Menu
Torun

Torun Gezi Rehberi ve Torun Polonya Gezilecek Yerler

Torun Gezi Rehberi, Torun’a Nasıl Gidilir, Torun’da Nerede Kalınır, Polonya Torun’da Gezilecek Yerler

Torun Polonya gezi rehberime hosgeldiniz. Torun, canım arkadaşım Kasia’nın doğduğu şehir. Yıllardır da Torun’a gitmek icin bir gezi planim var ama bir türlü firsat bulup zengin tarihi ve kültürü olan bu güzel sehri görmek nasip olmadi.

Torun Gezilecek Yerler, Torun Gezi Rehberi, Torun'a Nasil Gidilir, Polonya Gezi Rehberi, Polonya Gezilecek Yerler

Torun Eski kasaba, Torun Gezilecek Yerler

“Artik yeter hayalini kurduğum gidip gezeyim şu Torunu” dedim ve kendimi Krakow‘ dan  sonra ikinci kez Polonya’da buldum 😃

Polonya Gezilecek Yerler

Polonya Torun Gezilecek Yerler

Torun’a Nasıl Gidilir, Torun’da gezilecek yerler aradığınız butu  bilgiler bu Torun gezi rehberimde.

Polonya Torun Gezilecek Yerler : Polonya Torun Gezi Rehberi

Torun’da gezilecek yerlere geçmeden önce şehrin tarihini iyi anlamak gerekiyor. Torun, 1200’lerde Baltık denizini yöneten Alman Şövalyeler tarafından kurulmuş. Bu şövalyelere Töton Şövalyeleri ya da Ingilizce olarak Teutonic Knights deniliyor.

Torun Gezilecek Yerler, Torun Gezi Rehberi, Torun'a Nasil Gidilir, Polonya Gezi Rehberi, Polonya Gezilecek Yerler

Ticaret Vistula Nehri üzerinden yapılırmış ve bu yüzden ortaçağda Torun, Polonya’nın çok zengin bir ticaret şehrine dönüşmüş. Torun’da o döneme ait pek çok tarihi yapıyı ve gotik binayı bugün bile çok net bir şekilde görüyorsunuz.

1. Panaromik Torun Manzarası ( The panaromic view of Torun )

Trenim Polonya’nin bir diğer önemli sehri olan Bydgoszcz’dan Torun’a varınca ilk iş tren istasyonundan çikip yönönümü dosdoğru şehir merkezine çevirmek oluyor. Tren istasyonu şehir merkezinin biraz dışında.

Torun Gezilecek Yerler, Torun Gezi Rehberi, Torun'a Nasil Gidilir, Polonya Gezi Rehberi, Polonya Gezilecek Yerler

Torun Gezilecek Yerler,  Polonya Gezi Rehberi, Polonya Gezilecek Yerler

Neyse, Torun’nun tarihi kasabasına gitmeden önce şehri, Vistula Nehri’nin bir diğer yanindan görebilmek icin The Panaromic view of Torun‘da durmaya karar veriyorum. Hem Torun’un tarihi sehrinin hem de The Panaromic view of Torun’un yönünü tren istasyonunda çok net bir şekilde işaretlendirmişler. Şehir merkezini bulmak için yol işaretleriNisa’n takip etmeniz yeterli.

Torun’un panaromik görüntüsünü veren bu platforma parkların arasından geçerek geliyorum. Sonbaharın ilk günleri her taraf yemyeşil ve sessiz sakin.  Birkaç Torunludan başka kimsecikler yok etrafta. 5-10 dakika kadar yolunuzu uzatıp buraya gelmenizi ve şehri Vistula Nehri’nin bu yakasından da gömenizi tavsiye ederim.

2. Eğik Kule (Leaning Tower of Toruń )

Köprünün üstünden Vistula Nehrini geçerken şehrin önemli yapılarından biri olan Eğik Kule beni karşılıyor.

Torun Gezilecek Yerler, Torun Gezi Rehberi, Torun'a Nasil Gidilir, Polonya Gezi Rehberi, Polonya Gezilecek Yerler

Torun’un Egik Kulesi, Torun Gezilecek Yerler

Torunla özdeşleşen kule eski tahkimat sisteminin bir parçası ve muhtemelen 14. yüzyılın ilk yarısında inşa edilmiş. Her ne kadar dikey olarak önemli ölçüde eğik olsa da bu eğikliğin açısı bulunduğunuz konuma göre değişiyor.

