Menu
Greenwich / Londra / Londra'da Gezilecek Yerler

Greenwich Gezi Rehberi, Greenwich’de Gezilecek Yerler, Greenwich’e Nasıl Gidilir

Greenwich Gezi Rehberi ve Greenwich’de Gezilecek Yerler, Greenwich’e Nasıl Gidilir

Londra Greenwich gezi rehberime hoş geldiniz. Greenwich, Londra’nın en sevdiğim semtlerinde biri. Londra’nın bir parçası olmasına rağmen kendine özgü tarihi, kişiliği ve kimliği ile fakir Doğu Londra’nın içinde bir tür vaha adeta. Greenwich nerede ? Greenwich’e nasil gidilir ? Greenwich’de gezilecek yerler ve Greenwich gezisi için gerekli diğer pratik bilgiler sizin için hazırladığım gezi notlarımda.

greenwich gezi rehberi, greenwich gezilecek yerler

greenwich gezi rehberi, londra gezi notları, greenwich gezilecek yerler, londra gezisi

Greenwich Nerede ? Greenwich Gezi Rehberi

İngiltere’nin başkenti Londra’nın güneydoğusunda The Royal Borough of Greenwich belediyesine bağlı olan Greenwich yarımadası üzerinde kurulu.

greenwich nerede, greenwich gezi rehberi, greenwich gezilecek yerler

greenwich nerede, greenwich gezi rehberi, greenwich gezilecek yerler

Londra’da gezilecek klasik yerlerin de bir hayli dışında kalıyor. Ancak Londra gezisi için rota hazırlayan gezginler, Londra’dayken ne yapın ne edin Greenwich’i ziyaret edin.

greenwich nerede, greenwich gezi rehberi, greenwich gezilecek yerler

greenwich nerede, greenwich gezi rehberi, londra greenwich gezilecek yerler

Greenwich Ne ile Ünlüdür?

Greenwich, uzun yıllar boyunca İngiltere’de denizciliğin en önemli merkezlerinden biri olmuş. Ayrıca İngiliz kraliyet saraylarına da ev sahipliği yapmış. Bu sarayların arasında bugün yüzyıllar önce yıktıkları Placenta Sarayı da var. Sarayı, 1500’ler yerine yeni saray yapmak için yıkmışlar; ancak planladıkları yeni sarayı hiç bir zaman inşa etmemişler.

greenwich ne ile ünlüdür, greenwich gezi rehberi, greenwich mean time, greenwich rasathanesi

greenwich ne ile ünlüdür, londra greenwich gezi rehberi, greenwich mean time, greenwich rasathanesi

Saraylar ve denizcilik dışında buranın Greenwich Başlangıç Meridyeni‘nin ( İngilizce olarak Prime Meridian ) yeri olması. 0 Boylam Çizgisi ( 0 meridyeni ) Greenwich Gözlemevi’nin ( Greenwich Rasathanesi ) tam ortasından geçiyor ve GMT ( Greenwich Mean Time) burada başlıyor. Sanırım Greenwich’de görülmesi gereken en önemli şeylerden birisi de kesinlikle burası.

