maio Meydan’ında dikkat çekici kiremitli iç mekanı ile Igreja de Santa Cruz da dahil olmak üzere birkaç kilise bulunuyor. Coimbra’da gezilecek yerlere yakından bakalım.

1. Largo da Portagem

Tren istasyonundan çıktıktan sonta Mondego Nehri’ni takip ederek Largo da Portagem’e doğru yavaş yavaş yürüyün ve Coimbra’yı gezmeye buradan başlayın.

coimbra gezi rehberi, largo da portagem, coimbra gezilecek yerler

coimbra gezi rehberi, largo da portagem, coimbra gezilecek yerler

Bu meydan sadece Coimbra’nın en güzel meydanlarından , aynı zamanda turizim ofisi de burada bulunuyor. Çiçekler bezeli meydanın tam ortasında  Portkekizlilerin  The Friar Killer – Keşiş Katili  lakablı ünlü politikacısı Joaquim António de Aguiar‘ın bir heykelini görüyoruz. Heykeli 1911 yılında sanatçı Costa Mota yapmış. Joaquim António de Aguiar’ı bir elinde kalem bir diğer elinde Portekiz’deki dini kuralları noktalayan yasayı imzalarken görüyoruz. Işte bu nedenle de The Friar Killer – Keşiş Katili lakabını vermişler.

coimbra gezi rehberi, largo da portagem, coimbra gezilecek yerler

Meydanın çevresinde pek çok şirin kafe ve ve restorant var. Bunların en ünlüsü Cafe Briosa. Onu da daha sonra anlatacagim.

Largo da Portagem’den zarif Rua Ferreira Caddesine geçiyoruz.

2. Rua Ferreira

Rua Ferreira Borges Caddesi yüzyıllar boyunca başka baska isimlere sahip olmuş; ancak Orta Çağ’dan beri  caddenin onemi de dokusu da değişmemiş. Cadde, Coimbra’nin ilk Arnavut kaldırımlı caddesiymiş.

coimbra gezilecek yerler, coimbra gezi rehberi, rua ferreira borges

coimbra gezilecek yerler, coimbra gezi rehberi, rua ferreira borges

Uzun yıllar Coimbra’nin en iyi kitapçıların, pastanelerin, mağazaların, ofislerin ve bulunduğu ana alışveriş caddesiymiş. Sanırım bu özelliğini hala koruyor. Çünkü gün içinde bir hayli yoğun. Insanlar, geliyor geçiyor, restorantlar doluyor taşıyor…

coimbra gezi rehberi , coilbra gezilecek yerler, rua ferreira borges, coimbra portekiz

coimbra gezi rehberi , coilbra gezilecek yerler, rua ferreira borges, coimbra portekiz

Rua Ferreira Borges Caddesi böyle çok büyük bir değişikliğe uğramamış.  Bugün hala 17. ve 18. yüzyıllardan kalma birkaç evi caddenin çevresinde görebililiyoruz. Rua Ferreira Borges’da şöyle boylu boyunca yürürüyün. Coimbra’da gezilecek yerlere başlamak için en doğru nokta. Ayrıca köşebaşında karşınıza instagramlık evler çıkıyor.

3. Arco Almedina  ( Almedina Kemeri )

Arch Almedina veya Arco de Almedina, Coimbra’nın en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden biri. Coimbra’nın tarihi şehir merkezindeki Almedina Kemeri, bir zamanlar şehri çevreleyen savunma duvarından geriye kalan aslında.

coimbra gezilecek yerler, coimbra gezi rehberi, almedina, coimbra almedina

coimbra gezilecek yerler, coimbra gezi rehberi, almedina, coimbra almedina

Bu antik sur duvarının geçmişi altıncı yüzyıla kadar uzanmakta. Bugün gördüğümüz Almedina Kemeri 12. yüzyılda inşa edilmiş.

Arco Almedina’da, şehir kapılarını açıp kapatmak için sabah ve akşam çalan ve tehlikeyi haber veren eski bir zil varmış. Şimdi kemer ve kule ulusal tarihi anıtlar arasında yer alıyor.

coimbra gezilecek yerler, coimbra gezi rehberi, almedina, coimbra almedina

4. Santa Cruz Manastırı

Rua Ferreira Caddesi’nden  ve Rua Visconde da Luz’dan geçtikten sonra,  Igreja de Santa Cruz‘un bulunduğu Praça 8 de Maio’ ya ( Sekiz Mayıs Meydanı )  ulaşıyorsunuz.

coimbra gezilecek yerler, coimbra gezi rehberi, igreja de santa cruz

coimbra gezilecek yerler, coimbra gezi rehberi, igreja de santa cruz

1131 yılında inşa edilen Igreja de Santa Cruz ( bazı kaynaklarda  Mosteiro de Santa Cruz olarak da geçiyor), ilk bakışta Portekiz’de gördüğüm kiliselerden biraz farksız gibi geldi bana. Ancak Portekiz’in iki önemli kralının burada gömülü olması nedeniyle Portekiz’in önde gelen ulusal anıtlarında biri.

coimbra gezilecek yerler, coimbra gezi rehberi, igreja de santa cruz, igreja de santa cruz coimbra

Manastır’ın avlusundaki cloisterlar ( Cloister dini yapıların ya da universitelerin  avlusundaki kemerler ) ve devasa boyuttaki üstü işlemeli barok kilise orgu çok meşhur.

Öyle ki manastırın müze bölümünü gezmek için bilet alırken bileti kesen hanım, buradaki cloister’in Portekizdeki en iyi cloister olduğunu belirtti. Eee haksız da değildi. Çünkü cloister gerçeken ekileyiciydi.

coimbra gezilecek yerler, coimbra gezi rehberi,igreja de santa cruz, igreja de santa cruz coimbra

Portekiz’in iki önemli kralının burada gömülü dedim.  Bu krallar, Kral Afonso Henriques ve Kral 1. Sancho. Kral Afonso Henriques mezarını da kilisenin içinde görebilirsiniz.

  • Kiliseye’ye girmek ücretsiz ancak Müze bölümünü ve manastırı ( cloister ) ziyaret edebilemek için 3 Euro ödemeniz gerekiyor.
  • Kilisenin açılış saatleri ise şöyle. Pazartesi – Cuma 09:00–17:00 Cumartesi 09:00–12:30, 14:00–17:00 Pazar 16:00–17:30

5. Jardim da Manga

Santa Cruz Manastrı’nın çevresinde gezinirken burnuma ızgara balık kokusu geldi. Hem nefis kokuyu hem de manastırın arkasındaki dumanı takip edince karşıma Jardim da Manga bir diğer adıyla Manga Cloister çıktı.

coimbra gezilecek yerler, jardim da manga, coimbra gezi rehberi

coimbra gezilecek yerler, jardim da manga, coimbra gezi rehberi

Portekiz’in ilk Rönesans yapılarından biri olan Jardim da Manga, Coimbra’daki gezilecek yerler biraz binaların arasına sıkışıp. Bu yüzden Coimbra gezi bloglarıda pek bahsedilmiyor.

coimbra gezilecek yerler, jardim da manga, coimbra gezi rehberi, portekiz gezilecek yerler

Jardim Da Manga’nın geçmişi 1500’ere dayanıyor. 1934 yılında ulusal anıtlar listesine almışlar ve geçtiğimiz yıllarda bu güzel yapıyı temizleyip boyamışlar. Çok ilginç bir çeşme daha önce böyle bir şey hiç görmemiştim.

coimbra gezilecek yerler, jardim da manga, coimbra gezi rehberi, nasilgezdim, nasil gezdim

Peki ya restoran ? Onu da yeme içme bölümünde anlatacağım.

6. Coimbra Üniversitesi

Coimbra Üniversitesi şehrin tepesinde bulunuyor. Şehrin şirin sokaklarını geze geze, ağır ağır üniversiteye doğru tırmandım. Beni, Coimbra Üniversitesinin güzel mi güzel işlemeli ana giriş kapısı Porta Ferrea karşıladı.

coimbra gezilecek yerler, porta ferrea, coimbra gezi rehberi

coimbra gezilecek yerler, porta ferrea, coimbra gezi rehberi

Sizelere kısaca üniversitenin tarihinde bahsetmek istiyorum. İlk olarak 1290’da Lizbon’da kurulan, ancak daha sonra  Kral III. Joao’un isteği üzerine 1537’de kalıcı olarak şu anki şehri olan Coimbra’ya taşımışlar. Dünyanın kesintisiz olarak faaliyet gösteren en eski üniversitelerinden biri. Hem Portekiz’in en eski üniversitesi hem de en büyük üniversitelerinden biri.

coimbra gezilecek yerler, coimbra üniversitesi, coimbra gezi rehberi, coimbra university

Via Latina, coimbra university, coimbra gezilecek yerler

Üniversite, çeşitli dallara göre sekiz farklı fakülteye ayrılmış. Sanat, mühendislik, beşeri bilimler, matematik, doğa bilimleri, sosyal bilimler, tıp gibi neredeyse tüm ana bilgi alanlarında akademik lisans, yüksek lisans ve doktora vermekte. 2013 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki yerini aldı.

coimbra gezi rehberi, coimbra gezilecek yerler, torre da universidade de coimbra

Porta Férrea‘dan (Ferra Kapısı) geçtikten sonra kedinizi Coimbra Universitesinin devasa avlusunda buluyorsunuz.  Via Latina’dan Coimbra’nın  güzel manzarası ve Kral 3. João’nin görkemli heykeli hemen göze çarpıyor. Kral sırtını güzel manzaraya dönmüş ve yüzünü bilime ve eğitimi çevirmiş şekilde betimlenmiş. İlginç!

coimbra gezilecek yerler, coimbra gezi rehberi, statue of joão III

Via Latina, Porta Errea’yı Pátio das Escolas’yi ( Merdivenli Bölüm ), Universite Kulesini kapsayan tarihi bölümün adı. Üniversite, şehrin tam tepesinde bulunduğu için buradan şehrin manzarası da güzel. Ayrıca Harry Potter filmlerin fırlamış gibi duran cübbeli öğrencileri buraya ayrı bir hava katıyor.

coimbra gezilecek yerler, coimbra gezi rehberi, university of coimbra

Modern Üniversite’nin çok geniş bir kampüsü var ama elbette en çok ziyaretçi  çeken yeri, üniversitenin bir zamanlar Portekiz kraliyet ailesinin yaşadığı saray bölümü.

coimbra gezilecek yerler, coimbra üniversitesi, coimbra gezilecek yerler

coimbra gezilecek yerler, Pátio das Escolas’yi ( Merdivenli Bölüm ) coimbra gezilecek yerler

Coimbra Universite’nin avlusunu gezmek, buradan şehrin manzarasına bakmak isterseniz, herhangi bir ücret ödemiz gerekmiyor; ancak Kraliyet Sarayı, Brarok Kütüphane ve Saint Michael’s Chapel’ini gezmek isterseniz, mutlaka bilet almanız gerekiyor.

coimbra gezilecek yerler, coimbra gezi rehberi, university of coimbra

7. Barok Kütüphane

Barok Kütüphane ( Biblioteca Joanina – Joanine Library ) Coimbra univesitesinin en ünlü bölümlerinden biri.

coimbra gezilecek yerler, biblioteca joanina, coimbra gezi rehberi

coimbra gezilecek yerler, biblioteca joanina, coimbra gezi rehberi

Kütüphaneyi belirli saatlerlede gezebiliyorsunuz ve ziyaretçileri gruplar halinde içeri alıyorlar.

Barok Kütüphane’yi gezmeye hapishane bölümünden başlıyoruz. Bir zamanlar Üniversitenin bünyesinde hapishane varmış. Daha sonra kitapların sergilendiği gerçek kütüphaneye geçiyoruz.

Buranın en büyük özelliği ahşap işlemeli barok bölüm. Ne yazık ki bu bölümde fotoğraf çekilmesine izin vermedikleri için sizinle paylaşamıyorum. Gerçekten güzel ve görmeye değer.

8. St Michael’s Chapel –  Aziz Michael Şapeli

Coimbra Üniversitesi Şapeli’nin geçmişi (ya da bir diğer adıyla St. Michael Şapeli ) , 16. yüzyıla kadar uzanıyor. Tarihçiler 12. yüzyıldan kalma eski bir şapel üzerine inşa edildiğini düşünüyorlar.

Manuelin tarzındaki sapel  Marcos Pires ve Diogo de Castilho tarafından yapılmış. Şapel 17. ve 18. yüzyıllarda küçük tadilatlardan geçmiş.

St. Michael’a adanan kraliyet şapeli aynı zamanda  Profesörler ve Öğrenci Kardeşliği’nin merkeziymiş.

9. Se Nuevo do Coimbra – Yeni Katedral 

Se Nuevo aslen Cizvitler tarafından 16. yüzyılda ünlü Coimbra Üniversitesi’nin yanında inşa edilmiş. 18. yüzyılda, Cizvitler Portekiz’den yasaklandığında, Coimbra Piskopos’luğunu “Eski Coimbra Katedrali” nden bu daha büyük ve yeni katedrale taşımışlar.

coimbra gezilecek yerler, se nuevo coimbra, coimbra gezi rehberi

Katedralin etkileyici barok tarzı, koloni döneminde Brezilya’daki birçok kilisenin mimarisine, özellikle de Salvador, Brezilya’daki Cizvit kilisesine ilham kaynağı olmuş.

10. Se Velha Do Coimbra – Eski Katedral

12. yüzyıldan kalma sade Sé Katedrali, Portekiz’in Romanesk mimarisinin en güzel örneklerinden biri. Ana giriş kapısı ve öncephesi özellikle çarpıcı.  Öğleden sonra güneşin de etkisiyle neredeyse altın gibi parlıyor.

coimbra gezilecek yerler, coilmbra gezi rehberi, se velha

Se Velha, coimbra gezilecek yerler, coilmbra gezi rehberi

Katedral, Vizigotlar döneminden beri bugünkü yerinde bulunuyor. 10. yüzyılın başlarındaki bazilika 1117’de yıkmışlar. Portekiz’in ilk kralı Afonso Henriques, yapının inşasını finanse etmiş. İnşaat çalışmaları 1139-84 yılları arasında sürmüş. Kral II. Alfonso’nun saltanatı sırasında, ilk erken Gotik tarzdaki çalışmalar Se Velha ile başlamış.

coimbra gezi rehberi, coimbra gezilecek yerler, se velha, se velha coimbra

Portekiz’in ikinci kralı Sancho I‘nin taç giyme törenine de ev sahipliği yapmış. Bu nedenle Se Velha’nın Coimbra için önemini küçümsememek lazım.

coimbra gezi rehberi, coimbra gezilecek yerler, se velha, se velha coimbra

11. Coimbra Botanik Bahçesi 

Üniversitenin fakülte binalarının hemen aşağısında Coimbra Üniversitesine bağlı Botanik Bahçeleri bulununuyor. Üniversiteyi kadar görmek tırmandıysanız, buraya da bir göz atmayı unutmayın.

coimbra gezilecek yerler, coimbra botanik bahçesi, coimbra gezi rehberi

coimbra gezilecek yerler, coimbra botanik bahçesi, coimbra gezi rehberi

Ayrıca şehrin kalabalık merkezinden kaçmak isteyenler için çok güzel bir yer. Çeşitli bitki  koleksiyonuna sahip botanik bahçeleri, tertemiz bakımlı.

1772 yılında, zamanın başbakanı Sebastião José de Carvalho e Melo (Pombal Markisi) tarafındankurulmus. Botanik Bahçesi, çoğu Benedict rahipleri tarafından bağışlanan toplam 13 hektarlık bir alanı kaplıyor.

coimbra gezilecek yerler, coimbra botanik bahçesi, coimbra gezi rehberi

Kendim de orkide ve menekşe yeştirdiğim için böyle yerlere bayılıyorum. Botanik bahesinde koskocaman bir sera var. Ne yaziık ki benim ziyaret ettiğim gün açık degildi. Seranın içinde dışarıdan şöyle bir göz ucuyla baktım. Renk renk orkideler var. Kaçırmayın.

