Menu
Braga / Portekiz / Portekiz Gezilecek Yerler

Braga Gezi Rehberi, Braga Gezilecek Yerler

Braga Gezi Rehberi, Braga Gezilecek Yerler, Braga’ya Nasıl Gidilir? Porto’dan Günübirlik Gezilecek Yerler

Braga gezi rehberime hoş geldiniz. Portekiz’e bağlı Braga, ülkenin en eski şehirlerinden ve önemli dini merkezlerinden biri. Portekiz’in en büyük üçüncü şehri Braga, son yıllarda gezginlerin de gözdesi. Portekiz gezisi planlıyorsanız, mutlaka gezip göreceğiniz yerler arasına ekleyin. Braga’ya nasıl gidilir? Braga’da gezilecek yerler ve diğer pratik bilgiler sizin için hazırladığım Braga gezi notlarımda.

braga gezi rehberi, braga gezilecek yerler, portekiz gezilecek

braga gezi rehberi, braga gezilecek yerler, portekiz gezilecek yerler

Braga Ne İle Ünlüdür? 

Braga’ da gezilecek yerleri anlatmaya başlamadan önce şehir ne ile ünlüdür sizlere kısaca bundan bahsetmek istiyorum. Şehrimiz Braga, tarihi binaları, anıtları, bahçeleri ve çeşmeleri ile ünlü. Yemyeşil Minho bölgesinin kalbinde bulunan Braga, birçok kiliseye ve katedrale ev sahipliği yaptığı için Portekiz’in önemli dini merkezlerinden biri.

braga ne ile ünlüdür, braga gezi rehberi, braga hangi ülkeye bağlı

braga ne ile ünlüdür, braga gezi rehberi

Tarih derslerinden de hatırladığımız  Vizigotlar, Braga’ya gelmişler ve İsa’nın tanrısallığına kabul ederek duygusal zevkleri, Arian ve Priscillianist sapkınlıklarını reddetmişler. Bu yaşanan olaylar Braga’yı önemli bir dini merkez  yapmış.

portekiz gezi rehberi, braga gezilecek yerler

portekiz gezi rehberi, braga gezilecek yerler

Şehir bir zamanlar Romalıların egemenliğindeymiş. İmparator Augustus (MÖ 27-14) ve şehir halkı arasında imzalanan ittifakın onuruna yerli halkın adı Bracari  ile Augustus‘u birleştirmişler ve kentin adını Bracara Augusta yapmışlar.

braga gezilecek yerler, old town braga

braga gezilecek yerler

Tabii Braga’yı ünlü yapan sadece büyük katedrallerinin olması değil elbette. Braga, üniversite  öğrencilerinin, restoranların, barların sayesinde canlı bir gece hayatı ile de ünlü.

Braga’ya Nasıl Gidilir ? Braga Gezi Rehberi

Porto ile Braga arası 55 km. Braga ayrı bir şehir olmasına rağmen, Porto’dan neredeyse her 15 – 20 dakikada bir banliyö trenleri kalkıyor. Hayır, hızlı tren değil. Bildiğiniz banliyö treni. Bu nedenle Porto’dan Braga’ya giden trenlerin biletini gezinizden önce rezerve etmeniz mümkün değil.

braga'ya nasıl gidilir, braga gezi rehberi

Porto Sao Bento tren istasyonundaki bu bilet makinelardan  Braga biletinizi alabilirsiniz. braga’ya nasıl gidilir, braga gezi rehberi

Braga Gezilecek Yerler : Braga Gezi Rehberi 

Braga çok uzun süre gezilecek yerler listemdeydi. Porto gezisini birkaç kez iptal ettiğim için Braga’ya gitmek de biraz hayal olmuştu benim için. “ Yeter artık fotoğraflara baktığım “ deyip, şehrin UNESCO dünya mirası tarihi yerlerini gezmek, kendi fotoğraflarımı çekmek ve tam olarak gezemediğim Portekizi ( uzun yıllar önce Lizbon’a gitmiştim ) biraz daha iyi gezebilmek için yola koyuldum.

braga gezi rehberi, braga sokakları

braga gezi rehberi, braga sokakları

Portekizi daha iyi gezebilmek için yola koyuldum dedim. Çünkü  Braga’ya 3 günlük Porto gezisinin ardından geldim. Yani Portekiz gezime Braga’dan başlamadım.

nasilgezdim, nasil gezdim, nasıl gezdim, braga gezi rehberi

braga gezi rehberi

Porto’nun inişli çıkışlı güzel mi güzel ama insanı bir hayli yoran şirin sokaklarından sonra Braga’ya sanki dinlenmeye gelmişim gibi hissettim. Yanlış anlamayın. Bu, Braga’da hiç bir şey yapmadığım anlamına gelmiyor elbette.

braga gezi rehberi, braga sokakları

Braga hangi ülkeye bağlı?

Gezilerim sırasında her zaman hava durumuna bakarım. Çünkü bulutlu havalarda fotoğraf çekmeyi pek sevmiyorum. Braga gezim için iki gün ayırmıştım.

braga gezi rehberi, braga gezi notları

braga gezi rehberi, braga gezi notları

Şöyle güzel güneşli bir hava umuyordum. Ancak hava tahminleri Braga’ya vardığım günün ( pazar günü ) güneşli, ertesi günün ise bulutlu olacağını yazdı. Ben de “madem hava tahmini böyle, şehre vardığım gün Braga’nın gezilecek yerleri arasında en ünlü  yeri olan Bom Jesus’a gideyim” dedim. Hava tahminleri doğru çıktı. Çünkü sımsıcak hava adeta 360 derece döndü ve bir anda serinledi.

braga sokakları, braga gezi rehberi, braga portekiz, portekiz braga

Neyse, buna da şükür. Yalnız tek sorun pazartesi günü bütün müzelerin kapalı olmasıydı. Bu nedenle görmeyi çok istediğim birkaç müzeye gidemedim. Ancak Braga’nın mutlaka görülmesi gereken yerlerini de tabii ki kaçırmadım. Aşağıda sizin hazırladığım haritada Braga’da gezilecek yerlerin birbirine ne kadar yakin olduğunu çok net görebilirsiniz.

İşte Braga’da gezilecek yerler.

1. Arco da Porta Nova 

Braga’ya geldiğimde beni şehrin tarihi kapısı Porta Nova Kemeri – Arco da Porta Nova karşıladı. Braga’da kaldığım otel de Arco da Porta Nova’nın tam karşısında olduğu için bol bol seyretme fırsatım buldum.

arco da porta nova, braga gezilecek yerler, braga gezi rehberi

arco da porta nova, braga gezilecek yerler, braga gezi rehberi

Arco da Porta Nova, muhtemelen şehirdeki en ikonik yapılardan biri. Sadece mimari ve kentsel anlamda değil, kültürel anlamda da önemli bir yapı. Porta Nova’nın ( yani Yeni Kapı ) aslında hiç kapısı olmamış. Çünkü inşa edildiği dönem savaşların ve kuşatmaların olmadığı bir döneme denk gelmiş ve şehri korumak için kapı koymaya gerek duymamışlar. Bu nedenle halk arasında evinin kapısının açık bırakanlara “ Braga’lı mısınız? ” diye esprili bir şekilde sorarlarmış.

2. Largo Carlos Amarante

Braga’da tarihi binaların, efsanelerin ve atıştırmalıklar bulabileceğiniz restoranların ve kafelerin olduğu Largo Carlos Amarante Meydanı son derece huzurlu bir yer.

braga gezilecek yerler, largo carlos amarante

braga gezilecek yerler, largo carlos amarante

Braga’lı mimar Carlos Amarante, Barok’tan Neoklasik’e geçişin damgasını vurduğu 18. ve 19. yüzyıllarda ulusal mimarinin bazı ikonik eserlerine imza atmış. Bu eserlerin arasında UNESCO  Dünya Mirası Bom Jesus do Monte Sanctuary – Porto’daki Trindade Kilisesi (ki Carlos Amarente’nin gömüldüğü yer) ve Monção’daki Brejoeira Sarayı bulunuyor.

braga gezilecek yerler, largo carlos amarante, braga gezi rehberi

braga gezilecek yerler, largo carlos amarante, braga gezi rehberi

Listede ayrıca, Braga’nın kalbinde, mühendisin şimdi adını aldığı meydanda inşa edilen eski hastane ve São Marcos Kilisesi de yer alıyor. Başpiskopos D. Diogo de Sousa’nın vasiyetiyle açılan şehrin ana meydanlarından biri burası. Largo Carlos Amarante’de Santa Cruz Kilisesi’nin ve eski Hospital de São Marcos’un ihtişamıyla dikkat çekiyor.

3. Braga Katedrali

Se de Braga ya da Braga Katedrali şehrin en önemli tarihi yapılarından biri. Bu nedenle Se de Braga’nın tarihini anlatmaya başlamadan önce en başta söyleyeyim. Buranın içini mutlaka ama mutlaka gezip görmeniz lazım.

braga gezilecek yerler, braga katedrali, se de braga, braga gezi rehberi

Rue Dom Mendes Caddesi ve Braga Katedrali. braga gezilecek yerler, se de braga, braga gezi rehberi

Çünkü sadece dışından şöyle bir gezerek Braga Katedrali’nin hakkını vermeniz mümkün değil.

braga gezilecek yerler, se braga, braga katedrali

Braga Katedrali’nin geçmişi 1089 yılına kadar uzanıyor. Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz kapı ve kemerler 15. yüzyılda üst katlar ve çan kuleleri ise 17. yüzyılda inşa edilmiş.

braga katedrali

Eğer katedralin diğer giriş kapısına giderseniz, bahçesinde Orta Çağ’dan kalan ilginç heykelleri ve kabartmaları görebilirsiniz.

braga gezilecek yerler, braga aktedrali, se de braga

braga gezilecek yerler, braga aktedrali, se de braga

Bu bahçeden Braga Katedrali’nin avlusuna ulaşıyorsunuz. Bu bölümde katedrale bağlı küçük bir şapel var. Bu şapeli ücretsiz gezebilirsiniz.

