Menu
Belçika / Brüksel

Brüksel Gezi Notları, Brüksel Gezilecek Yerler, Brüksel’e Nasıl Gidilir

Brüksel Gezi Notları ve Brüksel  Gezilecek Yerler, Brüksel’e Nasıl Gidilir, Brüksel Gezisi, Brüksel’de Gezilecek Yerler Listesi

Brüksel gezi rehberime hoş geldiniz. Dünyaca ünlü biraları, waffleları, patates kızartmaları, yaz aylarında birbirinden renkli festivalleri ile Benelüks turlarının prensi ve NATO’nun başkenti Brüksel’den herkese merhaba 😀😀. Böyle gaza bir getirici bir açılış paragrafından sonra “ Brüksel mi? iiiiyyyyy!’ Ya da “ Mutlu, hayırdır ??” diyenleri duyar gibiyim. Belçika’nin başkenti Brüksel’i ilk kez 2015’in Ocak ayında ziyaret ettim. Gökyüzü griydi, binalar griydi, hatta üstümdeki palto bile griydi. Sırılsıklam olduğum bu gezinin sonunda Brüksel’den adeta kaçtım.  Peki neden Bruksel’e bir kez daha gittim ? Brüksel, daha önce gezdigim bazı ülkelere ikinci bir şans vermek ya da yeniden keşfetmek için geçen yıl başladığım gezi dizisinin şimdilik son durağı. Brüksel’i ikinci ziyaretimden sonra bu güzel şehirle ilgili fikrim tamamen değişti. Önyargılardan uzak farklı bir Brüksel gezi rehberi için kolları sıvadım. Brüksel’de gezilecek  yerler listesi, Brüksel’de nerede kalınır, Brüksel’e nasıl gidlir. İşte Brüksel gezi notlarım. 

brüksel gezi rehberi, brüksel grand place, brüksel gezilecek yerler, nasilgezdim, brüksel gezi notları, brüksel'de gezilecek yerler listesi

Grand Place, Brüksel Gezi Rehberi, brüksel gezilecek yerler

Brüksel Gezilecek Yerler: Brüksel Gezi Rehberi 

Brüksel’de gezilecek yerlere geçmeden önce Brüksel nasıl bir şehir öncelikle onu anlatayım. Belçika, 1830’da Hollanda’dan ayılıp bağımsızlığını ilan etmiş ve hem Birinci Dünya Savaşında hem de İkinci Dünya Savaşında Almanya tarafından işgal edilmiş.

brüksel gezi rehberi, brüksel, brüksel gezilecek

Brüksel Gezi Rehberi

Orta çağdaki yapılarından geriye çok fazla bir şey kalmamış. Brüksel’de gördügümüz birçok yapı son 200 yılda inşa edilmiş. Şehir, Dünya Savaşlarında bombalanmamış ama çarpık kentleşmenin esiri olmuş. Bunun sonucunda da pek çok tarihi yer yıkılmış. Buna bir de NATO, AB Parlamento Binası gibi “ ciddi” binalar eklenince insana ilk bakışta itici gelen bir şehir ile karşılaşıyoruz.

brüksel gezi rehberi, brüksel, brüksel gezilecek yerler, nasilgezdim, brüksel gezi notları

Brüksel’deki ilginç sanat çalışmalarından biri, Brüksel gezi rehberi

Doğruya doğru Brüksel’de böyle ağzınızı açık bıraktıracak türden binalar yok. Tabii ki bu Brüksel’de gezilecek yerler yok anlamına gelmiyor. Bence şehrin kendine özgü bir çekiciliği var.  Sanırım Belçika Turizm Bakanlığı şehrin bürokratlar şehri imaji kırmak için ellerinde geleni yapıyor. Sokak gösterileri, ilginç duvar sanatları vs. İşte Brüksel gezisinde kaydettiğim kısa videom.

Brüksel Ilot Sacre – Kutsal Adacık

Brüksel çarpık kentleşmenin esiri olmuş dedim. Bu konuyu biraz daha açmak istiyorum. 1950’lerde şehrin caddelerini genişletmek ve toplu taşımayı yaygınlaştırmak için bir dizi projeler başlatılmış.

brüksel gezi rehberi, brüksel, brüksel gezilecek, brussels ilot sacre, brüksel ilot sacre, brüksel'de gezilecek yerler listesi

Ayakta kalabilmiş tarihi yapılar, Bruksel Gezilecek Yerler, Brüksel’de Gezilecek Yerler Listesi

Expo 58‘den sonra pek çok binanın yıkılmasına karar verilmiş. Ancak Ilote Sacre -Kutsal Adacık projesi kapsamında şehrin tarihi mekanları 7 küçük adaya bölünmüş.

brüksel gezi rehberi, brüksel gezilecek yerler

Ilôt Sacré ile özellikle Grand Place çevresindeki yapılar korunmak istenmiş ve diğer yapılar yıkılmış. İşte bugün gördüğümüz ve turistlerin gezdiği Brüksel’in tarihi mekanlarının olduğu bölgeye Ilote Sacre deniliyor.

brüksel gezi rehberi, brüksel grand place, brüksel gezilecek yerler, nasilgezdim

Günbatımında Grand Place, Brüksel Gezi Rehberi brüksel’de gezilecek yerler listesi

Keşke şehri olduğu gibi bıraksalardı demeden edemedim.