12. San Sebastian Aqueduct – San Sebastian Su Kemeri

Botanik bahçelerinin hemen dışında, San Sebastian Su Kemeri’nin hala ayakta duran kalıntıları karşımıza çıkıyor.

coimbra gezilecek yerler, coimbra gezi rehberi,san sebastian aqueduct

Romalılara ait su kemerinin kalıntıları üzerine inşa edilen San Sebastian Su Kemeri, bir zamanlar tepedeki kale ile yakınlardaki bir manastırı birbirine bağlarmış. Coimbra Üniversitesine kadar giderseniz buraya da bir gözatın.

Coimbra’da Ne Yenir ?

Coimbra yeme içme rehberim çok uzun değil ancak çok lezzetli. İki akşam yemeği için aynı restorantı tercih ettim. Çünkü yemeklerine ve hizmetlerina bayıldım. İşte Coimbra’da nerede neyenir.

Taberna D’Almedina

Taberna D’Almedina, Almedina Kapısının hemen arkasındaki küçük bir meydada konumlanıyor. Dilerseniz dışarda da oturabilirsiniz ama masa rezerve etmeniz gerekyor sanırım.

coimbra ne yenir, coimbra yeme içme rehberi

coimbra ne yenir, coimbra yeme içme rehberi

Neyse burada ahtapot sipariş ettim. Inanılmaz derecede güzel pişmişti. Zeytin yağlı harika bir sosla sundular. Tatlı olarak puding ( pudim diyorlar ) denedim. O da güzeldi. Deniz ürünü sevmeyenler için etli yemekler, şarküteri tabağı ve pizza da var. Hizmetleri çok güzel. Kesinlikle tavsiye ederim.

coimbra ne yenir, coimbra yeme içme rehberi

Pastelaria Briosa Coimbra

Pastelaria Briosa Coimbra, Coimbra’nın en ünlü pastanesi. Nasıl pastais nada Portekiz’de çok meşhursa Coimbra’da da briosa tatlısı meşhur.

Briosa, baklava hamuru ile yapılan kremalı bir tatlı. Çıtır çıtır guzel bir tatlı. Buradaki diğer tatlılara bakmayi da unutmayın.

coimbra ne yenir, coimbra yeme içme rehberi

Restaurante Jardim da Manga

Coimbra’da gezilecek yerler arasında bahsettiğim Manga Cloister’ın hemen yanındaki restoran hani şu ızgara balık kokuları gelen yer.

coimbra ne yenir, coimbra yeme içme rehberi

Sanırım ızgara balıkları ve tavukları sadece belli bir saatte ( öğlen ) yapıyorlar sanırım. Eğer denemek isterseniz, acele edin.

Coimbra’da Nerede Kalınır?

Kısa gezilerde genellikle otelde kalırım. Ancak iki günlük Coimbra gezisinde apartmanda kalmayı tercih ettim.

coimbra nerede kalınır, coimbra gezi rehberi

Eski şehrin içindeki Coimbra Vintage Lofts Apartments’da  konakladım. Böyle küçük ama iki katlı bir stüdyo apartman dairesi. Mutfak, tv vs ihtiyacım olan her şey vardı. Memnun kaldım.

Diğer yazılarım

Oporto Gezisi

Braga Gezilecek Yerler

Stockholm Gezilecek Yerler

Iyi yolcuklar

Mutlu

Hakkımda

Merhaba, 2002 yılında Dublin'e gerçekleştirdiğim ilk yurtdışı gezimden beri dünyayı keşifteyim. Bu kesifte pek çok güzellik gördüm ve 2016'da, Nasıl Gezdim'i gezilerimde edindiğim deneyimleri benden sonra oralara gidecek olanlara ışık tutmak ve ilham kaynağı için kurdum. Sorulariniz, gorusleriniz ya da diger konular icin bana nasilgezdim@hotmail.com adresinden ulasabilirsiniz. Iyi yolculuklar Mutlu

5 Yorumlar

Bir Yorum Bırak