Avrupa Polonya Torun

Torun Gezi Rehberi ve Torun Polonya Gezilecek Yerler

Torun Gezi Rehberi, Torun’a Nasil Gidilir, Torun’da Nerede Kalinir, Polonya Torun’da Gezilecek Yerler

Torun Polonya gezi rehberime hosgeldiniz. Torun, canim arkadasim Kasia’nin dogdugu sehir. Yillardir da Torun’a gitmek icin bir gezi planim var ama bir türlü firsat bulup zengin tarihi ve kültürü olan bu güzel sehri görmek nasip olmadi.

Torun Gezilecek Yerler, Torun Gezi Rehberi, Torun'a Nasil Gidilir, Polonya Gezi Rehberi, Polonya Gezilecek Yerler
Torun Eski kasaba, Torun Gezilecek Yerler

“Artik yeter hayalini kurdugum gidip gezeyim su Torunu” dedim ve kendimi Krakow‘ dan  sonra ikinci kez Polonya’da buldum 😃

Polonya Gezilecek Yerler
Polonya Torun Gezilecek Yerler

Torun’a Nasil Gidilir, Torun’da gezilecek yerler aradiginiz butun bilgiler bu Torun gezi rehberimde.

Polonya Torun Gezilecek Yerler : Polonya Torun Gezi Rehberi

Torun’da gezilecek yerlere gecmeden once sehrin tarihini iyi anlamak gerekiyor. Sehir, 1200’lerde Baltik denizini yöneten Alman Sovalyeler tarafindan kurulmus. Bu sovalyelere Töton Şövalyeleri ya da Ingilizce olarak Teutonic Knights deniliyor.

Torun Gezilecek Yerler, Torun Gezi Rehberi, Torun'a Nasil Gidilir, Polonya Gezi Rehberi, Polonya Gezilecek Yerler

Ticaret Vistula Nehri uzerinden yapilirmis ve bu yüzden ortaçagda Torun Polonya’nin çok zengin bir ticaret sehrine dönüsmüs. Torun’da o döneme ait pek çok tarihi yapiyi ve gotik binayi bugün bile çok net bir sekilde görüyorsunuz.

1. Panaromik Torun Manzarasi ( The panaromic view of Torun )

Trenim Polonya’nin bir diger önemli sehri olan Bydgoszcz’dan Torun’a varinca ilk is tren istasyonundan çikip yönönümü dosdogru sehir merkezine çevirmek oluyor. Tren istasyonu sehir merkezinin biraz disinda.

Torun Gezilecek Yerler, Torun Gezi Rehberi, Torun'a Nasil Gidilir, Polonya Gezi Rehberi, Polonya Gezilecek Yerler
Torun Gezilecek Yerler,  Polonya Gezi Rehberi, Polonya Gezilecek Yerler

Neyse, Torun’nun tarihi kasabasina gitmeden önce sehri, Vistula Nehri’nin bir diger yanindan görebilmek icin The Panaromic view of Torun‘da durmaya karar veriyorum. Hem Torun’un tarihi sehrinin hem de The Panaromic view of Torun’un yönünü tren istasyonunda cok net bir sekilde isaretlendirmisler. Sehri bulmak için yol isaretleri takip etmeniz yeterli.

Torun’un panaromik görüntüsünü veren bu platforma parklarin arasindan gecerek geliyorum. Sonbaharin ilk günleri her taraf yemyesil ve sessiz sakin.  Birkaç Torunludan baska kimsecikler yok etrafta. 5-10 dakika kadar yolunuzu uzatip buraya gelmenizi ve sehri Vistula Nehri’nin bu yakasindan da gömenizi tavsiye ederim.

2. Eğik Kule (Leaning Tower of Toruń )

Köprünün üstünden Vistula Nehrini geçerken sehrin onemli yapilarindan biri olan Egik Kule beni karsiliyor.

Torun Gezilecek Yerler, Torun Gezi Rehberi, Torun'a Nasil Gidilir, Polonya Gezi Rehberi, Polonya Gezilecek Yerler
Torun’un Egik Kulesi, Torun Gezilecek Yerler

Torunla özdeslesen kule eski tahkimat sisteminin bir parçası ve muhtemelen 14. yüzyılın ilk yarısında inşa edilmiş. Her ne kadar dikey olarak önemli ölçüde eğik olsa da bu eğikligin acisi bulundugunuz konuma göre degisiyor.

3. Kopernik’in Muzesi ( House of Copernicus )

Kaldigim otel Egik Kule’ye yakin oldugu için sehir merkezine gitmeden önce otelime gidip check-in yapiyorum. Oradan da yolumun üstünde oldugu icin Kopenik’in Evine gidiyorum.

Kopernikin Evi

Okudugum yazilardan anladigim kadariyla ünlü matematikci ve gökbilimci Kopernik’in burada dogduguna dair kesin bir kanit yok ama bu ev Kopernik’e adanmis. Torun’a gelmisken buraya gitmemek olmaz dedim ve muzenin fotografini disindan cekmekle yetinmeyip bir bilet alip içini de gezdim. Bu son derece etkileyici müzenin açılış saatleri ve güncel bilet fiyatlari icin Kopernik Evinin Resmi Sitesine bir göz atmanizi tavsiye ederim. Biletinizi öceden almaniza gerek yok.

Torun Gezi Rehberi

Ünlü 15. yüzyıl astronomunun iki katli evi, bugün bile insa edildigi dönemin guzelligini, özelligini koruyor ve zarif tasarımı ile dikkat çekiyor. Ahşap merdivenlerden tırmananarak evi geziyorsunuz. Kopernik’in Evi bir müze olarak gerçek bir hazine.

Kopernikin odasi

4. Eski Tarihi Kasaba ( Old Town Market Square in Torun – Stare Miasto)

Torunun eski tarihi kasabasi bir çok güzellikle dolu. Krakow’da oldugu gibi Eski Tarihi Kasaba – Old Town Market Square sehrin kalbini olusturuyor. Buranin birbirinden güzel kiliseleri, ince uzun, dis yüzeyi islemeli evleri kisacasi gotik mimarinin en güzel örnekleri sizi bekliyor.

Stare Miesto Eski Kasaba

Torun, belki de, Polonyadaki en önemli ortacag sehri. Önce Töton Sovalyelerinin kontrolü altina giren Torun,  daha sonra Hansa Birliginin ( The Hansaetic League ) yonetimine gecmis. Hansa Birligi ticarete önem verdigi icin özellikle pazar meydanlarinda önemli yapilar insa etmisler.

Torun Gezilecek Yerler, Torun Gezi Rehberi, Torun'a Nasil Gidilir, Polonya Gezi Rehberi, Polonya Gezilecek Yerler

Şehir meydanindaki önemli bir yapiysa Ratusz Staromiejski yani Belediye Binası daha dogrusu Eski Belediye Binasi. Belediye Binasinin önünde yer alan Kopernik’in bronz heykeli hemen dikkat cekiyor. Gün boyunca onlarca turisti ve ûlkenin tarihini ögrenmek icin gelmis Polonyali ögrencileri heykelin çevresinde görüyorsunuz.

Torun Gezilecek Yerler

Ratusz Staromiejski’in sol tarafinda turistlerin ilgisini ceken bir diger  sey ise 1914’de yapilmis bronz cesme: Kurbagalar ve Kemanci. Efsaneye göre sehir halki tarafindan sevilmeyen bir cadi sehri kurbagalarin istilasina tutumus ve Janko Muzykant adli kemanci da kemanini calarak kurbagalari sehirden uzaklastirmis. Bu arada çesmenin kenarindaki kurbagalara dokunmak da adettenmis.

Torun Gezilecek Yerler

5. Eski Belediye Binasi – (Old Town Hall Torun – District Museum -Ratusz Staromiejski )

Bu kirmizi tuglali binanin insasi 1500’lu yillara kadar dayaniyor. Eski Belediye Binasi, uzun yillar belediye binasi olarak kullanilmis. Simdi ise Polonyanin en büyük ve en eski müzelerinden biri.

Torun Gezilecek Yerler, Torun Gezi Rehberi, Torun'a Nasil Gidilir, Polonya Gezi Rehberi, Polonya Gezilecek Yerler
Tarihi meydan ve Belediye Binasi

Müzeye giriş kapısına ulaşmak için, ortadaki dış kapıdan içeri giriyorz ve avludan geçiyorum. Müzede pek çok ilginc sergi var. Burayi gezebilmek ve saat kulesine tirmanabilmek icin biletinizi giris katindaki giseden almaniz gerekiyor. Ratusz Saat Kulesinin bileti müzeden ayri satiliyor. Kuleye cikmak isterseniz biletiniz alirken saat kulesine de çikmak istediginizi mutlaka belirtin.

P1040616
Dönelim Belediye Binasina. Belediye Binası’nın 3 katında da sergiler yer aliyor. Bu katlar bir zamanlar tüccarlar tarafından kullanilan zemin kati, Belediye Meclisi toplantı odaları olarak kullanilan birinci kat ve son olarak kraliyet ailesini eğlendirmek için kullanılmış olan Grand Hall’un bulundugu ikinci kat yer aliyor.

Torun Gezilecek Yerler

6. Ratusz Saat Kulesi

Belediye binasinin bir diger dikkati ceken yapiysa saat kulesi. Yukarida belirttigim gibi Torun saat kulesi icin biletinizi ayrica aliyorsunuz. 12 Polonya zlotisi.

Polonya Gezilecek Yerler

Kulenin girisi belediye binasinin on kisminda Wieza- Kule anlamina gelen bir yazi ile isaretlendirilmis. Bu küçük kapidan girip yukari cikiyorsunuz. Ilk katta bir bayan biletiniz kontrol ediyor. Ondan sonra 40 metre yukseklikteki kulenin en ust katina cikmak icin 175 basamak tirmanmaya basliyorsunuz.

Torun Gezilecek Yerler, Torun Gezi Rehberi, Torun'a Nasil Gidilir, Polonya Gezi Rehberi, Polonya Gezilecek Yerler
Merdivenlerde dinlenirken

Merdivenler ahsap. Yukari ciktikca sanki merdivenler daralmaya, basamaklar daha yüksek olmaya basliyor. Arada bir durup dinlenmem gerekti ne de olsa artik o kadar genç degilim 😃 😃. 175 basamak cikmanin ödülü ise essiz Torun manzarasi.

Torun Gezilecek Yerler, Torun Gezi Rehberi

7. Torun Kalesi ( Torun Castle )

Töton Şövalyeleri, 1246’da Torun’da Prusyalıları yendikten sonra kırmızı tuğlali at nalına benzeyen ilk kalelerini inşa etmişler. Şövalyeler uzun yillar kaleyi ve çevresindeki arazileri egemenlikleri altinda tutmuslar, ta ki 1454’e kadar.

Torun Gezilecek Yerler, Torun Gezi Rehberi, Polonya Gezi Rehberi, Polonya Gezilecek Yerler (2)

Kasaba halkı Şövalyelere karşı isyan baslatmis ve uzun süren çatismalardan sonra Şövalyeleri Torun’dan çıkartmayi basarmislar. Torun halki, Töton Şövalyeleri’nin gelecekte şehre yeniden hakim olamayacagindan emin olmak için şövalyelerin kalesini tamamen tahrip etmişler. Toruń Kalesi, 1454’ten beri eski şehrin eteklerinde kalıntı olarak duruyor.

Polonya Gezilecek Yerler
Bu etkileyici kaleden geriye çok fazla bir sey kalmamiş. Kalenin müzesine girip gezebilirdim keza giriş ücreti de cüziydi ama kalenin surlarinin cevresinde dolaşmayi tercih etttim.

Polonya Gezilecek Yerler
Torun Kaleden geriye kalanlar, Torun Gezilecek Yerler

8. Torun’un Szeroka Caddesi – Ul. Szeroka

Tarihi Kasabanin en popüler ana caddesi Ul; Szeroka. Polonya genel olarak turistlik bir ülke degil. Torunsa Varsova ve Krakow kadar turistlik degil. Niye anlatiyorum bunu? Çünkü tarihi şehrin meydani ve  en islek caddesi Ul. Szeroka bile birkaç turist dükkanin ve restorantin disinda hayatin normal akisinin sürdügü bir yer.

Torun Gezilecek Yerler
Szeroka caddesini cok sevdim, Torun Gezi Rehberi

Pek çok dükkan, supermarket ve alisveris merkezi var. Sadece yayalara acik olan Ul Szerko’yi sevmemin sebebi ise caddenin her daim canli ve birbirinden güzel binalarla bezeli olmasi. Tek yapmaniz gereken caddeyi bastan sona gezmek ve ara sokaklara bir goz atmak.

Torun Gezi Rehberi

Eger dogru zamani yakalarsaniz günbatimi cadde uzerinde tek kelimeyle harika.

9. Zencefilli Kurabiye Muzesi (The Living Museum of Gingerbread)

Muzeum Piernika olarak da bilinen Torun’un meshur zencefilli kurabayilerinin nasil yapildigini anlatan bu müzede ziyaretciler kendi zencefilli kurabiyelerini kendileri yapiyorlar. Eger vaktim olsaydi giderdim ama sehrin tarihi mekanlarini gezmeyi tercih ettim.

Torun Gezi Rehberi : Torun’da Nerede Yenir

Polonya yemeklerine asigim. Adamlar lahanayi lahana ile servis etse de çok seviyorum Polonya yemeklerini 😂😂.  Torun’da yedigim iki aksam yemegini de arkadasim Kasia’nin tavsiye ettigi restorantta yedim.

  • Karczma: Bu restorant tek kelimeyle dort dortluk servis ve ortam cok guzel. Yemeklerse efsane. Salata bar ikramlari. Pierogi Ruski denedim. Rus tarzi pierogi ici patatesli ve peynirli Rus mantisi. Kesinlikle taze yapilmisti. Ayrica ordek bacagi siparis ettim ayva ve visne sosluydu. Canli muzik var ve belli bir saatten sonra cok dolu oluyor. Ikinci aksam da burada yemek istediysem de ne yazik ki yer bulamadim.
Torun'da nerede yenir, Toru gezilecek yerler, Polonya gezi rehberi
Kesinlikle tavsiye edebilecegim dort dortluk bir restorant
  • Pierogarnia: Karczma’da yer bulamayinca Kasia’nin onerdigi iki restoranta gittim. Pierogarnia, pierogi yapan restorant zinciri. Haslanmis olanlarindan degilde farkli dolgularla firinlanmis olanlarindan denedim. Karczma kadar guzel degilse de yemekler yine de iyiydi.