Brüksel’de Ulaşım : Brüksel Gezi Rehberi

Brüksel’de  pek çok güzelliği yürüyerek görebilirsiniz. Atomium’u ya da Brüksel Sarayını ziyaret etmek isterseniz, birkaç kez toplu taşıma araçlarını kullanmanız gerekecek.

brüksel ulaşım, brüksel gezilecek, brüksel gezisi, brüksel gezi notları

Brüksel Metrosu brüksel ulaşım brülsek gezi notları

Eğer Brüksel Havaalanına vardıysanız havaalanında,  trenle vardıysanız Brüksel Midi  ya da Brüksel Central tren istasyonlarında 24 saat süresince toplu taşıma  araçlarını kullanmanıza imkan veren biletlerden alın. 24 saatlik biletler 7.50 Euro. Tek seferlik biletler ise 2.10 Euro.

brüksel ulaşım, brüksel gezilecek, brüksel gezisi, brüksel gezi notları

24 saatlik biletler çok daha karlı. Biletleri makinalardan alabileceginiz gibi gişelerden de alabilirsiniz. Ben gişelerden almayı tercih ettim. Son olarak Brüksel Havaalanında, biletlerinizi havaalanı sehir merkezi bileti + 24 saatlik bilet şehir ici bilet şeklinde alın. 5.50 Euro + 7.50 Euro.  Toplam 13 Euro ediyor.

Brüksel Gezilecek Yerler

1. Brüksel Grand Place

Brüksel’in son deredece etkileyici Grand Place’ı UNESCO Dünya Mirası olmayı da popüler olmayı da hak ediyor. Grand Place Meydanı gün boyunca kalabalık, erken kalkan kazanıyor misali Grand Place’a ne kadar erken giderseniz, burayı o kadar sessiz sakinken gezme imkanı yakalayabilirsiniz.

brüksel gezi rehberi, brüksel, brüksel gezilecek, brussels ilot sacre, brüksel grand place

Brüksel Grand Place, Brüksel gezi notları

Binaların çoğu, bir zamanlar Brüksel’de ticareti kontrol eden güçlü loncaları barındırmak için inşa edilmiş. Orta çağ’dan kalma Belediye Binası, Grand Place’da en çok dikkan çeken yapı. Grand Place, Flemenkçe Grote Markt olarak da biliniyor. Gelin Grand Place’daki yapılara yakından bakalım.

2. Brüksel Belediye Binası

Belediye Binası, Grand Place meydanının merkezinde yer alıyor. Grand Place’da tek ortaçağda inşa edilen ve halen ayakta kalmayı başaran tek bina.  Belediye ofislerinin önemli bir bölümünü halen Belediye Binasında bulunuyor. Meydanın en ikonik yapısı olan bir çan kulesi de binanın tam ortasında inşa edilmiş.

brüksel gezi rehberi, brüksel grand place, brüksel gezilecek yerler, nasilgezdim

Grand Place, Brüksel’de gezilecek yerler icinde listede ilk nokta, Brüksel gezi notları

15 yüzyılda farklı aşamalardan geçerek bugünkü son halini almış. Eğer binaya dikkati bakacak olursanız asimetrik olduğunu göreceksiniz. Bu nedenle de bina estetik olarak çok eleştirilmiş.

brüksel gezi notları

brüksel gezilecek yerler

Belediye Binası’nın altında Grand Place’ın UNESCO Dünya Mirası olduğunu belirten plaketi görünce, her zaman olduğu gibi gidip yanında fotoğraf çekilmeden edemedim.

3. Kral’ın Evi – Masion du Roi

Belediye Binasının hemen yakınındaki bir diğer önemli tarihi yapı ise Masion Du Roi – Kralin Evi. 12. yüzyılda ahşap bir bina olarak inşa edilmiş ve fırın olarak kullanılmış. Bu nedenle Felemenkçe fırın anlamına gelen Broodhuis olarak anılıyor.

brüksel gezi rehberi, brüksel grand place, brüksel gezilecek yerler, nasilgezdim, brussels maison du roi, nasil gezdim

Brussels Maison du Roi, Brüksel gezi notları

Masion du Roi, günümüzde Brüksel Şehir  Müzesi – Brussels City Museum olarak hizmet veriyor.

brüksel gezilecek yerler, brüksel gezi rehberi, nasilgezdim

Brüksel Şehir Müzesi, Grand Place’daki bu güzel binaların nasıl olduğunu görmek için bize güzel bir fırsat sunuyor.

Müze’de Brüksel’nin tarihi hakkında bilgiler veriliyor. Dini esyalar, porselen tabaklar vs sergileniyor.

Benim en ilginç bulduğum şeyse, 500 yıllık Michael Heykeliydi. Bir zamanlar Brüksel’in Belediye Binasının üstünde bulunan bu heykel 1993 yılında sökülmüş ve burada sergilenmeye başlamış.

Bir diğer ilginç bölümse Mannaken Pis için ayrılan bölüm. Her gun binlerce turistin ziyaret ettiği Mannaken Pis orijinal Mannaken Pis değil. Orijinal heykel burada sergileniyor. Ona özel şirin bir bölüm ayırmışlar.

 • Müze pazartesi günleri kapalı. Diğer günler saat 10:00 – 17:00 arasında açık.
 • Giriş ücreti yetişkinler için 8 Euro, öğrenciler için 4 Euro.

4. Grand Place’in Evleri

Grand Place’da dikkat çeken diğer yapılar ise yan yan dizili evler. Bunların bir kısmı resmi amaçlarla kullanılmış bazıları ise özel rezidans .

brüksel gezi rehberi, brüksel, brüksel gezilecek, brussels ilot sacre, brüksel grand place

Bu binaların adları şöyle sıralanıyor; Le Roy d’Espagne, La Brouette, Le Sac, La Louve, Le Cornet ve Le Renard.

5. Mannaken pis

Bruksel gezisinde turistleri sinir krizine sokacak olan bir atraksiyon arıyorsanız, buyrun size Mannaken Pis. Boşuna dememişler “ büyüklük önemli değil işlev önemlidir” diye 😀😀😀. Çünkü Mannakin pis namıdiğer “işeyen çocuk” 61 cm’lik boyu ile her yıl binlerce turisti kendisine çekmesini çok iyi biliyor.

brüksel'de gezilecek yerler listesi

Bruksel’in olmazsa olmazi Mannaken pis

Yilin belli dönemlerinde çeşitli kiyafletler giydiriyorlar. Brüksel’e gercekleştirdiğim ilk gezide üstünde bir şey yoktu. İkinci Brüksel gezisinde Mannaken Pis’in üstünde tam olarak ne olduğunu anlayamadığım geleneksel bir giysi vardı. Grand Place’dan sadece 3 dakika uzaklıkta. Neyse, kimisi görüyor çok ilginç buluyor, kimisi  görüyor “ abi bu ne ya !” diyor. Bakalım siz ne düşüneceksiniz.

6. Brüksel’in Muralları

Brüksel’in binalarında adeta çizgi romanlardan fırlamış gibi  duran birbirinden renkli, değişik muralları göreceksiniz. Murallar, şehre ayrı bir hava veriyor ve kanımca bu murallar Brüksel’in çizgi roman sanatına da bir saygı duruşu.

Brüksel Murallar. brüksel gezi rehberi, brüksel, brüksel gezilecek

Brüksel’i rengarenk yapan murallar. Brüksel gezirehberi

Şehirde gördüğüm ve etkilendiğim muralların bir kısmı Grand Place’dan 5 dakika uzaklıktaki Rue du Marché au Charbon 41 caddesi.

Brüksel Murallar. brüksel gezi rehberi, brüksel, brüksel gezilecek

7. Galeries Royales Saint-Hubert Pasajı

Galeries Royales Saint-Hubert Pasaji Avrupa’nın ilk pasajlarından ve Brüksel gezilecek yerler listesinin de olmaz ise olmazlarından.

brüksel gezi rehberi, brüksel Galeries Royales Saint-Hubert brüksel gezilecek yerler, nasilgezdim, brussels Galeries Royales Saint-Hubert, brüksel gezi notları

Galeries Royales Saint-Hubert Pasajı’nın dış cephesi, Brüksel gezilecek Yerler

Jean-Pierre Cluysenaer tarafından dizayn edilen ve 1846 – 1847 yılları arasında inşa edilmiş.

brüksel gezi rehberi, brüksel Galeries Royales Saint-Hubert brüksel gezilecek yerler, nasilgezdim, brussels Galeries Royales Saint-Hubert

Galeries Royales Saint-Hubert kesinlikle göz dolduruyor, Bruksel Gezilecek Yerler

Çikolatacılar, mücevher dükkanları ve hoş kafeler var. Grand Place’a oldukça yakın. adresi Galerie du Roi 5, 1000 Brussel.  Galeries Royales Saint-Hubert Pasaji 24 saat açık.

8. Brüksel Rue des Bouchers Caddesi

Galeries Royales Saint-Hubert Pasajına kadar geldiyeseniz yönünüzü Rue Des Bouchers Caddesine çevirin. Bruksel’in tam kalbinde bulunan bu cadde capcanlı ve rengarenk.

brüksel gezi rehberi, brüksel grand place, brüksel gezilecek yerler, nasilgezdim, brussels Rue des Bouchers, nasil gezdim

Bir zamanlar burada kasaplar olduğu için Boucher – Kasaplar caddesi deniliyor. Sıra sıra dizili pek çok restorant var. Gurme gezerlerin kaçırmaması gereken bir yer.

brüksel gezi rehberi, brüksel grand place, brüksel gezilecek yerler, nasilgezdim, brussels Rue des Bouchers, nasil gezdim

Bruksel’in küçük ara sokaklarında gezmeyi ihmal etmeyin. Brüksel Gezilecek Yerler

9. Jeanneke Pis

Manneken Pis’e ilaveten bir de Jenannke Pis ( Işeyen Kız ) var. 

Kireçtaşı bir kaide üzerinde 50 cm boyundaki bu heykel, 1985 yılında Denis Adrien Debouvrie tarafından tasarlanmış ve hizmete girmiş. Milyoner Debrouvie, yakınlardaki birkaç binaya sahipmis ve Jeanneke’nin evi dediği dar sokakların arasında  turistlerin ilgisini çekecek birşeyler istemiş ve Jeanneke Pis fikri ortaya böyle çıkmış.

brüksel gezilecek yerler, jeanneke pis

brüksel gezilecek yerler, jeanneke pis

Eğer yolunuz Rue Des Bouchers Caddesine duserse Jeanneke Pis’e de bir uğrayın.

10. Mont des Arts, Brüksel

Grand Place’den çok uzak olmayan Mont des Arts’dan şehrin harika manzarasını seyredebilirsiniz.

brüksel gezilecek yerler, mont des arts, brüksel gezi rehberi

brüksel gezilecek yerler, mont des arts, brüksel gezi rehberi

Mont des Art – Sanat Tepesi anlamına geliyor. Rüzgarda dönen Whirling Ear – Dönen Kulak anıtı da dahil olmak üzere parkın çevresinde Brüksel’in önemli müzeleri bulunuyor.

brüksel gezilecek yerler, mont des arts, brüksel gezi rehberi

Müzelere gitmeseniz bile parkta oturup şöyle bir dinlenin. Yazın renk renk çiçeklerle bezeli.

brüksel gezilecek yerler, mont des arts, brüksel gezi rehberi

11. Brüksel The Atomium 

Atomium, şimdiye kadar gördüğüm en garip yerlerden biri. Nereden başlasam nasıl anlatsam. Dünya Fuarı, Expo’58 için tasarlanan bu 335 fit uzunluğundaki atom, Brüksel’in bir diğer tuhaf ve yaratıcı simgesi (  Mannakin pis’den sonra ). Birbirine bağlı dokuz büyük küre, 165 milyar kez büyütülmüş hücreyi temsil ediyor.

brüksel gezi rehberi, brüksel atomium brüksel gezilecek yerler, nasilgezdim, brussels atomium

Bu ilginc yapının içini gezmek istedim ama hazır hava da güneşliyken Brüksel’de gezilecek diger yerleri kaçırmak istemedim. Her bir kürenin içinde ayrı bir sergi varmış. Giriş ücreti. yetiskinler 16 Euro, cocuklar ve ogrenciler 8.50 Euro. Açılış saatleri 10:00 – 18:00 arasında. Atomium hemen yanında ise Mini Europe var.  Miniatürk’ün Avrupa versiyonu.

Atomium’a nasıl gidilir ?

Atomium Bruksel’in sehir merkezinden biraz uzakta bulunuyor. Bu nedenle buraya gitmek metroya binmeniz lazim. Sehir merkezinde Line 6′ya binin ve Roi Baudouin istikametinde gidin ve Heysel durağında inin. Tren istasyonundan çıkınca sağa dönün. Atomium tren istasyonundan 5 dakika uzaklıkta. Zaten bu devasa yapıyı görmemeniz mümkün değil.

12. Brüksel Kraliyet Sarayı ( Palace of Brusseles )

Belçika bayrağı Kraliyet Sarayı’nın çatısına asıldığında, Belçika Kralı sarayda demek. Ancak Kral yılın büyük bir döneminde burada yaşamıyor. 21 Eylül‘de Belçika Ulusal Günü’nden sonra saray, ziyaretçilere ücretsiz olarak açılıyor. Belçika kraliyet ailesinin hayatını, mobilyaları ve kraliyete ait eşyaları görebilirsiniz.

brüksel gezi notları

Kaliyet sarayının içini gezme imkanım olmadı ama siz kaçırmayın. Brüksel Gezilecek Yerler

Brüksel Kraliyet Sarayının tam karşında Brüksel Parkı bulunuyor. Eğer buraya kadar gelirseniz Parka da bir gözaltın.

 • Brüksel Kraliyet Sarayına Nasıl gidilir? 

Atomium gibi Bruksel Kraliyet Sarayı da şehir merkezinde değil. Buraya ulaşmak icin metroya binmeniz gerekiyor. Ben de Atomim’u ziyaret ettikten sonra metro ile buraya geldim.

13. Brüksel St Catherine Meydanı ( Place Sainte-Satherine 

Sizlere Belçikaların kendine sakladığı bir sırrı söyleyeyim St Catherine Meydanı – Place Sainte-Catherine. St Catherine Meydanı turist kalabalığından kaçmalık, gidip kafa dinlemelik dört dört bir yer.

brüksel gezi rehberi, brüksel grand place, brüksel gezilecek yerler, nasilgezdim, place de st catherine brussels

Brüksel gezi rehberi Brüksel gezilecek yerler

Meydanın tam ortasında dikdörtgen bir havuz, havuzun çevresinde sıra sıra restoranlar kafeler var. Noel zamanı noel pazarları, diğer zamanlarda organik sebze meyve satan pazar kuruluyormuş.

brüksel gezi rehberi, brüksel grand place, brüksel gezilecek yerler, nasilgezdim, place de st catherine brussels

Gözlerden kaçmayan en önemli yapı ise meydana adını veren devasa St Catherine Kilisesi.

brüksel gezi rehberi, brüksel grand place, brüksel gezilecek yerler, nasilgezdim, place de st catherine brussels

St Chatherine Kilisesi

Şehir merkezine çok yakın değil ama metro atlayıp bir sekilde buraya gelin.

14. Brüksel’den Antwerp Gezisi

Brüksel gezisini biraz uzatıp çevre şehirlerden birine gidebilirsiniz. Nereye mesala? Brugge, Anwerp Brüksel’den kısa bir tren yolculuğu ile ulaşabileceğiniz yerler.

brüksel gezi rehberi

brüksel gezi rehberi

2003 yılında Brugge’e gittiğim için Antwerp’e gitmeyi tercih. İnanın güzel bir seçenek oldu. Çünkü Antwerp’i de çok sevdim. Antwerp Gezi Rehberim için buraya tıklamayı unutmayın.  Antwerp cok güzel bir şehir, gezmesi keyifli, gitmesi kolay. Kesinlikle tavsiye ederim.

15. St Michael ve St Gudula Katedrali

St Michael ve St Gudula Katedrali (Cathédrale Saint-Michel et Sainte-Gudule), Brüksel’in en önemli  yapılarından biri. Onbirinci yüzyılda kurulan Romanesk bir kilisenin temelleri üzerine on üçüncü yüzyılın başında Gotik tarzda inşa edilmiş.

brüksel gezilecek yerler, cathedral of st. michael and st. gudula

Gerçek katedralin tamamlanması 300 yüz yıl sürmüş. Günümüze kadar çok mükemmel bir şekilde korunmuş. Çünkü 1983 ve 1989 yılları arasında tamamen restore edilmiş.

brüksel gezilecek yerler, cathedral of st. michael and st. gudula

Katedral başlangıçta 1047’de Aziz Gudula şehidinin kalıntıları kiliseye getirilene kadar St Michael kilisesi olarak adlandırılmış.

Aziz Gudula sekizinci yüzyılda öldü. Bu nedenle St Michael ve St Gudula  adı verildi. Katedral yüzyıllar önce inşa edilmiş olmasına rağmen, sadece 1962’de katedral statüsü elde edebilmiş.

 • Katedrali ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Ancak müze bölümünü gezmek isterseniz 2 Euro vermeniz gerekiyor.
 • Katedral. Grand Place’dan 10 dakikalık yürüme mesafesinde. Şuradan katedralin konumuna bakabilirsiniz.

16. Halles Saint-Géry

Halles Saint-Géry, 19. yüzyüldan kalma üstü kapalı bir market. Günümüzde artık market olarak kullanılmıyor.

brüksel gezilecek yerler, halles saint-géry, brüksel gezi notları

brüksel gezilecek yerler, halles saint-géry

Buraya tamamen farklı bir konsept vermişler. Biraz sergi, biraz canlı müzik, çalışanlar için ofis ve bar. Içeride bir küçük resim sergisi var ilginizi çekerse.

brüksel gezilecek yerler, halles saint-géry, brüksel gezi notları

Halles Saint-Géry çevresinde pek çok restorant ve bar var. Özellikle aksam saatlerin bir hayli popüler.

Eğer Grand Place etrafında gezinmekten bıkarsanız, mutlaka buraya uğrayın. Halles Saint-Géry saat sabah 10:00’dan gece yarısı 12:00’ye kadar açık.

17. Brüksel’de Gezemediğim Yerler

Her iki Brüksel gezimde de görme imkanı bulamadığım birkaç yer var. Göremediğim bu yerlerden biri Parc du Cinquantenaire. Bir daha ki Belçika gezisine kadar ben yapamadım siz yapın diyorum.

Brüksel’de Nerede Ne Yenir ? Yeme İçme Önerisi

Brüksel’de öyle bir kafe var ki buraya gitmeden Bruksel gezisi tamamlanmış olmuyor.

 • Cafe  A La Mort Subite 

İster dışarıda oturup güneşli havanın tadını çıkartın, ister benim yaptığım gibi ( her iki Brüksel gezimde de ) pencerenin yanında oturup yağmuru seyredin. Belçika’nın farklı biralarını deneyin.

110ACAFD-4339-4E44-A8A8-202829BDE849

Eğer acıktıysanız croque madam ya da croque monsieur gibi hafif atıştırmalıkları tadın. Daha fazla bilgi almak isteyenler A La Mort Subite’nin resmi sitesine tiklayin.

7B3DC446-2A38-4800-9E87-26486F88B8CD

 • Little Delirium 

Brüksel gezi bloglarında sıkça karşınıza çıkan bir isim de Delirium. Belçika’nın envai çeşit birasını bulabileceğiniz bu barın küçük kardeşi olan Little Delirium‘u tercih ettim.

2521D53E-C2E5-48DF-98CA-29F010180A43

En azından cok kalabalık değildi. Buranın adressi 7, Rue du Marché aux Fromages 3.Rue du Marche caddesi üzerinde pek çok restoran var. Bir şeyler içtikten sonra buradaki restoranlara gidebilirsiniz.

 • Frites için Fritland

1978’de açılan Fritland o gün bugün citir citir patates kizartmalari ile cok popüler. Dükkanın önünde uzun kuyruklar oluşuyor.

71C1E466-B713-43D6-A60E-714062369B68

Fiyatları ile de bütçeli gezenlerin dostu. Bir porsiyon sossuz frites 3.20 Euro, soslu frites ise  4.00 Euro.

Brüksel’e Nasıl Gidilir ?

1. Brüksel’e Uçakla Gitmek 

Brüksel gibi politik olarak önemli bir şehre tabii ki Turkiye’den direkt uçuşlar var. Hem Türk  Hava Yolları hem de Pegasus seferler düzenliyor. Brüksel gezisi için uçak biletlerine bakmadan önce bir hatırlatma. Brüksel’de iki tane havaalanı var ve her iki hava yolu şirketi farklı havaalanlarına uçuyor.

Turk Hava Yolları Brüksel Havaalanına ( BRU ) uçuyor. Pegasus ise  uluslararası ve budget hava yollarının tercihi Brüksel Charleroi Havaalanına ( CRL ) uçuyor. Her iki havaalanından dasehir merkezine ulaşım farklı. Tercihinizi yaparken bunu göz önünden bulundurun. Çünkü Brüksel Havaalanından trenle, Charleroi Havaalanından otobüsle  şehir merkezine ulaşıyorsunuz.

2. Brüksel’e Trenle Gitmek

Brüksel’e gitmenin bir diğer yolu ise trenle. Turkiye’den Bruksel’e herhangi bir tren seferi yok. Ancak halihazırda Avrupa’nın diğer şehirlerindeyseniz, Brüksel’e çok hem çok kolay hem de çok hesaplı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Paris’ten ve Londra’dan Eurostar hızlı trenleriyle ulaşabilirsiniz. Eurostar Londra Paris arası tren seferleri ile ilgili bir gezi yazısı yazmıştım.

Eurostar ile Londra Paris Arasında Tren Seyahati Deneyimi, Londra’dan Paris’e Nasil Gidilir

Eurostar ile Londra Paris Arası Tren Seyahati Deneyimi, Londra Paris Arası Trenle Kaç Saat Sürüyor ? Londra Paris Arası Pasaport ...

Eurostar trenleri Brüksel Midi ( Bruxelles-Midi )  tren istasyonun geliyor ve bu istasyonda metroya bağlanarak Bruksel şehir merkezine ulaşıyorsunuz.

Brüksel’e Gitmek İçin En Iyi Zaman? Brüksel’e Ne Zaman Gidilir ?

Brüksel, Dublin’den ve Londra’dan sonra Avrupa’nın en çok yağmur yağan üçüncü  başkenti. Brüksel’i Ocak 2015’te ziyaret ettiğim zaman hava soğuk değildi ama yağmurluydu. Bu nedenle o geziden hiç keyif almadım.

Yağışların en az olduğu  bir dönemler yaz ayları. Fakat bu hiç yağmur yağmadığı anlamına gelmiyor. Benim ziyaret ettiğim temmuz ayında bile yağmur yağıyordu. Avrupa’nın diğer şehirlerinden çok kolaylıkla ulaşılabildiği için yılın her dönemi turist göreceğiniz kesin. Bu nedenle “Brüksel’e gitmek şu için dönem en iyi zaman” demek biraz güç. Ama her şeye rağmen  yaz ayları tercihiniz olsun.

Brüksel gezisini  daha keyifli hale getirmek isterseniz, gezinizi planlarken hava koşullarının yanı sıra şehirde düzenlenen etkinliklerin tarihlerini de göz önünde bulundurun. İki yılda bir agustos ayında düzenlenen  Flower Carpet Festivali, temmuz başında düzenlenen Ommegang, aralık ve ocak aylarında Noel Pazarları. Bruksel’deki festival zamanlari icin buraya tiklayin.

Brüksel’de Nerede Kalınır? Brüksel Gezi Rehberi

Brüksel’de gezilecek görülecek pek çok yer şehir merkezinde, diğer bazı yerlerse şehir merkezinin biraz dışında. Bu nedenle burada en az bir gece konaklamanızı tavsiye ederim. Eğer Antwerp, Brugge gibi şehirlere sadece günlük gezi için gidecekseniz. Brüksel’de 2 – 3 gün kalmanız gerekecek. Kalacağınız yer ne kadar merkeziyse ya da Brüksel tren istasyonuna yakınsa, şehir içi ulaşımınız da o derece kolay olur.

brüksel gezi rehberi, brüksel grand place, brüksel gezilecek yerler, nasilgezdim, brüksel nerede kalinir, brüksel otel

İşte konakladığım Ibis Hotel, Bruksel Gezi Rehberi

Peki ben Brüksel’de nerede kaldım ? Terchimi Ibis Hotel off Grand Placeden yana kullandım. Ibis otelleri genellikle hem bütçe dostu hem merkezi, hem de odaları standart ihtiyacınız olan her şey mevcut. Haritadan bakınca ne kadar merkezi olduğu görülüyor.

Brüksel Gezisi İçin Pratik Bilgiler : Brüksel Gezi Rehberi

Brüksel gezmesi kolay ve keyifli bir şehir Brüksel gezinizde işinize yaracak birkaç pratik bilgi

 • Pek çok dükkan ve restorant kredi kartı kabul ediyor. Tek tük kart kabul etmeyen var. Her ithimale karşı yanınızda nakit Euro bulundurun ve dükkanlarında önünde kredi kartı sembolü var mı bakın.
 • Yeme içme Brüksel’de pek ucuz değil ancak ” fritler” tamamen bütçe dostu. Eğer Brüksel’de bütçeli geziyorsanız,  hamburgerciler ve dönerciler can yeleğiniz olacak.
 • Bahşiş meselesine gelince, bahşiş vermek size kalmış. Amerika’daki, Kanada’daki gibi zorla bahşiş istemiyorlar. Bazı restoranlar bahşişi faturaya ekliyormuş.
 • Belçika’nın resmi diller, Fransızca, Felemenkçe ve Almanca. Halk iyi düzeyde ingilizce konuşuyor ve anlıyor ama bir dükkana girdiğinizde  öncelikle ” Bon Jour ” diye selamlaşmayı unutmayın.

Belçika’nın en sevilen Brugge de gezilecek yerler hakkında bilgi almak için linke tıklayın.

Iyi yolculuklar

Mutlu

instagram@nasilgezdim

Hakkımda

Merhaba, 2002 yılında Dublin'e gerçekleştirdiğim ilk yurtdışı gezimden beri dünyayı keşifteyim. Bu kesifte pek çok güzellik gördüm ve 2016'da, Nasıl Gezdim'i gezilerimde edindiğim deneyimleri benden sonra oralara gidecek olanlara ışık tutmak ve ilham kaynağı için kurdum. Sorulariniz, gorusleriniz ya da diger konular icin bana nasilgezdim@hotmail.com adresinden ulasabilirsiniz. Iyi yolculuklar Mutlu

30 Yorumlar

 • […] Brüksel Gezi Notları, Brüksel Gezilecek Yerler, Brüksel’e Nasıl Gidilir […]

  Yanıtla
 • Cengiz
  Şubat 9, 2020 at 9:50 am

  Selamlar Mutlu, Haziran ayında brüksel gidiş frankfurt dönüş biletim var 1 hafta süre ile nasıl bir rota çizip nerelerde konaklama yapmalıyım?

  Yönlendirebilir misin?

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Şubat 9, 2020 at 10:12 am

   Cengiz Selam, Fankfurt’a 3 kez gittim ama hep sehirde transit gezip havaalanina geri dondum. Bu agustosta yine gidiyorum ama bir gece kalacagim. Yazin hava Frankfurt’ta cok guzel, sokaklar cok canli ama cok fazla yapacak bir sey yok. sabahtan aksama kadar yetiyor. Belki bir iki disi gezi yaparsiniz. Frankfurtta Hauptwache tren istasyonuna yakin bir yer buldum. Bu istasyondan direct havaalanina ulasabiliyorsun. ve sehiricinde gorulecek her yer buranin cevresinde.

   Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Şubat 9, 2020 at 10:13 am

   Bruksel’de 2 yeterli olur. Belki benim yaptigim gibi Antwerp’e gidersin .Onunda yazsini hazirliyorum. Bruksel’den Frankfurta ucakla mi gidiyorsun ?

   Yanıtla
   • cengiz
    Şubat 17, 2020 at 6:48 am

    Selam Mutlu.

    evet 2 gün Brüksel Antwerp, Brugge ve Gent için 1 gün düşündüm. sonrasında Frakfurt’tan dönüş olacak. Açıkçası nasıl geçeceğimi bilmiyorum.

   • Nasil Gezdim?
    Şubat 17, 2020 at 6:54 am

    Selam Cengiz , Belçika tarafı ok. Ama trenle bir şekilde Köln’e gitmen orada treni degistirmen gerekiyor. 1 ya da 2 aktarma gerekiyor. Tam detaylı bakamadım. Antwerp’de kalabilsin ya da sadece günlük gezi de olur sana kalmış. Ben antwerp’deyken 3 atraksiyonda tadilattaydı.

  • caner
   Şubat 16, 2020 at 7:48 am

   trenlemi gidiyorsun kardes. buruksel frankfurt arasi tren yokki. ya bir de frankfurtta cok oylanma harbi bisiy yok orada.

   Yanıtla
   • cengiz
    Şubat 17, 2020 at 6:49 am

    Tren yok mu 😕 uçak dışında aktarmalı da olsa seçenek yok mu ?

   • Nasil Gezdim?
    Şubat 17, 2020 at 7:36 am

    En uygun seçenek ghent – frankfurt trenle 1 akratma ve saat sürüyor

 • Alev Abla
  Şubat 10, 2020 at 10:53 am

  Bence de gayli gri bir şehirdi Brüksel ve işeyen çocuk çıplaktı😁 Ama meydan gece çok güzeldi. Bak aklıma getirdin teşekkürler Mutlu yine güzel yazmışsın.🌸💎🌸💎🌸

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Şubat 10, 2020 at 11:10 am

   cok tesekkur ederim. Ikinci bir sans vermek her zaman daha guzel .ilk gittigimde hic sevmemistim. gunes ve sicak hava herseyi guzellestiriyor

   Yanıtla
 • Nur Beyten
  Şubat 17, 2020 at 8:21 am

  Yazınız facede gördüm. Bayıldım. Hiç aklımda yoktu ama şimdi gidip görmek istiyorum. Bende yeşil pasaport var . Vize sıkıntı olmaz sanırım,

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Şubat 17, 2020 at 8:21 am

   Yeşil pasaportlara vize istenmiyor. Ayrıca teşekkürler

   Yanıtla
 • Yasemin Emek
  Şubat 18, 2020 at 9:12 am

  Benerek okudum. gezilerinize devam

  Yanıtla
 • Ihsan Doğan
  Şubat 19, 2020 at 6:48 am

  Abicim iyi gül yazmissin ama nedir 7 günlük bütçe????

  Yanıtla
 • […] Brüksel Gezi Notları, Brüksel Gezilecek Yerler, Brüksel’e Nasıl Gidilir […]

  Yanıtla
 • selda sarikan
  Şubat 22, 2020 at 10:35 am

  Temmuzda Belçika yolcuyuz. çok teşekkürler keyifle okudum. aklıma takılan bisiler olursa sizi yine rahatsız ederim.

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Şubat 22, 2020 at 10:36 am

   Rica ederim tabi ki . Simdiden iyi yolculuklar

   Yanıtla
 • Melahat İnceer
  Şubat 23, 2020 at 6:54 am

  Geçen yıl şubatta gittik. Hava kapalıydı ama güzeldi. Bu yıl Amsterdam istiyorum. Siz Hollanda’ya gitmediniz mi ? Aradım ama yazı bulamadım

  Yanıtla
 • emin ozan
  Nisan 3, 2020 at 9:47 am

  haziranda hersey duzelir demistik. ama bu gudusle bitti 2020de gezi yok. bol bol netflix izlicez

  Yanıtla
 • Emirhan Başatlı
  Eylül 4, 2020 at 5:49 pm

  Merhabalar Mutlu bey, Bende sizin bahsettiğiniz Eurostar trenlerini çok merak ediyor. Diğer eurostar hızlı tren yazınızı okudum. Gittiğiniz trenlerden daha mi hızlı. Japonya’da bullite tren denediniz mi

  Yanıtla
 • […] carkip kentlesmesinden o da nasibini almis gibi sanki. Merak mi ettiniz Bruksel’i ? Buradaki brüksel gezi rehberine bakabilirsiniz daha fazla bilgi […]

  Yanıtla
 • Cikolata Sehri Bruksel – Lebaleb Bi Blog
  Mayıs 12, 2021 at 9:27 pm

  […] üreticilerini bir araya getiren Salon du Chocolat var. Su salgin bir gecsin . Geziler baslasin. brüksel’de gezilecek yerler listesi icin buraya tik […]

  Yanıtla
 • Array
  Mart 4, 2022 at 7:29 am

  Merhaabalar kimse Brukselle ilgili iyi bisey pek yazmiyor. agustos gibi gidelim diyorum hazir vizemiz varken. gorecek yerler sadece bukadar mi ? yoksa gran palaca soyle bi baksak yeter mi. yanirlarsano sevinirim bir plan yapmaya caliyoruz da.

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Mart 5, 2022 at 4:48 am

   Tülin hanım. Brüksel’de güzel müzeler var. Muze gezmeyi seviyorsanis. Horta Muzesine, Guzel Sanatlar Muzesine bakmanizi tavsiye ederim.

   Yanıtla
 • […] Brüksel Gezi Notları, Brüksel Gezilecek Yerler, Brüksel’e Nasıl Gidilir […]

  Yanıtla
 • Gazi
  Eylül 18, 2022 at 9:14 am

  Merhaba
  03/12/2002 brüksel gidiş 06/12/2022 dönüş gezi planladım. Kalmayı brüksel düşünüyorum ayın 3 de Brükseli gezerim 4 de brugge günü birlik ayın 5 de antwerp e günübirlik gezip 6 da döneceğiz.
  Sizce antwerp yerine genk mi plan yapmalıyım sizin görüşünüz nedir. Teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Eylül 18, 2022 at 10:20 am

   Anvers Ghentten daha büyük ancak Ghent daha kartpostal güzelliğinde. Ayrıca Brugge ve Ghent aynı tren hattı üzerinde. Sanırım brugge ve Ghent arası 1-2 durak. Vaktiniz kısıtlı ise Ghent daha iyi bir seçenek olur.

   Yanıtla
 • […] Brüksel Gezi Notları, Brüksel Gezilecek Yerler, Brüksel’e Nasıl Gidilir […]

  Yanıtla
 • […] Brüksel Gezi Notları, Brüksel Gezilecek Yerler, Brüksel’e Nasıl Gidilir […]

  Yanıtla

Bir Yorum Bırak