Menu
Monako

Monako Gezi Notları, Monako Gezilecek Yerler Listesi, Nasıl Gidilir?

Monako Gezi Notları, Monako Gezilecek Yerler Listesi, Monako’ya Nasıl Gidilir ?

Monako gezi rehberime hoş geldiniz. Eğer zenginseniz, Monaco tam size göre. Eğer benim gibi gezginseniz, Monako Fransa’dan yapacağınız kısa bir gezi ile hayallere dalmaktan ibaret. Peki ben Monaco’yu sevdim mi ? Şöyle diyeyim, Monako gezisinden oldukça keyif aldım. Bu nedenle de Monako’ye birkaç kez gittim. Her bir Monako gezisinde farklı yerleri keşfettim. Monako’ya nasıl gidilir ? Monako’da ve Monte Carlo’da gezilecek görülecek yerler, Monako’da ulaşım ve gerekli gereksiz diğer pratik bilgiler sizler için hazırladığım Monako gezi notlarında.

Monako Gezi Notları

monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako'da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi

monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako’da gezilecek yerler

Monako Nerededir ?

Monako, Fransa ve İtalya arasında sıkışıp kalmış  küçücük bir Prenslik ve Fransız Rivierası’nda bulunan bağımsız bir şehir devlet. Pek çoğumuz fark etmesek de Alp sıradağlarının geçtiği sekiz ülkeden de biri.

monako gezi notları, monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako'da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi

monako gezi notları,

Biliyorum, Akdeniz’in masmavi suları sizi büyüleyecek ama arada başınızı çevirip dağlara bakmayı da unutmayın. 

Monako Ne ile Ünlüdür?

Monako, Malta, Andorra, Vatikan, Liechtenstein ve San Marino ile birlikte Avrupa’nın beş mikro yani en küçük ülkelerinden biri.

monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako'da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi

Peki Monako ne kadar küçük?  Monako’nun yüzölçümü 2 kilometrekarenin biraz üzerinde. Bu da demek oluyor ki Monako hem dünya’nın en küçük ikinci ülkesi hem de toplu taşıma araçlarını kullanmadan Monako’nun tamamını yürüyerek keşfedebilirsiniz.

Bu mini minnacık ülke gücünü ve zenginliğini offshore banka hesaplarına borçlu.

monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako'da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi

monako gezilecek yerler

Dünyaca ünlü oscarlı ödüllü oyuncu Grace Kelly Monako Prensi 3. Rainer ile evlenince Hollywood’daki sinema kariyerini bırakmış. Dünya medyası gözlerini önce çiftin aşkına, sonraki yıllarda ise kızları Prenses Stephanie’ye ve Carolina’ya çevirmiş.

monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako'da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi, monaco gezilecek yerler, monaco gezisi, la condamine

Monako Gezi Notları

Her yıl düzenlenen  Monako Grand Prix araba meraklılarının en sevdiği organizasyonlardan biri.  Son olarak pek çok filme ev sahipliği yapan Monte Carlo Kumarhanesi ülkenin en popüler bölgesi Monte Carlo’da gezilecek yerler arasında başı çekiyor.

Monako Gezisi Öncesi Bilmeniz Gerekenler

 • Monako’da Euro kullanılıyor.
 • Ülkenin dili Fransızca; ancak İngilizce biliyorsanız, dil sorunu yaşamayacaksınız.
 • Monako’da havaalanı yok ve buraya en yakın havaalanı ise Nice Côte d’Azur Airport (NCE).
 • Ödemelerinizi nakit ya da kredi kartı ile gerçekleştirebilirsiniz.
 • Monako’yu bir günde gezebilirsiniz. Burada konaklamanız gerekmiyor.
 • Bence en iyisi Monako gezinizi, Güney Fransa rotasına ilave etmek.
 • Umuma mahsus pasaport sahiplerinin Schengen vizesi alması gerekiyor.

