Menu
Camden Town / Londra / Londra Gezi Notları / Londra'da Gezilecek Yerler

Camden Town Gezi Rehberi, Londra Camden Town Gezilecek Yerler

Camden Town Gezi rehberi, Londra Camden Town Gezilecek Yerler, Camden Town’a Nasil Gidilir, Londra Gezisi

Camden Town gezi rehberime hoş geldiniz.  Londra gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunması gereken bir yer varsa, o da hiç şüphesiz şehrin en ilginç en renkli yerlerinde biri olan Camden Town. Camden Town’a nasil gidilir? Camden Town’da gezilecek ve alışveriş yapmak gibi işinize yarayacak pratik bilgiler Camden Town gezi notlarımda.

camden town gezi rehberi, camden town gezilecek yerler, londra gezilecek yerler

Camden Town Nerede? Nasıl bir yer

Camden Town, Londra’nın Kuzey Batısı’nda London borough of Camden’a bağlı ve her gün binlerce turistin akınına uğrayan son derece bohem, son derece ayrıksı bir mahalle. Camden Town’un geçmişi çok eskilere uzanıyor. Ama bugün gördüğümüz kültürel çesitlilik Camden Town’un endüstri devrimi döneminde zenginlerin ve fakirlerin bir arada yaşadığı bir bölgeye dönüşmesiyle başlıyor.

camden town gezi rehberi, camden town gezilecek yerler, londra gezilecek yerler"

camden town gezi rehberi, camden town gezilecek yerler, londra gezilecek yerler

Günümüzde de halen hem zengin hem fakir bir arada yaşıyor. Bu nedenle Camden Town’da gezilecek bir yerler herkese, her keseye uygun.

camden town gezi rehberi, camden lock, camden town londra

camden town gezi rehberi, camden lock, camden town londra

Camden Town bohem ve ayrıksı dedim. Abartmıyorum burada yaşayan insanların yaşam tarzı böyle. 1970’lerin başında önce ” Punk Kültürü ” Camden Town’a gelmiş. 1970’lerin sonu, 1980’lerin başında ise punk’ın bir alt kültürü olan ” Goth “ burada hakim olmuş. Camden’ın sokaklarında bolca Goth erkekler ve Morticia Addams‘a benzeyen Goth kızlar görürseniz sakın şaşırmayın.

camden town gezilecek yerler, camden town gezi rehberi, londra gezilecek yerler

Yıllar önce çok yakın bir arkadaşım müstakbel kocasını Camden Town’a götürdü. Adamcağız arkadaşıma “ beni neden bu bitlilerin yerine getirdin ki ” demişti.  Insanları dış görünüşlerine göre yargılayanlardansanız, muhtemelen Camden Town size göre değil.

camden town gezi rehberi

Şilili sanatçı Otto Shrade tarafından yapılan Amy Winehouse muralı. camden town gezi rehberi

Son olarak,  müzik efsanesi Amy Winehouse da Camden Town’da doğup büyümüş, Camden Town gezi rehberi hazırlayıp Amy Winehouse’dan bahsetmemek olmaz.

Camden Town Gezisi Öncesi Bilmeniz Gerekenler

camden town londra, camden town gezi rehberi

 • Camden Town’a karnınız aç gidin. Camden marketlerde satılan uluslararası yemekleri  görünce mutlaka denemek isteyececeksiniz.
 • Hafta sonları Camden Town tıklım tıklım dolu. İğne atsanız yere düşmüyor. Eğer amacınız şöyle bir bakınmak, Camden Town’un havasını solumaksa, buraya hafta için sabah 10:00 civarı gitmenizi tavsiye ederim. İnan’ın kalabalıkta yürümek sizi bir hayli yoracak.
 • Pazartesi günleri daha sakin ancak kimi dükkanlar kapalı.
 • Camden Town’a nasıl gidilir bölümünde daha detaylı anlattım ancak  burada da belirteyim. Eğer Camden Town’a metro ile gidecekseniz, Camden Town istasyonunda inmek yerine Chalk Farm istasyonunda inip Camden’a doğru inmesini tavsiye ederim. Çünkü Camden Town istasyon aşırı derecede yoğun ( özellikle hafta sonları ).

