Menu
Haworth / İngiltere

Haworth Gezi Rehberi, Haworth’ta Gezilecek Yerler, Bronte Kardeşlerin Memleketi

Haworth Gezi Rehberi, Haworth’ta Gezilecek Yerler, Bronte Kardeşlerin Memleketi

İngiltere Haworth gezi rehberime hoş geldiniz. Yorkshire’ın incisi, Bronte kardeşlerin memleketi, Uğultulu Tepeler romanının ilham kaynağı Haworth, bizlere instagramda gördüğümüz birkaç kareden daha fazlasını vaadediyor. Haworth gezisinde dünyaca ünlü yazarlar Emily, Charlotte ve Anne Bronte’nin hüzünlü yaşamlarını öğreneceğiz, doğada bol bol yürüyecegiz ve artık modern yaşantımızda görmeye pek de alışkın olmadığımız buharlı trenlere binecegiz. Haworth’da gezilecek yerler , Haworth’ta nerede kalınır ? Haworth’a nasıl gidilir işte sizler için hazırladığım Haworth gezi rehberi.

haworth gezi rehberi, haworth gezilecek yerler, haworth gezi notları, ingiltere haworth

Haworth Nerede ?

Haworth, İngiltere’nin Yorkshire bölgesinde Bradford şehrine bağlı bir kasaba. Bu şirin kasaba ününü burada doğup büyüyen Bronte Kardeşlere ve konusu yine Haworth’ta geçen Railway Children filmine borçlu.

haworth gezi rehberi, haworth nerede? haworth gezi notları

Bronte Kardeşler ve Haworth 

Bronte Kardeşler ( The Bronte Sisters ) yani Emily, Charlotte ve Anne ile Haworth öylesine birbiriyle özdeşleşmiş ki hep The Bronte Country ( Brontelerin Memleketi ) olarak akıllarda yer etmiş. Gördüğünüz herşeyde, yürüdüğümüz sokaklarda, içtiğimiz  birada bile, Brontelerin izi var. Kısacası Haworth demek Bronteler demek.

Ne yazık ki, Bronteler böylesine güzel bir kasabada hiç de mutlu bir hayat sürmemişler. Tam aksine sağlık sorunlarının olduğu, melankolik bir yaşam sürmüşler.

1800’lerde Yorkshire’daki Endüstri devimi ve Haworth’daki zor yaşam koşulları Brontelerin romanlarına hep bir gerçekçilik, hep bir hüzün katmış…

haworth gezi rehberi, bronte kardeşler, ingiltere haworth, haworth gezi notları

Solda Brontelerin yaşadığı ev sağda ise öğretmenik yaptıkları okul

Brontelerin hayatı, evleri ve öğretmenlik yaptıkları okul arasında geçmiş ki ev ve okul arasındaki mesafe 50 metre ya var ya yok. Sadece Emily ve Charlotte bir süreliğine Belçika’ya gidebilmiş. Üç kızkardeş de ağabeyleri Branwell de çok genç yaşta hayata gözlerini kapamış.

Haworth’i çevreleyen kırsala Moors diyorlar. Moors’da şöyle kısa bir yürüyüşe çıktığınızda Uğulutulu Tepeler ve Jane Eyre gibi ölümsüz eserler nasıl ortaya çıkmış, Brontelerin yaşadığı bu ortam onların hayatlarını ve yazım tekniklerini nasıl etkilemiş çok daha iyi anlıyorsunuz…

haworth gezi rehberi, ingiltere haworth

Babaları kasabanın rahibiymiş. Kendisi de sanatçı olan alkolik ağabeyleri Branwell, kızkardeşlere hayatlarını zehir etmişler.

Haworth’a Nasıl Gidilir? 

Gelelim Haworth’a nasıl gidilir meselesine. Haworth’a gidiş ne yazık ki kolay pek de kolay değil. Bu söylediğim özellikle Londra’dan bir Haworth gezi planı için geçerli. Eğer Londra’dan araba kiralayarak Haworth’a gidecekseniz, işiniz kolay. Çünkü Haworth’ta park yeri de var.

Haworth yakınındaki Leeds ve York gibi şehirlerden ulaşım çok daha kolay ama her halükarda en bir kez vasıta değiştirmeniz gerekiyor.

Londra’dan Haworth’a Nasıl Gidilir?

Ne yazık Londra’dan Haworth’a doğrudan giden bir tren ya da otobüs seferi yok. Bu nedenle Londra’dan Howarth’a ulaşım biraz zahmetli. Eğer Londra’dan Haworth’a toplu taşıma araçlarını kullanarak gitmeyi planlıyorsanız, Londra’nın King’s Cross Tren istasyonundan Leeds’a trenle gitmeniz gerekiyor.

Leeds’de treninizi değiştirip Skipton yönünde giden trenlere biniyorsunuz ve Keighly’de iniyorsunuz. Son olarak Keighly tren istasyonundan Keighley otobus terminaline yürümeniz gerekiyor. yaklaşık 5 – 10 dakika kadar yürüyorsunuz.

haworth nasıl gidilir, haworth'a nasıl gidilir

Keighley otobüs durağına geldiginizde işiniz daha kolay. Çünkü Haworth’a giden otobüsler ” Bronte Bus – Bronte otobüsü “ şeklinde belirtmişler. Otobüste biletiniz temassız banka kartlarıyla da nakit olarak da ödeyebilirsiniz.

Haworth Gezi Rehberi

Beni Haworth’a çeken hiç şüphesiz intagramda gördüğüm Haworth’in ana caddesinin fotoğrafıydı. Haworth’da gezilecek yerleri araştırırken karşıma upuzun bir liste çıktı.

haworth gezi notları, haworth gezilecek yerler, ingiltere haworth, haworthta gezilecek yerler

Londra’dan böyle gününü birlik bir gezi yerine, tadına vara vara gezebileceğim ve bol bol fotoğraf çekebileceğim bir Haworth gezi planı hazırladım.

Aaa tabii ki Bronteleri unutmuyoruz. Annemin en sevdigim kitaplardan Jane Eyre‘in yazarı Charlotte Bronte nasıl böylesine bir eser ortaya çıkarmış, Haworth’a gelip keşfetmek istedim. İşte Haworth’ta gezilecek yerler.

Haworth Gezilecek Yerler

1. Haworth Main Street

Gezginler için Haworth denilince aklan gelen ilk yer hiç şüphesiz Haworth’un Ana caddesi ( Haworth Main street )

ingiltere haworth, haworth gezi rehberi, haworth gezilecek yerler

Haworth Main Street Caddesinin başladığı nokta, Haworth gezi notları

Keighley’den Haworth’a varınca otobüsüm beni tam da Haworth’in ana caddesinin başladığı noktada indirdi. Buradan kasabanın merkezine doğru çıkıyorsunuz.

haworth gezi notları, ingiltere haworth, haworth gezi rehberi, haworth gezilecek yerler, haworth main street

Haworth Main Street dik, yokuş üzerine kurulu güzel mi güzel şirin mi şirin bir cadde.

haworth gezı notları, ingiltere haworth, haworth gezi rehberi, haworth gezilecek yerler, haworth main street

haworth main street, haworth gezilecek yerler

Cadde üstündeki dükkanlara bakarken yorulmuyorsunuz bile. Antikacılar, kafeler, publar, çeşit çeşit dükkanlar …

haworth gezı notları, ingiltere haworth, haworth gezi rehberi, haworth gezilecek yerler, haworth main street, nasilgezdim, nasil gezdim

Her birinin önünde fotoğraf çekmek için kendinizi zor tutacaksınız. Caddenin tam bittiği noktaya geldiğinizde kasabanın ikonik manzarası karşınıza çıkıyor.

haworth gezı notları, ingiltere haworth, haworth gezi rehberi, haworth gezilecek yerler, haworth main street

Caddenin bittiği noktada küçük bir meydan var ve sanki burada gördüğünüz her dükkan masallardan çıkmış gibi. Haliyle oldukça turistik.

haworth gezi notları, ingiltere haworth, haworth gezi rehberi, haworth gezilecek yerler, haworth main street

Haworth’a öğleden sonra vardığım için bütüm kafeler doluydu. Ertesi gün sabahın erken saatlerinde dışarı çıkıp fotoğraf çekmek oldu.

haworth gezi notları, ingiltere haworth, haworth gezi rehberi, haworth gezilecek yerler, haworth main street

kendi halinde şarkı söyleyen bir bey, haworth gezi rehberi

2. St Michael and All Angels’ Church, Haworth

Brontelerin babası Patrick Bronte, kasaba için çok çalışmış. Yaptığı en büyük çalışmalardan başında kilisenin restorasyon çalışmaları da var.

haworth gezi notları, st michael and all angels' church haworth, haworth gezilecek yerler, ingiltere haworth, haworth gezi rehberi

Biliyorum hiç iç açıcı değil ama bahsetmeden geçmemeliyim. Kilisenin arka bahçesinde Haworth Mezarlığı bulunuyor.  Buraya 1645 yılından beri 40000 kadar kişi gömülmüş. Haworth’ın ne kadar küçük bir kasaba olduğunu düşünürseniz, bu inanılmaz derecede çok yüksek bir rakam.

st michael and all angels' church haworth, haworth gezilecek yerler, haworth cemetery

Mezarlığın çevresinde kanalizasyon ve altyapı iyi olmadığı için mezarlıktan akan sular şehrin içme suyuna karışmış. Kasabadaki pek çok 6 yaş altı çocuğun ve Bronte kardeşlerin ölmesinin sebebi olarak yine bu mezarlığı gösteriyorlar. Mezarlığın Brontelerin evinin hemen yanı başında olduğunu düşünürsek, olası bir durum.

4. Bronte Yürüyüşü 

Brontelerin Jane Eyre ve  Uğultulu Tepeler gibi romanları nasıl yazdığını anlatayabilmek için Howarth’ta Bronte Yürüyüşune çıkmak gerekiyor. Bronte Walk – Bronte Yürüyüşü, Haworth Mezarlığı’nın yanından başlayan ve Bronte Şelalesine kadar uzanan Yorkshire kırsalındaki yaklaşık 5 kmlik bir yürüyüş.

haworth gezi rehberi, haworth gezilecek yerler, bronte walk, bronte way, ingiltere haworth

Hatırlarsanız Haworth gezi notlarımın başında  Yorkshire’daki bu kırsala Moors dendiğini  belirtmiştim. Uçsuz bucaksız yemyeşil tepeler, otlayan koyunlar, kır çiçekleri, tertemiz bir hava …

haworth gezi rehberi, haworth gezilecek yerler, bronte walk, bronte way, ingiltere haworth

Bronte Müzesinin yanından geçiyorsunuz ve karşınıza küçük bir patika çıkıyor. ” Ya ben milletin arazisinden mi geçiyorum” diye düşündüm bir an. Özel mülk gibi görünüyor ama aslında halka açık patika.

haworth gezi rehberi, haworth gezilecek yerler, bronte walk, bronte way, ingiltere haworth

Bronte yürüyüşünü gerçekleştirdiğim gün gidiş dönüş 10 kilometre yürümüşüm. Her metresine değdi inanın.

haworth gezi rehberi, haworth gezilecek yerler, bronte walk, bronte way, ingiltere haworth

Pek çok turist arabasını Bronte Şelalesi ve Haworth arasında bir noktada park ediyor. Eğer araba kiralayarak Haworth’a gelirseniz, siz de öyle yapabilirsiniz ve vaktiniz yoksa yolu bu şekilde kısaltabilirsiniz.

haworth gezi notları, haworth gezi rehberi, haworth gezilecek yerler, bronte walk, bronte way, ingiltere haworth

Aşağıda sizler için yürüme rotası paylaşıyorum en azından nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında bir fikriniz olur

haworth gezi notları, haworth gezilecek yerler, ingiltere haworth

5. Bronte Şelalesi 

Haworth’tan sadece 5 km uzakta, küçük kayalık bir vadideki bu pitoresk şelale Bronte kardeşlerin ensevdikleri yerlerden biriymiş. Öyle ki, 1854′te Charlotte Brontë’ şelaleyi “… kayaların üzerinde mükemmel bir sel gibi yarışıyor” şeklinde tanımlamış.

haworth gezi notları, haworth gezilecek yerler, ingiltere haworth, bronte waterfall

Bronte Şelalesi’nin hemen ilerisinde 1989’da sel nedeniyle hasar gören ancak sonra hızla yeniden inşa edilen South Dean Beck deresi üzerinde tarihi bir taş geçit olan Brontë Köprüsü var.

haworth gezi notları, haworth gezilecek yerler, ingiltere haworth, bronte waterfall

Bronteler buraya gelir hem resim çizerlermiş hem roman yazarlarmış hem de öğrencilerini buraya getirip onlara kitap okurlarmış.

Öğlene doğru güzel havayı gören İngilizler çoluk çocuk pikniğe gelmişti. Mekan olarak çok güzel, yazın gelirseniz, piknik sepetlerinizi unutmayın.

5. Keighley ve Worth Valley Buharlı Demiryolu

Yorkshire endüstri devrimin başladığı bölgelerden biri. Bir zamanlar buradan buharlı trenler geçermiş. Zaman içinde buharlı trenlerin yerini ya elektrikli trenler almış  ya da buharlı trenlerin hatlarının bir kısmını kapatmışlar.

haworth gezi notları, haworth gezilecek yerler, ingiltere haworth

buharlı tren yaklaşırken, ingiltere haworth gezi rehberi

Bazı eski buharlı tren hatlarının bir kısmını hatıra amaçlı olarak bırakmışlar ve her bir istasyonda da küçük bir Railway Museum ( Demiryolu Müzesi ) açmışlar.

haworth gezi notları, haworth gezilecek yerler, ingiltere haworth

Buharlı trenlere binmek Haworth gezisinin olmazsa olmazlarından. Benim gibi her yaştan çoçuğa göre ve ayrıca aileler için süper bir seçenek.

Biletimi daha önce internet üzerinden almadığım için sabah 9:30 tren istasyonuna gidip bilemi aldım. Buharlı tren hızlı trenden çok farklı bir deneyim. 

Eğer buharlı tren trene binecek vaktiniz ya da bütçeniz yoksa bile Haworth Tren istasyonuna gidip buharlı trenlerin gidiş gelişlerini izleyebilirsiniz.

6. The Bronte Parsonage Museum

Bronte kardeşlerin yaşadığı ev Bronte Parsonage – Bronte Papaz Evi  artık müze olarak ziyarete açık.

haworth gezilecek yerler, haworth'ta gezilecek yerler, ingiltere haworth, brontë parsonage museum

haworth gezi rehberi

Haworth’daki son günümü burası için ayırdım. Zaten hava bir anda kapattığı için müze gezmek için isabetli bir karar oldu.

Müzede gezmeye ilk olarak giriş katındaki odalara ve daha sonra mutfağa  bakıyoruz. Georgian tarzı evlerde genellikle devasa mutfaklar oluyor burada daha mütavazi bir mutfak var .

Üst katlarda Brontelerin yatak odalarını görebilirsiniz. Ayrıca, Brontelerin kiyafetleri, karakalem çalışmaları, not defterleri vs gibi özel eşyaları yine üst katta sergileniyor.

Anne Bronte’nin karakalem çalışması, haworth gezi rehberi

Kızkardeşlerin odaları kadar ağabeyleri Branwell’in odası da bir hayli ilginç. Kendi iç dünyası gibi darmadağın…

Haworth’ta Nerede Kalınır?

Haworth gerçekten küçük bir kasaba. Böyle çok fazla kalacak yer seçeneği yok ne yazık ki. Daha çok Bed & Breakfast karşımıza çıkıyor. Ben de zaten otel, pub restorant türü bir yerde kaldım. Alt katta pub var üst kattaysa odalar var.

haworth nerede kalınır, haworth gezi notları, ingiltere haworth

The Old White Lion‘da konakladım. Birkaç gece için son derece uygundu. Zaten bütün günümü dışarıda geçirdiğim için bir tek uyumak için odaya gittim,

haworth nerede kalınır, haworth gezi notları, ingiltere haworth

Belirttiğim gibi alt katta pub ve restoran var yeme içme işinizi burada halledebilirsiniz. Daha fazla bilgi ve rezervasyon için şuradan the old white lion’un resmi sitesine bir bakın derim.

 

Bunlar da İlginiz Çekebilir

Monako 

Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyorum

Mutlu

Hakkımda

Merhaba, 2002 yılında Dublin'e gerçekleştirdiğim ilk yurtdışı gezimden beri dünyayı keşifteyim. Bu kesifte pek çok güzellik gördüm ve 2016'da, Nasıl Gezdim'i gezilerimde edindiğim deneyimleri benden sonra oralara gidecek olanlara ışık tutmak ve ilham kaynağı için kurdum. Sorulariniz, gorusleriniz ya da diger konular icin bana nasilgezdim@hotmail.com adresinden ulasabilirsiniz. Iyi yolculuklar Mutlu

4 Yorumlar

 • Alev Abla
  Mayıs 14, 2023 at 1:48 pm

  Evet Uğultulu Tepeler ve Emily Bronte unutulmaz klasiklerden. Harika fotoğraflar ve yazınla keyifle gezdik. Emeğine sağlık Mutlu.

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Mayıs 14, 2023 at 3:33 pm

   cok tesekkur ederim Alev hanim.

   Yanıtla
 • Fatma
  Haziran 13, 2023 at 10:02 pm

  Öncelikle merhaba,

  “To Walk Invisible” filminden sonra Bronte kardeşlerinin ruhlarının filizlendiği kasabayı görmek istememle beraber bloğunuza denk geldim. Gayet güzel anlatmışsınız. Gezilecek yerler listeme ekledim🍀.

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Haziran 15, 2023 at 5:06 am

   Cok tesekkur ederim Fatma hanim.

   Yanıtla

Bir Yorum Bırak