Monako’ya Nasıl Gidilir ?

Monako, yamaca kurulu bir ülke ve çok küçük olduğu için kendisine ait bir havaalanı yok. Bu nedenle Fransa’nın Nice Havaalanı Monako’ya en yakın havaalanı. Eğer bir Monako gezisi planlarsanız, gezinizi Nice ile birleştirmek en mantıklısı.

Peki Nice’den Monako’ya nasıl gidilir? Nice’den Monako’ya gitmek için birkaç farklı seçeneğiniz var. Çeşitli zamanlarda Monako’ya gittigim belirttmiştim. Gezilerimin bazılarını trenle bazılarını da otobüsle gerçekleştirdim. Her iki ulaşım şeklinin hem artıları hem de eksileri var. Bunlardan da kısaca bahsedeceğim.

Nice’den Monako’ya Trenle Gidiş 

İlk birkaç Monako gezimi trenle gerçekleşirdim. Nice’in şehir merkezine en yakın tren istasyonu Gare de Nice-Ville.

monako nasıl gidilir, monako'ya nasıl gidilir

Gare de Nice-Ville Tren Istasyonu , monako’ya nasıl gidilir

Eğer Port Lympia’ya yakın bir yerde konaklıyorsanız, Riquire tren istasyonunu da kullanabilirsiniz. Zaten Gare de Nice-Ville’den kalkan tren Riquire tren istasyonuna da uğruyor.

 • Nice – Monte Carlo arası 30 dakika.
 • Monako tren bileti fiyatları yaklaşık 4.50 Euro
 • Biletlerinizi seyahat ettiğiniz gün bilet makinelerinden satın alabilirsiniz. Önceden bilet ayırtmanıza gerek yok.
 • Şuradan sefer saatlerine bakabilirsiniz.

Son bir hatırlatma; eğer Monako’dan Nice’e iş çıkışı dönerseaniz ( 17:00’den sonra ) trenler bir hayli dolu ve yer bulması çok güç.

Nice’den Monako’ya Otobüsle Gidiş 

Nice – Monako arası otobüs yolculuğunun çok pitoresk olduğunu duydum. Nice’den Monako’ya otobüsle gidenler bu yolculuğu anlata anlata bitiremiyorlardı. Bu nedenle bir kez de otobüsle gideyim dedim. Yolculuk sırasında manzara güzel olunca, otobüsle gitmek isteyenlerin sayısı da oldukça fazla. Eh! haliyle aşağıdaki gibi itişmeli kakışmalı manzaralar ortaya çıkıyor.

monako nasıl gidilir, monako'ya nasıl gidilir, monaco nasıl gidilir, monaco'ya nasıl gidilir

100 no’lu Nice – Monako otobüsü, Nice’den Monako’ya nasıl gidilir, monako gezi rehberi

Ben bu şekilde seyahat etmeyi ne yalan söyleyeyim sevmiyorum. Bir de pencere kenarında oturup uyuyanları görmekse cabası… Neyse, Nice’den sonraki birkaç duraktan göreceğiniz manzara hoş. Ama bu otobüs yolculuğunun geri kalanı tren hattıyla aynı güzergahtan geçiyor. Yani tenden ya da otobüsden göreceğiniz manzara arasında pek bir fark yok açıkçası.

monako nasıl gidilir, monako'ya nasıl gidilir, monaco nasıl gidilir, monaco'ya nasıl gidilir

Nice – Monako otobüsünden manzara

Yani gelip burada kuyruğa girmeye gerek var mı bilemiyorum. Eğer, indi bindi yapmaya, Nice ve Monako arasındaki diğer kasabalara bakmaya niyetiniz yoksa otobüs seçeneğini boşverin derim. “Ben yine de otobüsle gitmek isterim” derseniz, detaylar şöyle.

Not: Eğer Monako’ya doğrudan Nice Havaalanı’ndan gitmek isterseniz, Nice Havaalanında 80 No’lu otobüslere binmeniz gerekiyor.

Monako’da Şehir içi Ulaşım

Monako küçük bir ülke. Hem şehirler hem de gezilecek görülecek yerler birbirine oldukça yakın. Son gezim haricinde Monako’yu  hep yürüyerek gezdim. Zaten ülkeyi keşfetmenin de en iyi yolu bu. Son gezimde hava çok sıcaktı ve vaktim de kısıtlıydı. Bu nedenle bir kez otobüse bindim.

monako ulaşım, monako'da ulaşım

Uzun uzun bütün otobüs hatlarını anlatmayacağım. 1 numaralı otobüs hattı muhtemelen en çok işinize yarayacak hat. Monte Carlo’yu ve Monaco Ville’i bir birine bağlıyor. Monte Carlo Kumarhanesi ve Prenslik sarayı arasında yürümek istemezseniz, çok iyi bir seçenek. Otobüs biletinin ücretini temassız banka / kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. 1 numaralı hatta Monte Carlo’daki turizm ofisinin önünden binip Place d’Armes‘da inebilirsiniz.

monako ulaşım, monako'da ulaşım

Monako’da şehir içi ulaşım konusunda bir diğer alternatif ise Hop on Hop off Le Gran Tour Monaco otobüsleri.

monako ulaşım, monako'da ulaşım

monako’da ulaşım, monako gezi rehberi

Eğer Monako’yu yürüyerek gezecek kadar vaktiniz yoksa, hop on hop off otobüsleri iyi bir seçenek. Monako’da gezilecek yerlerin hemem hemen hepsine sizi götürüyor. Şuradan rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Monako Gezilecek Yerler Listesi

Monako gezinde muhtemelen pek fark etmeyeceksinizdir; ancak Monako’da 10 tane şehir var. Monako’ya gezmeye gidenlerin gittiği popüler şehirler; kumarhaneleri ile ünlü Monte Carlo, ülkenin ticaret merkezi La Condamine, Monako’nun Fransa’yı anımsatan eski şehri Monaco Ville ve yeni binaların inşa edildiği Fontvieille.

monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako'da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi, monaco gezilecek yerler

monte carlo gezi rehberi, monako’da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi, monaco gezilecek yerler

Ben, ilk Monaco gezimde görmeyi çok istediğim Monaco Ville’e gidememiştim. Şöyle söyeleyeyim, Monaco Ville olmadan, Monako gezisi tamamlanmış olmuyor.

monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako'da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi, monaco gezilecek yerler, monaco ville

monako gezi notları, Monaco Ville

Monako’ya trenle gittiğinizi varsayarsak, varış noktanız Gare de Monaco tren istasyonu olacak. Kayaların arasında ilginç bir tren istasyonu. Merdivenlerden inip Port Hercules’e ulaşıyorsunuz.

monako nasıl gidilir, monako'ya nasıl gidilir, monako gezi rehberi, monte carlo tren istasyonu

Ama limandan önce karşımıza Monaco’da gezilecek yerler arasında gözlerden kaçan küçük Saint-Devote Şapeli çıkıyor. Monako gezisine burayla başlayalım.

1. Sainte-Devote Şapeli Monako

Sainte-Devote Şapeli Monako’yu gezmeye başlamak için ilginç bir yer. Tabii ki en ilginci de kilisenin konumu ve çevresi. Şapel, iki tepe arasındaki bir vadide bulunuyor.

monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako'da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi, monaco gezilecek yerler, monte carlo gezilecek yerler

Monako’da bir nikah töreni, Monako Gezi Rehberi

Yanlış hatırlamıyorsam, Monako’ya ikinci gelişim sırasındaydı, burada bir nikah töreni vardı. O gün içini gezme firsatı bulamamıştım. Daha sonraki gezimde içini de gördüm. Eğer Monako’ya trenle gidiyorsanız, istasyondan çıkınca bir göz atmayı unutmayın.

Sapel’de dua eden bir bayan, monako gezilecek yerler

2. Port Hercules, Monako

Port Hercules’in bir tarafında kayalık bir çıkıntı olan Monaco Ville ki Monaco Prenslik Sarayı,  Oşinografi müzesi ve daha küçük bir liman olan Fontvieille Limanı bulunuyor.

monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako'da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi, monaco gezilecek yerler, monte carlo gezilecek yerler, monako limanı

Limanın bir diğer yanındaysa Monte Carlo yer alıyor. Limanın çevresinde yürüyebilirsiniz. Yatlar, modern binalar, dükkanlar vs var. Ama Port Hercules’ü görmenin en güzel yolu Monte Carlo’ya ya da Monaco Ville giderken limanın manzarasının tadını çıkartmak.

monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako'da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi, monaco gezilecek yerler, monte carlo gezilecek yerler, monako limanı

3. Kumarhane Meydanı – Place du Casino, Monaco

Monte Carlo Kumarhane Meydanı’nın tarihi 1858’e kadar uzanıyor ve o zamandan ülkenin gözbebeği.

monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako'da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi, monte carlo kumarhanesi

Monako Kumarhane Meydani’nin 2017’deki hali, Monako gezi rehberi

Monte Carlo Kumarhanesi, (uluslararası jet sosyeteyi, yüksek bahisli oyunları ve James Bond filmlerini göz önüne alırsak) meydanın tartışmasız en öne çıkan yeri.

monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako'da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi, cafe du paris monaco

Ancak yakındaki Hôtel de Paris ve zarif ama fiyatlı Café de Paris de yine Monako’da gezilecek görülecek yerler arasında başı çekiyor. Kasım ayının ortasından itibaren meydanı noel ağaçları süslemeye başlıyorlar.

monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako'da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi, monte carlo gezilecek yerler, monte carlo gezi rehberi

Monte Carlo Kumarhanesi’nin önünde noel ağaçları, Monaco gezi notları

Son birkaç yılda Kumarhane Meydanı bir hayli elden geçmiş. Ne var ki internette halen meydanın eski fotograflarını görüyoruz. Ben de Monako gezi rehberimi hazırlarken bu değişikliği fark ettim.

monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako'da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi, place du casino monaco

Place du Casino günümüzde artık böyle, Monaco gezilecek yerler

Meydandaki çimenliği kaldırmışlar ve burası artık yayaların geçebileceği bir hale almış. Anish Kapoor‘un 1999‘da yaptığı Sky Mirror – Gök Aynası halen burada. Ama artık küçük bir çeşmenin içinde yer alıyor. Sizler için hem eski hem de yeni fotoğrafları yukarıda paylaştım.

4. Monte Carlo Kumarhanesi – Monte Carlo Casino

Mermer ve altın ile bezeli efsanevi Monte Carlo Kumarhanesi, Monakoluların bile ( kanunen ) içine ayak basması yasak olan Monako’nun belki de büyük simgesi.

monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako'da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi, monaco gezilecek yerler, place du casino monaco, monte carlo kumarhanesi

monako gezi rehberi

Ziyaretçiler, kumarhanenin giriş kısmına herhangi bir ücret ödemeden bakabiliyor. Kumar oynamak isteyenlerin 18 yaş üstü kuralının başladığı saati yani saat 14:00‘yi beklemesi gerekecek.

monako'da gezilecek yerler

monako’da gezilecek yerler

Monte Carlo Kumarhanesinde İngiliz ve Avrupa ruleti, blackjack, poker ve barbutların yanı sıra bahisçileri eğlendirmek için çok sayıda slot makinesi bulunuyormuş meraklılarına duyurulur.

Öğleden sonra pek çok zengin arabalarını göstermek için kumarhanenin önüne gelip park ediyor. Böyle bazı ” tuhaf “ arabaları da görme şansı yakalıyorsunuz.

batmobil, monte carlo gezilecek yerler

5. La Condamine

Monako gezisi sırasında ülkede gösterişten, şaşadan uzak, hayatın akışını görecebileceğiniz bir yer varsa, o da La Condamine.

monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako'da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi, monaco gezilecek yerler, monaco gezisi, la condamine

La Condamine, Port Hercules’ün arkasında, Eski Kent Monaco Ville  ile Monte Carlo arasında yer alan Monako’nun alışveriş bölgesi.

monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako'da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi, monaco gezilecek yerler, monaco gezisi, la condamine

Bir zamanlar bu bölge bir lordun mülkiyetindeymiş. Günümüzde, Monako’nun ticaret bölgesi ve aynı zamanda ünlü Monaco Grand Prix‘sinin başlangıç-bitiş çizgisinin bulunduğu nokta. Alışveriş bölgesi Grimaldi Caddesi, Place d’Armes’ın  yanı sıra Boulevard Albert I de burada.

monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako'da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi, monaco gezilecek yerler, monaco gezisi, la condamine

la condamine, monako gezilecek yerler

La Condamine, Monte Carlo ile Monaco Ville arasında bulunuyor. Olur da yorulursanız, bir küçük kahve molası ya da öğle yemeği için gelip La Condamine’e gelip dinlenebilirsiniz.

monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako'da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi, monaco gezilecek yerler, monaco gezisi, la condamine

monako gezilecek yerler

Burada birkaç kez uğradığım bir kafe var. Onun ile ilgili bilgiyi Monaco gezi rehberimin geri kalanında bulabilirsiniz.

6. Place d’Armes 

Place d’Armes –  Armes Meydanı, La Condamine’in küçük ama ünlü meydanı. La Condamine için “Monakoda’ki günlük hayatı en iyi şekilde görebileceginiz yerlerden biri” demiştim.

monako gezi notları, monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako'da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi, monaco gezilecek yerler, monaco gezisi, place d'armes monaco

monako gezi notları, monako’da gezilecek yerler, place d’armes monaco

Gerçekten de öyle Pazartesi’den Pazar’a kadar düzenli olarak kurulan semt pazarı ve çevresindeki kafeler nedeniyle burası çok popüler.

monako gezi notları, monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako'da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi, monaco gezilecek yerler, monaco gezisi, place d'armes monaco

Tamam böyle çok büyük bir pazar değil  sebzeler, oarganik ürünler, et ürünleri, balık ve deniz ürünleri ile çiçek vs var.

Place d’Armes Monaco Ville’e doğru yolunuzun üstünde bir durup gözatmayı. unutmayın.

monako gezi notları, monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako'da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi, monaco gezilecek yerler, monaco gezisi, place d'armes monaco

7. Monaco Ville 

Av. de la Porte Neuve Caddesi üzerinden Prenslik Sarayı’nın surlarına doğru tırmanmaya başlıyorsunuz. Monako Prenslik Sarayı ve onu çevreleyen tarihi kasaba yani Monaco Ville,  Le Rocher (Kaya) denilen bu çıkıntının üzerinde bulunuyor.

monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako'da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi, monaco gezilecek yerler, monaco gezisi, monte carlo gezi rehberi

Buradan tırmanarak prenslik sarayına ulaşıyorsunuz.

Güzel evlerin sıralandığı dolambaçlı dar sokakları ile tipik bir Avrupa eski şehir portresi çizen kısım burası.

monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako'da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi, monaco gezilecek yerler, monaco gezisi, monte carlo gezi rehberi

Pastel renkli evlere zaafım var. Bu yüzden Monaco Ville’de yürümekten çok keyif aldım. Monte Carlo’nun aksine Monaco Ville’de çok fazla turist dikkatimi çekmedi.

monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako'da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi, monaco gezilecek yerler, monaco gezisi, monte carlo gezi rehberi

8. Palais Princier de Monaco

Grimaldi ailesinin göz alıcı yaşamı, Monaco Ville’deki Prenslik Sarayı’nı (Palais Princier) aynen Londra’daki Buckingham Sarayı gibi burayı ziyarete gelenlerin odak noktası haline getirdi.

monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako'da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi, monaco gezilecek yerler, monaco gezisi, monte carlo gezi rehberi, monako gezi notları

Günümüzde, Monako devlet başkanı Prens 2. Albert’nin resmi rezidansı olmaya devam ediyor; ancak yılın büyük bir bölümünde müze olarak ziyarete açık.

monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako'da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi, monaco gezilecek yerler, monaco gezisi, monte carlo gezi rehberi, monako gezi notları

Monako Prenslik Sarayı’nın bulunduğu meydana da Saray Meydanı diyorlar. Çevrede birkaç kafe, manzara terası ve çeşitli heykeller var.

Her gün saat 11:55’te muhafızlar nobet değiştiriyorlar. Eğer bunu kaçırmak istemezseniz yerinizi alın.

9. Monako Saint Nicholas Katedrali

Oşinografi Müzesi’nin hemen yakınındaki Saint Nicholas Katedrali, Monako’nun ünlü binaları söz konusu olduğunda Monako Kumarhanesinden sonra ikinci sırada geliyor.

monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako'da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi, monaco gezilecek yerler, monaco gezisi, monaco cathedral

Katedralin geçmişi 1500 yılına kadar dayanıyor. Fransız ressam Louis Bréa ise katedralin çarpıcı sunağını hazırlamış.

Saint Nicholas Katedralinde Prens Rainier III ve Grace Kelly de dahil olmak üzere birçok Grimaldi’nin mezarı bulununuyor. Grace Kelly’nin mezarında adı Gratia Patricia şeklinde yazılı.

Saint Nicolas Katedralinin yan tarafında bulunan kalıntılar ise burada daha önce yer alan ilk kilisenin kalıntılarıymış. Onlara da bir göz atmadan geçmeyin.

 • Giriş ücretsiz.

10. Ocenagraphy Müzesi

Uçururum kenarına inşa edilen Oşinografi Müzesi, bir denizlerdeki yaşamı merak edenler için dünyanın en eşsiz mekanlarından biri. “Deniz Tapınağı – Temple of Sea”  olarak da bilinen müzede ziyaretçilerin inceleyebilecegi 6.000‘den fazla örnek var.

monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako'da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi, monaco gezilecek yerler, monaco gezisi, monako gezisi, oşinografi müzesi monako

Bu eşsiz müzeyi, 1910 yılında Prens I. Albert kurulmuş ve burayı hem bilime hem de sanata adamış.

monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako'da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi, monaco gezilecek yerler, monaco gezisi, monako gezisi, oşinografi müzesi monako

Bu nedenle, müzenin salonlarında çağdaş resimler ve heykeller, su altı bitkilerini ve canlıları karşımıza çıkıyor.

Oşinografi  Müzesi’nin alt katında çok geniş bir alanda koskocaman akvaryumlar var. Köpek balıklarından tutun da denizatlarına kadar günlük yaşantımızda her gün karşımıza çıkmayan canlıları camın gerisinden de olsa görme imkanı yakalayabiliyorsunuz.

11. Jardin Saint Martin, Monaco

Jardin Saint Martin ( Saint Martin Bahcesi ) 1818’de açılmış ve Monako’nun ilk bahçesi. Tarihi önemini bir yana bırakırsak, Monaco’daki restoranların fiyatlardan gözünüzü yaşardıysa, size tavsiyem: sarayın yanındaki dükkanlardan atıştırmalık bir şeyler alıp Jardin Saint Martin’e gidin.

monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako'da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi, monaco gezilecek yerler, monte carlo gezilecek yerler, fontvieille limanı

monako gezi notları

Eğer Fontvieille’e gidecek vaktiniz yoksa, buradan Fontvielle Limanı’nın manzarasının tadını çıkartabilirsiniz. Inanın, Monako’daki en güzel, en ikonik manzaralardan biri.

12. Fort Antoine Tiyatrosu

Tamam biliyorum Fort Antoine Tiyatrosu böyle antik Yunan döneminden kalma değil. Ancak tiyatronun bulunduğu konumdan manzara çok güzel.

monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako'da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi, monaco gezilecek yerler, monte carlo gezilecek yerler, fort antoine theatre

monako gezilecek yerler, fort antoine theatre

Yunan dönemine ait değil dedim. Peki  Fort Antoianin hikayesi nedir? 18. yüzyılda 1 Prens Antoine I tarafından inşa edilmiş. Ancak eski kale şimdi gördüğümüz açık hava tiyatrosuna dönüştürülmüş. Çünkü burası 1944’te yıkılmış. 1953’te Prens Rainier III’ün girişimiyle restorasyon çalışmaları başlamış.

monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako'da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi, monaco gezilecek yerler, monte carlo gezilecek yerler, fort antoine theatre

1970’lerde Fort Antoine’ın çevresini parka dönüştürmüşler. Şöyle yemyeşil tam kafa dinlemelik. Yaz aylarında oda müziği, tiyatro, şiir ve folklor gibi sanatsal ve kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapıyormuş.

monako gezi rehberi, monako gezilecek yerler, monako'da gezilecek yerler, monaco gezi rehberi, monaco gezilecek yerler, monte carlo gezilecek yerler, fort antoine theatre

baba ve cocuk heykeli

Monako’da Yeme Içme : Monako Gezi Rehberi

Monako oldukça pahalı bir ülke böyle uzun uzun anlatacağım bir yeme içme rehberim yok. Ancak bir iki gez gittiğim ve memnun kaldığım yerler var. Sizlere onlardan bahsetmek isterim.

Boulangerie L’Épi d’Or

Boulangerie L’Épi d’Or, La Condamine’de bulunan şirin bir fırın. Buraya birkaç sabah kahvesi için gittim.

monako yeme içme, monako'da ne yenir, monako ne yenir

Genellikle Fransa’da göreceğiniz türden kruvasan, kek, flan vs. Bir keresinde kremalı flanlarını denedim. Çok güzeldi.

monako yeme içme, monako'da ne yenir, monako ne yenir

Bir seferin de de soğanlı turtalarını denedim. Soğanlı turta daha çok pizza gibi. Güney Fransa yöresine özgü. Nice’deki fırınlarda da sıklıkla karşınıza çıkıyor.

monako yeme içme, monako'da ne yenir, monako ne yenir

Planet Sushi

Sushi ile aranız yoksa, muhtemelen burasi ilginiz çekmeyecektir ama ben yine de bahsetmeden geçmeyeyim.

monako yeme içme, monako'da ne yenir, monako ne yenir

Monako’nun Liman bölgesinde bulunuyor. Şuradan konumuna ve açılış saatlerine bakabilirsiniz.

Şimdiden iyi yolculuklar

Mutlu

Hakkımda

Merhaba, 2002 yılında Dublin'e gerçekleştirdiğim ilk yurtdışı gezimden beri dünyayı keşifteyim. Bu kesifte pek çok güzellik gördüm ve 2016'da, Nasıl Gezdim'i gezilerimde edindiğim deneyimleri benden sonra oralara gidecek olanlara ışık tutmak ve ilham kaynağı için kurdum. Sorulariniz, gorusleriniz ya da diger konular icin bana nasilgezdim@hotmail.com adresinden ulasabilirsiniz. Iyi yolculuklar Mutlu

Yorum

 • İsmail
  Mart 9, 2023 at 3:35 am

  Görülmedi gereken yerlerden. Evet fiyatlı felandır genede bi gidip görün. Biz niceten gittik zaten çok kolay burada anlatıldığı gibi

  Yanıtla

Bir Yorum Bırak