Afrika Yesil Burun Adalari

Fogo Adası Gezi Rehberi ve Yeşil Burun Adalarında Gezilecek Yerler

 Yeşil Burun Adalarının Güzel Adası Fogo’da çok Gezilecek yerler Yeşil Burun Adaları Vize

Fogo gezi rehberime hoşgeldiniz. Yeşil Burun Adaları Gezilecek Yerler icinde mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında hiç şüphesiz Fogo Adası geliyor.  Portekizce “ateş” anlamına  gelen Fogo,  tamamı huni şeklinde olan hali hazirda aktif volkanik bir ada.

Yesil Burun Adalari

 Portekiz kolonyal dönemden kalma rengarenk evlerle bezeli şehir merkezi ve üzüm bağları Fogo’yu eşsiz kılıyor. Fransızların da ada’da hüküm sürdüğünü  ve bir zamanlar yerli halkla karıştığını ve bu yüzden de kimi ada halkının  kızıl saçlı  olduğunu  söylemeden geçemeceğim .

Yeşil Burun Adaları  Fogo’ya Nasil Gidilir?

Daha once Yeşil Burun Adaları Gezi rehberimde belirttiğim gibi Turkiye’den  Lizbonda aktarma yaparak Fogo’ya varabileceğiniz gibi ülkenin bir diğer adası Sal‘dan 1 saatlik bir uçuşla varmanız  da mümkün. Aynen Montserrat‘ta oldugu gibi 19-20 kisilik bir uçakla vardım Fogo’ya.

yeşil burun adaları
yeşil burun adaları fogo ucagi

Aldığım turun rehberi bizi havaalanında karsıladı. Sabahın erken saatlerinde Fogo’ya vardığımiz icin öncelikle bizi kahvaltı için küçük bir restorana götürdü. Çok basit ama güzel olan kahvaltıda guava receli, yerel keci peyniri ve tereyağı vardi. Şimdiye kadar  yediğim en güzel tereyağı ( tipki Montserrat‘ta olduğu gibi bizim Trabzon’un tereyağını aratmıyordu).

yeşil burun adaları fogo
ucakla fogoya yaklasirken

Cape Verde Fogo Gezilecek Yerler : Yeşil Burun Adaları Gezi Rehberi

Son yıllarda Avrupalı turistler özellikle  Yeşil Burun Adalarından Sal Adasını tercih ediyor ve Sal Adasının populeritesi gitgide artıyor. Ancak Yeşil Burun Adalarında gezilecek yerler dendiğimde artık Fogo Adasında gözlerden kaçmıyor. Kraterin içine girmek bir deneyimi düşünürsek gezginler tarafından neden popüler olduğuna pek şaşırmamak lazım. İşte Cape Verde Fogo Adası gezi rehberim.

1. Sao Filipe Kasabası – Sao Filipe do Cape Verde 

São Filipe, Fogo Adasındaki en büyük kasaba 1600’lerde Portekizliler tarafından kurulmuş.  Pek çok tarihi evin olduğu şehirin UNESCO Dünya Mirası listesinde olması için teklif verilmiş ve teklif halen değerlendiriliyormuş.

yeşil burun adaları fogo

Sao Filipe, Fogo’ya gelen gezginlerin uğradığı ilk yer.  Şehir  renkli renkli kolanyal evlerinin arasında yürümek son derece keyifli. Sao Felipe’de müzeler, hediyelik eşya satan dükkanlar ne ararsanız var.

2. Nossa Senhora da Conceição

 Fogo Adasındaki en önemli katolik kilisesi Nossa Senhora da Conceição. 1800’lerde inşa edilen kilisenin iki tane de saat kulesi var ve kilise  en son 2007’de restore edilmiş. Bugün bütün ihtişamıyla kilise  ayakta duruyor.

yeşil burun adaları gezi rehberi

3. Fogo Krateri Pico Do Fogo, Yeşil Burun Adaları

Huni şeklinde olan volkanik bir adada tabiki gezilmezi gereken sey volkandır. Fogo’yu Yeşil Burun Adaları’ndaki  diger adalardan  ayıran ve özel kılan en önemli sey,  volkanik kraterin icinde küçük bir köy olması. Evet, karaterin içinde bir köy var. Toprağın verimli olması ve yılda iki kez ürün alınabilmesi nedeniyle, fakir halk kraterin icinde yaşayıp üzüm yetiştiriyor ve meşhur Fogo şarabını da burada üretiyor. Kraterin içinde bir otel olduğunu da belirteyim.

Bela-vista-net-Fogo-map
Adanin haritasi

Krater’e dogru yolculuk

Bir yandan nefes kesen manzarayı izlerken bir yanda da rehberimizin verdiği bilgileri dikkatilice dinliyordum. Ülkesinin  fakir bir ülke olmasından utanç duymayan rehber,  Yeşil Burun Adalarını görmeye gelen gezginlerin  Fogo’daki yaşamdan ve ülkenin gerçeklerinden haberdar olmasını istiyor. Fogo’nun ikliminin tropikal iklim olmasina rağmen,  ada halkı düzensiz yağışlar ve altyapısızlık nedeniyle su sıkıntısı çeliyor .  Bu su sorununu “rain catcher” ya da Türkçe olarak yağmur yakalayıcısı ya da yağmur  toplayıcıları adı verdikleri yöntemle çözmeye çalışıyorlar. Fogolular evlerini catıları eğimli ve  yağmuru toplayacak şekilde  inşa etmişler. 

cape verde nerede

Plastik tüplerin icinde ve eşek sırtında su taşıyan halkı gördüğümüzde bu güzel adada yasamın ne kadar zor olduğunu anlıyoruz.

 Kraterin içine girdiğinizde sizi bambaşka bir dünya  karşılıyor. Koyu gri toprak ve kayalar insana Ay’i anımsatıyor. Bir  an “ ya yoksa Neil Amstrong buraya mi ayak bastı”  diye düşünmeden edemedim.

yeşil burun adaları gezilecek yerler, yeşil burun adaları gezimanya, yeşil burun adaları nerede, yeşil burun adaları vize, yeşil burun adaları gezi rehberi, cape verde gezilecek yerler,

Kraterin içinde ki köy birkaç evden ibaret dahi olsa insanların daha verimli topraklar için riskli bir yerde yaşaması düşündürmüyor değil insani. Yerli halk turistler geldigi zaman dileniyormus. Turizm bakanlığı dilenmek yerine yerli halkin bir seyler satmasının daha doğru olacağını düşünmüş. Böylece sehirde ki cocuklarda lava taşlarından elle yapılan bu küçük evleri satmaya baslamışlar.

yeşil burun adaları gezilecek yerler, yeşil burun adaları gezimanya, yeşil burun adaları nerede, yeşil burun adaları vize, yeşil burun adaları gezi rehberi, cape verde gezilecek yerler

4. Cape Verde Şaraplarının Tadına Bakın

Öğle yemeğinden sonra Fogo Adasinda  şarapların üretildiği  bir yere gittik. Benimle birlikte gelen  bir cok Belçikalı bu şekerli sirkeyi anımsatan ve plastik şişelerin içinde satılan bu saraplardan aldı.  Uğradığımız bu ilk Fogo Adasının meşhur şaraplarının satıldığı yer değildi. Rehberimize “Cha” şaraplarının satıldığı yere götürmesini rica ettik. Çünkü burada hem şarapların tadina bakma hem de satın alma imkanınız var.

cape verde 2010 123.JPG

“Chá” , Fogo’da sarap ureten firmanin adi. Eger sarap icmeye merakliysaniz, burada satin almanizi tavsiye ederim keza ulkenin diger adalarina transfer zor oldugu icin fiyatlar da  artiyor. Sarap fiyatlar $5 – 10 civarinda.

5. Cape Verde Fogo’nun Siyah Plajinda Yuzun, Yeşil Burun Adaları

Hep derler ya bembeyaz kumlar diye. Fogo Adasinda da durum tam tersi. Atlantik okyanusu ve simsiyah kumlar. Eger vaktiniz olursa, Cape Verde Fogo Adasindan siyah kumlarin tadini cikartmayi ihmal etmeyin.

yeşil burun adaları gezilecek yerler, yeşil burun adaları gezimanya, yeşil burun adaları nerede, yeşil burun adaları vize, yeşil burun adaları gezi rehberi, cape verde gezilecek yerler,
Sagda eski bir kolonyal bina solda ise Atlas okyanuzu ve siyah kumlar

Fogo’da Nerede Ne Yenir ?

Ögle yemegi icin bizi Casa Marisa adli restauranta goturuyorlar. Nedir geleneksel yemekleri? Misirla yapilan Cachupa Yesil Burun Adalarinin geleneksel yemegi. Zenginin Cachupasi ya da Fakirin Cachupasi olarak da adlandirilan yemek icinde et olup olmadigina gore degisiyor. Cachupa,  dalikla ya da kirmiz etle farkli sekillerde de yapilabiliyor .

Fogo ile ilgili goruslerim

Yeşil Burun Adalarında  Fogo,  gerek cok farkli olmasi, gerek dogasi , gerekse az bilinmesi nedeniyle cok ozel bir ada. Hic tereddut etmeden su ana kadar yaptigim en iyi , en unutulmaz gezilerden biri  oldugunu soyleyebilirim.

Yorumlarinizi bekliyorum.

Iyi yolculuklar

Mutlu yeşil burun adaları gezilecek yerler,  cape verde nasıl gidilir,  yeşil burun adaları, yeşil burun adaları nerede, yeşil burun adaları vize, yeşil burun adaları gezi rehberi, cape verde gezilecek yerler, cape verde nasıl gidilir,   yeşil burun adaları gezilecek yerler, yeşil burun adaları gezimanya, yeşil burun adaları nerede, yeşil burun adaları vize, yeşil burun adaları gezi rehberi, cape verde gezilecek yerler, cape verde nasıl gidilir, yeşil burun adaları gezilecek yerler, yeşil burun adaları gezimanya, yeşil burun adaları nerede, yeşil burun adaları vize, yeşil burun adaları gezi rehberi, cape verde gezilecek yerler, cape verde gezi rehberi, afrika gezi rehberi, afrika gezi yazısı, 

Advertisements

5 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: