Menu
York Ingiltere

York Gezi Notları, İngiltere York Gezilecek Yerler Listesi, York’a Nasıl Gidilir

York Gezi Notları, İngiltere York Gezilecek Yerler Listesi, York’a Nasıl Gidilir?

York gezi rehberime hoş geldiniz. İngiltere’de tarihle iç içe bir şehir mi demiştiniz? İşte buyrun size York. York, öylesine güzel bir şehir ki İngiliz kral 8. Henry bile şehrin güzelliğini yok etmemiş. York, UNESCO dünya mirası katedrali ve Vikingler’in izleriyle bizi adeta zaman tünelinden geçiyorsunuz. York’a nasıl gidilir ? York’ta gezilecek yerler ve diğer pratik bilgiler, iste sizin için hazırladığım York gezi notları.

york gezi rehberi, york gezilecek yerler, ingiltere york gezilecek yerler, york ingiltere

york gezi rehberi, york gezilecek yerler, ingiltere york gezilecek yerler, york ingiltere

York Gezi Notları

York ne ile ünlüdür ? York hakkında bilgiler

MS 71 yılında Romalılar tarafından kurulan York’a 865 yılında Vikingler yerlermiş ve Jorvik adını vermişler. Anlayacağınız, York İngiltere’nin en eski şehirlerinden biri ve neredeyse 2000 yıllık bir tarihe sahip. Bu nedenle York’ta gezilecek görülecek yerlerin çok ve farklı olmasına şaşırmamak lazım.

york gezi rehberi, york gezi notları, york katedrali, york gezilecek yerler, york'ta gezilecek yerler, ingiltere gezilecek şehirler

Roma kalıntılarını keşfetmekten tutun da Viking köylerine, orta çağ sokaklarına, gotik yapılara, çikolatacılarına, ikindi çaylarına ve meşhur publarına kadar son derece büyüleyici şehir York.

york gezi rehberi, york gezilecek, ingiltere york gezi rehberi

Vikingler York’ta derin izler bırakmış. Öyle ki ingilizcede halen kullanılan bazı kelimeler iskandinav kökenli. Mesala bugün de kullanılan beserk, gun, club gibi kelimeler Vikinglerin etkisiyle dile yerleşmiş. İngiltere’de Orta Çağ atmosferi dediginizde akla gelen ilk İngiliz şehirlerinde bunu da her an hissediyorsunuz zaten.

york gezi rehberi, york gezi notları, ingiltere york gezilecek yerler, ingiltere york gezi rehberi, york gezilecek yerler

Orta Çağ kostümuyle bir genç, york gezi rehberi

York’ta Cin (Gin ) üretimi bir hayli yaygın. Cin severler için pek çok pubda farklı aromalı cin bulabilmek mümkün. Ve tabii ki son olarak UNESCO dünya miraslarının geçici listesindeki York Katedrali ( York Minster ) unutmamak lazım.

york gezi rehberi, york gezi notları, ingiltere york gezilecek yerler, york gezilecek yerler, york'ta gezilecek yerler

York Gezisi Öncesi Bilmeniz Gerekenler 

 • York küçük bir şehir. Bir günde çok rahatlıkla gezebilirsiniz.
 • Şehri daha iyi gezebilemek, müzelere vakit ayırabilmek için burada en az bir gece konaklamanızı tavsiye ederim.
 • York’a Londra’dan günübirlik bir gezi için gidebilirsiniz; ama tren yolculuğu yaklaşık 2 saat sürüyor. Bu nedenle York, Londra’dan ziyade Birmingham ya da Leeds gibi şehirlerden günübirlik bir gezi için daha uygun diye düşünüyorum.
 • York’ta cadde adları “gate” ile bitiyor ki normalde gate kelimesini çok geçit ya da kule için kullanırlar. York’ta cadde adlarının bazıları Stonegate, Petergate. Kule içinse  “bar” kelimesi kullanılıyor.

Londra’dan York’ a Nasıl gidilir ?

Londra’dan York’a nasıl gidilir? York’a gitmek son derece kolay.  Otobüsle ya da trenle çok kolayca York’a ulaşabilirsiniz.

