Menu
Ingiltere / Salisbury

Salisbury Gezi Rehberi ve Magna Carta

Salisbury Gezi Rehberi ve Magna Carta

Salisbury Gezi Rehberi

Salisbury gezi rehberime hoşgeldiniz. Yıllar önce Salisbury’e güney İngiltere’den Londra’ya giderken  uğramıştım ve sadece Salisbury Katedralini şöyle bir görme imkanım olmuştu. Bir  başka Salisbury gezisi yıllar sonra  Stonehenge’i görmek için buralara kadar gelmemle gerçekleşti. Son yıllarda Salisbury’nin adı eski Rus casuslarının zehirlenmesiyle ve şehrin abluka altına alınmasıyla gündeme gelmiş olsa da bu güzel ve şirin şehir, Londra’dan yapacağınız  bir hafta sonu kaçamağı için harika bir yer. Salisbury’a nasıl gidilir? Salisbury’de gezilecek görülecek yerler nelerdir? İşte sizin için hazırladığım Salisbury Gezi Rehberi ve Magna Carta gezi notlarım.

Salisbury nasıl bir yerdir?

Salisbury Gezi

 Londra’nın 128 km güneyinde yer alan bu kasabada, tarih boyunca Keltler ve Romalılar yasamış. Salisbury’nin adı tarih boyunca Searoburg‘dan Sorviodūnum‘a kadar pek cok kez değişmiş. Salisbury artık meşhur Salisbury Katedraliyle ve kiliseleriyle anılıyor.

Salisbury Ingiltere Gezi Rehberi

Salisbury Gezi Rehberi ve Salisbury Gezilecek Yerler

Salisbury Gorulecek Yerler

Salisbury’e trenle vardığım zaman saat öğlen 12:00 bile değildi. Güneşli bir cumartesi sabahında sokaklar cıvıl cıvıldı. Bütün  kafeler dolup taşıyordu. İnanın,  Londra’da cumartesi açık dükkan ve kafe bulsanız da sokaklarda turistten başka kimse göremezsiniz.

1. Stonehenge

Stonehenge, Salisbury’ye gelmemin asıl sebebi. Salisbury’nin sadece 13km dışında bulunan Stongehenge ile detayli gezi yazimi buradan okuyabilirsiniz.

https://nasilgezdim.net/2018/07/10/stonehenge-dikilitaslarin-esrari/

2. Salisbury Katedrali ( Salisbury Cathedral )

Salisbury Gezi Rehberi

İlk dönem İngiliz Mimarisinin öncü örneklerinden sayılan Salisbury Katedralinin ana yapım aşaması 1230’da baslamış ve yapımı 38 yıl sürmüş. Katedralin bir diğer özelligi ise çan kulesinin üstünde ki sivri çıkıntısı ( ingilizce spire deniliyor )

123 metre uzunluğunda ve Ingilteredeki katedrallerin ve kiliselerin içinde ki en uzun spire. Çan kulesini daha yakında görmek isteyenler için turlar da var.

Salisbury Gezi Rehberi

Katedralin icin ve rahip

3. Magna Carta

Tarih derslerinde sıkça duyduğumuz Magna Carta ya da tam adıyla Magna Carta Libertatum, Kral’in tek mutlak güç olmadığını kabul ettiği,  Ingiltere’de demokrasinin ilk adımlarının atılmasını sağlayan çok önemli bir belge. 1215’de, çok güçlü olmayan ve halk tarafından pek sevilmeyen Kral John, baronların baskılarına dayanamayarak Magna Carta’yı imzalamış ve böylece haklarının bir kısmından feragat etmiş.

Her ne kadar İngiliz Parlemantosu zaman içinde farklı yasaları meclisten geçirmiş olsa da Magna Carta ülkede demokrasinin temel direği olarak önemini halen korumakta.

Peki neden bu kadar bahsediyorum Magna Carta’dan? Magna Carta’nin  o dönem yazılan 50 kopyasından sadece 4  kopya gunümüze kadar gelebilmiş. İşte bu kopyalardan  biri de Salisbury Katedralinde sergileniyor. Salisbury Katedralindeki kopya ise bu 4 kopyadan en iyi korunmuş olanı. Diğerleri British Library‘da ki sergilenmiyor, bir diğeri de Lincoln Katedrali’nde ancak  bu yıl sergilenmiyormuş.

Salisbury Cathedral Magna Carta

Kopya deyip geçmeyelim. Bu 50 kopya Magna Carta’nin yazıldığı ilk döneme ait. Kral John’un fikrini değiştirip belgeyi yırtıp atmasına karşı bu 50 kopya yazılmış.

Ne şanslıyız ki Salisbury Katedral’i halen sergiliyor bu önemli belgeyi.  Magna Cartay’i görmek isteyenler için hemen belirteyim. Magna Carta Salisbury Katedrali’nin Chapter House denilen farklı bir yerinde sergileniyor. Buradan katedral ile igili daha detaylı bilgi almak icin linke tıklamanız yeterli. Gitmeden önce mutlaka websitesine bakın çünkü bu tip belgeler bazen sergiden kaldırılabiliyor.