Braga Ketedrali’nin içi

Katedral birkaç ayrı bölümden oluşuyor. Ana Katedral binası, katedralin daha eski Mağribi etkileri taşıyan bölümü, kilise orgu, ve son olarak katedralin müzesi. Bu bölümlerin bazılarını sadece rehber eşliğinde gezebiliyorsunuz.

braga gezilecek yerler

braga gezilecek yerler

Biletimi alıp katedralin ana binasına gittim. Gerçekten ama gerçekten görülmeye değer bir yer. Duvardaki ahşap işlemeler kabartmalar tek kelimeyle eşsiz.

se braga, braga gezilecek yerler

se braga, braga gezilecek yerler

Katedralden çıkınca bir kenarda beklemem gerektiğini söylediler. 5 dakika sonra elinde kocaman kocaman anahtarlar olan genç bir kızcağız geldi. Kendini tanıttı. Adı Mariaymış. Öğrenciymiş. Braga Katedrali bünyesinde gönüllü olarak çalışıyormuş. Kızcağızın peşine düştüm. Elindeki kocaman Orta Çağ anahtarlarıyla katedralin bir diğer bölümümün kapısını açtı ve buraların tarihini anlatmaya başladı.

Gittiğimiz ilk bölüm katedralin en eski bölümlerinden biri. Chapel of St Gerard ( Aziz Gerard Chapeli ). Aziz Gerard anısına yapmışlar. Beyazlı mavili çinili duvarları ile ünlü.

Buradan Chapel of Glory’ye geçtik. Chapel of Glory Başpiskopos D. Gonçalo Pereira için bir mezar odası olarak inşa edilmiş. Burası Arap ve Portekiz esintileri taşıyor.

Baraga Katedrali’nin bir diğer ilginç bölümü ise kilise orgunun bulunduğu bölümdü.Bu bölümde oymalı ve yaldızlı ahşaptan yapılmış koro bölümünü ve din adamları için ayrılmış iki sıra sandalyeleri görüyoruz

braga katedrali

braga katedrali

Roma Katolik ayininde müziğin rolü büyük. Bu nedenle, Simão Fontanes iki etkileyici Barok org yapması için 1737-1738 yılları arasında görevlendirilmiş. Orgların borularını Braga’nın oymacısı Marceliano de Araújo tarafından yapılan muhteşem ahşap kutulara yerleştirmişler.

Geri de ise 18. yüzyılda buraya ilave edilen saat dikkati çekiyor. Saat Hz. İsa’nın öldüğünü düşündükleri 3:00‘u gösteriyor.

braga katedrali

Katedralde en son gezdiğim bölüm müze bölümüydü. Müze bölümünde fotoğraf çekimine izin vermedikleri için sizinle paylaşamıyorum.

 • Braga Katedrali her gün 9:30 – 12:30 ve 14:30 – 17:30 saatleri arasında açık.
 • Giriş ücreti 5 Euro.

Kesinlikle tavsiye ederim.

4. Jardim Santa Barbara

Şehrin merkezindeki Santa Barbabara Bahçesi özenle bakılıyor ve günün  24 saati halka açık. Mevsimlere göre güllerle ya da diğer çiçeklerle bezeli oluyormuş.

jardim santa barbara, braga gezilecek yerler, braga gezi rehberi, braga gezi notları, portekiz braga

jardim santa barbara, braga gezilecek yerler, braga gezi rehberi,

Ben oradayken renk renk güller açmıştı. Braga’nın başpiskoposunun bir zamanlar yaşadığı Piskoposluk Sarayı’ndan ( Episcopal Palace ) geriye kalan Gotik kemerler güzel bir fon oluşturuyor. Ne yazık ki, kemerlere çok yaklaşamıyorsunuz. Çünkü bu gotik kemerlerin arkasında, sadece randevuyla ziyaret edebileceğiniz bir kütüphaneye ev sahipliği yapan yeni Piskoposluk Sarayı var.

braga gezilecek yerler, jardim santa barbara, jardim santa barbara braga

braga gezilecek yerler

5. Bom Jesus – Santuário do Bom Jesus do Monte

Braga’ya kadar gittiyseniz muhtemelen sizi buralara kadar çeken şey ünü artık Portekiz’in sınırlarını aşan Bom Jesus ya da tam adıyla Santuário do Bom Jesus do Monte‘dir.