3. Kopernik’in Muzesi ( House of Copernicus )

Kaldigim otel Eğik Kule’ye yakın olduğu için sehir merkezine gitmeden önce otelime gidip check-in yapiyorum. Oradan da yolumun üstünde olduğu icin Kopenik’in Evine gidiyorum.

Kopernikin Evi

Okuduğum yazılardan anladığım kadarıyla ünlü matematikçi ve gökbilimci Kopernik’in burada doğduğuna dair kesin bir kanıt yok ama bu ev Kopernik’e adanmış. Torun’a gelmişken buraya gitmemek olmaz dedim ve müzenin fotografını dışından çekmekle yetinmeyip bir bilet alıp içini de gezdim. Bu son derece etkileyici müzenin açılış saatleri ve güncel bilet fiyatları icin Kopernik Evinin Resmi Sitesine bir göz atmanızı tavsiye ederim. Biletinizi öceden almanıza gerek yok.

Torun Gezi Rehberi

Ünlü 15. yüzyıl astronomunun iki katli evi, bugün bile inşa edildiği dönemin guzelligini, özelligini koruyor ve zarif tasarımı ile dikkat çekiyor. Ahşap merdivenlerden tırmananarak evi geziyorsunuz. Kopernik’in Evi bir müze olarak gerçek bir hazine.

Kopernikin odasi

4. Eski Tarihi Kasaba ( Old Town Market Square in Torun – Stare Miasto)

Torunun eski tarihi kasabası bir çok güzellikle dolu. Krakow’da olduğu gibi Eski Tarihi Kasaba – Old Town Market Square şehrin kalbini oluşturuyor. Buranın birbirinden güzel kiliseleri, ince uzun, dış yüzeyi işlemeli evleri kısacası gotik mimarinin en güzel örnekleri sizi bekliyor.

Stare Miesto Eski Kasaba

Torun, belki de, Polonyadaki en önemli ortaçağ sehri. Önce Töton Sovalyelerinin kontrolü altına giren Torun,  daha sonra Hansa Birliğinin ( The Hansaetic League ) yönetimine geçmiş. Hansa Birliği ticarete önem verdiği icin özellikle pazar meydanlarında önemli yapılar inşa etmişler.

Torun Gezilecek Yerler, Torun Gezi Rehberi, Torun'a Nasil Gidilir, Polonya Gezi Rehberi, Polonya Gezilecek Yerler

Şehir meydanındaki önemli bir yapıysa Ratusz Staromiejski yani Belediye Binası daha dogrusu Eski Belediye Binası. Belediye Binasinin önünde yer alan Kopernik’in bronz heykeli hemen dikkat çekiyor. Gün boyunca onlarca turisti ve ülkenin tarihini ögrenmek icin gelmiş Polonyalı ögrencileri heykelin çevresinde görüyorsunuz.

Torun Gezilecek Yerler

Ratusz Staromiejski’in sol tarafinda turistlerin ilgisini çeken bir diğer şey ise 1914’de yapılmış bronz Çeşme: Kurbagalar ve Kemancı. Efsaneye göre şehir halkı tarafından sevilmeyen bir cadi sehri kurbağaların istilasına tutmuş ve Janko Muzykant adlı kemanci da kemanını çalarak kurbağaları şehirden uzaklaştırmış. Bu arada çeşmenin kenarındaki kurbağalara dokunmak da adettenmiş.

Torun Gezilecek Yerler

5. Eski Belediye Binası – (Old Town Hall Torun – District Museum -Ratusz Staromiejski )

Bu kırmızı tuğlalı binanın inşası 1500’lu yıllara kadar dayanıyor. Eski Belediye Binası, uzun yıllar belediye binasi olarak kullanılmış. Şimdi ise Polonya’nın en büyük ve en eski müzelerinden biri.

Torun Gezilecek Yerler, Torun Gezi Rehberi, Torun'a Nasil Gidilir, Polonya Gezi Rehberi, Polonya Gezilecek Yerler

Tarihi meydan ve Belediye Binasi

Müzeye giriş kapısına ulaşmak için, ortadaki dış kapıdan içeri girip avluya geçiyorum. Müzede pek çok ilginç sergi var. Burayı gezebilmek ve saat kulesine tırmanabilmek ici  biletinizi giriş katındaki gişeden almanız gerekiyor. Ratusz Saat Kulesinin bileti müzeden ayrı satılıyor. Kuleye cikmak isterseniz biletiniz alırken saat kulesine de çıkmak istediğinizi mutlaka belirtin.

P1040616
Dönelim Belediye Binasına. Belediye Binası’nın 3 katında da sergiler yer alıyor. Bu katlar bir zamanlar tüccarlar tarafından kullanılan zemin katın, Belediye Meclisi toplantı odaları olarak kullanılan birinci kat ve son olarak kraliyet ailesini eğlendirmek için kullanılmış olan Grand Hall’un bulundugu ikinci kat yer alıyor.

Torun Gezilecek Yerler

6. Ratusz Saat Kulesi

Belediye binasının bir diğer dikkati çeken yapiysa saat kulesi. Yukarıda belirttiğim gibi Torun saat kulesi için biletinizi ayrıca alıyorsunuz. 12 Polonya zlotisi.

Polonya Gezilecek Yerler

Kulenin girişi belediye binasının ön kısmında Wieza- Kule anlamına gelen bir yazı ile işaretlendirilmiş. Bu küçük kapıdan girip yukarı çiliyorsunuz. İlk katta bir bayan biletiniz kontrol ediyor. Ondan sonra 40 metre yükseklikteki kulenin en üst katina çıkmak icin 175 basamak tırmanmaya başlıyorsunuz.

Torun Gezilecek Yerler, Torun Gezi Rehberi, Torun'a Nasil Gidilir, Polonya Gezi Rehberi, Polonya Gezilecek Yerler

Merdivenlerde dinlenirken

Merdivenler ahşap. Yukarı çıktıkça sanki merdivenler daralmaya, basamaklar daha yüksek olmaya başlıyor. Arada bir durup dinlenmem gerekti ne de olsa artık o kadar genç değilim 😃 😃. 175 basamak çıkmanın ödülü ise eşsiz Torun Manzarası.

Torun Gezilecek Yerler, Torun Gezi Rehberi

7. Torun Kalesi ( Torun Castle )

Töton Şövalyeleri, 1246’da Torun’da Prusyalıları yendikten sonra kırmızı tuğlali at nalına benzeyen ilk kalelerini inşa etmişler. Şövalyeler uzun yillar kaleyi ve çevresindeki arazileri egemenlikleri altinda tutmuslar, ta ki 1454’e kadar.

Torun Gezilecek Yerler, Torun Gezi Rehberi, Polonya Gezi Rehberi, Polonya Gezilecek Yerler (2)

Kasaba halkı Şövalyelere karşı isyan başlatmış ve uzun süren çalışmalardan sonra Şövalyeleri Torun’dan çıkartmayı başarmışlar. Torun halkı, Töton Şövalyeleri’nin gelecekte şehre yeniden hakim olamayacağından emin olmak için şövalyelerin kalesini tamamen tahrip etmişler. Toruń Kalesi, 1454’ten beri eski şehrin eteklerinde kalıntı olarak duruyor.

Polonya Gezilecek Yerler
Bu etkileyici kaleden geriye çok fazla bir şey kalmamış. Kalenin müzesine girip gezebilirdim keza giriş ücreti de cüziydi ama kalenin surlarının çevresinde dolaşmayı tercih etttim.

Polonya Gezilecek Yerler

Torun Kaleden geriye kalanlar, Torun Gezilecek Yerler

8. Torun’un Szeroka Caddesi – Ul. Szeroka

Tarihi Kasabanin en popüler ana caddesi Ul; Szeroka. Polonya genel olarak turistlik bir ülke degil. Torunsa Varsova ve Krakow kadar turistlik degil. Niye anlatıyorum bunu? Çünkü tarihi şehrin meydanı ve en işlek caddesi Ul. Szeroka bile birkaç turist dükkanı ve restoranın dışında hayatın normal akışının sürdüğü bir yer.

Torun Gezilecek Yerler

Szeroka caddesini cok sevdim, Torun Gezi Rehberi

Pek çok dükkan, supermarket ve alışveriş merkezi var. Sadece yayalara acik olan Ul Szerko’yi sevmemin sebebi ise caddenin her daim canlı ve birbirinden güzel binalarla bezeli olmasi. Tek yapmanız gereken caddeyi baştan sona gezmek ve ara sokaklara bir göz atmak.

Torun Gezi Rehberi

Eger dogru zamani yakalarsanız günbatımı cadde üzerinde tek kelimeyle harika.

9. Zencefilli Kurabiye Muzesi (The Living Museum of Gingerbread)

Muzeum Piernika olarak da bilinen Torun’un meshur zencefilli kurabayilerinin nasıl yapıldığını anlatan bu müzede ziyaretçiler kendi zencefilli kurabiyelerini kendileri yapiyorlar. Eger vaktim olsaydı giderdim ama şehrin tarihi mekanlarını gezmeyi tercih ettim.

Torun Gezi Rehberi : Torun’da Nerede Yenir

Polonya yemeklerine asigim. Adamlar lahanayi lahana ile servis etse de çok seviyorum Polonya yemeklerini 😂😂.  Torun’da yediğim ilk akşam yemegini de arkadasim Kasia’nin tavsiye ettigi restorantta yaptım.

 • Karczma: Bu restorant tek kelimeyle dort dortluk servis ve ortam cok guzel. Yemeklerse efsane. Salata bar ikramlari. Pierogi Ruski denedim. Rus tarzı pierogi ici patatesli ve peynirli Rus mantısı. Kesinlikle taze yapılmıştı. Ayrica ördek bacağı sipariş ettim ayva ve visne sosluydu. Canlı muzik var ve belli bir saatten sonra cok dolu oluyor. İkinci aksam da burada yemek istediysem de ne yazık ki yer bulamadim.
Torun'da nerede yenir, Toru gezilecek yerler, Polonya gezi rehberi

Kesinlikle tavsiye edebilecegim dort dortluk bir restorant

 • Pierogarnia: Karczma’da yer bulamayinca Kasia’nin önerdiği iki restoranta gittim. Pierogarnia, pierogi yapan restorant zinciri. Haslanmış olanlarindan değil de farklı dolgularla fırınlanmış olanlarından denedim. Karczma kadar güzel degilse de yemekler yine de iyiydi.

Torun'da nerede yenir, Torun gezilecek yerler

 • Gospoda: Torunun Yeni Eski Kasaba ( New Old Town – Rynek Nowomiejski Toruń) denilen bolgesinde cuma gecesi icmeye geldim. Bu guzel tarihi binanin icindeki bar / resturant cok guzel .  Birkaç Polonyalı ile tanışıp sohbet etme imkanım bile oldu.
Polonya Gezilecek Yerler

Bina yuzyilardir ayakta. Bar olarak iyi bir secim

Torun Gezi Rehberi : Torun’a nasil gidilir?

Ne yazik ki Torun’a gidiş biraz komplike. Torun’da  bir havaalanı yok daha dogrusu bir havaalanı var ama askeri bir havaalanı. Bu yüzden Torun’da yaşayanlar komşu şehir Bydgoszczdaki havaalanını kullanıyorlar. Bydgoszcz’la Torun arası 45 km ve tren yolculuğu 50 dakika suruyor.

Bydgoszcz Havaalanına vardığınız zaman otobüsle Bydgoszcz Glowny tren istasyonuna gidiyorsunuz ve oradan da Toruna geciyorsunuz. Bydgoszcz -Torun trenleri icin Polonya Demiryollari’nin Sitesine buradan bakabilirsiniz. Tren biletleri son derede cüzi. Torun’a gitmak için tren biletinizi önceden almanıza gerek yok, Bydgoszcz’a vardiginizda alabilirsiniz. Bilet gisesindeki bayan ingilizce konusuyordu. Bu nedenle dil konusunda  herhangi bir sorun yaşamadım.

Peki Bydgoszcz’a nasıl gidilir? Çok kolay, Lufthansa Havayollari‘yla gidilir. Frankfurt – Bydgoszcz ucuslari oldukça yeni bir guzergah bu yüzden Lufthansayla uçuyorsanız uçak biletinize Bydgoszcz havaalanından şehir merkezine giden otobüslerin ücretine dahil. Ama yine de son son durum icin hava yolu şirketinden detayları ögrenin.