Magna Carta’yi görmek için bir ücret ödemem gerekiyor mu ?

Hayir , Magna Cartayi görmek veya Salisbury Katedrali‘ni gezmek icin herhangi bir giriş ücreti vermeniz gerekmiyor. Yanliz Magna Carta gibi eski ve önemli bir belgenin  resmini  çekmeniz mümkün değil. Belge, katedral icinde kurulu çadır şeklinde ki,  kapalı bir alanda segileniyor. Bulundugumuz yer yari karanlik oldugu icin Magna Carta’nin üstündeki küçük bir lamba belgeyi aydınlatıyor. Hatta bu lamba ara ara sönüyor.

Magna Carta Nasıl Yazılmış ?

Magna Carta kesisler tarafindan yazilmis. Baronlar orijinal belgeden okurmuş, keşişler de bir ellerinde kalem diger ellerinde bıçakla yazmışlar. Bıçaklar, hata yaptıkları zaman hatayı düzeltmek için kullanılmış.

Bütün kopyalar tamamiyle birbirine benzemediği gibi, pek cok kısaltma kullanılmış.  Benim gördüğüm Magna Carta kopyası ise  koyun derisi uzerine eski latince ile yazılmış olanı.  Bu yüzden de her ne kadar okuyup anlamaya çalıştıysam da hiç bir sey anlamadım 😆.

Magna Carta’nin sonuna doğru harflerin küçüldüğünü görünüyoruz ki keşişler bunu yazıyı sığdırabilmek için yapmışlar.

4. Poultry Cross

Salisbury Gezi Rehberi

Poultry Cross Salisbury

Tarihi 14. yuzyila dayanan ve 18. yüzyılda yenilenen pazar meydanı. Tarihi yapılarla bezeli Poultry Cross günümüzde Salı ve Cumartesi günleri market olarak kullanıyor.

5. Old Sarum

Old Sarum Salibury’in ilk kurulduğu yer. Günümüzde geriye birlaç kalıntı kalmış. Ne yazik ki vaktim olmadığı için burayı göremedim. O yüzden ben yapamadım siz yapın diyorum.

Salisbury’de Nerede Kalinir?

Salisbury Gezilecek Yerler

Eger gunluk gezi icin gitmeyi düşünüyorsanız elbette Salisbury’de kalmanıza gerek yok ancak ben Stonehenge gezisi ile birleştirdiğim ve katıldığım özel tur geç saatte bittiği için Londra’ya dönmeyip Salisbury’de kalmayı terchi ettim.

Kalacak yerler fiyatlı olduğu gibi pek çok otel reserve edilmişti. Benim kaldığım yer ise the Chapter House. Burasi hem pub, hem restaurant hem de ziyarethane ( guest house). Son derece memnun kaldım buradan.

Salisbury’de Nerede Yenir?

Salisbury  yeme içme konusunda zorluk çekmek imkansız. Starbuck , Cafe Nero büyük kafe zincirlerinden tutunda pek çok küçük bağımsız kafe mevcut. Öğle yemeği icin burger yapan Bill’s adli restaurant’i tercih ettim.

Salisbury Gezilecek Yerler

Ekmeksiz ciplak burger.

Şehrin meydanında pek çok pub,  pizza yapan restoran var. Atıştırmalık  bir seyler ararsanız  Tesco supermaket’te Bills’ in karşında .

Salisbury’a nasil gidilir?

Waterloo tren istasyonu

Londra’dan Salisbury’a gidiş cok kolay ve zahmetsiz. Londra’nin meşhur tren istasyonu Waterloo’dan neredeyse saat başı kalkan trenler getiriyor sizi Salisbury’a. Tren saatleri ve bilet fiyatlari icin dogrudan South West Train Resmi Sitesi‘ne bakmanizi tavsiye ederim. Çünkü diğer siteler rezervasyon ücreti aliyor. Londradan gunu birlik gezilecek bir diğer şehir Canterbury.  Canterbury Gezi Rehberim için buraya tıklayı,

Iyi yolculuklar

Mutlu

Hakkımda

Merhaba, 2002 yılında Dublin'e gerçekleştirdiğim ilk yurtdışı gezimden beri dünyayı keşifteyim. Bu kesifte pek çok güzellik gördüm ve 2016'da, Nasıl Gezdim'i gezilerimde edindiğim deneyimleri benden sonra oralara gidecek olanlara ışık tutmak ve ilham kaynağı için kurdum. Sorulariniz, gorusleriniz ya da diger konular icin bana nasilgezdim@hotmail.com adresinden ulasabilirsiniz. Iyi yolculuklar Mutlu

7 Yorumlar

Bir Yorum Bırak