Karayipler Panama San Blas Adalari

Panama San Blas Adaları Gezi Rehberi, Karayip San Blas Adalarına Nasil Gidilir

Panama San Blas Adaları Gezi Rehberi, Karayipler San Blas Adalarına Nasil Gidilir ?

Karayiplerdeki Panama San Blas Adaları  ya da yeni adi ile Guna Yala Adaları sanki büyülü bir cennet. El değmemiş bembeyaz kumları ve berrak mavi deniziyle San Blas Adalarınin resimlerini görenler Maldivlere benzetiyor. Karayipler gezilecek yerler içinde her geçen gün daha da popüler olan ve 370 tane adadan olusan San Blas ya da Guna Yala’nın  bazi adaları o kadar küçük ki google’ın haritalarında bile gözükmüyor 😃 ve bu güzel adalar gezginleri bekliyor.  Panama San Blas Adaları gezi rehberime baslamadan önce bir hatirlatma. Panama gezi rehberimi henuz okumamis olan buradan ulasabilir.

Panama San Blas Adaları, Panama Gezilecek Yerler, karayipler gezilecek yerler, Guna Yala Adaları
Panama San Blas Adaları, Panama Gezilecek Yerler, Guna Yala Adaları

Muhteşem San Blas Adalarını ve el değmemis doğasını gezmek artik sanıldığından cok daha kolay. San Blas Adaları kesinlikle Panama’da gezilecek yerlerin basinda geliyor. San Blas Adalarına nasil gidilir ? San Blas adalarinda  gezilecek  gorulecek yerler, San Blas Adalarında nerede kalinir ?  ve San Blas adalarina gitmeden once bilmeniz gereken tüm önemli ve pratik bilgiler Panama San Blas Adalari gezi rehberimde.

Panama San Blas Adaları, Panama Gezilecek Yerler, karayipler gezilecek yerler
Panama San Blas Adaları, Isla Chichime

Panama San Blas Adalari -Guna Yala Adaları Genel Bilgiler

San Blas gezi rehberime baslamadan önce San Balas Adalari nasıl bir yer kısaca onu anlatmamda fayda var. Sonra oraya gidince ” Mutlu burasi ne boyle?” demezsiniz 😃. San Blas ya da yeni adi ile Guna Yala adaları Panama’nin bir parçası olmasına rağmen, 1925’ten beri Panama içinde Kuna yerlilerinin yasadıgı bir otonomi aslında. Kuna halkı kendi adalarını serbestçe yönetiyor, sınır kontrollerini yapıyor ve adaları ziyaret edecek turistlerin girişini organize ediyorlar.

Panama San Blas Adaları, Panama Gezilecek Yerler
Panama San Blas Adaları,

Adaların Kuna halkı tarafından yönetilmesi, yerel kültürün korunmasına yardımcı olurken, buradaki doğanın turist akınıyla bozulmasını da engelliyor. Bence de adalarin yerli halkın kontrolünde olması yerinde bir karar.

Panama San Blas Adaları, Panama Gezilecek Yerler, Panama Gezi Rehberi, karayipler gezilecek yerler

Buraya gelen gezginler lüks otellerde kalmıyor. Zaten adadaki yasam tarzı da, kültürü de lüks üstüne kurulu degil.

San Blas Adalari Gezilecek Yerler : San Blas Gezi Rehberi

San Blas Adalarinda gezilecek yerlere geçmeden önce Panama City’den buraya gelisimizi anlatayim öncelikle. Sabahin erken saatlerinde Jeep’le gelip bizi kaldigimiz otelden gelip aldilar. Panama gezi rehberimden hatirlaniz bana bu gezide Londra’dan arkadasim Michael da katildi.

Panama San Blas Adaları, Panama Gezilecek Yerler, Panama Gezi Rehberi
Panama San Blas Adaları, Panama Gezilecek Yerler, Panama Gezi Rehberi

Panama’nin güzel mi güzel dogasini görerek yaklasik 2 saat sonra Carte’ye vardik. Carte küçük bir limancik. Carte limaninda bir tuvalet bir de bir seyler atistirabileceginiz bir restorant var. Bizim gibi sirtcantasini kapip gelen gezginler teknelerinin kalkis saatini bekliyorlardi. Kalacaginiz adanin adi tabelalara yazilmis. Bu tabelalarin yanina gidip  gidip bekliyorsunuz. Neyse ki biz çok uzun beklemedik. Bizi ve diger gezginleri ( ki hepsi Almandi) adaya götürecek tekne zamaninda geldi.

Panama San Blas Adaları, Panama Gezilecek Yerler, Panama Gezi Rehberi, nasil gezdim, karayipler gezilecek yerler

Böyle sakin sakin adamiza gidecegimizi sandik ama Atlantik’in dalgalarini aşa aşa, tuzlu sularini içe içe tam 1 saat 10 dakika sonra adaya vardik. Tekneden inince ilk iş Almanlarla sirilsiklam olmuş  halimize bakip gülüşmek oldu. Adanin yaşlisi gelip bize adadaki kurallari açikladi.

Panama San Blas Adaları, Panama Gezilecek Yerler, Panama Gezi Rehberi, nasil gezdim, karayipler gezilecek yerler
Plajda kumlarin icinde kaldigimiz cabanos

Ögle yemeginden sonra da bizi gezintiye cikarttilar. Bu gezintinin ücreti verdiginiz kalacak yer ücretine dahil. En azindan benimkinde dahildi. Neyse, San Blas Adalarinda gezilecek yerler söyle.

1. Dogal Havuz ( Piscine Naturelle )

Bu kisa gezide ilk duragimiz Dogal Havuz ya da bir diger adiyla Piscine Naturelle.

Panama San Blas Adaları, Panama Gezilecek Yerler, Panama Gezi Rehberi, nasil gezdim, Piscine Naturelle

Koskoca Karayip denizinin icinde cam kirigi renginde sig, tertemiz akvaryum gibi bir yerler. Burada size 15-20 dakika veriyorlar.

2. Fragata Adasi ( Fragata Island)

Gittigimiz ikinci yer ise özellikle sig suyu ile dikkati çeken Fragata Adasiydi. Su inanilmaz derecede sig ve mavinin neredeyse her tonu var içinde.

Panama San Blas Adaları, Panama Gezilecek Yerler, Panama Gezi Rehberi, nasil gezdim, fragata island

Cok sig oldugu icin yuzebileceginizi sanmiyorum ama instagram fotolariniz icin harika bir yer.  Küçük adaciklar ve sig lagünüyle burayi çok eksantirik buldum.

3. Kopek Adasi ( Isla Perro )

Gerçek anlamda yüzebileceginiz, kumsalinda oturup güneslenebileceginiz bir ada Isla Perro. Her ne kadar  pek çok gezgin buraya günübirlik gelse de Isla Perro adasinda kalabileceginiz birkaç bungalov var.

Panama San Blas Adaları, Panama Gezilecek Yerler, Panama Gezi Rehberi, nasil gezdim, isla perro

Yanlis hatirlamiyorsam bu adada kalacak yer biraz fiyatliydi. O nedenle bu adayi tercih etmemistim ama deniz  ve kumsal tek kelimeyle harika. Cola ve bira 1-2 dolar arasi.

San Blas.jpg

4. Chichime Adasi ( Isla Chicime)

En sonuncusu  ama en önemlisi tabii ki geceyi geçirdigim ada olan Chichime Adasi. Aksam yemegi öncesi bu küçük adanin çevresinde dolastim. Kuşluk vakti balik tutmaya giden adanin erkeklerini, sakin dingin bir sekilde hayatlarini sürdüren çocuklarini, voleyball oynayan gençlerini izledim.

EZNG2322.jpg

Pek çok gezgin, doğayı en iyi şekilde hissetmek ve Kuna halkının hayatıni en iyi  şekilde gözlemlemek için San Blas’a geliyor. Adadaki yaşam ise son derece basit. Bu yüzden daha önce de belirttigim gibi Chichime asasinda lüks beklemeyin. Elektrik deseniz gündüzle sınırlı. Geceleri gökyüzünü aydınlatan tek ışık ay ve yıldızlar 😃.

PJDT4764.jpg
Adanin erkekleri balik tutarken, San Blas Adalari

Adadaki gençlerden biri deniz minaresinin kabugunu çalarak bize aksam yemeginin servis edilecegini haber verdi. Tam sevdigim tarzda basit ama lezzetli bir akşam yemeyi ( tabii ki balik ). Akşam yemegi sirasinda diger gezginlerle sohbet etmek taki Pasifik adalarina yaptigim geziden beri unuttugum bir duyguydu. Aksam çok geç olmadan herkes kaldigi bungolovlara ( Gunalar bu bungolovlara cabanos diyor) çekildi.

Panama San Blas Adaları, Panama Gezilecek Yerler, Panama Gezi Rehberi, nasil gezdim, isla chicime
Panama San Blas Adaları, Panama Gezilecek Yerler, Panama Gezi Rehberi, Isla chicime

Gecenin bir yarisi uyandim. Her yer zifiri karanlikken kaldigim cabanos’un dışına çıkıp yildizlari seyrettim, dalgalarin sesini dinledim ve böylesine güzel bir dünyada yasadagimiz icin  ne kadar sansli oldugumuzu düsündüm.

San Blas Adalarina Ne Zaman Gidilir ?

San Blas adalari tropikal iklimde ve Karayiplerdeki kasırgaların yasandigi bölgenin dışında kalıyor ve tüm yıl boyunca sıcaklıklar degismiyor. San Blas’ı ziyaret etmek için en iyi zaman Aralık ayından Nisan ayına kadar uzanan zaman. Çünkü Aralık ve Nisan aylarında yağışlar çok az olduğu icin hem gökyüzü hem de deniz masmavi oluyor.

Ama yağışlarin az olmasi bu aylarda hiç yagmur olmayacagi anlamina gelmiyor. Çünkü Karayiplerde yilin her dönemine yagişa rastliyorsunuz.

San Blas Adalarina Nasil Gidilir?

San Blas Adalari, bulundugu konum nedeniyle Panama City’e zit yönde. 80 km asip Panama’nin Pasifik Okyanusu tarafindan Atlantik Okyanusu tarafina geliyorsunuz. Ama San Blas Adalarina nasil gidilir diye endiseniz olmasin keza yazimin basinda da belirttigim gibi Panama San Blas Adalarina gidis eskisinden çok daha kolay.

San Blas Adalarina gidilecek yöntemleri ayirirsak kabaca soyle;

 • 4×4 ve kayik: Panama city’den jeeplerle Carte Limanina variyorsunuz. Buradan da sizi kalacaginiz adaya küçük kayiklarla götürüyorlar. Jeeple yolculuk 2 saat kayikla ada 50 dakika ile 1 saat 10 dakika arasi uruyor.
 • Yatla Cartagena – San Blas arasi: San Blas adalarina Kolombiya’nin güzel sehri Cartagna’dan San Blas adasina gelis ortalama 5 gün sürüyor ve sanrim $500 dolar civarinda.
 • Ucakla: Bu secenek biraz tuzlu ama zamani kisitli olanlari icin iyi bir seçenek. Uçak saatleri ve fiyatlari için buradan Air Panama’nin resmi sitesine bakmaniz yeterli. San blas’da seçeceginiz havaalanlari da soyle siralaniyor; Achutupo (‎ACU), Corazón de Jesús (‎CZJ)‎, El Porvenir (‎PVE)‎, Malatupo (‎MPP)‎, Playón Chico (‎PYC)‎ and Puerto Obaldía (‎PUE). San Blas diye aramayin.

San Blas Adalarina Turla mi Tursuz mu gidilir?

San Blas adalarina gerçek anlamda tur ya da excursion yok. Her seyi kendiniz ayri ayri da organize edebileceginiz gibi çok tur sirketi araciliyla San Blas gezisini ayarlayabilirsiniz.

Mesala Jeeple Panama City – Carte Limani arasi gidis dönüs adam basi $50 . Kalacak yer ise gecelik $100.

Panama San Blas Adalarina Giderken Yanimda Ne Götürmeliyim

Tabiki instagram resimleriniz için yanınızda kameranız ve selfie cubugunuz olmalı 😃. Ama San Blas Adalarına gitmeden önce mutlaka yanınızda bulundurmanız baska seyler de var.

KRPK0492.jpg

 • Pasaport
 • Nakit para, tercihen bozukluk para şeklinde
 • Atıştırmalık bir şeyler
 •  Fener
 • $25 adaya girmek icin Kuna halkına odemeniz gereken vergi.
 • Bir geceden fazla kalmayi dusunuyoraniz yaninda kendi suyunuzu goturun. Adalarda su satiyorlar ama fiyatli
 • Gece elektirik yok. Bu nedenle yaninizda telefonlarini sarj edebilmek icin power bank bulunsun.
 •  San Blas’dan Panama City’e geri donerken her hangi plan yapmayin. Cunku polisler Kolombiya’dan uyusuturucu getirilmis olabilecegi dusuncesiyle arabalari tek tek ariyor ve geri donus biraz daha uzun suruyor.
 •  Tekne yolculugu sirasina telefonunuzu ve pasaportunuz iyi koruyabilecek plastik torba.
 • Adalarda muslukta akan daha çok deniz suyu gibi. Yanizda islak mendil ya da hijyenik jel bulundurun

San Blas Adalari Guna Yala Halki 

Kunalar Molas adı verilen geleneksel boya sanatını vucutlarına uygular ve herhangi bir kıyafet giymezlermis. Bu böyle sürmüs ta ki yeni dünyada Koloni kuran Ispanyollar ve misyonerler buraya gelinceye kadar. Onların etkisiyle Kunalar giysi giymeye baslamışlar ve önce kumaşları doğrudan boyayarak ve daha sonra da ters aplike tekniğini kullanarak bu geleneksel Molas sanatını gunumuze kadar taşımışlar. Yaklaşık 50.000 Kuna, 49 büyük San Blas adasında yaşıyor ve kendi topluluk lideri olan Şahila tarafından kontrol ediliyor.

San Blas Adalari, Kuna Kadini, Nasil Gezdim.jpg

• Kunaların ekonomisi balıkçılığa ve hindistancevizi toplamaya dayalı. Son bir kaç yılda turizm  de bunlarin arasina eklenmis

• Molas adı verilen renkli kumasları halen dokuyorlar ve adalarda satıyorlar.

• Kunalarin gundelik yerel dil olan Chibchan Kuna dili ama aynı zamanda İspanyolca konuşuyorlar. Adaya gelen turistlerden de çat pat İngilizce de ogrenmişler.

• Geleneksel olarak Kunalar anaerkil bir yapyıa sahip. Erkek evlenince eşinin ailesinin bir parçası olmak için eşinin soyadını alıyormuş. Guna halki öyle olur olmaz yerde fotograflarinin çekilmesinden hoslanmiyor ve Carte’deki yolculugunuz basladigi zaman zaten bunu cok net bir sekilde “ No Foto” diye belirtiyorlar. Gunalarin çoğu, fotoğraflarını çeken turistlerden genellikle yaklaşık 1 dolar gibi bir ucret karsiligin foograflarinin cekilmesine izin veriyor. Gunalara para odeyerek fotograf çekmek konusunda kendinizi rahat hissetmiyorsanız, insanlardan ziyade genel bir sekilde fotograf çekmek en iyisi.

Son Olarak

San Blas Adalari kadar güzel pek çok yer gezdim ama San Blas Adalarini özel kilan, tabii ki  once Panama City’den yaptigim jeep ve daha sonra Carti Limanindan yaptigim 1 saat 10 dakikalik tekne yolculugu.

Yorumlarinizi paylasmayi unutmatyayin.

Iyi yolculuklar

Mutlu Panama, Panama San Blas Adaları Gezi Rehberi, San Blas Adalarına Nasil Gidilir, Panama’da Gezilecek Yerler, Panama Gezi Rehberi San Blas adalari nerede, vize istemeyen ulkeler, vizesiz gidilen ulkeler, 

Advertisements

6 comments

 1. Turkuaz deniz, tropikal iklim, egzotik atmosfer deyince hep Maldivler Pukhet gibi yerler akla geliyor. Buralarda da en belirgin özellik aşırı lüks oluşu. Oralarda yerel halkta tamamen turizme endeksli hale gelmiş gibi. Ama yazdıklarınıza göre burası tam tersi. Belki ileride konaklama konforunu arttırırlar ama etnik olarak bozulmasınlar.

  Merak ettiğim bir coğrafya keyifle okudum. Elinize sağlık..

  1. Merhaba, cok tesekkur ederim guzel yorumunuz icin. Sanirim adalarda yasayan halklar bu durumlarindan memnunlar. Yillardir takip ediyorum San Blas adalarini acaba kalacak yerler daha turistlik olur mu diye ama gorunen o ki luks anlaminda bir degisiklik olmayacak buralarda. Maldivlere de gittim. her ikisi de keyifli ama buradan aldigim zevk bambaskaydi.

   Umarim sizde bir gun gidersiniz.

   Iyi calismalar

   Mutlu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: