Menu
Avrupa / Cebelitarık

Cebelitarık Gezi Rehberi, Cebelitarik Gezilecek Yerler, Cebelitarik’a nasıl gidilir 

Cebelitarık Gezi Rehberi, Cebelitarik Gezilecek Yerler, Cebelitarık’a nasıl gidilir 

Cebelitarık’a nasıl gidilir? Cebelitarık nerede? Cebelitarık gezilecek yerler , Cebelitarik’ta görülecek ve gezilecek yerler ? Cebelitarık hangi ülkenin egemenliği altındadır ? Cebelitarık ulke midir? İşte sizin için hazırladığı Cebelitarik gezi notları.

Cebelitarık Gibraltar

Cebelitarık Gibraltar. Akdenizden Fas’in goruntusu

Tarih derslerinde ne kadar çok duymuşumdur şu Cebelitarık’ı. Ama kime ait olduğunu nasıl bir yer olduğunu bir türlü bilmeyiz. İspanya’ya bağlıyken İngiliz yönetimine geçen Cebelitarık için Akdeniz iklimindeki tipik bir İngiliz şehri dersem hata yapmış olmam.

Cebelitarik gezi rehberi

Cebelitarikin tarihi kasabasi.

Tipik İngiliz şehri dedim. Çünkü posta kutularından turunda pub kültürüne herşey İngiliz ama ana kara Britanya’dan kilometrelerce uzakta olması ve komşu ülke İspanya’nın halen Cebelitarık üzerinde hak iddia ediyor oluşu burayı oldukça farklı kılıyor. Afrika ile Avrupa’nın birbirine bu kadar yakın olduğu bir noktada Cebelitarık çok büyük jeopolitik bir öneme sahip.

Cebelitarık Nasıl Bir Yer?

Son derece önemli bir jeopolitik konuma sahip olan Cebelitarik aslında küçük bir kaya parçası Bu yüzden de Ingilizler Cebelitarık’a Kaya anlamına gelen  The Rock adını vermişler.

Cebelitarik gezilecek yerler

Kralice Victoria doneminden kalma bir posta kutusu

Ingilizler ve Ispanyollar bu kaya parçasını ele geçirmek için tartışa dursun ben burayı ve neden bu kadar çok sevdiğimi anlatayım size.

Cebelitarık’a Nasıl Gidilir ?

Ne yazik ki Cebelitarik’a sadece İngiltere’den ve bir de Fastan günlük bir uçuşlar var ama bu gözünüzü korkutmasın çünkü Cebelitarık’a gitmenin birkaç alternatif yolu var. Bu yolları da anlatacağım. Cebelitarık farklı bir deneyim için sizi bekliyor bu nedenle bir sekilde olunu bulup buraya gitmeye deger..

Cebelitarik gezi rehberi

Iste Cebelitarik’a gitmek icin bir kac alternatif yol

  • Fas: Cebelitarık’a  Fas’tan gitmek isteyenler Kazablanka ve Tanca ( Tangiers ) şehirlerinden  Royal Air Maroc ile Cebelitarık’a gidebilirler.
  • Ingiltere: Ingiltere’den gitmek isteyenler Londra Heathrow’dan Ingiliz Hava Yollarinin sitesinden bilet fiyatlarına bakabilirler. Ayrica London Gatwick Havaalanindan da Easy Jet seferler düzenliyor.
  • Ispanya : İspanya’da Cebelitarık’a en yakın havaalanı Malaga ve Seville Havaalanları. Turk Hava Yolları Malaga’ya sefeler düzenliyor. Ayrıca Lufthansa ile Frankfurt aktarması ile Seville’e ulaşabilirsiniz.

Malaga Havaalanından Cebelitarık’a dogrudan otobus hizmeti yok. Çünkü otobüslerin sınırı geçmesi gerekiyor. Ancak Malaga’nin şehir merkezinden Cebelitarik – Ispanya sınırında bulunan La Linea kasabasına otobusle uslabilirsiniz. Otobus seferleri icin Avanza firmasinin resmi sitesine bakin. Site ispanyolca.

Cebelitarık Gezi Rehberi : Cebelitarık Gezilecek Yerler

1. Cebelitarık Havaalaninda Farkli Bir Deneyim

Yazacağınız deneyim Cebelitarık’a varır varmaz başlıyor. Şehir merkezi havaalanının bir diğer ucunda. Bu yüzden de pistten geçerek şehir merkezine doğru gitmeniz gerekiyor ki şimdiye kadar hiç böyle bir sey yaşamadım.

Cebelitarik gezi rehberi

Cebelitarık gezi rehberi

Depatures da ayrı bir deneyim. Departures‘in balkononunda oturup püfür püfür rüzgar eserken bir ya dan kahvenizi yudumlayıp bir yandan da uçağınızın varışınızın  izleyebilirsiniz. Tabi vaktinde gelirse 😂.

2. Cebelitarık’ta Vergisiz Alışveriş

Cebelitarık vergisiz. Bu nedenle yiyecek ve içecekten tutunda pek çok büyük markalarda %20’ye varan oranlarda daha az vergi ödüyorsunuz. Londra’ya oranla yeme içme çok daha makuldü.

Cebelitarik gezilecek yerler

Cebelitarık gezilecek yerler

3. Cebelitarık’ın İklimi

Cebelitarık Akdenizde bulunduğu için ılıman hava etkili ve sonbaharda bile hava çok güzel. Pek çok Avrupalı ve İngiliz Cebelitarık’a  İspanya’ya alternatif olarak gidiliyor. Son yıllarda artan talebi karşılamak için denizi doldurup yeni apartmanlar insa etmeye baslamışlar.

4. Cebelitarık’ın Tarihi Sokakları

Tarihin önemli bir bolümüne tanıklık ettigi icin pek cok tarihi binayı görmeniz mümkün.

5. Cebelitarik’in İlginç Kültürü ile Tanışın

Küçük nüfusuna rağmen hem İngiltere’den hem Avrupa’nın diğer ülkelerinden gelen turistleri görebilirsiniz. Cebelitarık’taki kültürel bir çeşitliliği buraya vardığınız ilk anda hissediyorsunuz. Hem Ingiliz hem Ispanyol hem Arap hem de Yahudi kültürü dostça bir arada yaşıyor.

Cebelitarik gezi rehberi

Kilise ve dugun arabasi

Benzer bu tür  kültürel çeşitliliğin uyum icinde yaşadığını gorduğum yet Ispanyan’nın Kuzey Afrika’daki Özer bölgesi olan Mellia idi. Seviyorum böyle yerleri.

6. The Rock olarak adlandirilan Cebelitarık Tepesine Çıkın ( Rock of Gibraltar)

Kaya’nin en yüksek noktasına terefelikle çıkarak hem Cebelitarık’ı hem de Kuzey Afrika’yı görebilirsiniz. Terefelik hemen şehrin icinde bulunuyor. Küçük  bir el haritasıyla yolunuzu bulabilirsiniz.

Cebelitarik gezi rehberi

Cebelitarik tepesinden manzara

7. Cebelitarik’a Ozgu Maymunlar

Avrupa’da yaşayan tek maymum türü olan Makak Maymunları kayanın en üstün noktasında  yasıyorlar. Aslında Afrika kökenli olan bu maymunlar çoktan Cebelitarik’i ev edinmişler.

Cebelitarik gezilecek yerler

Cok tatlı göründüklerine bakmayın. Kesinlikle çok vahşiler

8. Cebelitarik’tan Sınırı Geçip İspanya’ya Gidin

Schengen vizeniz olmak şartıyla çok rahatlıkla İspanya sınırını gecebilirsiniz. Eğer İspanya’nın Malaga gibi başka sehirlerine gitme planınız varsa buradan cok kolay olacak. Ispanyaya bilet bulamayan pek cok Ingiliz Cebelitarık üzerinden İspanya’ya geçiyor. Küçük  bir hatırlatma. İspanya Ingilter ile sorun yaşadığı zamanlarda  arabayla sınır geçişlerinde pasaport kontrolünü yavaşlatıyor.

Ispanya siniri bu sekilde geciliyor

Siniri hemen gectikten sonra Ispanya.

9. Cebelitarık Plajları 

Cebelitarıkın doğu ve batı yakasında toplam 6 tane plaj var. Bunlardan özellikle doğu tarafındakilerin ince kum seklinde olduğunu duydum.

Peki Cebelitarik İçin Vize Gerekiyor mu ?

Cebelitarik vize istiyor mu? Bu sonun cevabı ne yazık ki evet. Eğer Birleşik Krallık için en az 1 yil süreli MULTIPLE yazan ya da süresiz oturum hakkınız varsa Cebelitarık için vizeye ihtiyacınız yok. Onun dışında İngiliz konsolosluğundan vize almanız gerekiyor. Tabi Ispanya’ya gitmek isterseniz mutlaka Schengen vizenizin olması lâzım.

Cebelitarık’ta Nerde Kalinir?

Pek cok otel ve apartman seçeneği var. Apartman için AirBNb’ye bakmanız yeterli olacaktır. Ben otelde kalmıştım ve herhangi bir sorun yaşamadım.
Cebelitarikta nerede kalinir

Otel Odasi

Cebelitarık’ta kaldığım otelin adı The Elliot Hotel Gibraltar. Tam merkezi yerde olan otelde sabah kahvaltısı da dahildi.
Cebelitarikta nerede kalinir

Cebelitarikta Nerede Yenir

Cok fazla yemeklerle ilgili bir sey yazmayacagim. Keza pek cok ingiliz pub’i mevcut ve burger ya da rosto bulabilirsiniz. Bense favaroum kalamar tavsiye edecegim patates kizartmasiyla.
Iyi yolculuklar
Mutlu

 

Hakkımda

Merhaba, 2002 yılında Dublin'e gerçekleştirdiğim ilk yurtdışı gezimden beri dünyayı keşifteyim. Bu kesifte pek çok güzellik gördüm ve 2016'da, Nasıl Gezdim'i gezilerimde edindiğim deneyimleri benden sonra oralara gidecek olanlara ışık tutmak ve ilham kaynağı için kurdum. Sorulariniz, gorusleriniz ya da diger konular icin bana nasilgezdim@hotmail.com adresinden ulasabilirsiniz. Iyi yolculuklar Mutlu

1 Comment

Yorum Yapın