Menu
Basel / Isviçre

Basel Gezi Rehberi, İsviçre Basel Gezilecek Yerler, Basel’e Nasıl Gidilir, Basel Card Nedir

Basel Gezi Rehberi, İsviçre Basel Gezilecek Yerler, Basel’e Nasıl Gidilir ? Basel Card Nedir? Basel Card Nasıl Alınır ?

Basel gezi rehberime hoş geldiniz. ‘İsviçre’nin Kültür Başkenti’ olarak da bilinen Basel, Fransa’nın bir hayli popüler Colmar’dan Strasbourg’a uzanan Alsace Şarap Yolu Rotasına çok yakın olması nedeniyle her daim gezginlerin rotasında. Basel, İsviçre’de hafta sonu için kaçamağı arayanlar tek kelime ile harika bir yer. Basel gezimi birkaç yıl önce Ağustos ayında gerçekleştirdim. Sessiz sakin ortamı, güzel mimarisi ile son derece ekileyici bir şehir ile karşılaştım. Basel’de yapılacak şeyler arasında tarihi mekanlarını gezmek, şehrin müzelerini ve kiliselerini ziyaret etmek, şirin sokaklarında dolaşmak ve tabii lezettli yemeklerini tatmak var. Birkaç günlük Basel gezisi düşünüyorsanız ve hatta halihazırda gitmek için rezervasyon yaptıysanız ( biliyorum, bu aralar biraz zor ), buyrun size keyifli bir Basel gezisi için gerekli pratik bilgileri içeren gezi rehberim. Basel’e nasıl gidilir, Basel’de nerede kalınır, Basel’de yapılacak şeyler ve tabii ki Basel’de nerede neler yenir! Basel’de bedava ulaşım sağlayan Basel Card’ı bu gezi notlarımda detaylı olarak anlattım.

basel gezi rehberi, basel gezisi, basel gezilecek yerler, basel belediye binası, basel rathaus, nasilgezdim, nasil gezdim, nasıl gezdim

Basel Nerede ? Nasıl Bir Yer : Basel Gezisi

Basel, İsviçre’nin Basel-stadt Kantonu’nun başkenti ve en büyük şehri. Şehir, 1501’de İsviçre Konfederasyonuna katılmış ve kısa bir süre sonra Marktplatz’daki belirgin ve dikkatlerden kaçmayan, kırmızı Belediye Binası’nı (Rathaus) inşa etmişler. 

Yüzyıllar boyunca önemli bir ticaret merkezi olan Basel, bu özelliğini günümüze de sürdürüyor. Pek çok göçmenin yaşadığı Basel, Zürih’ten ve Cenevre’den sonra İsviçre’de nüfusun en yoğun olduğu üçüncü şehir. 

basel gezi rehberi, basel isviçre gezilecek yerler, basel'de gezilecek yerler, basel gezisi

basel gezi rehberi, basel isviçre gezilecek yerler, basel’de gezilecek yerler, basel gezisi

Basel mi yoksa Bale mi? Basel’in hem Almanya hem de Fransa sınırındaki konumu göz önüne alırsak, her iki kullanım da doğru. Buna pek de şaşmamalı. Çünkü Basel kozmopolit bir şehir. Dediğim gibi Basel’in adının telaffuzu her iki şekilde de doğru. “Basel” Almanca ve “Bale” Fransızca. Zaten Basel halkının çoğunluğu Almanca konuşuyor.

basel altstadt, basel gezisi, basel gezi rehberi, basel gezilecek yerler

Basel’in eski sehri, basel altstadt, basel gezisi, basel gezi rehberi, basel gezilecek yerler

Ren Nehri’in ikiye ayırdığı Basel, artık tam bir sanat ve kültür merkezi. Günümüzde birçok önde gelen saat ve mücevher markasına her bahar büyük bir ticaret fuarı olan Baselworld‘e yine Basel ev sahipliği yapıyor.

Şehir, müze bolluğu ve İsviçre’nin kültür merkezi olmasıyla ünlü. Ren Nehri bu güzel şehri Grossebasel ve Klienbasel olarak ikiye bölüyor. Grossbasel, ilgi çekici eski şehri, Basel’in cazibe merkezlerinin çoğunun ve Basel Bahnhof tren istasyonun bulunduğu bölge. Kleinbasel ise bir zamanlar işçi sınıfının yaşadığı bölge.

Basel Gezisi Öncesi Bilmeniz Gerekenler

 • Basel’de bir gece konaklıyorsanız, şehiriçi ulaşım bedava. Oteliniz size Basel Card adlı bir kart veriyor ve bununla toplu taşıma hizmetlerini kullanıyorsunuz. Gerçi toplu taşımaya ihtiyacınızın olacağını pek sanmıyorum. Çünkü Basel’de gezilecek görülecek yerler biribirine çok yakın; ancak Basel Card’ın diğer avantajlarından yararlanabilirsiniz. Bununla ilgili detaylı bilgiyi Basel gezi rehberimin geri kalanında bulabilirsiniz.
 • Restorantlar genellikle öğlen 14:00’ye kadar açık ve sonra 18:30 akşam yemeği için kapılarını yeniden açıyor. 
 • Bir şişe su 3 – 4 İsviçre Frangı ancak her köşe başında çeşme var ve çeşmelerden akan su temiz.
 • Basel uzun bir hafta sonu kaçamağı için harika bir şehir.
 • İsviçre yasaları güvenlik nedeniyle bedava Wi-Fi kullanımını kısıtlıyor. Daha doğrusu, pek çok yerde şifre gerekiyor ya da kayıt olmanız gerekiyor.
 • Vize: İsviçre Avrupa Birliğinde değil; ancak Schengen bölgesinde. Eğer Bordo pasaportunuz varsa Schengen vizesi almanız gerekiyor. Yeşil pasaportunuz varsa 90 güne kadar olan gezilerinizde vizeden muafsınız.

Basel’e Nasıl Gidilir – Basel Gezi Rehberi

 •  Fransa’da bulanan Europort Havaalanı Almanya’ya ve İsviçre’ye de hizmet veriyor.
 • Türkiye’den Europort Havaalanına uçuşlar yaklaşık 3 saat sürüyor.
 • Pegasus Havayolları Sabiha Gökçen Havaalanından, THY Istanbul Limanından ve sezonluk olarak Gaziantep’ten, SunExpress Izmir’den ve Antalya’dan seferler düzenliyor.
 • Basel’de İsviçre Almancası konuşuluyor; ancak İngilizce biliyorsanız, dil sorunu yaşamayacaksınız.
 • Basel’e Trenle Ulaşım: İsviçre’de trenler komforlu ancak tren biletleri oldukça pahalı. Bu yüzden önceden rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederim.
 • Ben, Frankfurt (Main) Hauptbahnhof‘dan trenle Basel’e geldim. Frankfurt gezilecek yerler yazım için buraya tıklayın. Frankurt ve Basel arası trenle yaklaşık 3 saat sürüyor ve standart tren biletlerinin fiyatı 20 Euro’dan başlıyor. Buradan tren seferlerine bakabilirsiniz.

Basel Gezilecek Yerler : Basel Gezi Rehberi

Şehirde gezilecek yerler geçmeden önce Basel daha doğrusu Almanya – İsviçre gezi planımı nasıl hazırladım. Kısaca ondan bahsedeyim. Basel gezimi Colmar’dan başlayan ve Strasbourg’a kadar uzanan Alsace Şarap Yolu Rotası’nın ( ki pek çok gezgin bu popüler rotayı tercih ediyor ) bir parçası olarak planlamadım. Benim rotam Frankfurt’tan İsviçre’nin başkenti Bern’e gitmekti. Ancak Frankfurt’tan Bern’e direkt tren yok. Treninizi Basel’de değiştirmeniz gerekiyor. Hazır buraya kadar geçmişken Basel’de bir gece konaklayayım dedim. Böylece Basel rotaya ekleniş oldu. Bu arada Bern gezi rehberimi okumak için buraya tıklayın.

basel altstadt, basel gezisi, basel gezi rehberi, basel'de gezilecek yerler

basel gezisi, basel gezi rehberi, basel’de gezilecek yerler

Basel, tüm çekiciliğine, müzelerine, Ren Nehri’nin kenarındaki güzel evlerine rağmen turistik bir şehir değil. İnsanların işinde gücünde, günlük hayatlarını sürdükleri gerçek, yaşayan bir şehir Basel. Yaşanılası bir şehir mi ? Orasını bilemem. 

basel gezi rehberi, basel gezisi, basel gezilecek yerler, frei strasse basel

basel gezi rehberi, basel gezisi, basel gezilecek yerler, frei strasse basel

Neyse, sabah çok erken saatlerde Frankfurt’tan trenle ayrıldım. Yaklaşık iki saatlik çok güzel ve keyifli bir tren yolculuğundan sonra Basel’e vardım.

Birkaç yıl önce Temmuz ayında Zürih’e gittim. İnanın o Zürih gezisinde bu kadar sıcak ve güneşli bir hava ile karşılaşmadım. Basel’de böyle tam güzel bir yaz havası vardı. Şehir cıvıl cıvıldı. 

basel gezi rehberi, basel gezisi, basel gezilecek yerler, frei strasse basel

frei strasse basel, Basel gezi rehberi

Tren istasyonundan otelime gitmek için Ren Nehrine doğru yürüdüm. Burada karşıma çıkan ilk önemli yer Frei Strasse’ydi. Frei Strasse Caddesi ( Free Street ) trafiğe kapalı. Cadde Bankverein’de başlıyor ve Basel Rathaus Marktplatz’da bitiyor. Pek çok büyük ve ünlü markayı bulabileceğiniz cadde alışveriş meraklıları için harika bir yer.   

1.Basel Rathuse, Belediye Binası

Basel Belediye Binasına bayıldım. Rathaus Basel şehrin tam kalbinde bulunuyor. Bu yüzden Basel’de gezilecek yerleri anlatmaya buradan başlamak istiyorum. Eminim, bu size Basel’de gezilecek yerleri planlarken kolaylık sağlayacaktır.

basel gezi rehberi, basel gezisi, basel gezilecek yerler, basel belediye binası, basel rathaus

basel gezi rehberi, basel gezisi, basel gezilecek yerler, basel belediye binası, basel rathaus

Basel Rathause, parlak ve kıpkırmızı olduğu için meydandaki diğer yapılar arasından hemen sivriliyor. Ayrıca, haftanın belli günlerin belediye binasının önündeki meydanda pazar da kuruluyor.marktplatz basel, basel munster platz, basel gezi rehberi, basel gezilecek yerler

Basel Belediye Binasının kapısından geçecek avlusuna girin ve binanın duvarlarındaki işlemelere, avlusundaki heykellere hayran kalın.

basel gezi rehberi, basel gezisi, basel gezilecek yerler, basel belediye binası, basel rathaus

basel gezi rehberi, basel gezisi, basel gezilecek yerler, basel belediye binası, basel rathaus

Basel’deki büyük depremden sonra dönemin hükûmeti yeni bina yapılmasını istemiş. Şehrin İsviçre Konfederasyonu’na katılmasının ardından binanın ön kısmına Basel armalarının, mazgalların bulunduğu heybetli yeni bir yapı eklenmiş. 17. yüzyılın başında belediye binasının cephesini sanatçı Hans Bock trompe l’oeil tekniği ile süslemiş.

basel gezi rehberi, basel gezisi, basel gezilecek yerler, basel belediye binası, basel rathaus

basel belediye binası, basel rathaus, basel gezisi

Burası gün boyunca turistlerin radarında. Basel Rathaus sabah ziyaret ettikten sonra bir de akşam üzeri kapanmadan önce bir kez daha ziyaret ettim. Çünkü Belediye binası gün batımında çok güzeldi ve ayrıca ortada kimseler yoktu.

basel gezi rehberi, basel gezisi, basel gezilecek yerler, basel belediye binası, basel rathaus

basel gezi rehberi, basel gezisi, basel gezilecek yerler, basel belediye binası, basel rathaus

 • Belediye Binasının avlusuna giriş  ücretsiz.
 • Açılış Saatleri: Pazartesi – Cuma 08:00 – 12:00 ve 13:30 – 17:00
 • Cumartesi  ve Pazar günleri kapalı
 • Cumartesi günleri 5 Isviçre Frangı ( CHF ) karşılığı Basel Belediye Binasının içini özel turla gezebilirsiniz.

2. Basel Katedrali Basel Munster

Basel Minster sadece turistik bir yer değil, aynı zamanda Basel’in sembollerinde biri. İkiz kuleli Protestan kilisesinin çan kuleleri adeta Ren Nehri’nin üzerinde yükseliyor şehirin manzarasını tamamlıyor.

"<yoastmark

Kırmızı kumtaşı ile inşa edilen Basel Munster’in çatısı ise kırmızılı beyazlı motiflerle bezeli. Bu nedenle diğer kiliselerden ayırmak da çok kolay ve katedralin arkada bulunan bahçesi çok güzel.

basel gezi rehberi, basel gezisi, basel gezilecek yerler, basel katedrali, basel minster

Basel Katedrali’nin avlusu, Basel gezi rehberi, basel gezilecek yerler

Peki Basel Munsteri bu kadar özel yapan ne ? Katedralin çok büyük olmasının yanı sıra 1019 ile 1500 yılları arasında inşa edilmiş çok eski bir katedral Basel Minster. Ayrıca Romanesk ve Gotik tarzın etkileri dikkatlerden kaçmıyor.

basel gezi rehberi, basel gezisi, basel gezilecek yerler, basel katedrali, basel minster

Basel Katedralinin ici, basel katedrali, basel minster

Protestan kilisesi olmadan önce bir Katolik Katedraliymiş. Katedralin kulesinden Ren Nehrini, Basel’in köprülerini ve şehri çok güzel bir şekilde görüyorsunuz. Katedralin içi de dışı gibi çok güzel. Basel Katedralinin güzelliğini ise pencerelerdeki çarpıcı vitraylara borçlu. 

basel gezi rehberi, basel gezisi, basel gezilecek yerler, basel katedrali, basel minster

Katedralin yeşilli, sarılı çatısı ve şehrin manzarası, basel gezilecek yerler, basel katedrali, basel minster

Basel’i gezdiğim Ağustos ayında hava çok sıcaktı; ancak sıcağa ve onca basamağa rağmen katedralin kulesine çıkmaktan geri durmadım.

basel gezilecek yerler, basel minster, basel katedrali

Katedralin kulesine çıkmak isterseniz, üstünüzde rahat kıyafetler ve spor ayakkabılar olsun derim. Çünkü dik ve dar merdivenleri nedeniyle kuleye çıkış biraz zahmetli. 

basel gezilecek yerler, basel gezi rehberi, basel minster, basel katedrali, nasilgezdim, nasil gezdim

Yüzlerce basamaktan sonra ben, basel katedrali, basel’de gezilmesi gereken yerler

 • Basel Munster’in girişi ücretsiz. Ancak katedralin kulesine çıkmak isterseniz 5 İsviçre Frangı vermeniz gerekiyor. 
 • Adres: Münsterpl. 9, 4051 Basel
 • Açılış saatleri: Her gün 11:00 – 16:00
basel gezi rehberi, basel gezilecek yerler, basel gezi notları, museum der kulturen basel, basel kültür müzesi

museum der kulturen basel, basel kültür müzesi, basel gezilecek yerler

Basel Minster’in yanında küçük bir park, karşısında Katedral meydanı var Katedral Meydanın Basel bir diğer müzesi Kültür Muzesi – Museum Der Kulturen var.

3. Basel Güzel Sanatlar Müzesi 

Önemli müzeleri ile tanınan Basel’in yine en dikkat çeken müzelerinden biri ise Basel Güzel Sanatlar Müzesi. (Almanca: Kunstmuseum Basel). Müzede  empresyonizm, dışavurumculuk ve gerçekçilik gibi farklı sanat akımlarından eserler var. Müze, bu konuda İsviçre’deki en kapsamlı koleksiyonlardan birine sahip.

kunstmuseum basel, basel gezilecek yerler

kunstmuseum basel, basel gezilecek yerler

Tabii bu, müzede Van Gogh, Monet, Munch ve Picasso gibi isimleri görebileceğiniz anlamına geliyor. Müzede ayrıca, Andy Warhol’un eserleri ile birlikte diger sanatçılara ait çağdaş sanat koleksiyonları da var. Ben vaktim kısıtlı olduğu için gidip gezemedim; ama müze ilginizi çekerse burdan daha fazla bilgi alabilirsiniz. 

 • Müzenin adresi : St. Alban-Graben 16, 4051 Basel

5. Basel Tingueley Çeşmesi – Tinguely Brunnen

Hartılarsanız Fribourg Gezi Rehberimde İsviçre’nin ünlü sanatçısı Jean Tinguely’den bahsetmiştim. 1977’de Jean Tinguely, bir zamanlar eski şehir tiyatrosu şirketinin sahnesinin bulunduğu makinelerle çalışan sığ bir çeşme yaptı ve bugün bu çeşme Basel’e ünlü noktalarında biri.

basel gezilecek yerler, tinguely fountain, tinguely çeşmesi, basel gezi rehberi

tinguely çeşmesi, basel gezi rehberi

Tinguely Çeşmesinde düşük voltajlı akımla çalışan mekanik figürleri görüyoruz. Sanatçının yaptığı on demir figür, bir zamanlar bu noktada bulunan pandomim sanatçılarını, aktörleri ve dansçıları sürekli hareket halinde ve birbirleriyle sohbet ederken betimliyor.

tinguely çeşmesi, basel gezisi

5. Basel Barusserplatz Meydanı

Bu capcanlı meydan, adını 14. yüzyılda Barfüsserkirche’yi (Çıplak Ayaklılar Kilisesi) kuran çıplak ayaklı Fransisken rahiplerinden alıyor. Basel’in en sevdiğim meydanı. Meydanın çevresinde çok sayıda mağaza ve restoran var.

basel gezilecek yerler, basel barusserplatz, barusserplatz basel, barusserplatz, basel gezi rehberi

basel gezilecek yerler, barusserplatz basel, barusserplatz, 

Noel zamanı, Noel marketleri hafta sonları ise bir pazarı ile ünlü. Barusserplazt çevresindeki evlerde çok güzel. Tam instagramlik. 

basel gezilecek yerler, basel barusserplatz, barusserplatz basel, barusserplatz, basel gezi rehberi

basel gezilecek yerler, basel barusserplatz, barusserplatz basel, barusserplatz, basel gezi rehberi

6. Spalentor Kulesi

Bir zamanlar Basel’i koruyan iki sıra şehir duvarı ve kuleler varmış; ancak bugün şehri koruyan bu Orta Çağ kulelerinden sadece üçü ayakta. Bu kulelerin en ünlüsü ve en etkileyici sanırım Spalentor Kulesi.

basel gezilecek yerler, basel gezi rehberi, spalentor, spalentor kapısı

basel gezilecek yerler, basel gezi rehberi, spalentor, spalentor kapısı

Eski Kent’in batı girişinde bulunan Spalentor ( Türkçe Spalen Kapısı) inanılmaz derecede iyi bir durumda. Kiremitli çatısı ve dış cephesindeki heykellerle, Basel’in geçmiş dönemlerinden kalma oldukça tablo güzelliğinde bir yapı.

7. Basel Spalenberg Bölgesi

Hem otelimin hem de Spalen Kapısı’nın yakınında bulunan Spalenberg, Basel’de gezmek ve alışveriş yapmak için çok iyi bir nokta. Alışveriş meraklıları için söyleyeyim. Frei Strasse Caddesinde görülen büyük markaların yerini küçük butik dükkanlar ve kafeler alıyor Spalenberg’de.

basel gezilecek yerler, spalenberg basel, spalenberg, basel gezi rehberi, basel gezi notları

basel gezilecek yerler, spalenberg basel, spalenberg, basel gezi rehberi, basel gezi notları

Spalenberg küçük dükkanları, eski binaları ve arnavut kaldırımlı dar sokakların ile otantiklik. Küçük butiklerle ilgileniyorsanız, ya da benim gibi  fotoğraf çekmeyi sevenlerdenseniz, Spalenberg sizi hayal kırıklığına uğratmayacak.  

basel gezi rehberi, spalenberg basel, basel gezilecek yerler, basel gezisi, spalenberg, isviçre gezisi

spalenberg basel, basel gezilecek yerler, isviçre gezisi

8. Basel St Alban Bölgesi

Basel gezinizde vaktiniz kalırsa şehrin eski kenti’nden, güzel evleri, arnavut kaldırımlı sakin sokakları olan yemyeşil St. Alban mahallesine doğru bir yürüyüşe çıkmanızı tavsiye ederim.

basel gezi rehberi, basel gezilecek yerler, basel kağıt değirmeni, basel st alban

St Alban Stubli şehrin en meshur restoranlarindan biri. basel gezi rehberi, basel gezilecek yerler,  basel st alban

Şehir merkezinde çok fazla dolaşmayıp St Alban Bölgesini gezmek istedim. Iyi de oldu. Çünkü çok beğendim hem de farklı tarihi yapılarla karşılaştım.

basel gezi rehberi, basel gezilecek yerler, basel kağıt değirmeni, basel st alban

 basel kağıt değirmeni, basel st alban

 • St. Alban Kulesi

Şehrin bu bölgesi adını 13. yüzyıldan kalma St Alban Kulesinden (St Alban Tor ) alıyor. Basel gezi rehberimin başında belirtmiştim. Şehirde ayakta kalmayı başaran üç tane kule var diye. İşte St. Alban-Tor ( bazan da Sankt Alban-Tor şeklinde yazılıyor ) bu üç kuleden biri. Şehir merkezinde biraz uzakta olduğu için gezginlerin radarında değil.

basel gezilecek yerler, basel barusserplatz, barusserplatz basel, st alban-tor,st alban kulesi, basel gezi rehberi

st alban-tor,st alban kulesi, basel gezi rehberi

St Alban Bölgesi, küçük kanalları nedeniyle Basel’in Küçük Venedik’i olarak da anılıyor. Kalabalık şehir hayatından uzaklaşmayı ve yürümeyi seviyorsanız, St Alban Bölgesini de çok seveceksiniz.

 • Basel Kağıt Fabrikası

Basel Kağıt Fabrikası veya Papiermuhle, İsviçre’deki Ulusal Kağıt, Tipografi ve Yazı Müzesi’dir. İsviçre Kağıt Müzesi olarak da bilinen bu yer, eski kağıt üretim yöntemlerini sergiliyor.

basel gezi rehberi, basel gezilecek yerler, basel kağıt değirmeni, basler papiermühle

basel gezi rehberi, basel gezilecek yerler, basel kağıt değirmeni, basler papiermühle

Sergide su çarkları ve diğer aletler gibi makineleri goreceksiniz. Ayrıca birkaç tarihi afiş sergisi var.

basel gezi rehberi, basel gezilecek yerler, basel kağıt değirmeni, basler papiermühl

basel kağıt değirmeni, basler papiermühl

 • Adres: St. Alban-Tal 37, 4052 Basel
 • Açılış Saatleri: 11:00 – 17:00 (Pazartesi Kapalı )

9. Basel Mittlere Brucke Köprüsü

İlk olarak 1226’da inşa edilen Mittlere Brücke, şehrin uluslararası ticareti için son derece hayati bir rol oynamış. 

basel gezi rehberi, basel gezilecek yerler, mittlere brücke, mittlere brücke köprüsü

mittlere brücke köprüsü, basel’de gezilecek yerler

Özellikle 14. yüzyıldan itibaren bu köprü, bölgedeki ticareti şekillendirmiş. 1905 yılında, eski köprünün yerine gün boyunca tramvaylarin gelip geçtiği yeni köprü  gelmiş. 

basel gezi rehberi, basel gezilecek yerler, mittlere brücke, mittlere brücke köprüsü

mittlere brücke, mittlere brücke köprüsü, basel gezi rehberi

10. Ren Nehrinin Kenarında Yürüyün

Basel’de ikinci günün sabahında Mittlere Brucke Köprüsünden karşıya geçtim ve Kleinbasel‘a göz attım. Sabah kahvesinden sonra Ren Nehri’nin kenarında yürüdüm. Buradan Basel’in eski kasabasının manzarası tek kelime ile harika. Nehrinden kenarinda oturabileceginiz banklar var. 

basel gezi rehberi, ren nehri, isviçre gezisi, basel gezisi

Ayrıca sabahın erken saatlerin nehirde yüzen ( daha doğrusu kayan ) Basellileri izlemek de ayrı bir keyif.

Basel’de Konaklama Seçeneği ? Basel Gezi Rehberi

 • Basel’de Otel

Basel’de sadece bir gece konakladığım için merkezi otel seçtim. Spelenda bölgesindeki Hotel Basel ile çok fazla söyleyebileceğim bir şey yok aslında. Odalar geniş ve temizdi. Tavsiye ederim. 

basel gezi rehberi, hotel basel

basel gezi rehberi, hotel basel

 • Basel’de Hostel

Sizlere önerebileceğim bir diğer seçenek ise bir hostel. St Alban Bölgesinde dolaşırken karşıma çıkan ve yeri itibari güzel ama şehir merkezinden bir hayli uzak olan  Youth Hostel. 

basel konaklama, basel nerede kalınır, basel gezi rehberi, basel youth hostel

Youth Hostel Basel, Basel konaklama

Sadece Basel’de değil Isviçre’nin diğer şehirlerinde ve hatta Isviçren’nin dışında da hizmet veriyorlar. Eğer hostelde kalmayı tercih edenlerdenseniz, sayfalarına bir göz atın derim.

Basel Card Nedir ? Nasıl Alınır ?

Basel’de toplu taşıma bedava. Peki nasıl ? Eğer Basel’de en az bir gece konaklarsanız, şehir içinde tüm ulaşım  ücretsiz ve Basel’de ulaşım gerçekten iyi. Konakladığınız tesis size check-in sırasında  basel cardınızı veriyor. Bu kadar basit. Toplu taşıma araçlarını kullanırken bu kartı gösterin.

basel card nasıl alınır, basel card nedir, basel card, basel gezi rehberi, basel ulaşım, basel gezi notları

basel kart, basel ulaşım, basel gezi notları

 • Bir hatırlatma. Geçtiğimiz yıllara kadar Basel Card’in adı Basel Mobility Ticket’di; ancak şehir yönetimi, 2018 yılında Basel Mobility Ticket‘in hem adını hem de işlevini değiştirdi. 

 

basel card nasıl alınır, basel card nedir, basel card, basel gezi rehberi, basel ulaşım, basel gezi notları, basel mobility card, basel card nasıl alınır

basel kart, basel card, basel ulaşım,

 

Peki Basel Mobility Card’daki bu değişiklik bizim için ne ifade ediyor?

 • Yeni Basel Kart ( Basel Card ) artık belirli hotspotlarda wi-fi bedava sagliyor. Gezi rehberimin başında İsviçre’de yasalar geregi halka açık yerlerde bedava wi-fi bulmanın biraz güç belirttim.
 • Ayrıca bir seferliğe mahsus olmak üzere müzelerde ve turlarda %50’lik indirim sağlıyor.

Basel Card’i aktif etmek için BasalCard uygulamasını telefonunuza indirmez gerekiyor. Şehirde birkaç gün kalacaksanız, Basel Kartın bu indirimleri işinize yarayacakBasel Kart için daha detaylı bilgi için tıklayın.

Basel’de Yeme İçme  

Basel’i gezmek icin sadece bir günüm olduğu için yemek konusunda çok fazla bir araştırma yapmadım. 

Aklımda ya geleneksel İsviçre yemeği ya da Türk şöyle güzel yemeği vardı. Gelin görün ki Basel gezi rehberimin başında belirttiğim gibi öğleden sonra restorantlar kapalı ve akşam yeniden açılıyor. Ancak geç saate kadar beklemek istemediğim için.

Otelin yakınındaki Tapas Del Mare Ispanyol tapas restoranına gittim. Tapas da çok sevdiğim çok memun kaldım. Ton balıklı kroket, feta peynirli domates soslu patlıcan ve fırında patates sipariş ettim.

basel gezi rehberi, basel yemekleri, basel yeme içme, basel yeme içme rehberi

basel gezi rehberi, basel yemekleri, basel yeme içme, basel yeme içme rehberi

Gitmeyi çok isteyip de gidemediğim restoranlar şöyle.

 • Antalya Türk Restorani
 • İsviçre yemekleri sunan Gifthüttli

Kafanıza takılan sorular olursa çekinmeden sorabilirsiniz.

Iyi yolculuklar 

Mutlu

Bunlar da Iginizi Çekebilir 

Mykonos Gezi Rehberi

Londra’nın En İyi Müzeleri

Hakkımda

Merhaba, 2002 yılında Dublin'e gerçekleştirdiğim ilk yurtdışı gezimden beri dünyayı keşifteyim. Bu kesifte pek çok güzellik gördüm ve 2016'da, Nasıl Gezdim'i gezilerimde edindiğim deneyimleri benden sonra oralara gidecek olanlara ışık tutmak ve ilham kaynağı için kurdum. Sorulariniz, gorusleriniz ya da diger konular icin bana nasilgezdim@hotmail.com adresinden ulasabilirsiniz. Iyi yolculuklar Mutlu

27 Yorumlar

 • […] üzülmeyin. Zürih’ten ya da Basel’den trenle Bern’e çok kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Basel gezi rehberim için buraya […]

  Yanıtla
 • tuncer tuncay
  Şubat 26, 2021 at 9:16 am

  selamlar, he zamanki gibi guzel bi yazi. eyvallah

  Yanıtla
 • Nihan Sezer
  Şubat 26, 2021 at 9:23 am

  Canım arkadaşım eline sağlık. Pandemi derken bir de aşı pasaportu çıktı başımıza. umarım ben de bu güzel yerleri görebilirim.

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Şubat 26, 2021 at 9:24 am

   Nihan umarim, bu yil baslamaz asi pasaportu ekim ayinda baslayacak diye duydum. hasi hayirlisi

   Yanıtla
 • cengiz
  Şubat 26, 2021 at 11:39 am

  Mutlu Beycim, elinize sağlık süper paylaşım.

  sanırım yeniden gitmem lazım Basel’e 🙂

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Şubat 26, 2021 at 12:55 pm

   Cengiz, cok tesekkurler. Basel benim icin supriz oldu. Keske daha cok vaktim olsaydi.

   Yanıtla
 • Alev Abla
  Şubat 26, 2021 at 6:03 pm

  Rengarenk binaları ile ne güzel bir şehirmiş bayıldım. Fotoğraflarınla bilgilerle yine güzel bir yazı olmuş Mutlu.👍👏👏 Emeğine sağlık.

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Şubat 26, 2021 at 6:51 pm

   Alev hanım çok. Teşekkürler

   Yanıtla
 • Hülya Özveren
  Şubat 27, 2021 at 6:15 am

  Eksiksiz bir Basel rehberi olmuş. İsviçre en çok görmek istediğim yerlerden biri. İnşallah pandemi sonrası gidebilirim. O zaman senin yazıların bana rehberlik edecek. Çok güzel resimler de çekmişsin. Eline sağlık Mutlu’cum.

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Şubat 27, 2021 at 6:55 am

   Hülya abla çok teşekkür ederim. Beğendiğine çok sevindim. Umarım bu yaz daha iyi olacak ve gezebiliriz. Kendine çok iyi bak

   Yanıtla
 • […] biliyorsunuz, eğlenin ve olabildiğince çok çikolata yiyin. Kuzcuklar daha detayli bilgi icin basel gezilecek yerler burada […]

  Yanıtla
 • ne olacak bu yaz – Fotograflarla Yasam
  Mayıs 3, 2021 at 9:31 am

  […] Fransa’nin yeme icme etkilerinin goruldugu ulkelerden biri de Isvicre. Yillar once gitmistim bir fuara ve cok sevmistim Basel’i. Daha fazla bilgi alamak icin tiklayasiniz basel gezilecek yerler rehberine. […]

  Yanıtla
 • […] yerlerden biri degil. Fuar gezmenin disinda sehrede bakayim neye benziyormus derseni buradan basel gezilecek yerler e […]

  Yanıtla
 • Kadri Akgün
  Mayıs 16, 2021 at 12:08 pm

  Aleyküm selam birader. Uygun fiyata bilet var. Alsam mi iptal olur mu . Sen bazeli tavsiye eder misin?

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Mayıs 16, 2021 at 12:10 pm

   Merhaba Kadri. Basel güzel ancak bölgedeki diler şehirleri de gez gerim. Sınırlar açılınca bilet alırsan daha iyi okur. Durum su an pek belli değil

   Yanıtla
 • murat er
  Mayıs 23, 2021 at 12:40 pm

  Isvicre cok katı kovit onlemlerinde . bir cok ulkeye izin vermiyor. Schengen bolgesine girip buraya gecebilirmiyiz acaba??? bilen var mi

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Mayıs 23, 2021 at 2:06 pm

   Ben bilemiyorum Murat. Belki bir bilen cevap verir

   Yanıtla
 • […] Basel Gezi Rehberi, İsviçre Basel Gezilecek Yerler, Basel’e Nasıl Gidilir […]

  Yanıtla
 • Bilge Ayhan
  Mayıs 31, 2021 at 7:31 am

  Umuyorum yeniden vizeler için konsolosklar açılır. Böyle kaldık. Neredeyse 2 yıl oldu hiç bir yere gidemedim. İnanin

  Yanıtla
 • Gökhan Kılıç
  Ağustos 15, 2022 at 9:26 pm

  Merhaba selamlar. Basel’e bilet şubat ayına aldım. Vize başvurısu yapacağım. Ama İsviçre schengen vizesine nereden başvurabilirim. Teşekkür ederim 🙏

  Yanıtla
 • Suzan
  Mart 17, 2023 at 10:14 am

  Bilgilendirme için teşekkürler
  İlk defa yurtdışına çıkış yapıyoruz ailece Mayıs ayında Basel havalimanına inicez
  Uygun konaklama yapmak istiyoruz
  Hosteller için önceden rezervasyon yaptırmamiz gerekirmi
  Yoksa gittiğimiz zaman boş oda bulabilir miyiz

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Mart 17, 2023 at 12:07 pm

   cok tesekkurler. ben konaklamayi her zaman gitmeden once rezerve ediyorum. havaalaninda konaklama ve donus bileti sorma ihtimalleri var. ayrica mayis ayiyla birlikte havalar isiniyor ve yogun sezon basliyor. riske girmeyin derim. guzel bir gezi dilerim.

   Yanıtla
 • Mustafa GÜLCAN
  Haziran 12, 2023 at 5:32 am

  Paylaşımların icin cok tesekkurler. Cok faydali oluyor emegine saglik.

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Haziran 12, 2023 at 7:35 am

   Ben tesekkur erderim Mustafa bey, iyi geziler dilerim.

   Yanıtla
 • Kemal
  Ağustos 13, 2023 at 3:09 pm

  Çok güzel bir yazı oldu. Memnuniyetle okudum. Oradan fiyatı uygun bir kol saati almak istiyorum. Bunun için önerebileceğiniz küçük bir dükkan var mıdır ? Spalenberg’de arayacağım öneriniz üzerine.

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Ağustos 14, 2023 at 6:38 am

   Merhaba Kemal. cok tesekkurler. Spalenberg’de daha cok turistik usunler vardi diye hatirliyorum ama siz yine de bakin. Asil alisversi caddesi yanilmiyorsam yazimda da belirttigim Frei Strasse. oraya da mutlaka bakin. iyi geiziler

   Yanıtla

Bir Yorum Bırak