camden town gezi rehberi, londra gezilecek yerler

Camden Town’a Nasıl Gidilir ? Camden Town Gezi Rehberi

Londra Metrosu – London Underground

Camden’a ulaşmanın en kolay yolu Londra Metrosu’na  ( Underground ) binmek. Marketlere en yakın istasyon Camden Town istasyonu ve marketler sadece 7 dakikalık yürüme mesafesinde.

camden down nasıl gidilir, camden town gezi rehberi

camden down nasıl gidilir, camden town gezi rehberi

Eğer buraya hafta içi gezmeye geldiyseniz, Camden Town istasyonu  en iyi seçenek. Eğer Camden Town’u hafta sonları ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Camden Town istasyonu yerine Chalk Farm istasyonunu kullanmanızı tavsiye ederim. Camden Town istasyonu hafta sonları o kadar yoğun ki, yürüyen merdiven hizmetleri gün boyunca calışmıyor. Yürüyen merdivenler yerine  yerine sarmal bir merdivenlerden tırmanmanız ve kalabalığın içinden sıyrılmanız gerekecek.

London Overground

Camden Town’a gitmek için bir diğer toplu taşıma seçeneği  ise London Overground. Eski tren hatlarına kurulan Overground, metronun aksine yeraltında gitmiyor. Bu nedele yer üstü anlamına gelen overground adını vermişler.

camden town nasıl gidilir, camden road overground station, camden town gezi rehberi

camden town nasıl gidilir, camden road overground station,

Camden Road overground istaston, Camden High Street’ten 10 – 15 dakikalık yürüme mesafesinde. Eğer Liverpool Street ya da Highbury & Islington yönünden Camden Town’a geliyorsanız, overground’a binebilirrsiniz. Şuradan overground’un konumuna bakabilirsiniz.

Camden Town’a Otobüs ile Ulaşım

Camden Town’a Londra’daki gezilecek diğer yerlerinden de otobüsle kolaylıka ulaşabilirsiniz. Londra’yı sıcak yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, otobüs şehri daha iyi görebilmek için daha iyi bir seçenek. Camden Town helen otobüs hatları ve kalkış noktaları şöyle.

Kings Cross Station ve Liverpool Street: #214
Euston Station: #168#253
Victoria Station: #24 
Leicester Square ve Trafalgar Square: #24, #29
Oxford Street ve Marble Arch: #274
London Planetarium: #27
Tate Gallery: #88
Notting Hill Gate ve Portobello Road: #27, #31

Camden Town Gezi Rehberi : Camden Town Gezilecek Yerler

Camden Town marketlerin, renklerin, grafitilerin ve ayak üstü uluslararası yemeklerin tadını çıkarabileceğiniz bir yer. İşte Londra’nın bohem mahallesi Camden Town‘ da gezilecek yerlerden bazıları.

camden town gezi rehberi, camden town gezi notları, londra gezilecek yerler

1. Camden Ana Caddesi – Camden High Street

Camden’ı ziyarete gelen turistler metro istasyonundan çıktıklarında onları Camden High Street karşılıyor. Bir anda kendisi bambaşka, renkli , kalabalık bir dünyada buluyorsunuz.

camden town gezi rehberi, camden town gezilecek yerler, camden london, camden town londra, camden high street

camden town gezi rehberi, camden town gezilecek yerler, camden london, camden town londra, camden high street

Camden High Street Caddesi’nin her iki yanında da pek çok ilgi çekici dükkan, resoran ve kafe var.

camden town gezi rehberi, camden town gezilecek yerler, camden london, camden town londra, camden high street

camden town gezi rehberi, camden town gezilecek yerler, camden london, camden town londra, camden high street

Eğer Camden’a Camden Town metro istasyonundan vardıysanız, buradan  Chalk Farm‘a doğru yürümek. Acele etmeyin. Kendinizi akıntıya bırakın.

camden town gezi rehberi, camden town gezilecek yerler, camden london, camden town londra, camden high street

2. Camden Town Marketleri

1974‘te kurulan Camden Lock Market, her hafta sonu 100.000‘den fazla ziyaretçiyi çeken, İngiltere’nin en büyük sokak pazarı ve Londra’nın en iyi turistik yerlerinden biri. 1974 yılında açılan ilk 5 markete Camden Market deniliyor.

camden town gezilecek yerler, camden town gezi rehberi, camden market

camden town gezilecek yerler, camden town gezi rehberi, camden market

Camden’daki bazı popüler marketlere  biraz yakından bakalım.

3. Buck Street Market

Buck Street Market, Camden’in en yeni marketi. 2020’de açılan Buck Street Market,  burada otuz yılı aşkın bir süredir ticaret yapan orijinal pazarın yerini kuruldu.

camden town gezi rehberi, buck street market, camden gezilecek yerler

Buck Street Market, İngiltere’deki diğer marketlerden çok farklı. 88 adet geri dönüşümle ( recyle ) oluşturulan  nakliye  konteynerini bir araya getirmişler  ve  bu üç katlı çevre dostu martketi kurmuşlar. İçinde 26 sürdürülebilir gıda politikası olan kafe – restoran ve 50’den fazla etik moda perakendecisi var. Bunun da ötesinde, sıfır tek kullanımlık plastik politikası, çoklu geri dönüşüm noktaları var ve ayrıca elektrik üretmek için gıda atıklarını kompostlaştırıyorlar.

camden town gezi rehberi, buck street market, camden gezilecek yerler

camden town gezi rehberi, buck street market, camden gezilecek yerler

Her şey iyi güzel ama size bir kötü haberim var.  Buck Street Market’in bu versiyonu, Transport for London ( Londra Toplu Taşıma ) burada yeni bir metro girişi açmayı planladığı için yalnızca geçici bir önlem olarak tasarlanmış. Ancak yeni metro girişinin çalışmaları 10 yıl kadar sürebilir diyorlar. Bu nedenle bir süre daha bu çevre dostu pazarın keyfini çıkarabilirsiniz.

4. Staples Market

Staples Market hem tarihi önemi hem de çok geniş bir alana yayılmış olması nedeniyle Camden Town’daki en önemli market diyebilirim.

camden town gezilecek yerler, staples market, londra'da gezilecek yerler

camden town gezilecek yerler, staples market, londra’da gezilecek yerler

Ahır Pazarı anlamına gelen Staples Market’te bir zamanlar at hastanesi varmıi. At hastanesi çoktan kapanmış. Ahır olarak kullanılan tunellede artık turistlerin severek gezdiği dükkanlar var.

camden town gezilecek yerler, staples market, londra'da gezilecek yerler

5. Camden Town’da Alışveriş

Camden Market’te hemen hemen her şeyi satın alabileceğinizi söylersem muhtemelen abartmış olmam. Giysiler, antikalar, mücevherler, eski kitaplar, parfüm, şifalı yağları, klasik plaklar vs. Liste böyle uzayıp gidiyor.

camden town gezilecek yerler, camden town gezi rehberi, camden market, camden alışveriş

Benim gibi plak meraklilari icin uygun fiyata plaklar, camden market, camden alışveriş

Camden Market’te satılan ürünler, Camden High Street’teki dükkanların aksine, seri üretilen, genel ürünler değiller. Camden’daki moda anlayışı sizin günlük hayatta karşılaştığınız moda anlayışı değil. Giysilerin ve aksesuarların birçoğu vintage, goth retro, steampunk,  batik hippi stili gibi değişik çeşitlerden oluşuyor.

camden market, camden town gezi rehberi

Evet, dükkanlarda çok sayıda benzersiz ürün var. Ancak tüm ürünlerin el yapımı olduğunu düşünmeyin.

camden market

Bazen aynı ürünlerin başka bir mağazada veya Camden’nın başka bir yerinde satıldığını göreceksiniz. Bu nedenle, herhangi bir şey satın almadan önce etrafa şöyle bir bakın, çünkü ürünlerin kaliteleri ve fiyatları değişiklik gösteriyor.

londra alışveriş

londra alışveriş

6. Cyberdog

Cyberdog, hiç süphesiz Camden Market’teki en havalı ve en ilginç mağazalardan biri. Unutmayacağınız göz kamaştırıcı bir alışveriş deneyimi için, Chalk Farm Road’da bulunan Cyberdog’a uğramadan Camden Town’dan ayrılmayın.

camden town gezilecek yerler, cyberdog camden, camden town gezi rehberi

camden town gezilecek yerler, cyberdog camden, camden town gezi rehberi

Cyberdog dışarda iki dev gümüş robot  var. Zaten gözlerden kaçması imkansız. Mağazada, fütüristik ve çılgın tarzda giysiler ve aksesuarlar satıyor ve kiyafetlerin çocuklar için daha küçük versiyonlar da var.

camden town gezilecek yerler, camden town gezi rehberi, camden market, camden alışveriş, cyberdog camden

Belirttiğim gibi hem yetişkinler hem de çocuklar için bir şeyler bulmak mümkün. Ancak Cyberdog’un alt katında satılan ürünler sadece yetişkinler için.  Bu nedenle 18 yaşından küçüklerle seyahat ediyorsanız burayı, es geçebilirsiniz.

7. Camden Town’un Muralları

Camden’ın en güzel muralları Camden Market’e 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyorlar.

camden town gezi rehberi, nasil gezdim

Her biri devasa boyuttaki bu bir sokak sanatları adete sanatçların sokaklardaki tuvalleri. Hawley Mews (buradaki sanat inanılmaz), Kentish Town Road ve Bayham Street yer alıyor.

camden town gezi rehberi, nasil gezdim

Burada sizlerle Camden Town en ilginç murallarından bazılarını paylaşacağım. Camden Town şimdiye kadar gördüğüm en güzel sokak sanatlarına ev sahipliği yapan ender yerlerden biri. İnanın hepsini göstermem mümkün değil.

camden town, camden gezilecek yerler

Bu nokta da küçük bir hatırlatma.  Bazen sanatçılar kendi murallarında ufak tefek değişiklik yapmışlar ya da bazı murallar silinmiş ve üstüne başka bir murallar yapılmış.

camden town gezilecek yerler, nasil gezdim

Bu nedenle Camden gezinizde buların bazılarının daha farklı olduğunu görürseniz sakın şaşırmayın.

Son olarak bir Amy Winhouse muralı daha. Sanatçı Pegasus‘un  Atmosphere adlı çalışması.

8. Camden Town’dan Kanal Turu

Camden Town’da yapılacak bir diğer şey burda  London Little Venice – Londra Küçük Venedik adı verilen bir tura katılmak. Bu botlara ” barge “ deniliyor. 45 dakikada sizi ağır ağır gezdiriyor. Eğer tek yön giderseniz, tur Warwick Avenue yakınlarında sonlaniyor. Warwick Avenue çevresinde de gezilip görülecek güzel yerler var.

camden town gezilecek yerler, camden lock bridge, camden, camden town gezi rehberi

Regent’s Canal turları Roving Köprüsü’nün yanında başlıyor, camden town gezi rehberi

Regent’s Kanalı ve London Little Venice’i yürüyerek gezebilirsiniz. Olur da yürümek istemezseniz ama London Little Venice’in tadını çıkartmak isterseniz, tek yapmanız gereken ” barge “ adı verilen küçük teknelere binmek.

camden town gezilecek yerler, camden town gezilecek yerler, nasil gezdim

9. Amy Winehouse Heykeli 

Camden Town gezi rehberimin başında belirttiğim gibi ölümünün üstünden neredeyse 10 yıl geçmesine rağmen Amy Winehouse halen Camden Town’un en önemli isimlerinden biri. Camden Market’te güzel mi güzel bir Amy Winehouse heykeli sizi bekliyor.

camden town gezilecek yerler, amy winehouse heykeli, amy winehouse statue camden

camden town gezilecek yerler, amy winehouse heykeli,

Camden’in en ünlü ismi Amy Winehouse, 2011’de ne yazık ki 27 yaşında hayata gözlerini yumdu. Amy Winehous’un ölümden üç yıl sonra 2014’te heykeltıraş Scott Easton, sanatçının bronz bir heykelini yaptı. Bu güzel heykel Camden Stables Market’te  (407 Chalk Farm Road’da) burayı ziyaret edenleri selamlıyor.

10. Camden Square ve Amy Winehouse’un Evi

Camden High Street’e yaklaşık 15 dakikalık yürüme mesafesinde (Camden Road Overground Station’dan 10 dakikalık yürüme mesafesinde), Camden Meydanı’nı ve Amy Winehouse’un eski evi sanatçını hayranları için Camden Town’da gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor.

camden town gezilecek yerler, amy whinehouse evi

30 numaradaki ev ve yolun karşısındaki meydan, şarkıcının 23 Temmuz 2011’deki zamansız ölümünden sonra adeta bir türbe haline gelivermiş ve hayranlarının birçoğu evnin kapısının önünde çiçekler ve kartpostallar bırakmış.

Amy Winehouse’un ve müziğinin büyük bir hayranı olarak 30 numaralı Camden Square‘i ziyaret etmesem olmazı.

Olur da gidip bakayim derseniz. Şuradaki google haritadan evin yerini görebilirsiniz.

11. Camden Town Yahudi Müzesi

Camden Town son derece farklı bir kültüre sahip. Yüzyılllardı burada yaşayan yahudiler de buradaki kültürün bir parçası.

camden town gezilecek yerler, jewish museum london, camden town gezi rehberi

camden town gezilecek yerler, jewish museum london, camden town gezi rehberi

Neyse, müze gezmeyi çok ama çok seviyorum ve gittiğim yerlerdeki bir iki ilginç müzeyi gezmeden etmiyorum. Camden Town gezisinde kaçırmamanız gereken yerlerden biri de Yahudi Müzesi.

Büyük Britanya adasında yahudilerin tarihi 1300’lere kadar uzanıyor . Müzede karşımıza çıkan ilk yer ise müzenin en eski kalıntısı ilk katta bulunan Mikveh. Mikveh yahudi kadınların yıkandığı yermiş.

jewish museum london

 • Yahudi müzesinin giriş ücreti £7.50
 • Müzenin açılış saatleri çarsamba, pazar, pazartesi 10:00 -17:00 , perşembe 10:00 – 20:00. Müze, cuma ve cumaartesi günleri kapalı; ancak özel günlerde açılış saatleri değişiyor. Bu nedenle şuradan  müzenin resmî sitesinde belirtilen çalışma saatlerin bakmanızı tavsiye ederim.

12. Camden Town’dan Primrose Hill’ e yürüyün

Ben Primorose Hill’e Primrose Hill Cumhuriyeti diyorum. Yıllar önce Starbuck burada kafe açmak istediğinde, burada yaşayanlar starbuck’a karşı savaş açtı ve dünyaca ünlü şirketin burada kafe açmasına izin vermedi. Bu nedenle Primrose Hill’de sadece küçük şirin butik kafeler, lokal publar var.

primrose hill, camden town gezilecek yerler

primrose hill, camden town gezilecek yerler

Primose Hill yani Primrose Tepesi. Londra’nın en yüksek noktalarından biri. Tepeden ( uzaktan da olsa ) London Eye gibi Londra’da gezilip görülecek yerlerini görebiliyorsunuz.

camden town gezi rehberi, primrose hill, camden town gezilecek yerler

camden town gezi rehberi, primrose hill, camden town gezilecek yerler

Ayrıca Primrose Hill yılbaşı kutlamaları için de harika bir nokta. Buradan havai  fişekleri seyredebilirsiniz.

camden town gezi rehberi, primrose hill londra, camden down gezilecek yerler, camden londra

13. Regent’s Canal Yürüyüşü, Londra küçük Venedik Gezisi.

Londra, Hackney Wick ve King’s Cross keyifli bir kanal yürüyüşü yapabileceğiniz yerlerle dolu. Regent Kanal (Adını Prince Regent’tan almış)  doğrudan Camden’ın ortasından, Camden Market’ten ve ana caddeden geçtiyor.

camden town gezi rehberi, regent's canal, londra gezilecek yerler

camden town gezi rehberi, regent’s canal, londra gezilecek yerler

Camden gezinizde  kanal boyunca yürüyerek, Londra Küçük Venedik, Regent’s Park ve Londra Hayvanat Bahçesi gibi şehrin diğer önemli gezilip görülecek yerlerine bu kefiyli kanal yürüyüşü ile ulaşabilirsiniz.

camden town gezi rehberi, regent's canal, londra gezilecek yerler

Camden Town’dan Regent’s Park’a yürüyerek varmak yaklaşık 30 -40 dakika sürüyor. Hava ister güzel olsun ister olmasın, Regent’s Canal yürüyüşünü kesinlikle tavsiye ederim.

camden town gezi rehberi, regent's canal, londra gezilecek yerler

14. Camden’ın Renkli Evleri – Hartland Road

Camden Stables Market’in hemen karşısındaki Hartland Road  kesinlikle gözlerden kaçmıyor.

camden town gezilecek yerler, hartland road, hartland road camden town

camden town gezilecek yerler, hartland road, hartland road camden town

Hartland Road, Notting Hill’deki ve Lancaster Road’daki gibi bir dizi bir hayli renkli teras evleri bulunan sakin ve rengarenk bir sokak. Burası kesinlikle Londra’nın en renkli caddesi olmaya aday. Camden gezisinde kaçırmayın.

hartland road camden, camden town gezilecek yerler

Bunlar da İlginizi Çekebilir 

Andorra Gezilecek Yerler 

Stockholm Gezi Rehberi

Greenwich Gezilecek Yerler

Tiflis Gezi Rehberi

Iyi yolculuklar

Mutlu

Hakkımda

Merhaba, 2002 yılında Dublin'e gerçekleştirdiğim ilk yurtdışı gezimden beri dünyayı keşifteyim. Bu kesifte pek çok güzellik gördüm ve 2016'da, Nasıl Gezdim'i gezilerimde edindiğim deneyimleri benden sonra oralara gidecek olanlara ışık tutmak ve ilham kaynağı için kurdum. Sorulariniz, gorusleriniz ya da diger konular icin bana nasilgezdim@hotmail.com adresinden ulasabilirsiniz. Iyi yolculuklar Mutlu

5 Yorumlar

 • Nuran Ünlü
  Aralık 1, 2021 at 10:47 am

  Londra bambaska bir alem. Biliyorum sevmeyeni de var. . cok sıkıcı bulan var yillar once gitmistim ve Camden en sevdigim yer. Gitmis gibi oldum yeniden . Cok tesekkurler.

  Yanıtla
 • Hulya
  Aralık 2, 2021 at 9:32 am

  Londra’da en sevdigim yeri oyle guzel anlatmissiniz ki…Tebrikler!

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Aralık 2, 2021 at 9:59 am

   Cok tesekkur ederim Hülya hanım

   Yanıtla
 • Alev Abla
  Aralık 7, 2021 at 1:58 pm

  Rengarenk evler ve kapıları çok güzel gerçekten. Kalemine sağlık çok güzel fotoğraflar ve bilgiler. 👍 🌸

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Aralık 7, 2021 at 2:09 pm

   Çok çok teşekkür ederim

   Yanıtla

Bir Yorum Bırak