braga gezilecek yerler, braga gezi rehberi

braga gezilecek yerler, braga gezi rehberi

Bom Jesus Do Monte hiç tartışmasız Braga’nın gezilecek yerleri arasındaki en ünlü yapı. Öyle ki bu güzel yapı 2019’da UNESCO Dünya Mirası listesindeki yerini aldı.

bom jesus do monte, braga gezilecek yerler

bom jesus do monte, braga gezilecek yerler

Aslında ünlü olan kilisenin kendisi değil. Bom Jesus’un eteklerinden aşağı doğru inen ( ya da yukarı çıkan ) zigzag şeklinde anıtsal merdivenler. Ben merdivenlerden aşağı inerken toplam 582 basamak saydım.

braga gezilecek yerler, portekiz gezi rehberi, braga gezi rehberi

portekiz gezi rehberi

Alt seviyelerde basamaklar oldukça kolay, ama yukarı çıktıkça basamalar dikleşiyor. Yine de, makul bir şekilde formdaysanız, zirveye çıkmakta çok fazla sorun yaşamazsınız.

braga gezilecek yerler, braga portekiz, portekiz braga, bom jesus, bom jesus do monte

braga gezilecek yerler, braga portekiz, portekiz braga, bom jesus, bom jesus do monte

Merdivenleri tırmanmak istemezseniz, 1882 yılında inşa edilen ve dünyanın en eski su ile çalışan fünikülerine binebilirsiniz. Merdivenlerden yukarı çıkarken beş duyuyu temsil eden çeşmeleri hayranlıkla izleyeceksiniz. Her birinin temsil ettiği duyuya göre gözlerinden, kulaklarından, ağzından vb. sular akan bir insan figürü var.

braga gezi rehberi, bom jesus do monte, braga gezilecek yerler, portekiz baraga

braga gezi rehberi, bom jesus do monte, braga gezilecek yerler

Yukarıya kadar çıktığınızda Kilise’nin arkasındaki büyük parkın keyfini çıkarmak için biraz zaman ayırın. Çünkü buradan şehrin manzarası da çok güzel.

Bom Jesus do Monte’ye Nasıl Gidilir?

Braga gezi rehberimde daha önce bertittiğim gibi Bom Jesus Do Monte Braga’nın en meşhur yeri. Dilerseniz, burayı Porto’dan günübirlik gezebilirsiniz ya da Braga gezinizin bir parçası olarak gezebilirsiniz. Bom Jesus Do Monte’ye gitmek için izlemeniz gereken yol şöyle.

 • Braga tren istasyonun hemen dışında 2 tane otobüs durağı var.
 • Burada 2 No’lu otobüslere bineceksiniz. Tren istasyonun önünde iki tane ayrı otobüs durağı var ve 2 No’lu  otobüsün geçtiği durağın adı Rotunda Estação I 
 • Otobüsler yaklaşık 15 – 20 dakikada bir geliyor ve bilet ücreti  1.55 Euro.
 • Bom Jesus son durağınız.
 • Buradan dilerseniz yavaş yavaş yukarı doğru tırmanın. Ancak ikonik zigzag merdivenlerin başladığı noktaya ulaşmak için bir 15 dakika kadar tırmanmanız gerekiyor.
 • Ya da benim yaptığım gibi yapın, fünikülere ile yukarı çıkın ve yürüyerek aşağı inin. Fünikülerin kendisi bile zaten güzel bir deneyim.

Önemli Bir Hatırlatma: 2 no’lu otobüsler gidişte ve dönüşte şehir merkezinden gecerken farklı bir rota izliyor. Gidişte ve dönüşte Costa Gomes I ve João XXI (31 de Janeiro) arasında kalan duraklar farklı.

Bom Jesus do Monte’den geri dönerken şehir merkezinde hem farklı duraklardan geçiyor hem de fazladan 3 tane daha durakta duruyor. Ama her halükarda tren istasyonuna geri dönüyor. Bom Jesus do Monte’den tren istasyonuna geri dönerken otobüsden inmeniz gereken durağın  Nova Estação I. Bu durak tren istasyonun çaprazında bulunuyor.

6. Bom Jesus do Monte Funicular

Bom Jesus do Monte Füniküleri, İber Yarımadası’nda inşa edilen ilk fünikülermiş. Su dengeleme metodu ile çalışan dünyanın en eski füniküleri.

braga gezilecek yerler, bom jesus do monte funicular, portekiz braga

braga gezilecek yerler, bom jesus do monte funicular

Bom Jesus fünikülerini, iki yıllık bir çalışmanın ardından 1882‘de tamamlamışlar ve Bom Jesus’un zirvesine çıkan 577 merdiveni çıkmak istemeyen ( benim gibi ) veya çıkamayanlar kullanıyorlar.

7. Avenida da Liberdade Caddesi

Avenida da Liberdade çiçeklerle bezeli çok bir güzel cadde. Güzel olduğu kadar Braga’daki en önemli caddelerden biri. Braga’da gezilecek yerlerin başında gelen Casa do Raio ve Idola Çeşmesi gibi önemli tarihi yapılar Avenida da Liberdade Caddesinde üzerinde bulunuyor.

avenida da liberdade, avenida da liberdade braga, braga gezilecek yerler

avenida da liberdade, avenida da liberdade braga,

Mağazalar, kafeler, restoranlar,  alışveriş merkezleri ile dolu… Yol boyunca renk renk çiçekler sizi bekliyor. Zaten trafiğe kapalı olduğu için caddeden daha çok bir park gibi.

avenida da liberdade, avenida da liberdade braga, braga gezilecek yerler

8. Casa do Raio (Palácio do Raio)

Casa do Mexicano olarak da bilinen Casa do Raio,  Bragadaki en mükemmel mimari örneklerinden biri. Nüfuslu ve zengin bir tüccar olan João Duarte de Faria, André Soares’ten güzel ve özel bir malikane inşa etmesini istemiş.

braga gezi rehberi, casa do raio, palácio do raio, braga gezilecek yerler

braga gezi rehberi, casa do raio, palácio do raio, braga gezilecek yerler

André Soares 1754 ve 1755 yılları arasında binanın inşasını tamamlamış. Burası adeta anıtsal bir saray. Yapıda hem Barok, hem de Fransız “rokoko” çinilerini görebiliyorsunuz. 1834’te, ev Duarte’nin torunları tarafından Brezilyalı zengin bir milyoner Miguel José Raio’ya satılmış.

braga gezi rehberi, casa do raio, palácio do raio, braga gezilecek yerler

Miguel José Raio binaya çeşitli bölümler ilave etmiş ve evin ön bahçesini caddeye katmış. Bu nedenle evin güzel mi güzel ön cephesi sokaktan çok net bir şekilde görebiliyorsunuz. Günümüzde, Casa do Raio “Santa Casa da Misericórdia de Braga”ya ait ve 1956’dan beri kamu yararına mülk statüsü altında.

 • Çalışma saatleri 10:0013:00  ve  14:3018:30
 • Pazar ve Pazartesi günleri kapalı.

9. Idola Çeşmesi – Fonte do Ídolo

Palácio do Raio ile aynı sokakta bulunan Idola Çeşmesi daha önce gördüğüm hiçbir şeye benzemeyen antik bir Roma kalıntısı. Kökeni biraz gizemli; ancak arkeologlar Romalıların bir Celtiberian tapınağını ( Bir tür Kelt gurubu ) Galiçya ve Lusitanya tanrıları Tongoe Nabiagus ve Nabia‘ya adanmış bir başka tapınağa dönüştürdüğü yönünde hemfikir.

Günümüzde burada su akmıyor ancak Idola’nın bir zamanlar bir çeşme olduğu yaygın bir inanış. Bu yüzden ona fonte do ídolo yani  “idol çeşmesi” deniyor. Çeşmeyi korumak için çevresine modern bir bina inşa etmişler. Biletinizi aldıktan sonra merdivenlerden yerin bir iki kat altına iniyorsunuz ve çeşmeyi ancak bir platformdan görebiliyorsunuz.

Ne yazık ki çeşmeye yaklaşmanız mümkün değil. Ama çeşmenin üzerindeki yazıları ve küçük insan kabartmalarını net bir şekilde görebiliyorsunuz. Mekanın tarihini ve kökeni ile ilgili teorileri açıklayan kısa videoyu izlemeyi unutmayın .

 • Giriş ücreti 3.50 Euro

10. Casa Rolão

Porto’nun Livraria Lello kitapçısı varsa, Braga’nin da Livraria Centesima Pagina kitapçısı var. Aslında burayı ilginç yapan kitapçıdan daha çok kitapçının ve birkaç ofisin bulunduğu “Casa Rolão”.

braga gezilecek yerler, braga gezi rehbericasa rolao braga, casa rolao

braga gezilecek yerler, braga gezi rehbericasa rolao braga, casa rolao

Braga’daki Casa Rolão” barok mimarinin en nadir ve güzel örneklerinden biri. 250 yıllık bina 1977’de “kamu yararına bina” olarak sınıflandırılmış. Son derece etkileyici bir bina.

braga gezilecek yerler, braga gezi rehbericasa rolao braga, casa rolao

3 katlı ve teraslı Casa Rolão‘nun bir de güzel bahçesi var. Pagina kitapçısını ziyaret ettikten sonra bahçede oturup küçük bir kahve molası verdim. Casa Rolão, mimari mirasını çağdaş bir konseptle birleştiriyor.

