Menu
Bern / Isviçre

Bern Gezi Rehberi, İsviçre Bern ‘de Gezilecek Yerler, Bern’e Nasıl Gidilir?

Bern Gezi Rehberi, İsviçre Bern ‘de Gezilecek Yerler, Bern’e Nasıl Gidilir?

İsviçre Bern gezi rehberime hoş geldiniz. Bern, Avrupa’nın kendi halinde sessiz sakin ama şirin mi şirin başkentlerinden biri. Doğal güzelliği ve pek çok tarihi mekanı olan bir şehrin bu kadar az bilinmesi ise inanın çok şaşırtıcı. Bern’e tek kelime ile aşık oldum ve bu güzel şehri sizlere tanıtmayı çok istedim. Bern’e nasıl gidilir, Bern’de gezilecek yerler, nerede kalınır? İşte sizin için hazırladığım Bern gezi notlarım. 

bern gezi rehberi, bern gezilecek yerler, bern gezi notları, isviçre gezilecek yerler

bern gezi rehberi, bern gezilecek yerler, bern gezi notları, isviçre gezilecek yerler

Bern’e nasıl gidilir : Bern Gezi Rehberi

Bern’de bir havaalanı yok. Daha doğrusu Bern’deki havaalanı çok küçük ve Avrupa’daki birkaç şehirden ve havaalanından başka Bern’e uçuş yok.

bern gezi rehberi, bern gezilecek yerler, bern gezi notları, isviçre gezilecek yerler

Ama üzülmeyin. Zürih’ten ya da Basel’den trenle Bern’e çok kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Basel gezi rehberim için buraya tıklayın.

 • Zaten ben de Bern’e Basel’den trenle vardım. İsviçre gezisinin sonunda da trenle doğrudan Zürih Havaalanına gittim.
bern gezi rehberi, bern nasıl gidilir, bern ulaşım

Basel – Bern Treni, bern gezi rehberi, bern nasıl gidilir, bern ulaşım

 • Basel ve Bern arası trenle 60 dakika.
 • Bern Tren istasyonunundan Zürih Havaalan’ına trenle 75 dakika sürüyor.
 • Basel – Bern tek yön 37 Euro.
 • Bern to Zürih Havaalanı tren bileti tek yön 50 Euro.
bern gezi rehberi, bern tren istasyonu

Bern Tren Istasyonu, bern’e nasıl gidebilirim, bern gezi rehberi

Tren bileti fiyatları ve sefer sayıları mevsimlere ve tatil dönemlerine göre değişiyor. Güncel bilgiler ve tren seferleri için buraya tıklayın.

Bern Nerede , Nasıl Bir Yer ?

Bern, 1848’den beri İsviçre’nin federal şehri ve İsviçreliler Almanca Bundesstadt diyorlar. Peki federal bir şehir olaran Bern’de her şey bir başkentten beklediğimiz gibi mi?

bern gezi rehberi, bern nasıl gidilir, bern ulaşım, bern gezilecek yerler

bern gezi rehberi, bern nasıl giderim, bern’de ulaşım, bern gezilecek yerler

Cevabım hayır. Bern’de kesinlikle bir başkentte olmasını düşündüğümüz tipik yüksek binalar, finans merkezi, kalabalıklar caddeler, farklı semtler ve yoğun bir nüfus yok. Elbette, bu Bern’de gezilecek görülecek yerlerin olmadığı anlamına gelmiyor. Aksine Bern’i İsviçre’nin en cazip yerlerinden biri olarak öne çıkarıyor. 

bern gezilecek yerler, matte bern, bern gezi rehberi, matte, bern gezi notları

bern gezilecek yerler, matte bern, bern gezi rehberi, matte, bern gezi notları

Peki Bern Nerede ? Gezginlerin radarında olmayan Bern, Zürih’ten 95 km uzaklıkta bulunuyor. Bern 1191‘de kurulan şehrin adının nereden geldiğini tam olarak bilen yok. Bern, almanca “bärn”  yani “ayı” anlamına geliyor. Halk arasındaki bir efsanaye göre Zähringen Dükü 5. Berchtold Bern şehrini kurduktan sonra bir gün ava gider ve tuttuğu ilk av da ayıdır. Bu nedenle şehrin armalarında heykellerinde ayı sembollerini görüyoruz.

1405’te yaşanan büyük yangından sonra Bern’i Rönesans tarzında yeniden inşa etmişler. Bern’in tarihi merkezinde gördüğümüz evlerin birçoğu Orta Çağ’da başlayan şehirleşmenin ilk örnekleri.

bern'de gezilecek yerler, bern gezisi, bern gezi rehberi

bern’de gezilecek yerler, bern gezisi, bern gezi rehberi

Bern’in bugünkü nüfusu yaklaşık 130.000 kişi. İsviçre’nin dördüncü en büyük şehri ancak ilginç bir şekilde nüfusun neredeyse dörtte biri yabancılardan (çoğunlukla Almanlar ve İtalyanlar) oluşuyor. Ayrıca, Avrupa’daki kilit konumu nedeniyle yaklaşık 2000 diplomat Bern’de bulunuyor.

bern gezi rehberi, bern parlamento binasi, bern gezilecek yerler

Bern Parlamento Binasi, bern gezilecek yerler, Bern gezilecek yerler

İsviçre’nin başkenti dedim ama gerçekte İsviçre’nin başkenti yok. Çünkü 26 kantondan oluşan İsviçre bir konfederasyon ve her bir kantonun eşit yetki hakkı var. Teknik olarak bir başkente ihtiyaç duydukları için Bern’i seçmişler. Bu nedenle parlamento binası ve federal hükümet burada bulunuyor.

Bern Gezisi Planlarken Bilmeniz Gerekenler

 • Bern’de en az bir gece konaklarsanız, şehiriçi ulaşım bedava. Oteliniz size bir kart veriyor ve bununla toplu taşıma hizmetlerini ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Gerçi Bern’de her yere çok rahatlıkla yürünebiliyor. Olur da yürümek istemezseniz, aklınızda bulunsun.
 • Bir şişe su 3 – 4 İsviçre Frangı ancak her köşe başında bir çeşme var ve çeşmeşlerden akan su temiz.
 • Burada uzun bir hafta sonu geçirebilir ve şehir için harika bir fikir edinebilirsiniz.
 • İsviçre yasaları gereği bedava Wi-Fi bulmak biraz. Pek çok yerde wi-fi ya şifreli ya da wi-fi kullanabilmek için kayıt olmanız gerekiyor.
 • Türkiye’den uçuşlar Zürih Havaalanına yaklaşık 3 saat suruyor.
 • Bern’de İsviçre Almancası konuşuluyor; ama Ingilizce biliyorsanız, dil sorunu yaşamayacaksanız.
 • Bern’in sadece charter seferleri olan küçük ve pahalı bir havaalanı var.
 • Çoğu turist Bern’i ziyaret edebilmek için önce Zürih‘e, Cenevre‘ye veya Basel‘e uçuyor ve ardından trenle Bern’e ulaşıyor.
 • Trenler konforlu; ama tren biletleri oldukça pahalı. Bu yüzden önceden rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederim.
 • Pek çok turist yaz aylarında Aare Nehri‘nde yüzmek ve kışın büyülü Noel pazarları için ziyaret ediyor.
 • Bern’deki halka açık yüzme havuzları ücretsiz. Detaylı bilgi için buraya tıklayın.
 • Bern şehir merkezinde 20 frank depozito karşılığında bisiklete ücretsiz bilebilirsiniz. Dört saat boyunca bisikletlerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
 • İsviçre Avrupa Birliğinde değil; ancak Schengen bölgesine dahil. Bundan dolayı bordo pasaportunuz varsa Schengen vizesi almanız gerekiyor. Yeşil pasaportunuz varsa 90 güne kadar olan gezilerinizde vizeden muafsınız.

Bern’de Gezilecek Yerler : İsviçre Bern Gezi Rehberi

Bir Orta Çağ şehri olan Bern, Aare Nehrinin çevresinde kurulu. Bern, nehriyle, köprüyleriyle Cesky Krumlov’u ( Cesky Krumlov Gezi Rehberim için buraya tıklayın ), merkezinde bulunan revakları ile de bana İtalya’nın güzel şehri Bologna’yı anımsattı. 

bern gezi rehberi, bern nasıl gidilir, bern ulaşım, bern gezilecek yerler

bern gezi rehberi, bern nasıl gidilir, bern ulaşım, bern gezilecek yerler

Şehir, harita üstünde oldukça büyük gözüküyor; ancak Bern’de gezilecek yerlerin hemen hepsine yürüyerek ulaşabilirsiniz. Benim gezimi gerçekleştirdiğim Ağustos ayında hava inanılmaz derecede güzeldi. Sıcak mı sıcak bir yaz havası vardı. Bu nedenle toplu taşıma kullanmak yerine Bern’de her yere yürüyerek gittim. Yalnızca Bern şehir merkezinin dışındaki gezilerim için trene ve otobüse bindim. Sizler için Bern gezimden kısa bir video hazırladım. Aşağıdaki linke tıklayarak izleyebilirsiniz.

Bern, Aare Nehri’in cevresinde kurulu ve şehir merkezi oldukça küçük. Tabii, Bern gibi küçük ve sevimli bir şehri keşfetmenin en güzel yolu bol bol yürümek. Şehrin diğer ucundaki dış mahallelere gitmek isterseniz, tramvaya da binebilirsiniz. Aşağıdaki haritaya bakarsanız, şehrin konumunu daha iyi anlayabilirsiniz.

1. Bern Eski Şehri – Bern Altstadt

Bern’in Eski Kenti ( Altstadt ),  Orta Çağ’dan beri çok iyi korunmuş. Bu nedenle UNESCO Bern’i 1983’te Dünya Kültür Mirası listesine almış. Bern aynı zamanda ilk Lindt çikolata fabrikasına, ayı efsanelerine, gerçek ayılara ve Einstein’ın yayınlanmış en ünlü eserlerine de ev sahipliği yapıyor.

bern gezi rehberi, bern nasıl gidilir, bern ulaşım, bern gezilecek yerler

Bern’in caddeleri, Bern gezi rehberi, Bern gezilecek yerler

Bern’in tarihi şehri, güzel caddeleri ve önemli yapıları ile hiç şüphesiz şehri keşfetmeye gelen turistlerin gezilerinin başlangıç noktası.

bern gezi rehberi, bern nasıl gidilir, bern ulaşım, bern gezilecek yerler, bern bundesplatz, bundesplatz

Sıcak bir yaz gününde Bundesplatz Meydanı’ında aileler vakit geçirirken. Bern gezilecek yerler.

Bern kendi halinde sessiz sakin bir şehir demiştim yazımın başında ve gerçekten de öyle. Ama şöyle maceralı, aksiyonlu bir şeyler ararsanız, şehir halkına katılıp Aare Nehrinde yüzebilirsiniz. Aare Nehrinde yüzmenin UNESCO tarafından bir İsviçre geleneği olarak listelendiğini biliyor muydunuz ? Ben de bunu Bern gezim sırasında öğrendim.

Münstergasse, Bern gezi rehberi, Bern Gezilecek Yerler

Thun gezi rehberimi okuyanlar hatırlayacaktır (henüz okumadıysanız Thun gezi rehberimi burdan ulaşabilirsiniz ), İsviçreliler nehirde, nehir sörfü yapıyorlar bununla ilgili birkaç kare sizinle paylaşmıştım.

2. Bern Käfigturm Hapisane Kulesi

Bern’in Hapishane Kulesi (Käfigturm) göresel güzelliği kadar şehrin tarihi için de önemli. Adından da anlaşılacağı gibi, geçmişte hapishane olarak kullanılan kule, 13. yüzyılın başlarında, antik Bern kentini batılı düşmanlardan korumak için Aare Nehri yakınındaki bu noktada inşa edilmiş. 1405‘teki yangından sonra suçluları tutmak için kullanılmış.

bern zindan kulesi, käfigturm, bern gezi rehberi, bern gezilecek yerler

Bern Zindan Kulesi, käfigturm, bern gezi rehberi 

Ne var ki o kule 1641‘de yıkılmış ve üç yıl sonra bugün gördüğümüz Hapishane Kulesini inşa etmişler ve tam 250 yıl hapis olarak hizmet vermiş.

Hapishane Kulesi, 10 metreye 10 metre genişlikte, 49 metre yükseklikte, beş ayrı katı ve bir de çatı katı var. Eski Kenti ve Aare Nehri manzaraları için 106 basamak çıkabilirsiniz. Hapishane Kulesi pazartesiden cumartesiye kadar açık. Girişi ücretsiz.

3. Zytglogge Saat Kulesi

Bern’in eski kent’i, tam kalbinde bulunan Zytglogge Saat Kulesi ünlü. Kulenin cazibesi, her saat başı glockenspiel çanını izlemek. Saat kulesi içindeki karmaşık mekanizma, glockenspiel’in çalıştırıyor.

zytglogge, zytglogge saat kulesi, bern gezi rehberi, bern gezilecek yerler

Zytglogge Saat Kulesi’nin on yuzu, bern gezi rehberi, bern gezilecek yerler

Asıl akıllara durgunluk veren şey ise çanın 1527’de yapıldığı ilk günkü gibi çalıştığını görmek. Mekanizmanın işleyişini ve şehrin inanılmaz manzaralarını görmek için Saat Kulesine çıkabilirsiniz; ama ben Saat Kulesine çıkmadım ve enerjimi Bern Katedralinin kulesine tırmanmak için sakladım. 

zytglogge, zytglogge saat kulesi, bern gezi rehberi, bern gezilecek yerler

Zytglogge Saat Kulesinin diger yuzu, bern gezi rehberi, bern gezilecek yerler

4. Bern’in Çeşmeleri – Bern Brunnen

Bern’deki ilginç çeşmelere tek kelime ile hayran kaldım. Çünkü çeşmeler Bern’in Orta Çağ görüntüsünü tamamlıyorlar; şehrin tarihi ve kültürü hakkında bize çok şey söylüyorlar. Mesala, Anna-Seiler çeşmesi, Bern’deki ilk hastaneyi kuran Anna-Seiler’in anısına yapılmış.

bern gezi rehberi, brunnen bern, anna-seiler-brunnen, bern gezilecek yerler, bern çeşmeleri

Marktgasse’de bulunan Anna-Seiler-Brunnen, bern gezilecek yerler, bern çeşmeleri

İsviçrelilerin “brunnen” adını verdiği 100 kadar çeşme var. Şehrin dört bir yanında karşımıza çıkan bu çeşmeler, 11. ve 16. yüzyıldan kalma orijinal sanat eserleri. Bunların bir çoğunun mimarı ise 16. yüzyılın ünlü sanatçısı Hans Gieng.

bern gezi rehberi, brunnen bern, anna-seiler-brunnen, bern gezilecek yerler, bern çeşmeleri

bern gezi rehberi, brunnen bern, anna-seiler-brunnen, bern gezilecek yerler, bern çeşmeleri

Brunnenler, yüzyıllarca şehre su sağlamakla kalmamış, şehir halkı için sohbet etme, çamaşır yıkama ve hatta buluşma noktaları da olmuş. Her bir çeşmenin ortasında Bern’in tarihini, kültürünü temsil eden rengarenk heykeller var ve sanırım Bern’in çeşmelerini ilginç yapan da bu heykeller.

bern gezi rehberi, brunnen bern, gerechtigkeitsbrunnen, bern gezilecek yerler, bern çeşmeleri, bern adalet çeşmesi

 Gerechtigkeitsbrunnen, Bern adalet çeşmesi, Bern Gezi Rehberi

Bern’in bütün çeşmelerini görmek bir hayli vaktinizi alacaktır. Ben size en popüler çeşmelerden sadece birkaçını şöyle sıraladım,  Anna-Seiler-Brunnen, Zähringerbrunnen, Pfeiferbrunnen, Kindlifresserbrunnen (Çocuk Yiyen ).

5. Bern’in Kapalı Pasajları – Lauben

Bern’in Eski Kenti, “son derece düzgün şehir planlaması” nedeniyle UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. Yerli halkın “Lauben” adını verdikleri 15. yüzyıldan kalma 6 km’lik kapalı pasajları Avrupa’nın en eski ve en uzun pasajı. Hatırlarsanız Bologna gezi rehberimde italyanların portico adı verdikleri revaklardan bahsetmiştim.

lauben, bern lauben, bern gezilecek yerler, bern gezi rehberi

lauben, bern lauben, bern gezilecek yerler, bern gezi rehberi

Laubenler Bolognada’ki revaklar gibi renkli ve işlemeli değil; ama bu pasajlarda oyun salonları, her türden kafeleri, butikleri, restoranları ve barları bulacaksınız. Bu kapalı pasajlar yağmurlu bir günü ıslanmadan geçirmek için de alışveriş için de mükemmel bir yerler.

lauben, bern lauben, bern gezilecek yerler, bern gezi rehberi

lauben, bern lauben, bern gezilecek yerler, bern gezi rehberi

6. Einstein’ın Evi – Einsteinhaus

 Ünlü bilim insanı Albert Einstein, Zürih’te okudu ve daha sonra Görelilik Teorisini ya da izafiyet teorisi olarak da bilinen  the theory of relativity’i geliştirdiği Bern’de yaşadı. Şehrin hemen her yerinde Einstein’a ait referanslar var. Ancak Einstein’in Evi bunların içinde en önemlisi. Einstein Müzesi, onun büyüleyici hayatını baştan sona sergiliyor. 

bern gezi rehberi, einsteinhaus, einstein house, bern gezilecek yerler

einsteinhaus, einstein house, bern gezilecek yerler

Einstein’ın Evi Kramgasse 49 caddesinde bulunuyor. İki ayrı kata yayılmış olan müzede Albert Einstein’ın fotoğraflarını ve evin bazı odalarını gezebilirsiniz. Müzenin açılış saatleri 10:00 17:00 arasında ama yazın ve kışın açılış saatleri değişiyor ve giriş ücreti 6 İsviçre Frangı.

Einstein’ın Evi güzel ama bilime ya da Albert Einstein’a özel bir ilginiz yoksa burayı es geçebilirsiniz. 

7. Bern Katedrali – Berner Münster

Bern’in en dikkat çeken yapılarından biri de Bern Katedrali. Geç dönem gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

bern gezi rehberi, bern katedrali, bern minster, bern gezilecek yerler

bern gezi rehberi, bern katedrali, bern minster, bern gezilecek yerler

Katedral, önce büyük ve görkemli yapısıyla daha sonra da giriş kapısındaki işlemeler ile göz dolduruluyor.

bern gezi rehberi, bern katedrali, bern minster, bern gezilecek yerler

bern gezi rehberi, bern katedrali, bern minster, bern gezilecek yerler

Katedralin içinde fotoğraf çekmek yasak. Artık bir efsane haline gelen kulesine çıkmak ise ücretli.

bern gezi rehberi, bern katedrali, bern minster, bern gezilecek yerler

bern gezi rehberi, bern katedrali, bern minster, bern gezilecek yerler

Bern Katedrali’nin Kulesi neden mi bir efsane haline haline gelmiş? 100 metre yüksekliği ve 321 basamağı ile dünyanın en yüksek çan kulelerinden biri. Buralara kadar gelmişken kuleye çıkmasam ayıp ederdim. 

bern gezi rehberi, bern katedrali, bern minster, bern gezilecek yerler

Bern Katedralinden bern manzarasi, bern gezi rehberi, bern katedrali, bern minster, bern gezilecek yerler

Kulenin giriş ücreti olan 5 İsviçre frangını bayıldıktan sonra yavaş yavaş kuleye tırmanmaya başladım. 

bern gezi rehberi, bern katedrali, bern minster, bern gezilecek yerler

bern gezi rehberi, bern katedrali, bern minster, bern gezilecek yerler

Önce 312 basamağı tırmanmak ve sonra kuleden göreceğiniz 360 derecelik manzara eminim başınızı bir hayli döndürecek. Bern Katedralinin kulesinden gördüğüm manzara, yaktığım kalorilere ve kuleye çıkmak için verdiğim enerjiye değdi doğrusu.

bern gezi rehberi, bern katedrali, bern minster, bern gezilecek yerler

Aare Nehri başta olmak üzere, köprüleri ve Bern’in şirin evlerini görüyorsunuz ve şehrin mimarisini çok daha iyi anlıyorsunuz.

bern gezi rehberi, bern katedrali, bern minster, bern gezilecek yerler

Solda Bern Aldstadt, sagda ise Munsterplattform Park ve Aare Nehri, bern gezi rehberi, bern katedrali, bern minster, bern gezilecek yerler

Bern Katedrali’nin kulesine çıkmanızı kesinlikle tavsiye ederdim. 

8. Munsterplatform Parkı

Bern Munster Katedrali’ni ziyaret ettikten sonra biraz dinlenmek biraz da nehir manzarasının tadını çıkartmak için bir yerlerde oturmanız gerekecek. Bern Katedrali’nin hemen arkasında bulunun Munsterplattform Park tek kelime ile harika.

bern gezi rehberi, bern gezilecek yerler, musterplattform park, bern gezi notları, isviçre gezilecek yerler

musterplattform park, bern gezi notları,

Mumsterplattfom Parkı adından da anlaşılacağı gibi platform yani nehir seviyesinden yukarıda bulunun bir park. Parkta pek çok bank, küçük bir kafe ve bir de asansör var.

bern gezi rehberi, bern gezilecek yerler, musterplattform park, bern gezi notları, isviçre gezilecek yerler

bern gezi rehberi, bern gezilecek yerler, musterplattform park, bern gezi notları, isviçre gezilecek yerler

Eğer parktan nehir kenarına inmek isterseniz ve yürümek istemezseniz, asansöre binebilirsiniz. Ben asansöre binmedim; ancak yukarı çıkan bir bayana asansörün nasıl kullanıldığını sordum.

bern gezi rehberi, bern gezilecek yerler, musterplattform park, bern gezi notları, isviçre gezilecek yerler

bern gezi rehberi, bern gezilecek yerler, musterplattform park, bern gezi notları, isviçre gezilecek yerler

Inerken değil ama yukarı çıkarken 3 Isviçre Frankı gibi ücret ödemeniz gerekmiyormuş. Aklınızda bulunsun.

bern gezi rehberi, nasil gezdim, nasilgezdim

bern gezi rehberi

9. Nydeggbrücke Köprüsü 

Bern köprülerin ve kulelerin şehri. Aare Nehrinin üzerinden geçen onlarca köprü Bern eski şehirini daha yeni bölgesine bağlıyor.

bern gezi rehberi, bern gezilecek yerler, bern gezi notları, isviçre gezilecek yerler, nydeggbrücke

bern gezi rehberi, bern gezilecek yerler, bern gezi notları, isviçre gezilecek yerler, nydeggbrücke

Nydeggbrücke Köprüsü, Bern Aldtstadt’ın doğu kısmını Bern’in yeni bölgesiyle birleştiriyor. Köprüyü Karl Emanuel Müller dizayn etmiş ve 1844’te açılmış.

bern gezilecek yerler, bern gezi rehberi, aare nehri, bern gezi notları

bern gezilecek yerler, bern gezi rehberi, aare nehri, bern gezi notları

Nydeggbrücke Köprüsü, artık turislerin uğrak yeri. Buradan Aare Nehrinin, küçük ve sevimli Untertorbrücke Köprüsünün  manzarası ise tek kelime ile harika.

bern gezi rehberi, bern gezilecek yerler, bern gezi notları, isviçre gezilecek yerler, nydeggbrücke

bern gezi rehberi, bern gezilecek yerler,

10. Aare Nehri’nin Kenarında Yürüyün 

Bern’e daha çok aşık olmak isterseniz, tek yapmanız gereken Aare Nehri’nin etrafında söyle güzel bir yürüyüşe çıkmak.

bern gezilecek yerler, bern gezi rehberi, aare nehri, bern gezi notları

bern gezilecek yerler, bern gezi rehberi, aare nehri, bern gezi notları

Thun Gezi rehberimde ” İsviçreliler nehirde yüzmeye bayılıyor “ diye yazmıştım . Bu gelenek Bern’de de değişmiyor. Gürül gürül akan Aare Nehri’nin mis gibi temiz sularına kendilerini bırakıyorlar. 

bern gezi rehberi, isviçre bern gezi rehberi

bern gezi rehberi, isviçre bern gezi rehberi

Nehir boyunca yürüken birkaç yüz metre arayla nehre inen basamakları göreceksiniz. İşte yerli halk bu basamakları kullanarak nehre girip çıkıyor. 

Köprüleri geçip şehrin diğer yakasına gittiğinizde, gördüğünüz manzara eşsiz.

11. Bern’in Matte Bölgesi

Matte, Bern’in en eski semtlerinden biri. Bir zamanlar işçi sınıfının ahşap evlerde yaşadığı Matte, günümüzde pek çok restoranın, el işi satan dükkanın, cin – şarap tadabileceğiniz barlarının olduğu şehrin çok şirin bir semti. 

bern gezilecek yerler, bern gezi rehberi, aare nehri, bern gezi notları

bern gezilecek yerler, matte bern, bern gezi rehberi, matte, bern gezi notları

Matte’de yaşayan işçi sınıfı 20. yüzyıla kadar Mattenglisch adlı bir tür Almanca dialekt konuşurmuş; ancak 1900’lerin başında Matte’deki keskin sınıfsal ayırımın ortadan kalkmasıyla, halk Mattenglisch’i konuşmayı zamanla bırakmış.

bern gezilecek yerler, matte bern, bern gezi rehberi, matte, bern gezi notları, bern'de gezilecek yerler

Matte bern, Bern’de gezilecek yerler

Bern’i gezmeye gelenler ya hemen Zytglogge Saat Kulesin’e ya da Bern Ayı Inine gidiyor ve Matte Bölgesini es geçiyor. Ama siz es geçmeyin.

bern gezilecek yerler, matte bern, bern gezi rehberi, matte, bern gezi notları

bern gezilecek yerler, matte bern, bern gezi rehberi, matte, bern gezi notları

Matte’yi gezerseniz, evlerin arasında bulunan küçük dar sokaklarda kaybolarak Aare Nehrine gidin.

12. Bern Ayı Ini – Bern Barengraben

Her gün şehir ayılarını görürken niye gelip buradaki ayıları görelim pek bilemiyorum. Ama Bern’deki ayılar yüzyıllardır burada yaşıyorlarmış. Yani Bern için bir tür gelenek. 

Ayı Parkı Nydeggbrucke Köprüsünden 2 dakika uzaklıkta. Sevimli ayıların keyfi yerinde gezinirken görmek için 5-10 dakikanızı ayırabilirsiniz.

Bern Yeme Içme Rehberi : Bern Gezilecek Yerler 

İsviçre, Alman, Fransız ve İtalyan kültürlerinin buluştuğu bir ülke. Fondüler, pizzalar, çeşit çeşit peynirler ve uluslararası mutfaklarıyla İsviçre’yi gezmeye gelenleri çok fazla seçenek bekliyor. 

Bern gezi rehberimin başında belirttiğim gibi İsviçre’de her şey çok fiyatlı. Ama süpermarketler bütçeli gezenler için tam bir can simidi. 

Gelelim Bern’de yeme içme tavsiyelerine. Bern’in röstileri (rosti) çok meşhur.  Bu nedenle akşam yemeği için bir şeyler ararken röştilerinin tadına bakabileceğim geleneksel yemekler sunan restoranlar aradım.

 • Mishio Vatterland

İlk akşam yemeğim için Asya yemekleri sunan Mishio Vatterland‘i seçtim. Servisleri güzel; ama yemekleri için “ok” diyebileceğim bir restoran.

bern gezi rehberi, bern yeme içme, bern yeme içme rehberi, isviçre yemekleri

bern gezi rehberi, bern yeme içme, bern yeme içme rehberi, isviçre yemekleri

Mishio Vatterland‘in çok büyük bir balkonu var. Bir yanda tarihi Bern Zindan Kulesinin bir diğer yanda Bern Parlamento binasının eşliğinde akşam yemeğinizin tadını çıkarıyorsunuz. Her şey bir yana sana sadece balkon sefası için bile güzel bir seçenek.

bern gezi rehberi, bern yeme içme, bern yeme içme rehberi, isviçre yemekleri

Neler sipariş ettim? Çeşitli tempuralar ve noodles. Mishio Vatterland’in tripadvisor yorumlarına buradan ulaşabilirsiniz.

 • La Mazot

İkinci akşam İşviçre’nin rostilerini denemek istedim. Rosti nedir?  İsviçreliler patatesleri rendeleyip bol tereyağı ile tavada pankek gibi pişiriyorlar. Rostilerin dışı çıtır çıtır içi ise yumuşacık oluyor.

bern gezi rehberi, bern yeme içme, bern yeme içme rehberi, isviçre yemekleri

Rostilerin pek çok çeşti var. Mesala peynirli, jambonlu, yumurtalı olabiliyor. Hem ana yemek hem de küçük porsiyonlarla ara yemek olarak rostileri sipariş edebilirsiniz.

Ben bu kadar merak edince röstilerin dibine vurmak istedim. Hem bol peynirli hem de yumurtalı sipariş iki ayrı rosti sipariş ettim. Eğer patates seviyorsanız, röstilere bayılacaksınız. Rosti terch etmezseniz, Fondü gibi diğer geleneksel yemekleri deneyebilirsiniz. La Mazot’un tripadvisor yorumları için buraya tıklayın.

 • Süpermarketler

Bir İsviçre markası olan Migros, hemen hemen her adım başında, her tren istasyonunda karşınıza çıkıyor. 

bern gezi rehberi, bern yeme içme, bern yeme içme rehberi, isviçre yemekleri

Migros Bern, bern yeme içme, 

Migros’tan bir tık daha fiyatlı olan Coop Supermarketleri yine çok uygun. Eğer bütçeli geziyorsanız, atıştırmalıklar ya da benim yaptığım gibi akşam yemeği için süpermarketlere mutlaka bir göz atın.

bern gezi rehberi, bern yeme içme, bern yeme içme rehberi, isviçre yemekleri

Bern’de Nerede Kalınır : Bern Gezi Rehberi 

İsviçre oldukça fiyatlı bir ülke. Baktığınız, dokunduğunuz herşey el yakıyor. Bu pahalılık haliyle otel fiyatlarına da yansımış. 

Diğer gezilerimde olduğu gibi Bern gezimde de bütçeme uygun, temiz, merkezi ve güvenli bir yer aradım. 

bern nerede kalinir, bern konaklama, bern nerede kalınır, bern'de nerede kalınır

bern konaklama, bern nerede kalınır,

Bern’de kaldığım otel, Bern Tren Istasyonunun tam karşısındaydı ve tarihi şehirden 5 dakika uzaklıktaydı. 

bern nerede kalinir, bern konaklama, bern nerede kalınır, bern'de nerede kalınır

Balkondan Bern manzarasi, Bern’de nerede kalayim? Bern’de konaklama 

Hotel City Am Bahnhof‘da konakladım. Bana en üst katta, ana caddeyi gören odalarından birini verdiler. Lüks mü? Hayır, lüks değil ama odamın  büyük bir balkonu vardı ve son akşam yemeğimi günbatımı eşliğinde balkonda yapmaya karar verdim.

Otel yerine coachsurfing ya da AirBnB deneyebilirsiniz. Ben, Bern’de  sadece üç gece konakladığım için bu seçenekleri değerlendirmedim.

Bern’de Kaç Gün Kalmaliyim ? : İsviçre Bern Gezi Rehberi 

Bern gezi notlarımın başında da belirttiğim gibi Bern son derece küçük bir şehir. Bern’de kesinlikle bir başkentin resmiyeti ve soğukluğu yok. 

Eğer vaktiniz ve bütçeniz kısıtlıysa, Zürih gezisinde bir gününüzü ayırarak Bern’i ziyaret edebilirsiniz. Ancak günübirlik bir gezinin Bern’i görmek için yeterli olacağını sanmıyorum.

Aare Nehrinin çevresi gezmek, İnterlaken rotasındanki yerleri keşfetmek için Bern’de en az bir iki gece konaklamanızı tavsiye ederim. 

İyi yolculuklar

Mutlu

Hakkımda

Merhaba, 2002 yılında Dublin'e gerçekleştirdiğim ilk yurtdışı gezimden beri dünyayı keşifteyim. Bu kesifte pek çok güzellik gördüm ve 2016'da, Nasıl Gezdim'i gezilerimde edindiğim deneyimleri benden sonra oralara gidecek olanlara ışık tutmak ve ilham kaynağı için kurdum. Sorulariniz, gorusleriniz ya da diger konular icin bana nasilgezdim@hotmail.com adresinden ulasabilirsiniz. Iyi yolculuklar Mutlu

12 Yorumlar

 • […] İsviçre’de ve Bern çevresinden günü birlik gezilecek yerler arayanların listesinde olmalı Bern gezi rehberimi henuz okumadiyaniz buraya tıklayın. İsviçre Thun’a nasıl gidilir? Thun’da gezilecek […]

  Yanıtla
 • Nihan Sezer
  Ocak 27, 2021 at 10:41 am

  Panemi sonrasi icin ekliyorum listeye canim. Ellerin dert gormesin.

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Ocak 27, 2021 at 10:42 am

   Çok sağol Nihan

   Yanıtla
 • Alev Abla
  Ocak 27, 2021 at 1:39 pm

  Çook güzel tam bana göreymiş Mutlu ,güzel fotoğrafların eşliğinde keyifle gezdim. 👍😊Emeğine sağlık.

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Ocak 27, 2021 at 1:43 pm

   Aaa cok tesekkur ederim Alev hanim

   Yanıtla
 • CengiZ
  Ocak 27, 2021 at 5:29 pm

  Daha iyisini aramama gerek yok. Yazacaksan böyle rehber yazacaksın.

  Kalemine sağlık Mutlu!

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Ocak 27, 2021 at 5:42 pm

   Çok teşekkür ederim Cengiz. Umarım yeni gezilere başlarız bu yıl.

   Yanıtla
 • Hülya Özveren
  Ocak 29, 2021 at 4:33 pm

  Mutlu eline sağlık… Çok detaylı, çok güzel bir anlatım olmuş.

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Ocak 29, 2021 at 4:48 pm

   Huly abla, cok tesekkur ederim. Begendigine cok sevindim,

   Yanıtla
 • […] Bern Gezi Rehberi, İsviçre Bern ‘de Gezilecek Yerler, Bern’e Nasıl Gidilir? […]

  Yanıtla
 • Osman remzi suicmez
  Aralık 5, 2022 at 1:24 am

  Isvicre çok güzel küçük ulke orta avrupada Almanya fransaya komşu birde Lihtenstein var avri ulke ama isvicre ye yakın sınırları içinde küçük 46 bin toplam ülkenin nufusu birtek vaduz şehri var nufusu 5.500 kişi yaşıyor turkiyeden geleceklere tavsiyem gelip görsünler zurich cenevre çok pahali avrupa genelinde ama basel cok ucuz

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Aralık 5, 2022 at 1:51 am

   Tesekkurler Osman bey

   Yanıtla

Bir Yorum Bırak