Torun’a gitmek için bir alternatif yolda Berlinden trenle Toruna gitmek. Trenler Berlin Hft‘dan düzenli aralıklarla kalkıyor ve Torun Glowny‘e 5 saat 15 dakika sonra variyor. Bilet fiyatlari tek yon 30 Avro. ilgilenenlerde tren yolun sirketinin resmi sitesin’den daha detaylı bilgilere ulasabilirler.

0F55D698-17D6-450D-A197-806F5A101AE8

Trenimi  beklerken

Torun Gezi Rehberi : Torun’da Nerede Kalinir?

Eski kasabanın içinde pek çok otel var. Avrupa’daki diğer otellere göre Torun’da ki gecelik otel fiyatlarının keseye uygun olduğunu söylemeliyim.

Torun'da Nerede Kalinir, Polonyada Nerede kalinir, Torun Gezi Rehberi

Otelin balkonundan manzara.

Torun’da gezilip görülecek tarihi mekanlara yakin bir yerde kalmak istedim Hotel Czarna Rosa bu açıdan çok uygundu. Sabah kahvaltısı fiyata dahildi. Verdikleri o da da Vistula Nehrine nazır manzaralıydı. Çok memnun kaldım.

Torunda Nerede Kalinir

Diger Polonya Gezi Yazilarimi Gördünüz mü ?

Iyi Yolculuklar

Mutlu

Hakkımda

Merhaba, 2002 yılında Dublin'e gerçekleştirdiğim ilk yurtdışı gezimden beri dünyayı keşifteyim. Bu kesifte pek çok güzellik gördüm ve 2016'da, Nasıl Gezdim'i gezilerimde edindiğim deneyimleri benden sonra oralara gidecek olanlara ışık tutmak ve ilham kaynağı için kurdum. Sorulariniz, gorusleriniz ya da diger konular icin bana nasilgezdim@hotmail.com adresinden ulasabilirsiniz. Iyi yolculuklar Mutlu

12 Yorumlar

 • Aydek Sultan Özdemir
  Ocak 11, 2019 at 9:55 am

  Yaa çok güldüm kendime, ‘Torun’ başlığını görünce, bildiğimiz çocuk torun sandım önce 🙂 valla Polonya’da Torun diye bir şehir olduğunu öğrendim 🙂 Siz gezdikçe ben öğreniyorum.
  Bu arada resimler ve yazı, orayı gezecek herkes için fikir verici yine, Teşekkürler.

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Ocak 11, 2019 at 9:59 am

   Aydek hanim, ben de ilk duydugumda karistirmistim. Ne tuhaftir ki Polonyacadaki bazi kelimeler Turkce ile ayni ama anlamlar farkli ornek, Kurek, Yurek ve Torun . Guzel yorumunuz icin teskkurler.

   Yanıtla
 • pelin
  Ocak 11, 2019 at 12:53 pm

  Eline saglik, cok guzel tanıtmışsın

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Ocak 11, 2019 at 1:12 pm

   Tesekkür ederim

   Yanıtla
 • Aşına Buyruk
  Ocak 18, 2019 at 12:36 pm

  merhaba, hangi mevsim ya da ay’da gidilmesi tavsiye olunur?

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Ocak 18, 2019 at 12:50 pm

   Merhaba, Ekim ayinin basina kadar hava guzeldi . Kisin Polonya soguk oldugu icin kis haric her zamman guzel olur diye dusunuyorum..Iyi yolculuklar. Mutlu

   Yanıtla
 • Askin Sarikan
  Ocak 18, 2019 at 10:44 pm

  Çok yararli bilgiler, severek okudum. Elinize saglik

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Ocak 19, 2019 at 8:40 am

   Çok tesekkurler ederim

   Yanıtla
 • neredenasilgidilir
  Ocak 28, 2019 at 4:05 pm

  İlginç bir şehir. Bakalım ne zaman nasip olacak

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Ocak 28, 2019 at 4:25 pm

   yomunuz icin tesekkur ederim

   Yanıtla
 • […] olan bir baska üniversite sehri. Bu arada Polonya Torun gezi rehberimi halen okumamis olanlar, Torun gezi rehberime buradan ulasabilirsiniz. Neyse, Wroclow’da yasayan 130000 kadar ögrenci var. Bu nedenle Wroclaw gece hayatindan, […]

  Yanıtla
 • […] Torun Gezi Rehberi ve Torun Polonya Gezilecek Yerler […]

  Yanıtla

Bir Yorum Bırak