braga gezilecek yerler, braga gezi rehbericasa rolao braga, casa rolao

11. Braga Cumhuriyet Meydanı – Praça da República Braga

Praça da Republica Meydanı, birçok kişi tarafından Braga’nın kalbi olarak kabul ediliyor. Avenida da Liberdade’nin kuzey ucunda yer alan meydan, on altıncı yüzyılda Braga’nın ticaret merkeziymiş.

praca da republica braga, braga gezi rehberi, braga gezilecek yerler

praça da republica braga,

Braga gezinize başlamak ya da yorulduysanız bir kafede oturup dinlenmek  için harika bir yer. Meydandaki pasaja Arcada diyorlar. Arcada,  Cafe Vianna ve Cafe Astoria gibi çok ünlü kafelere ev sahipliği yapıyor. Yeme içme  bölümünde neler sipariş ettim bakabilirsiniz.

jardim da avenida cantral, praça da republica braga, braga gezi rehberi, braga gezilecek yerler

braga gezilecek yerler

Praça da Republica Meydanı’nın tam karşısında Jardim da Avenida Central bulunuyor. Burayı da sakın kaçıymayın.

12. Camara Manucipal Braga

Camara Municipal de Braga (Belediye Binası), şehrin birçok güzel 18. yüzyıl binasından biri. Granit bina, daha büyük bir meydan olan Praça do Município’da yer alıyor.

braga gezilecek yerler, camara municipal braga

braga gezilecek yerler, camara municipal braga

Bragalı ünlü mimar André Soares (1720-1769)  tasarlamış. Braga Belediye Binası’nın çalışmalarına 1754’te başlanmışlar, ancak Soares’in ölümünden çok sonra, 1865’te tamamamlayabilmişler.

praca do município braga, braga’da gezilecek yerler

Soares’in Braga ve çevresindeki diğer çalışmaları arasında Igreja dos Congregados, Mosteiro de Tibães, gezi rehberimde daha önce bahsettiğim Arco Da Porta Nova ve Palácio do Raio yer alıyor.

13. Augustus Heykeli Braga

Arco da Porta Nova ile arkeoloji müzesi arasında yürürken, Bracara Augusta’nın adaşı olan İmparator Augustus’un bu heykeli karşınıza çıkıyor. Augustus askeri kıyafetler giymiş bir şekilde betimlenmiş ama aynı zamanda yalınayak olduğunu görüyoruz. Bu da onun tanrısallığını temsil ediyor. Bu da heykelin Augustus’un ölümünden sonra yapıldığını ve daha sonra tanrılaştırıldığını gösteriyor.

braga gezilecek yerler, augustus heykeli, braga gezi rehberi, statue of augustus braga

braga gezilecek yerler, augustus heykeli, braga gezi rehberi, statue of augustus braga

Augustus’un bu heykeli aslında bir replika ve heykelin orijinali’nin M.S 29′da yapıldığı tahmin ediliyor. Dilerseniz orijnal heykeli Vatikan Müzesi’nde görebilirsiniz. Bir bir ilginç detay da heykelin renkli olması. Boyasız mermer Roma heykellerini görmeye alışkınız. Aslında Roma döneminde heykellerin çoğunu rengarenk boyarlarmış.

Vatikan Müzesindeki orijinal heykelin boyası yüzyıllar boyunca belli belirsiz hale gelmiş; ancak bu replikanın renklerini mümkün olduğunca orijinal heykelin renklerine yakın bir şekilde yapmışlar. Braga’daki bu heykel, Vatikan Müzesinde göremeyenler için nadir bir fırsat sunuyor.

Braga Yeme Içme Rehberi

Braga’da sadece iki gün kaldım. Ancak böyle uzun uzun bir yeme içme rehberim yok. Braga’nın merkezinde restoran cafe vs aradığınızdan fazlası var. Burgerciler, Italian restoranları…

Cafe A Brasileira

Braga’ya varınca Bom Jesus’a gitmeden önce  hem enerji toplamak hem de birseyler atıştırmak istedim ve Cafe A Brasileira’ya  gittim. Meğer burası çok meşhurmuş. Hatta Lizbon’da da bir şubesi varmış.

braga gezi rehberi, portekiz gezi rehberi

Cafe A Brasileira biraz Porto’nun Cafe Majestic’i havasında falan. Ben buzlu Amerikano ve atıştırmalı bacalau sipariş ettim.

braga yeme içme rehberi braga'da ne yenir

Braga da ne yenir?

Özellikle buzlu amerikano garsonları pek bir şaşırttı. Bana buz ve espresso getirdiler ama güzel bir kafe kesinlikle tavsiye ederim. Şuradan tripadvisordaki yorumlara bakabilirsiniz.

Cafe Astoria Braga

İlk akşam yemeyi için şehrin en önemli meydanlarından biri. Geç saatlerde akşam yemeği sevmiyorum ama adamlar akşam 19:00‘dan önce restoran açmıyorlar. Neyse ilk görüp beğendiğim restoranda oturdum. Biraz bekletmem gerektiğini ve akşam yemeklerini servisini henüz başlamadığını söylediler. “Hay hay sorun değil”. Akşam yemeği olarak karışık barbekü ve dana eti sipariş ettim. Fasülye ve pilavla servis ediyorlar. Kesinlikle harikaydı. Beklediğime deydi.

braga yeme içme, braga yeme içme rehberi, braga'da ne yenir

Estudio 22

Son gün akşam yemeğini turistik değil de biraz lokal daha gençlerin takıldığı bir yerde yemek istedim. Braga Katedrali’nin arkasindaki Rue Dom Mendes  Caddesi hem çok şirin hem de katedral manzaralı bir cadde. Cafe, bar türü yerler var. Estudio 22 buradaki burgercilerden biri.

Bu replikanın renklerini mümkün olduğunca orijinal heykelin renklerine yakın bir şekilde yapmışlar.

Hem burgerleri lezzetli hem de kokteylleri iyiydi. Şuradan tripadvisor yorumlarına bakabilirsiniz. Tavsiye ederim.

Braga’da Nerede Kalınır?

Braga gezi rehberimin başında belirttiğim gibi. Braga Porto’ya çok yakın. Buraya günü birlik bir gezi için gelip akşam Porto’ya dönebilirsiniz.

Eğer amacınız sadece Braga’nın en ünlü yapısı Bom Jesus’u görmekse, şehir merkezine gitmeden Bom Jesus’a çok kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ben acele etmeden gezmek istediğim için Braga’da iki gece konaklamayı tercih ettim. Porta Nova Collection House‘da kaldım. Hizmetler iyi, odaları temizdi. Verdiğim ücrete kahvaltının da dahil olduğunu arkamdan “senhor, senhor, sizin için kahvaltıyı bekletiyoruz ” diye seslendiklerinde öğrendim.

braga gezi rehberi, braga nerede kalınır

braga nerede kalınır

Odamın Porta Nova manazaralı olması da Braga gezime ayrı bir güzellik kattı.

Diğer Yazılarım

Fransa Marsilya Gezilecek Yerler

Londra’nın En Ünlü Pubları

Coimbra Gezilecek Yerler

Porto Gezilecek Yerler

Leuven Gezilecek Yerler

Iyi yolculular

Mutlu

 

Hakkımda

Merhaba, 2002 yılında Dublin'e gerçekleştirdiğim ilk yurtdışı gezimden beri dünyayı keşifteyim. Bu kesifte pek çok güzellik gördüm ve 2016'da, Nasıl Gezdim'i gezilerimde edindiğim deneyimleri benden sonra oralara gidecek olanlara ışık tutmak ve ilham kaynağı için kurdum. Sorulariniz, gorusleriniz ya da diger konular icin bana nasilgezdim@hotmail.com adresinden ulasabilirsiniz. Iyi yolculuklar Mutlu

26 Yorumlar

 • ümmügülsüm
  Mayıs 7, 2022 at 7:49 am

  Çok güzel bir yere benziyor. bayıldım

  Yanıtla
 • cengiz
  Mayıs 10, 2022 at 6:57 am

  SElam Mutlu, ne güzel bir paylaşım.

  keyifle okudum. bir o kadar da kıskandım. 🙂

  yenileri gelsin, keşfe devam diyorum.

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Mayıs 10, 2022 at 7:46 am

   Cengiz, güzel yorumun için çok tesekkurler. Tabii yenileri geliyor. Yazılari hazırlıyorum.

   Yanıtla
 • mert karaibrahim
  Mayıs 11, 2022 at 10:22 am

  merraba yillarca hayalini kurdugunaza degmis gibi. lizbon gezisi yazacaksmisiniz. orayi cok merak ediyorum

  Yanıtla
 • abdullah tez
  Mayıs 13, 2022 at 7:28 am

  Aleyküm selam, coimbra mi yoksa braga mi diye merak edenlere icin söyleyim. biz coimbrayi beğendik. bragada kilise katedralden baska birsey yok

  Yanıtla
 • […] iki kus vurun Avrupa’nin en kucuk ulklerinden andorraya gidin. andorra gezilecek yerler ve braga gezilecek yerler icin linke […]

  Yanıtla
 • fatma sariyar
  Mayıs 15, 2022 at 8:30 am

  oldukca guzel bir yazi. bir gun gidersek isime yarar.

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Mayıs 15, 2022 at 8:36 am

   tesekkurler Fatma hanım

   Yanıtla
 • Ahmet Koşar
  Mayıs 16, 2022 at 8:20 am

  Mutlu, ilginç bir yere benziyor. Porto’dan ulaşması kolaysanırım dimi? Aveiro diye bir yer varmış görüşlerini alabilir miyim zahmetolmazsa

  Yanıtla
 • sumeyra tetikci
  Mayıs 21, 2022 at 7:43 am

  Portekiz diger yazilari da bekliyorum Faro, Sintra , Maderaira hepsi bir ayri gusel.

  Yanıtla
 • Selda çiftçi
  Mayıs 23, 2022 at 8:52 am

  Portekiz harika bir ülke bence değeri pek bilinmiyor bir italya İspanya kadar. Gitmek isteyenlere öneririm.

  Yanıtla
 • GeziLinki
  Haziran 20, 2022 at 4:12 pm

  Portekiz ve İspanya en çok gitmek istediğim ülkelerin başında geliyor. Özelliklede Portekiz, Türk insanına çok benzetilen bu milleti biraz daha yakından tanıma ve güzel ülkelerini gezme fırsatını umuyorum bir gün bizde yakalarız.

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Haziran 20, 2022 at 7:31 pm

   Her iki ülke de çok güzel umarım. Gezme fırsatı yakalarsınız.

   Yanıtla
 • Aleyna
  Temmuz 22, 2022 at 5:02 pm

  Bence çok güzel bir ülke portekiz tarihi yerleri fazla ve anlamlı gezilmesi gereken bir ülke

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Temmuz 22, 2022 at 7:58 pm

   Teşekkürler yorumunuz için. Size katlıyorum

   Yanıtla
 • Aleyna
  Temmuz 22, 2022 at 5:06 pm

  Bence çok güzel bir ülke portekiz. Tarihi yerleri fazla ve anlamlı yerler gidilmesi gereken bir ülke

  Yanıtla
 • Keyifler Yerinde
  Ağustos 23, 2022 at 10:44 am

  Emekli olmama az kaldığı için araştırma yapıyorum. Ön bilgi alabileceğim oldukça detaylı çalışmalarınız var. Elinize sağlık…

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Ağustos 23, 2022 at 11:01 am

   cok ederim. simdiden guzel geziler dilerim

   Yanıtla
 • […] Braga Gezi Rehberi, Braga Gezilecek Yerler […]

  Yanıtla
 • […] Braga Gezi Rehberi, Braga Gezilecek Yerler […]

  Yanıtla
 • İlknur örenç
  Temmuz 13, 2023 at 8:53 pm

  Yazı benim için çok faydalı oldu. Gezilecek yerler numaralandırılıp haritada işaretlenmiş direkt onu kullandık çok makbule geçti. Teşekkürler

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Temmuz 14, 2023 at 5:00 am

   Ilknur hanim çok teşekkürler. Umarım Bragayı da sevmişsinizdir.

   Yanıtla
 • Senem
  Kasım 15, 2023 at 10:50 pm

  Şuan Lizbondan yazıyorum.blog yazını görüp Bom Jesus Do Monte ye gitmeye karar verdik ve hemen Lizbon-Braga tren bileti aldık.Braga tren istasyonunun önünden 2nolu otobüse binip çok rahat gittik.Bilet ücreti güncel 1,55€. fakat 2nolu otobüsün aynı yoldan geri dönmedi😊Şoförden rica ettik bizi son duraktan sonra tekrar 2.turuna başlarken tren istasyonuna götürdü.Fakat bu arada trenimizi kaçırdık ve yeniden bilet almak zorunda kaldık.Braga-Porto tren bileti 3,75€.Bu da bize macera oldu.

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Kasım 16, 2023 at 6:05 am

   Senem, 2 no’lu otobus tren istasyonuna geri donuyor. Sehir merkezindeki buyuk meydanlar nedeniyle ( ve bazi caddeler tek yon oldugu icin ) otobus ayni duraklardan gecmiyor ancak Bom Jesus’a giderken Rotunda Estação I no’lu otobus duragi tam tren istasyonunun onunde. Bom Jesus’dan geri donerken Nova Estacao 1 tren istasyonun caprazinda ve otobus o durakta duruyor.

   Yanıtla
 • alev kaplan
  Kasım 16, 2023 at 8:59 am

  Merhaba Mutlu; Portekiz’i biz de çok sevmiştik. Özellikle Lizbon’da horoz temalı bir sürü şey almıştım. Braga da yeşillikli çok güzel bir yermiş. Sen de adım, adım Portekiz’i geziyorsun ben de gezmiş kadar oluyorum. Emeğine sağlık. Yine harika fotoğraflarınla…

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Kasım 16, 2023 at 12:46 pm

   Cok tesekkurler Alev hanim, Portekiz gercekten guzel bir ulke. Gezmesi de cok keyifli. Firsatsa bir gun tekrar Lizbona gitmek isterim.

   Yanıtla

Bir Yorum Bırak