Torun'da nerede yenir, Torun gezilecek yerler

  • Gospoda: Torunun Yeni Eski Kasaba ( New Old Town – Rynek Nowomiejski Toruń) denilen bolgesinde cuma gecesi icmeye geldim. Bu guzel tarihi binanin icindeki bar / resturant cok guzel .  Bir kac Polonyali ile tanisip sohbet etme imkanim bile oldu.
Polonya Gezilecek Yerler
Bina yuzyilardir ayakta. Bar olarak iyi bir secim

Torun Gezi Rehberi : Torun’a nasil gidilir?

Ne yazik ki Torun’a gidis biraz komplike. Torun’da  bir havaalani yok daha dogrusu bir havaalani var ama askeri bir havaalani. Bu yüzden Torun’da yasayanlar komsu sehir Bydgoszczdaki havaalani kullaniyorlar. Bydgoszcz’la Torun arasi 45 km ve tren yolculugu 50 dakika suruyor.

Bydgoszcz havaalanina vardiginiz zaman otobusle Bydgoszcz Glowny tren istasyonuna gidiyorsunuz ve oradan da Toruna geciyorsunuz. Bydgoszcz -Torun trenleri icin Polonya Demiryollari’nin Sitesine buradan bakabilirsiniz. Tren biletleri son derede cuzi. Torun’a gitmak için treb biletinizi önceden almaniza gerek yok, Bydgoszcz’a vardiginizda alabilirsiniz. Bilet gisesindeki bayan ingilizce konusuyordu. Bu nedenle dil konusunda  herhangi bir sorun yasamadim.

Peki Bydgoszcz’a nasil gidilir? Cok kolay, Lufthansa Havayollari‘yla gidilir. Frankfurt – Bydgoszcz ucuslari oldukca yeni bir guzergah bu yüzden Lufthansayla ucuyorsaniz uçak biletinize Bydgoszcz havaalanindan sehir merkezine giden otobuslerin ucretide dahil. Ama yine de son son durum icin hava yolu sirketinden detaylari ögrenin.

Toruna gitmek icin bir alternatif yolda Berlinden trenle Toruna gitmek. Trenler Berlin Hft‘dan duzenli araliklarla kalkiyor ve Torun Glowny‘e 5 saat 15 dakika sonra variyor. Bilet fiyatlari tek yon 30 Avro. ilgilenenlerde tren yolun sirketinin resmi sitesin’den daha detayli bilgilere ulasabilirler.

0F55D698-17D6-450D-A197-806F5A101AE8
Trenimi  beklerken

Torun Gezi Rehberi : Torun’da Nerede Kalinir?

Eski kasabanin icinde pek cok otel var. Avrupa’daki diger otellere gore Torun’da ki gecelik otel fiyatlarinin keseye uygun oldugunu soylemeliyim.

Torun'da Nerede Kalinir, Polonyada Nerede kalinir, Torun Gezi Rehberi
Otelin balkonundan manzara.

Torun’da gezilip görülecek tarihi mekanlara yakin bir yerde kalmak istedim Hotel Czarna Rosa bu açidan cok uygundu. Sabah kahvaltisi fiyata dahildi. Verdikleri o da da Vistula Nehrine nazir manazaraliydi çok memnun kaldim.

Torunda Nerede Kalinir

Diger Polonya Gezi Yazilarimi Gördünüz mü ?

Iyi Yolculuklar

Mutlu

Advertisements

12 comments

  1. Yaa çok güldüm kendime, ‘Torun’ başlığını görünce, bildiğimiz çocuk torun sandım önce 🙂 valla Polonya’da Torun diye bir şehir olduğunu öğrendim 🙂 Siz gezdikçe ben öğreniyorum.
    Bu arada resimler ve yazı, orayı gezecek herkes için fikir verici yine, Teşekkürler.

    1. Aydek hanim, ben de ilk duydugumda karistirmistim. Ne tuhaftir ki Polonyacadaki bazi kelimeler Turkce ile ayni ama anlamlar farkli ornek, Kurek, Yurek ve Torun . Guzel yorumunuz icin teskkurler.

    1. Merhaba, Ekim ayinin basina kadar hava guzeldi . Kisin Polonya soguk oldugu icin kis haric her zamman guzel olur diye dusunuyorum..Iyi yolculuklar. Mutlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: