Menu
Finlandiya / Turku

Turku Gezi Rehberi ve Finlandiya Turku Gezilecek Yerler

Turku Gezi Rehberi ve Finlandiya Turku Gezilecek Yerler, Turku nerde, nasil gidilir

Turku gezi rehberime hosgeldiniz. Turku, Finlandiya’yı, Litvanya’yı ve Beyaz Rusya’yı kapsayan mini Avrupa gezisinin ilk durağı. Turku’ya ilk kez 2004’te gittim. Hiç unutmuyorum bütün günüm Stockholm’e gidecek olan feribotu beklemek ile geçmisti. Eee, haliyle Turku’da gezilecek yerlere uğrama şansım olmamıştı. Çok sevgili arkadaşım Heli, ailesi ile birlikte Finlandiya’da yaşamaya karar verince hem onları ziyaret edeyim hem de Finlandiya gezisi ayarlayayım dedim. Böylece Turku gezisi ortaya çıktı. Turku’ya nasıl gidilir, Turku’da gezilecek görülecek yerler nerelerdir, Turku’da nerede kalınır? Turku Gezisi için gerekli pratik diğer bilgiler sizin için hazırladığım Turku gezi notlarımda.

Turku, Finlandiya Turku, Turku Gezilecek Yerler, Turku Gezilecek Yerler, Finlandiya Gezilecek Yerler

Finlandiya Turku Gezilecek Yerler, 

Turku Nerede? Nasıl Bir Yer?

İsveççe adi Åbo olan Turku, Finlandiya’nin güneybatı kıyısında, Varsinais-Suomi adli bölgesinde yer alan eski başkenti ve Finlandiya’nin en büyük ikinci şehri. Turku, bilingual yani ikidilli. Turku’da Hem İsveççe hem Fince konuşuluyor. Turku, ortaçağ kalesiyle, geniş meydanlarıyla, Aura Nehri ile  tipik bir Avrupa şehri. 2011 Avrupa Kültür Başkenti olmasının yanı sıra oldukça modern bir şehir.

Turku, Finlandiya Turku, Turku Gezilecek Yerler, Turku Gezilecek Yerler, Finlandiya Gezilecek Yerler

Büyük Turku Yangınından geriye kalan ender ahşap yapılardan biri, Turku Gezi Rehberi

 1827‘deki Büyük Turku Yangını (The Great Fire of Turku ) sırasında şehirde yer alan ahşap binaların % 75’i kül olmuş.

FFB5BC6E-6B4A-4332-82A9-BDD59BE866B9.jpeg

Turku Gezi Rehberi

Bugün Turku’da gördüğümüz  pek çok yapı 1827’den sonra insa edilen yapılar.

Turku Gezi rehberi : Finlandiya Turku Gezilecek Yerler

Turku’ya Helsinki’den öğlen saatlerinde vardım. Havaalanından çıkıp hiç vakit kaybetmeden Finlandiya’daki ilk gecemizi geçireceğimiz otele gittim. Otelde oturup Heli’yi beklemek yerine check in yaptıktan sonra sehir merkezine gittim. Burada bir parantez açayım. Turku’daki ilk geceden sonra Aland Adalarına gittik. Oradan geri döndükten sonra ben Turku’da 2 gece daha kaldım ve sonra Litvanya’ya gittim.

Turku, Finlandiya Turku, Turku Gezilecek Yerler, Turku Gezilecek Yerler, Finlandiya Gezilecek Yerler

Aura Nehri, Finlandiya Turku Gezilecek Yerler 

Turku gezi rehberimin başında da belirttiğim gibi Turku, Finlandiya’nin eski baskenti. Bu nedenle Finlandiya için önemli pek çok tarihi yapi Turku’da yer aliyor. Iste Turku’da gezilecek yerler.

1. Turku Katedrali

Turku Katedrali,  Turku’nun en önemli sembollerinden biri. Ilk olarak 1300’lü yıllarda katolik kilisesi olarak insa edilmiş. Ancak protestanligin özellikle Kuzey Avrupa’da hızlı bir sekilde yayildigi dönemde luteryan kilisesine dönüştürülmüş.

Turku, Finlandiya Turku, Turku Gezilecek Yerler, Turku Gezilecek Yerler, Finlandiya Gezilecek Yerler

Turku Katedrali, Turku Gezilecek Yerle

Turku Katedrali,  Büyük Turku Yangininda çok hasar görmüş. Katedralin, bugün görülen ihtişamlı çan kulesi 1800’lerdeki restorasyon çalısması sırasında insa edilmiş. Katolik kiliselerinde görmeye alışkın olduğumuz işlemeler, altın kaplamalar yerine daha çok “minimalist” bir dekoru var. 

2. Aura Nehri Kenarinda Yürüyüs

Aura Nehri’nin Turku’ya güzellik kattığı kesin. Turku’nun tarihi kasabasından bağlayarak Turku Limanına kadar şöyle bir yürüyüşe çikin. Hem değişik mimarinin hem nehir boyunca dizili kafelerin ve restoranların tadını çıkartın.

Turku, Finlandiya Turku, Turku Gezilecek Yerler, Turku Gezilecek Yerler, Finlandiya Gezilecek Yerler

Aura Nehri’nin Limana yakın kısmında köprüler, modern binalar var. Nehrin bir diğer yanına gitmek için feribot koymuşlar. Olur da yürümek istemezseniz hiçbir ücret ödemeden nehrin diğer tarafına geçebilirsiniz.

24128E39-6A73-4441-9B71-AF907622A262.jpeg

3. Turku Üniversite Caddesi

Turku’un Üniversite Caddesi trafiğe kapalı bir cadde. Alışveriş merkezleri, barlar, restorantlar cafeler yeralıyor. Kafe tercih ederseniz Espresso House’u alkollü bir birseyler tercih ederseniz Retno adli tavsiye ederim. 

2C7F8081-3FDB-4C60-B146-AB1D413E8978.jpeg

Üniversite Caddesinin başladığı yerde sebze meyve, çicek böcek satan pazar yeri ve Ortodoks kilisesi yer alıyor. 

A14A73AC-DD66-47C1-97E5-8482BC9DA34A.jpeg

4. Turku Yiyecek Hali – Turun Kaupahalli

Öncelikle şunu söyleyeyim 1896 yılında halka açılan binanın kendisi bile oldukça etkileyici.  Binanin içi gurme gezginlerin kaçırmaması gereken bir yer. 

Turku, Finlandiya Turku, Turku Gezilecek Yerler, Turku Gezilecek Yerler, Finlandiya Gezilecek Yerler

Füme etten tutunda fin ve japon yemeklerine kadar değişik  mutfaklardan yiyeyecek bulmak mümkün. Buradaki kafelerin bir kısmı tren vagonu gibi dizayn edilmiş. Turku’da gezilecek yerlerin basında geliyor ona göre.

09F33DA8-86CA-494C-B366-B3C412E48E05

5. Turku’dan Takimaadalar – Aland Adalari Gezisi

Turku’yu Helsinki’den ayıran en büyük özellik Turku’nun Finlandiya’nin takımadalar bölgesinde yer alması. Turku’dan Finlandiya’nın takımadalarına pek çok günlük turlar düzenleniyor. 

Turku, Finlandiya Turku, Turku Gezilecek Yerler, Turku Gezilecek Yerler, Finlandiya Gezilecek Yerler, nasil gezdim

Åland Adalarina doğru yavasça ilerlerlerken, Turku Gezi Rehberi

Takımadaları değil de benim yaptıgım gibi Finladiya’nin özerk Aland Adalarını gezmek isterseniz  Aland Adalari gezi rehberime bakmanızı tavsiye ederim.

6. Turku Kalesi – Turku Castle

Benim gibi tarihi yerleri gezmeyi sevenler için Turku Kalesi, Turku’da gezilecek yerlerin başında geliyor. 

Turku, Finlandiya Turku, Turku Gezilecek Yerler, Turku Gezilecek Yerler, Finlandiya Gezilecek Yerler

Turku Kalesi, Turku Gezilecek Yerler

Turku Kalesi nerededir ? Nasıl Gidilir ?

Turku Kalesi ne yazik ki şehir merkezinden biraz uzak. Turku’nun Liman bölgesinde yer aliyor. Eğer yürümek istemezseniz şehir merkezinden buraya üstünde 1 Satama yazan otobüslerle ulasabilirsiniz.

Turku, Finlandiya Turku, Turku Gezilecek Yerler, Turku Gezilecek Yerler, Finlandiya Gezilecek Yerler

Eğer kalenin içindeki odaları gezmek isterseniz, Turku Kalesi’nin müzesi pazartesi günleri kapalı. Ancak kalenin giriş kapısı açık olduğu için kalenin avlusunu hiç ücret ödemeden gezebilirsiniz. 

Turku Ulasim : Turku Gezi Rehberi

Turku’nun şehir merkezi oldukça küçük. Şehir merkezindeki pek çok yeri yürüyerek gezebiliyorsunuz.

Turku Havaalanindan sehir merkezine nasil gidilir?

Turku Havaalanının dışında Satama ( liman ) yazan 1 no’lu otobüslere biniyorsunuz. Bu otubüsler 15 dakikada bir kalıyor. Otobüs biletinin ücreti 3 Avro ve otobüs tam sehir merkezinin içinden geçiyor.

10C53B70-8739-4E11-8AA9-9C65F1CE3E87.jpeg

Turku Havaalano, Turku gezilecek yerler

Bileti doğrudan otobüs şoföründen alıyorsunuz. Otobüslerin içinde bedava wifi var ve çok hizli çalisiyor. Otobüsleri kaçırsanız üzülmeyin çünkü her 15 -20 dakikada bir kalkıyor.

Turku’ya nasil gidilir? 

Turku Havaalanı oldukça küçük  bir havaalanı. Buraya gelen uçakların büyük bir çoğunluğu Helsinki’den ya da diğer komşu ülkelerden geliyor. Üzülerek söylüyorum ki Turkiye’den dogrudan uçus ama herseye ragmen Turku’ya ulaşım oldukça kolay. Söyle ki,

Tren: Helsinki’den trenle Turku’ya gelebilirsiniz. Helsinki Turku arası trenle yaklaşık 2 saat 50 dakika sürüyor. Bilet fiyatları ve rezervasyon bilgilerine VR Demiryollarinin Resmi Sitesinden ulaşabilirsiniz.

Otobüsle: Helsinki’den Turku’ya otobüsle gelebilirsiniz . Bu seçenek bütçeli seyahat eden ve vakti olanlar için iyi bir seçenek. Otobüs biletleri 5 Euro civarinda.   

Feribotla:   Zaman kısıtlaması olmayanlar için kruvaziyer gemileri bir diger seçenek. İsveç ve Finlandiya arasında çesitli şirketler feribot hizmeti veriyor. Tallink ve Siljaline sitelerine buradan ulaşabilirsiniz.

Turku, Finlandiya Turku, Turku Gezilecek Yerler, Turku Gezilecek Yerler, Finlandiya Gezilecek Yerler

Turku’ya nasil gidilir, Turku gezi rehberi

Ucak:  Turkiye’den Finlandiya’ya geldikten sonra Helsinki’den Finnair. Riga’dan, Gdańsk’dan ve Kaunas’tan Wizair. ile Turku’ya erişebilirsiniz.

Turku’da nerede neler yenir ? Turku Mutfağı

Dogru ya dogru Finlandiya mutfağında aman aman bir şey yok. Zaten finlandiyalılat da dünyanin en iyi mutfağına sahip olmak gibi bir iddiasi yok. Finlandiya yemeklerini kendini “özgü” ya da “tuhaf “ diye nitelendirirsem hata etmis olmam herhalde. “ At etli”,  “ salamları, “domuz kanı”yla yapılmış pankekleri, “tuhaf kıvamlı” yoğurtları, bir yiyenin bir daha yemediği tatlıları ile akıllardan çıkmayacak yiyecekleri var Finlandiyalilarin. ” Mutlu, adam gibi bir seyler olsun” derseniz, Turku’da birbirinden lezzetti yemeklerin sunulduğu restorantlar var. Ucuz mu ? Ne yazik ki ucuz degil. Ama verdiğiniz paranın karşılığını alıyorsunuz.

Turku, Finlandiya Turku, Turku Gezilecek Yerler, Turku Gezilecek Yerler, Finlandiya Gezilecek Yerler

Aura Nehri’nin hemen yanındaki yer alan Vaaka Huone  benim favouri yerim. 3 peynirli pizza ve fish and chips sipariş ettim. Ingilizler duymasın onların  Fish & Chips’in kat kat iyiydi.

9F70712C-C1ED-41F8-B294-5E8564294500.jpeg

Eger burger türü bir şeyler isterseniz Friends and Brgrs‘i  fiyatları uygunca ve hizmetleri iyi. Hem burgerler hem de ekmekleri restorantta hazırlanıyor.

Finlandiya Turku’da Nerede kalinir : Turku gezi rehberi

Turku çok turistlik bir sehir olmamasına rağmen konaklarma seçenekleri çok ve kuzey ülkelerinin genelinde oldugu gibi kalacak yerler cok ucuz degil.

Finlandiya gezi planim Turku – Aland Adaları – Turku şeklinde olduğu için ve Turku’da iki ayrı otelde konakladım. 

  • Seaport Hotel

Turku’da konakladığım ilk otel Heli ve ailesi ile birlikte kaldığım Seaport Hoteldi. Bu oteli seçmemin nedeni sabah erken saatlerde Aland Adalarina gidecek olan feribotumuz Turku Limanından kalktığı için limana yakın bir bir yerde kalmak istedik. Bu nedenle Seaport Hotel çok iyi bir seçenek oldu. Memnun kaldık. Kahvaltıları çok iyi. Otelle ilgili daha fazla detaya buradan  ulaşabilirsiniz.

  • Hesse Hotelli

Aland Adalarından döndükten sonra, ben planımı değiştirdim ve 2 gece daha Turku’da kaldım. Finlandiya’daki son iki gecemde şehir merkezine yakın bir yerde kalmak istedim. Bu nedenle HesseHotelli seçtim. Burası daha çok bir motel. Hesburgerin oteli. Daha çok arabayla seyahat edenlerin durup konaklayacağı bir yer. Yataklar ranza gibi. Her hangi bir lüks yok. Temiz havlular ve çarşaflar. Otele check ini Hesburgerin kasalarının olduğu yerde yapıyorsunuz. Şehir merkezine 1 km uzakta ve Turku otobus terminalinin de hemen yanında yer aliyor. Hiç sorun yaşamadım. Kesinlikle tavsiye ederim.  Hesse Hotelli icin daha daha fazla bilgi için buraya tiklayin.

Güzel mi güzel Aland Adalari gezi rehberimde buluşmak üzere.

Iyi yolculuklar

Mutlu finlandiya turku gezilecek yerler, finlandiya gezilecek yerler, turku gezi rehberi, turku nerede, finlandiya gezi rehberi, finlandiya turku gezilecek yerler, finlandiya nasil gidilir, turku gezilecek yerler

Hakkımda

Merhaba, 2002 yılında Dublin'e gerçekleştirdiğim ilk yurtdışı gezimden beri dünyayı keşifteyim. Bu kesifte pek çok güzellik gördüm ve 2016'da, Nasıl Gezdim'i gezilerimde edindiğim deneyimleri benden sonra oralara gidecek olanlara ışık tutmak ve ilham kaynağı için kurdum. Sorulariniz, gorusleriniz ya da diger konular icin bana nasilgezdim@hotmail.com adresinden ulasabilirsiniz. Iyi yolculuklar Mutlu

6 Yorumlar

Bir Yorum Bırak