Londra’dan York’a Trenle Ulaşım

Londra’nın  King’s Cross Tren istasyonundan York’a düzenli tren seferleri var. Eğer York’a Londra’dan trenle gitmek isterseniz, tren biletinizi alma işini son ana bırakmayın, biletinizi mutlaka gidiş tarihinizden önce rezerve edin. Çünkü gidiş tarihi yaklaştıkça bilet fiyatları da artıyor. Ayrıca yaz aylarında ve resmî tatillerde de bilet fiyatları diğer dönemlere göre daha yüksek.

Londra’dan York’a Otobüsle Ulaşım

Londra – York otobüsleri  Londra’nın Victoria  Otobüs Terminalinden  ( London Victoria Coach Station )  kalkıyor. Normalde Londra York arasıda hizmet veren iki otobüs firması var; National Express ve Megabus. Yalnız, Megabus bir süredir Londra’dan York seferlerini durdurmuş. Siz yine de arada sırada Megabus’ın websitesine bir göz atmayı ihmal etmeyin. National Express’in tek yön otobüs bileti fiyatları ise £16’dan başlıyor. Londra York arası otobüsle yaklaşık 5 saat 35 dakika sürüyor. Şuradan National Express’in resmi sitesine sefer saatleri ve bilet fiyatları için bakabilirsiniz.

York Gezilecek Yerler 

York’a ilk olarak 2014 yılında gittim. İngiltere’de şöyle eşine az rastlanır güzel güneşli bir gündü. York’a Birmingham’dan gitmiştim. Londra’ya dönme den önce York’a 3-4  saatliğine uğrayayım demiştim.

york gezi rehberi, york gezi notları, york gezilecek yerler, york'ta gezilecek yerler, ingiltere gezilecek şehirler

york gezi rehberi,  york’ta gezilecek yerler, ingiltere gezilecek şehirler

York’u çok sevmiştim ve böylesine kısa bir sürede ne yazık ki şehri istediğim gibi gezememiştim. Yıllar sonra yeniden York’a gidebilmem benim için büyük bir şansdı.

york gezi rehberi, york gezi notları, york katedrali, york gezilecek yerler, york'ta gezilecek yerler, ingiltere gezilecek şehirler

Londra’dan ya da Birmigham’dan York’a günü birlik gidip gezebilirsiniz ama York’u hakkını vererek gezeyim derseniz, en az bir gece konaklamanızı şiddetle tavsiye ederim. Çünkü Londra- York arası trenle yaklaşık iki saat sürüyor ve bir de benim başıma geldiği gibi demiryolunda bakım olduğu bir güne denk gelirseniz, gidiş geliş bir hayli vakit alıyor.  Ya York’ta ya da komşu şehirlerden birinde en az bir gece konaklamanızı tavsiye ederim.

york gezi rehberi, york gezi notları, york gezilecek yerler, york'ta gezilecek yerler, ingiltere gezilecek şehirler

York Tren istasyonu Ouse Nehri’nin diğer yakasında şehrin dogusunda, York şehir merkezi ve York’ya gezilecek görülecek yerlerin hemen hepsi şehrin batısında. Lendal Köprüsü’nden ( Lendal Bridge ) geçip York’un şehir merkezine ulaşıyorsunuz.

york gezi rehberi, lendal bridge york, york gezilecek yerler, york'a nasıl gidilir

Tarihi Lendal Köprüsü, york gezi rehberi

York Tren istasyonu’dan York Minster’a nasıl ulaşılır göstermek için bir yürüyüş rotası hazırladım. Şuraya tıklayarak google haritaya bakabilirsiniz.

lendal bridge, york gezi rehberi, york gezilecek yerler, york gezisi, ingiltere york, york ingiltere

Sağda Lendal Köprüsü, york gezi rehberi

Tren istastonundan çıkınca tam karşınızda şehirin tarihi surlarını görüyorsunuz. York’ta gezilecek yerlere burada başlayabilirsiniz ya da sonraya bırakabilirsiniz size kalmış. Lafı daha fazla uzatmadan Ingiltere’nin güzel şehri York’ta gezilecek yerler.

1. York Minster

Minster, genellikle katedral türü büyük kiliselere verilen bir diğer ad. Bu büyük kiliselerin manastırları da varmış. Peki, York Minster hakkında ne söyleyebilirim? 1472‘de tamamlanan Yok Minster ( The Cathedral and Metropolitical Church of Saint Peter in York ) , Kuzey Avrupa’daki en büyük Gotik katedrallerden biri.

york gezi rehberi, york gezi notları, york katedrali, york gezilecek yerler, york'ta gezilecek yerler, york minster

york minster, york gezilecek yerler

275 basamaklık kuleye tırmanıp York’un 360 derecelik manzarasını seyredebilirsiniz. Şehrin hemen hemen her yerinden görülebilen York Minster hiç şüphesiz şehrin sembollerinden biri. York Minster’ın yan tarafında bulunan yuvarlak pencere Gül Penceresi (  The Rose Window ) sanat şaheseri olarak kabul ediliyor.

york gezi rehberi, york gezi notları, york gezilecek yerler, york'ta gezilecek yerler, ingiltere gezilecek şehirler, york minster

Yuvarlak Gül Pencere, Ingiltere York Gezilecek Yerler

Gezi notlarımı takip edenler bilirler, kiliseler, müzeler ücretli bile olsa gidip gezmeye ve tarihi güzellikleri keşfetmeye özen gösteririm; ancak York Minster’ın giriş ücreti yetişkinler için £16. Emeğe ve tarihe saygım elbette sonsuz. Ama bu ücreti çok fazla bulduğum için York Minster’ın içini gezmedim. Buranın günlük bakım masrafı 30000 poundmuş. Bu da neden böylesine yüksek bir giriş ücreti talep ettiklerini açıklıyor.

ingiltere york, york gezi rehberi, york gezilecek yerler, ingiltere york gezilecek yerler

York Minster’ın dışındaki Constantine The Great – Büyük Constantine’in heykeli York’ta gezilecek yerler

Neyse, York Minster’ın çevresinde gezmek bile benim için şimdilik yetti. Minster’ın hemen dışıdaki Roman Sütununa da bir göz atabilirsiniz.

Özellikle gün batımından kilise altın sarısına bürünüyor. Akşam saatlerinden buraya gelip York Minster’in çevresini gezmeyi unutmayın. Günü birlik gelen turistlerin pek çoğu gittikten sonra gezmesi daha keyifli.

york gezi rehberi, york gezi notları, york katedrali, york gezilecek yerler, york'ta gezilecek yerler

Günbatımında York Minster

2. York City Walls

York, Orta Çağ yapısını o kadar çok korumuş bir şehir. Öyle ki, şehri çevreleyen yaklaşık 4,8 km uzunluğundaki ( 3 mil  ) antik şehir duvarlarında yürümek, adeta yaşayan bir müzeye girmek gibi bir şey. Gerçekten muhteşem bir deneyim!

york gezi rehberi, york gezi notları, ingiltere york gezilecek yerler, york city walls, nasilgezdim

York duvarının York tren istasyonun karşındaki bölümü, ingiltere york gezi rehberi

York’un şehir duvarlarına şehrin çeşitli noktalarında bulunan kulelerden çıkabiliyorsunuz. Boothamgate Bar, Micklegate Bar kuleleri suraları gezmeye başlamak için diğer iyi noktalar.

york gezi rehberi, york gezi notları, ingiltere york gezilecek yerler, york city walls, nasilgezdim

Son bir hatırlatma; kulelerin kapılarını belli bir saatten sonra kapatıyorlar. Bu nedenle gündüz hava kararmadan önce gezmenizi tavsiye ederim.

Micklegate Bar'dan şehrin görüntüsü, york'ta gezilecek yerler

3. St Helen’s Square

York haklı olarak güzel mimarisiyle ünlü ve St Helen’s Square – St Helen Meydanı şehrin  güzel mimarisinden örnekler bulacağınız bir yer.

york gezi rehberi, york gezi notları, ingiltere york gezilecek yerler, st helen's square york

 

Aslına bakarsanız St Helen Meydanı için meydandan daha çok yerli halkın buluşma noktası desem, hata etmiş olmam sanırım.

york gezi rehberi, york gezi notları, ingiltere york gezilecek yerler, st helen's square york

St Helen Meydanı, on sekizinci yüzyılın ortalarına bir mezarlıkken daha sonraları bugün gördüğümüz zarif meydana dönüştürmüşler. Bir uçta, St. Helen Kilisesi tam karşısındaki York Mansion House ve diğer tarafta ise Betty’s Cafe Tea Rooms da dahil olmak üzere pek cok restorant ve kafe var.

york gezi rehberi, york gezi notları, ingiltere york gezilecek yerler, st helen's square york, bettys cafe tea rooms

4. York Mansion House

300 yıllık bu güzel bina Lord Belediye Başkanlarının rezidansı olarak kullanılıyor. St Helen Meydanı’ndan defalarca geçmeme rağmen dikkat etmediğim bu güzel bina, 2017 yılından beri müze olarak ziyaret açık.

york gezi rehberi, york gezi notları, ingiltere york gezilecek yerler, york gezilecek yerler, york'ta gezilecek yerler

Ne ilginçtir ki York Mansion House’un mimarını kim olduğuna dair kesin bir bilgi yok; ancak binanın ön cephesini Yorklu sanatçı William Etty‘nin dizayn ettiğini tahmin ediyorlar.

York Minster’i gezmediğim için York Mansion House’u gezmeden etmedim. Binanın içi de dışı gibi son derece etkileyici. Tablolar, yemek odası vs 300 yüzyıl öncesine ışınlanıyorsunuz adeta.

york gezi rehberi, york gezi notları, ingiltere york gezilecek yerler, york gezilecek yerler, york'ta gezilecek yerler

4. Stonegate Caddesi

Stonegate, York’un en tarihi caddelerinden biri. Bir rivayete göre ilk olarak buraya Romalılar gelmis ve Via Praetorian yolu adını vermişler. Bu  yol bir Roma Bazilikası’na gidiyormuş ve York’taki ilk taş yolmuş ( Stone ingilizcede taş anlamına geliyor ).

york gezi rehberi, york gezi notları, york gezilecek yerler, york'ta gezilecek yerler, ingiltere gezilecek şehirler, stonegate york

Bir diğer rivayate göre York Minsterı  inşa etmek  Tadcaster Quarry’den ( Tadcaster Taş Ocağı ) getirdikleri taşları bu cadde üzerinden geçirmişler. Böylece Stonegate adını vermişler.  Neyse öyle ya da böyle, bugünlerde caddenin her iki tarafın da zarif mimariye sahip alışveriş yapabileceğiniz güzel binalar var.

york gezi rehberi, york gezi notları, york gezilecek yerler, york'ta gezilecek yerler, ingiltere gezilecek şehirler, stonegate york

Beni bu harika sokağa çeken Stonegate boyunca uzanan harika barlar. York’a bir gezi planlıyorsanız kesinlikle bakmanızı şiddetle tavsiye ettiğim bir sokak. Ayrıca Kathe Wolhfahrt adli dükkân yılın on iki ayında noel ışıkları ile süslü.

york gezi rehberi, york gezi notları, york gezilecek yerler, york'ta gezilecek yerler, ingiltere gezilecek şehirler, stonegate york,kathe wolhfahrt

5. Shambles, York

Shambles, muhtemelen York’un en çok turist çeken yerlerinden biri. Dar, arnavut kaldırımlı bu sokakcık trafiğe kapalı sokak İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanların bombalamasıyla bir hayli hasar görmuş.

york gezi rehberi, york gezi notları, york gezilecek yerler, york'ta gezilecek yerler, the shambles

the shambles, york gezi notları

Bazı binalar restore etmişler. İnanın bunu belirten tabelalar olmasa, restorasyondan geçtiklerini bilemezsiniz çünkü Shambles hala tarihi dokusunu koruyor.

york gezi rehberi, york gezi notları, york katedrali, york gezilecek yerler, york'ta gezilecek yerler, ingiltere gezilecek şehirler, shambles

Shambles, ününü bir zamanlar buradaki kasaplara borçlu. Zamanında kasaplar kesilen etledi dükkanların önündeki kancalara asarlarmış. Günümüzde bu kancalar sembolik olarak dükkanların önünde halen duruyor.

york gezi rehberi, york gezi notları, york katedrali, york gezilecek yerler, york'ta gezilecek yerler, ingiltere gezilecek şehirler, shambles

Kasaplar, Shambles’da 1800’lere kadar çalışmaya devam etmişler. Buradaki evlerin zenginlerin eline geçmesinden soran buranın yapısı değimiş. Artık küçük heliyelik eşyalara satan dükkânlar, çikolatacılar vs karşımıza çıkıyor.

york gezi rehberi, york gezi notları, york gezilecek yerler, york'ta gezilecek yerler, nasilgezdim, nasil gezdim, shambles

Shambles’daki bu güzel ahşap binalar yıkılıyormuş gibi duruyor. Instagram karelerinin vazgeçilmez yerlerinden biri. Bu nedenle Shambles gün boyunca tıklım tıklım turist kaynıyor. Eğer benim gibi fotoğraf çekmeye meraklıysanız, sabahın erken saatlerinde buraya gitmenizi tavsiye ederim.

york gezi rehberi, york gezi notları, york katedrali, york gezilecek yerler, york'ta gezilecek yerler, ingiltere gezilecek şehirler, shambles

6. Jorvik Viking Centre 

York’un en popüler turistik müzelerinden biri ise Jorvik Viking Center. Müzede dört yıllık bir kazı çalışmaları sırasında bulunan Viking eserlerini sergiliyorlar.

jorvik viking centre, jorvik viking centre york, york gezi rehberi

Müzeye girdikten sonra yerin birkaç kat altına iniyorsunuz. Ekranlı araçlar sizi gerçek boyuttaki bir Viking köyünün içinde gezdiriyor.

"jorvik viking centre, jorvik viking centre york, york gezi rehberi

Gezinin sonunda ise kazı çalışmalarında gün ışığına çıkan çeşitili kalıntılar sergileniyor. Genellikle bu tip müzelere gitmem ama buradan oldukça keyif aldığımı söylemem lazım. Özellike çocuklu aileler için öğretici ve eğlenceli.

jorvik viking centre, jorvik viking centre york, york gezi rehberi

jorvik viking centre, jorvik viking centre york, york gezi rehberi

7. Bootham Bar

Bootham Bar, York’ta  ayakta kalan altı kuleden biri. Hatırlasanız York gezi rehberimin başında “bar” kelimesinin kule anlamına geldiğini söylemiştim. Burası da size güzel bir örnek. Neyse, Bootham Bar şüphesiz diğer kulelerin arasında en tarihi olanlardan biri. Çünkü Bootham Bar, şehrin Roma kalesine açılan orijinal giriş kapısının ( MS 71 ) bulunduğu noktaymış.

york gezi rehberi, york gezi notları, york katedrali, york gezilecek yerler, york'ta gezilecek yerler, bootham bar

Yaklaşık 2000 yıllık bir tarih bu bölgede yatıyor. Bugün gördüğümüz Bootham Bar, 11. yüzyıldan kalma ve 14. ve 15. yüzyıllardan bu üç katlı kuleye heybetli ve kapı pek çok kez restorasyondan geçmiş.

york gezi rehberi, york gezi notları, york katedrali, york gezilecek yerler, york'ta gezilecek yerler, bootham bar

york gezı notları

Bootham Bar’dan geçip tarihi şehrin dışına çıkıyorsunuz. Kulenin tam karşında  York Art Gallery ve Sergi Meydanı ( Exhibition Square ) bulunuyor.

7. York Art Gallery ve Exhibition Square

York Sanat Galerisi, özel sergiler haricinde şehrin ücretsiz müzelerinden biri. Bu nedenle buraya bilet bulamadım. Eğer galeriyi gezmek isterseniz, önceden biletinizi ayırtın derim. Şuradan York Art Gallery’nin resmi sitesine bakabilirsiniz. York Art Gallery, Çarşamba ve Pazar günleri 10:00 – 16:00 saatleri arasında açık.

york gezilecek yerler, ingiltere york gezilecek yerler, york gezi notları

Galeride  Ethel Walker, Jacob Epstein gibi sanatçıların tablo ve heykel çalışmaları var. Galerinin önünde Exhibition Square adı verilen küçük bir meydan var. Burada oturup bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Meydan’ın tam ortasında York’un ünlü ressamı William Etty’nin heykeli yer alıyor.

8. St Mary’s Abbey Kalıntıları

York Minster’ın hemen yakınındaki St Mary’s Abbey ilk manastır olarak 1088’de inşa edilmiş. Manastır, İngiltere’deki en güçlü ve en zengin Benedictine manastırlarından biriymiş; ancak katolik kilisesini redderek İngiltere Kilisesi ( Church of England ) adını verdiği kiliseyi kuran 8. Henry buranın faaliyeti sona erdirmiş.

york gezi rehberi, york gezi notları, ingiltere york gezilecek yerler, ingiltere york gezi rehberi, york gezilecek yerler, york museum gardens

1540’da , St. Mary’s rahipleri emekliye ayrılmış ve manastır, Kral’ın York’tayken ziyaret edebileceği bir saraya dönüştürülmüş. Zaman içinde, saraya dönüştürdükleri manastır harabe haline gelmiş.

york gezi rehberi, york gezi notları, ingiltere york gezilecek yerler, ingiltere york gezi rehberi, york gezilecek yerler, york museum gardens

york gezi notları

Günümüzde sadece St. Mary’s Abbey’nın kalıntılarını görüyoruz. Ama  İngilizler burayı böyle haraba gibi bırakmamışlar elbette. Yenileyip, tazeleyip halka açık bir parka çevirmişler. Çok da güzel olmuş doğrusu.

york gezi rehberi, york gezi notları, ingiltere york gezilecek yerler, ingiltere york gezi rehberi, york gezilecek yerler, york museum gardens

York Museum Gardens, york gezi notları

York Museum Gardens haftanın her günü 09:00 – 18:00 arasinda ziyarete açık.

9. Ouse Nehri Çevresinde Yürüyün

York’ta yapılacaklar listesine Ouse Nehri çevresinde yürümeyi eklemeyi unutmayın. Ouse Nehri, york’un tam ortasından geçiyor. Yerli halkı nehir kenarında yürürken bisiklete binerken görebilirsiniz.

york gezi rehberi, york gezi notları, ingiltere york gezilecek yerler, york gezilecek yerler, york'ta gezilecek yerler, the river ouse

Ouse kelimesi keltçe su kelimesinden geliyormuş. Ouse Nehri yüzyıllar boyunca şehrin gelişmesinde çok önemli bir rol oynamış. Nehir boyunca kafeler, publar ve restorantlar var. Kazları da unutmamak lazım …

york gezi rehberi, york gezi notları, ingiltere york gezilecek yerler, york gezilecek yerler, york'ta gezilecek yerler

york gezi notları, Ouse Nehri

Şehri gezmeye gelen turistlerin çoğu genellikle York Minster çevresinde vakit geçiriyor. Ama size tavsiyem köprülerden nehrin diğer tarafına geçmeniz.

york gezi rehberi, york gezi notları, ingiltere york gezilecek yerler, york gezilecek yerler, york'ta gezilecek yerler

Ouse Nehri, York Gezilecek Yerler

Ouse Köpürüsü’nden geçip York’un doğu tarafına gittiğinizde orta çağ atmosferinden çıkıyorsunuz ve kendinizi 1700’lerin İngilteresinde  buluyorsunuz.

york gezi rehberi, york gezilecek yerler, ingiltere york gezilecek yerler, york gezi notları

10. Clifford’s Tower

Bir tepeciğin üzerindee gururla duran Clifford’s Tower – Clifford Kulesi, York Kalesi’nin ayakta kalan son parçası. Clifford Kulesi aslen 11. yüzyılda Fatih William ( William The Conqueror )  tarafından Viking şehri Jórvík’e hükmetmek için ahşap bir yapı olarak inşa edilmiş.

york gezi rehberi, york gezi notları, ingiltere york gezilecek yerler, york gezilecek yerler

Orijinal ahşap bina yanmış. Bugün gördüğümüz kule ise 13. yüzyılda, Kral 3. Henry kuleyi taştan inşa etmiş. Yıllar boyunca kah hapishane kah kraliyet darphanesi kah cephanelik olarak kullanılmış. Kulenin geçmisinde 1190’daki toplu intihar ve 150 Yahudi’nin katledilmesi gibi karanlık dönemler de var

Ilk York gezimde vaktim olmadığı için gezemedim. Ikinci York gezim sırasında ise tadilat nedeniyle kapalıydı. Olur da yolunuz York’a düşerse, benim yerime de gezin.

11. The National Railway Museum York

York sakinlerinin gözdesi, Ulusal Demiryolu Müzesi – The National Railway Museum York, farklı tarihsel dönemlerden tam boyutlu trenleri ve vagonları sergileyen devasa ve çok kapsamlı bir müze.

york gezilecek yerler, york gezi rehberi

Stevenson’ın ikonikleşmiş ilk dönem buhalı treni ‘Rocket’ına yaklaşabilir, Manş Tüneli’nin altından geçen Eurostrar’ı görebilir ve hatta bir Shinkansen treninin vagonunda oturabilirsiniz.

national railway museum york, york gezilecek yerler

national railway museum york, york gezilecek yerler

York’ta  Nerede Kalınır ?

Gelelim Yorkta konaklama konusuna. York gezimin başında belirttiğim gibi, ilk York gezimde sadece 3-4 saat geçirdim. Ancak kişisel olarak York’u gezmek için en 1 gece burada bir gece konaklamanızı tavsiye ederim.

york nerede kalınır, york'ta nerede kalınır

Hem şehir merkezinde konaklamak istediğim hem de fiyatı uygun olduğu için apartman dairesinde konakladım. Bir yatak odası bir oturma odası ve mutfak şeklinde Stonegate Caddesi üstündeydi.  Apartmanın adı The Fort York.

york nerede kalınır, york'ta nerede kalınır

york gezi notları

Söz konusu konaklama olunca, bu tip yerlerin fiyatları değişebiliyor. Ucuz fiyata bulabilir misiniz bilemiyorum. Ama siz yine de yukarıda paylaştığım linkten rezervasyon fiyatlarına bir bakın.

York’ta Yeme Içme, York’ta Ne Yenir

İngiltere’ye gidince yeme içme işi genellikle publarda oluyor. Genellikle upmarket publar (  bir tık daha kaliteli publar ) yeme içme konusunda daha iddialı ve menüleri daha özenli.

York’ta yeme içme konusunda çok uzun bir listem yok. Hatırlarsanız, cin üretiminin York’ya yaygın olduğunu söylemiştim. Cin konusunda iddialı birkaç bar var. Bunlardan ilk Lamb & Lion Inn.

york yeme içme, york'ta ne yenir

Surların arasında sıkışıp kalan Lamb and Lion

Burası hemen Bootham Bar Kulesinin yanında. Arkada bahçeleri var. Ben ne yazık ki yer bulamadım ama barın içi de güzeldi.  Tam konumunu görmek için  şuraya tıklayın.

york yeme içme, york'ta ne yenir

Lamb & Lion Inn

Burada gittgim bir yer Guy Fawkes Inn ( Şuradan resmi websitelerine bakabilirsiniz ). Ilk önce bahçesinde cin içmek gittim. Küçük ama güzel bir bahçe.

Pub’in arka bahçesi, york gezi rehberi

Hava sıcakken burada oturması da keyifli. Aynı gün akşam yemeği için gittim. İngilizlerin kendinlerine özgü pie dedikleri yemeklerinden içinde kremalı tavuk dışında gravey dedikleri sos vardı. ” Geleneksel ” yemeği İngiliz yemeği isterim diyenlere duyurulur.

york yeme içme rehberi, york'ta yenir, york ne yenir

Bunlar da Ilginizi Çekebilir

Iyi yolculuklar

Mutlu

Hakkımda

Merhaba, 2002 yılında Dublin'e gerçekleştirdiğim ilk yurtdışı gezimden beri dünyayı keşifteyim. Bu kesifte pek çok güzellik gördüm ve 2016'da, Nasıl Gezdim'i gezilerimde edindiğim deneyimleri benden sonra oralara gidecek olanlara ışık tutmak ve ilham kaynağı için kurdum. Sorulariniz, gorusleriniz ya da diger konular icin bana nasilgezdim@hotmail.com adresinden ulasabilirsiniz. Iyi yolculuklar Mutlu

4 Yorumlar

 • hanife kayalar
  Mart 30, 2023 at 8:19 am

  Ne kadar guzel hic duymadigim bir Sehir ❤️👍❤️👍👍

  Yanıtla
 • Reha
  Nisan 12, 2023 at 5:01 am

  Ellerine sağlık. Merak ettim bi şehirde Manchester. Çok şeyler duydum orayıda yazabilir misiniz,?

  Yanıtla
 • ÖZNUR GÖKHAN
  Temmuz 13, 2023 at 12:17 am

  Çok güzel notlar, hepsini not ettim. Haftaya inşallah orada olacağım. Çok teşekkürler.

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Temmuz 13, 2023 at 3:57 am

   cok tesekkurler Oznur hanim. Iyi yolculuklar dilerim.

   Yanıtla

Bir Yorum Bırak