Greenwich Gezisi Öncesi Bilmeniz Gerekenler : Greenwich Gezi Rehberi

greenwich gezilecek yerler, greenwich gezi notları, greenwich gezisi

 • Greenwich, Londra’da gezilip görülecek yerlerin bir haylinde dışında kalıyor. 
 • Greenwich’de gezilecek pek çok yer birbirine yakın; ancak Greenwich Observatory küçük bir tepenin üzerinde bulunuyor. Inip çıkmak biraz vakit alıyor.
 • Kafeleriyle ve müzeleriyle popüler bir rota olan Greenwich,  haftanın her günü ama her günü gerçekten çok kalabalık. Özellikle güneşli hafta sonlarında adım atacak yer bulamıyorsunuz. Bu nedenle Greenwich’i hafta içi ziyaret etmenizi tavsiye ederim.
 • Greenwich’de gezilecek yerler arasında ücretli müzelerin yanı sıra Greenwich Denizlik Müzesi ( Greenwich Maritime Museum ) gibi bedava müzeler de var.
 • Burayı doya daya gezmek için Greenwich için bir tam gününüzü ayırmanızı tavsiye ederim.
 • İster ücretli, ister bedava olsun bütün müzeler online rezervasyon istiyor. Eğer müzeleri gezmek isterseniz, mutlaka gezinizden önce biletinizi rezerve edin.
 • Hafta sonları Cutty Sark’ın çevresinde canlı performansları da kaçırmayın.

Greenwich Gezi Rehberi : Greenwich Gezilecek Yerler

Londra’da gezilecek yerler bir hayli fazla. Mesela Camden Town, Notting Hill, Kensington Londra’daki en popüler yerler. Bence Greenwich, turistlerin her daim radarında olan Notting Hill’den hem tarihi açıdan hem de kültürel açıdan çok daha önemli ve özel bir yer. Ayrıca Thames Nehrine sıfır pubları ve güzel butik kafeleri ile kesinlikle gezip görmeye değer. 

greenwich sokakları, greenwich gezi rehberi, greenwich gezilecek yerler

greenwich sokakları, greenwich gezi rehberi, londra greenwich gezilecek yerler

Greenwich gezi rehberimin başında söylediğim gibi burası özellikle hafta sonları bir hayli kalabalık. Fakat bunun en büyük sebebi Doğu, Güneydoğu Londra’nın sakinlerinin Greenwich’i ziyaret etmesi.

1. Greenwich Ulusal Denizcilik Müzesi 

Greenwich gibi denizcilik ile  ünlü bir yerde elbette gezilecek yerlerin başında Denizcilik Müzesi geliyor. İngilizlerin denizcilik geçmişi hakkında bilgi edinmek için hem bilgilendirici hem de eğlencidirici bir yer. Özellikle çocuklarla seyahat ediyorsaniz, ailecek çok güzel vakit geçireceginizi söyleyebilirim. Sözün özü Greenwich Ulusal Denizcilik Müzesi her yaştan gezginin görmesi gereken bir müze.

greenwich gezilecek yerler, greenwich gezi rehberi, national maritime museum greenwich, greenwich londra

national maritime museum, greenwich gezilecek yerler, greenwich gezi rehberi

Modern Denizcilik Müzesi, bölgede kullanılmış tarihi tekneleri sergiliyor. Duvarlarda gemilerin önü için dekorasyon ahşap işlemeler sergileniyor. Bunlar Greenwich Denizcilik Müzesi’nin ilk katında. Eğer müzenin diğer sergi salonları da açıksa buradaki diğer sergilere de bakmanızı tavsiye ederim.

Pasific Explore, Antarctic Explorer, Caribbean Explore gibi İngilizlerin dünyanın çeşitli yerlerine yaptıkları yolculuklar ve buralardan getirdikleri çanak çömlek, tablo vs sergileniyor.

greenwıch gezisi

Greenwich Denizcilik Muzesine pek çok kez gittim; ancak son Greenwich gezisine kadar bu sergileri görmemiştim. Kesinlikle görmenizi tavsiye ederim.

2. Old Royal Naval College – Eski Kraliyet Deniz Harp Koleji

Greenwich gezisi sırasında gözlerden kaçmayacak bir bina  varsa o da kesinlikle Old Royal Naval College – Eski Kraliyet Deniz Harp Koleji.

greenwich gezi rehberi, greenwich gezilecek yerler, old royal naval college

greenwich gezi rehberi, greenwich gezilecek yerler, old royal naval college

Old Royal Naval College’in hikayesi ise şöyle. 1694’te Kral III. William, karısı Kraliçe II. Mary’nin ricası üzerine kolejin bulunduğu araziye denizciler için bir kraliyet hastanesi yaptırmak ister ve Sir Christopher Wren‘e yeni bir bina tasarlamasını emreder. Ancak kralın bir şartı vardır. Bu şart da yeni binanın yine ordu için inşa edilen Chelsea Hastanesi’ne rakip olacak güzellikte olmasıdır.

greenwich gezi rehberi, greenwich gezilecek yerler, old royal naval college

İnanın, Old Naval College kralın beklentilerini karşılar güzellikte. Keza bina dünyanın en muhteşem yapılarından biri olarak kabul ediliyor ve Maritime Greenwich olarak UNESCO Dünya Mirası listesinde koruma altında bulunuyor.

greenwich'de gezilecek yerler, greenwich gezi rehberi, greenwich gezilecek yerler, old royal naval college

Eski Kraliyet Deniz Harp Koleji’ne giriş serbet. Kolejin bahçesinde gezebilirsiniz, piknik yapabilirsiniz. Yılın belirli dönemlerinde festivaller düzenleniyor, onlara bir goz atabilirsiniz. Hatta, Trinity Laban Konservatuvarının (Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance )  önünden geçerken öğrencilerin çaldığı entrümanları hayralıkla dinleyebilirsiniz.

3. Painted Hall – Boyalı Salon

Roma’nın Sistine Şapeli varsa, Londra’nın da çarpıcı barok sanat eserleriyle dolu 4000 metrekarelik dudak uçuklatan Painted Hall’u var. Hangisinin daha etkileyici olduğunu bilemiyorum. Sistine Şapeli mi ? yoksa Painted Hall mu ? Tercih sizin.

greenwich'de gezilecek yerler, painted hall, greenwich gezilecek yerler, painted hall greenwich

greenwich’de gezilecek yerler, painted hall, greenwich gezilecek yerler, painted hall greenwich

Her ikisininde muhteşem güzellikte olmasına rağmen aralarında büyük bir fark var. Painted Hall henüz çok büyük kitlelerce bilinmiyor. Bu yüzden dünyanın geri kalanı burayı keşfetmeden ve halen sessiz sakinken Painted Hall’u ziyaret etmelisiniz. Roma’daki Sistine Şapelin nasıl bir turist akını altında olduğunu halen unutamadım. 

greenwich'de gezilecek yerler, painted hall, greenwich gezilecek yerler, painted hall greenwich

Salon, önceleri bir hastane olarak hizmet veren Eski Kraliyet Deniz Koleji’nin içinde denizciler için bir yemek odası olarak tasarlandı. 1707′de İngiliz sanatçı James Thornhill salonu süslemek için görevlendirilmiş. Bu şaheseri tamamlaması 19 yılını almış. 

greenwich'de gezilecek yerler, painted hall, greenwich gezilecek yerler, painted hall greenwich

 • Old Royal Naval College bünyesinde bulunan Painted Hall bir zamanlar  ücretsizmiş. Artık giriş ücreti £12:00.
 • Painted Hall’a gitmeden önce biletiniz internet üzerinden alın. Buraya tıklayarak resmi sitesinden rezervasyon bilgilerine ve açılış saatlerine bakabilirsiniz.
 • Diğer ziyaretçiler gelmeden sabah erken saatlerde Painted Hall’a gitmenizi tavsiye ederim.

4. Queen’s House – Kraliçe’nin Evi

Greenwich’de gezilecek görülecekler yerler arasında on öne çıkan bir diğer önemli müze ise Kraliçe’nin Evi. Bu eski kraliyet sarayı küçük, ancak keşfedilmesi ve ziyaret edilmesi ücretsiz muhteşem bir yapı.

greenwich gezilecek yerler, greenwich gezi rehberi, queen's house, queen's house greenwich

greenwich gezilecek yerler, greenwich gezi rehberi, queen’s house, queen’s house greenwich

Queen’s House’un ilginç bir öyküsü var.  Bir gün nedeni bilinmeyen bir sebepten Kraliçe Danimarkalı Anne, Kral 1. James‘in en sevdiği av köpeklerinden birini öldürür. Bunu üzerine hayrete düşen kral, kraliçenin önünden küfür eder. Ancak daha sonra Kral 1. James, Danimarkalı Anne’den özür dilemek için bu sarayı yaptırır.  Danimarkalı Anne, ne yazık ki sarayın bitişini göremeden vefat eder.

greenwich gezilecek yerler, greenwich gezi rehberi, queen's house, queen's house greenwich

Queen’s House sütunlarla Greenwich Maritme Muzesine bağlanıyor, Greenwich’de Gezilecek Yerler

Queen’s House, Birleşik Krallık’taki ilk Klasik tarzdaki binalar arasında bulunuyor.

Dışarıdan ilk bakışta biraz sıradan görünüyor ama içeri girdiğinizde fikrinizi değiştiyorsunuz. Queen’s House’da giriş katındaki The Grand Hall karşılıyor. Daha sonra üst kata çıkıp yukarıda sergilenen tablolara bakıyorsunuz.

greenwich gezilecek yerler, greenwich gezi rehberi, queen's house, queen's house greenwich

Queen’s House’da Tablolar

Kraliçenin Evi’nde ayri odalarda sergilenen farklı farklı tablolar var. Inanın tablolara hayran kalacaksınız.

greenwich gezilecek yerler, greenwich gezi rehberi, queen's house, queen's house greenwich

Eğer başınız kaldırıp dikkatlice bakarsanız, özellikle Osmanlı ile savaşlarin betimlediği birkaç tabloyu göreceksiniz.

Tablolara baktıktan sonra yavaşça lale motiflli güzel merdivenden aşağı iniyorsunuz.

greenwich gezilecek yerler, greenwich gezi rehberi, queen's house, queen's house greenwich

Queen’s House Tulip Stairs – Kraliçenın Evi Lale Merdivenleri

Queen’s House mavi lale motifli merdivenleri ile ünlü dedim. Evet ama bu merdivenlerin bir diğer özelliği daha var. O da İngiltere’deki ilk kendi kendini taşıyan döner merdiven olması.

tulip stairs greenwich, queen's house greenwich, greenwich gezilecek yerler

tulip stairs greenwich, queen’s house greenwich, greenwich gezilecek yerler

Kraliçe’nin Evinin bir diğer özelliği ise ( tabii söylentiye göre ) hayaletli olmasıymış. Benim karşıma hayalet çıkmadı ama bir gidip bakın belki sizin karşınıza çıkar.

5. Greenwich Market

Greenwich Marketsiz bir Greenwich gezi rehberi olabileceğini hiç sanmıyorum. Greenwich’te atıştırmalık bir şeyler (  Greenwhich’de yeme içme konusunda bazı ipuşlarını yazının geri kalanında paylaşacağım ) ya da hediyelik esya türü takı vs arasanız, Greenwich Market doğru adres.

greenwich gezilecek yerler, greenwich gezi rehberi, greenwich market, greenwich london

greenwich gezilecek yerler, greenwich gezi rehberi, greenwich market, greenwich london

Greenwich Market’in önünden geçerken yayılan harika yemek kokuları size “gel buraya” diyor. Antikalar, mücevherler, son moda giysiler ve  çeşitli mutfaklardan oluşan 47 tezgah sizi bekliyor.

greenwich gezilecek yerler, greenwich gezi rehberi, greenwich market, greenwich london

Sabahin erken saatleri henuz kimsecikler etrafta yok, greenwich gezi rehberi

Ayrıca, İngiliz pub deneyimi isterseniz, Greenwich Market’in bir köşesinde The Admiral Hardy bir diğer köşesinde ise Coaches and Horses, Greenwich var. 

greenwich market, greenwich gezilecek yerler

Doğruya doğru Greenwich Market’te satılan mallar ve yiyecekler normalden biraz daha fiyatlı; ancak Greenwich Market’e girip etrafa bakmak tamamen ücretsiz.

greenwich market, greenwich gezilecek yerler

greenwich market, greenwich gezilecek yerler

 • Greenwich Market, Pazartesi Günleri Kapalı
 • Marketin çevresinde çok fazla oturacak bank yok. Bu nedenle Curry Sark’ın yanında ya da Greenwich Park’ta oturmanız gerekebilir.
 •  Salı’dan Pazar’a ve Resmi Tatillerde 10:00‘dan 17:30‘a kadar açık.

6. Cutty Sark

Greenwich denilince akla gelen bir şey varsa o da restore edilmiş Cutty Sark. Cutty Sark nedir? Cutty Sark türünün en son örnegi olan bir clipper. İngilizlerin Clipper adını verdileri bu gemiler 19. yüzyılda malları hızlı bir şekilde taşımak için dizayn etmişler.  

greenwich gezilecek yerler, cutty sark, greenwich gezi rehberi, greenwich londra

greenwich gezilecek yerler, cutty sark, greenwich gezi rehberi, greenwich londra

Clipperlar döneminin en hızlı gemileriymiş; ancak çok fazla mal taşıma kapasiteleri yokmuş. Cutty Sark, yıllarca Çin’den çay ve Avustralya’dan yün taşımış.

greenwich gezilecek yerler, cutty sark, greenwich gezi rehberi, greenwich londra

Suveyş kanalının açılmasından sonra önemini yitirmiş. Bir ara Portekizli bir firma satın almış ve adını Ferreira olarak değiştirmiş.

İngiltere’ye geri gelen Cutty Sark 1954’t beri Greenwich’te bulunuyor ve müze olarak hizmet veriyor.

Cutty Sark 2007’de nedeni bilinmeyen bir sebepten yandı. Bu yangın kafalarda soru büyük işaretlerine neden oldu.

greenwich gezilecek yerler, cutty sark, greenwich gezi rehberi, greenwich londra

greenwich gezilecek yerler, cutty sark, Cutty Sark’in güvertesinden Greenwich, greenwich gezi rehberi, greenwich londra

Kafalardaki soru işretlerinin nedeni ise Cutty Sark sömürgeciliğin en büyük sembollerlerinden biri olması. Hummalı restorasyon calışmalarından sonra Cutty Sark hala dimdik ayakta duruyor ve ziyaretçileri bekliyor.

 • Cutty Sark’ın giriş ücreti yetişkinler için £15 euro, çocuklar için £7.50.
 • Eğer biletinizi Greenwich Rasathanesi ile birlikte alırsanız, £24.80 yetişkinler için £12.40 çocuklar için.

nasilgezdim, nasil gezdim, greenwich notları, greenwich gezilecek yerler

Not: Eğer bütçeli geziyorsunuz, Cutty Sark’i es geçebilirsiniz, çevresinde dolaşmak bile yetiyor.

7. Greenwich Kraliyet Gözlemevi – Royal Observatory Greenwich

Greenwich Kraliyet Gözlemevi ya da Greenwich Kraliyet Rasathanesi 1676 yılında Kral II. Charles’ın kurduğu Kraliyet Gözlemevi, Greenwich’te mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

greenwich gezilecek yerler, greenwich rasathanesi, greenwich gözlemevi

greenwich gezilecek yerler, greenwich rasathanesi, greenwich gözlemevi

Tarihe, astronomiye ilgi duyuyorsanız, zaman kavramıyla ilgileniyorsanız veya sadece Doğu ve Batı yarım küreyi ayıran çizginin üzerinde durmak isterseniz, Greenwich Gözlemevi’ni mutlaka gezilecek yerler lisenize ekleyin.

sıfır meridyen, başlangıç meridyeni, baş meridyen

sıfır meridyen, başlangıç meridyeni, baş meridyen

Bir zamanlar burada harabe şeklinde bulunan Greenwich Kalesi’nin yerine inşa edilen Greenwich Gözlemevine İngiliz kraliyeti astronomi gözlemcisJohn Flamsteed’i atamış ve John Flamsteed burayı hem bilimsel çalışmalar için hem de ev olarak kullanmış. Gerçi buraya gelen turistlerin bir çoğu Greenwich rasathanesinin bahçesindeki sıfır meridyeni ya da başlangıç meridyeninin  ( prime meridian line ) fotoğrafını çekmek için buraya geliyorlar. Sıfır baslangıç meridyeni Doğu Londra’nın pek çok ayrı noktasından geçiyor ve bu noktalar net bir şekilde işaretlenmiş. Sırf başlangıç meridyenini görmek için bir dünya para verip buraya gitmenize gerek yok.

greenwich gezilecek yerler, greenwich rasathanesi, greenwich gözlemevi

greenwich gezilecek yerler, greenwich rasathanesi, greenwich gözlemevi

Neyse, dönelim Greenwich Rasathanesinde görülecek yerlere. Ilk Durağımız John Flamsteed’in Evi. Daha önce de belirttiğim gibi John Flamsteed hem burada yaşamış hem de bilimsel calışmalar yapmış. John Flamsteed’in Evi’ne girdiginizde ilk olarak oturma odası, yemek odası gibi bölümleri görüyorsunuz.

Ancak benim en çok ilgimi çeken en üst katta bulunan Octagon Room – Sekizgen Oda. Greenwich’de gezilecek yerlerin diğerlerinde olduğu gibi Sekizgen Oda’yı da mimar Christopher Wren dizayn etmiş ve ilk tuğlayı John Flamsteed yerleştirmiş.

greenwich gezilecek yerler, greenwich rasathanesi, greenwich gözlemevi, octagon room greenwich

octagon room,  greenwich gezilecek yerler, greenwich rasathanesi, greenwich gözlemevi,

Greenwich Rasathanesi 1672’de kurulmuş; ancak Greenwich’in baslangıç meridyeni olarak kabul edilmesi 1884 yılına kadar gerçekleşmemiş.

sıfır meridyen, başlangıç meridyeni, baş meridyen

the meridian observatory, sıfır meridyen, başlangıç meridyeni, baş meridyen

Birleşık Krallık, 1884’de Washington’da gerçekleştirilen uluslararası bir toplantıda Greenwich’in sıfır başlangıç meridyeni olmasını istedikleri dile getirmişler ve komite bu isteyi kabul etmiş. 

Burada en son gördüğüm yer The Great Equatorial Telescope – Büyük Ekvatoral Teleskop. 1893 yılında yerleştirilen 3 metre uzunluğundaki telekopun, 71 cm büyükluğünde lense sahip.

8. Millenyum Kubbesi – Millenium Dome – O2 Arena

Greenwich’de gezilecek yerlerden bahsedip North Greenwich’de bulunan Millenyum Kubbesinden ( Millenium Dome ) bahsetmemek olmazdı sanırım.

greenwich gezilecek yerler, o2 arena, the o2

greenwich gezilecek yerler, o2 arena, the o2

Mileyum Kubbesi, 2000 yılına yani milenyuma özel olarak dizayn edildi. Ancak 2000 yılından sonra burayı nasıl ne amaçla kullanacaklarına karar veremediler. Hatta bir süre sergi sarayı olarak kullandılar. 2005 yılında telekominkasyon devi O2 burayı devraldı ve Milenyum Kubbesi’nin adını O2 Arena ( The O2 da deniliyor ) olarak değiştirdi. Son 15 yılda O2 Arena’nın içi de çevresi de çok geliştirildi. İçinde restoranlar, kafeler, sinema, konser salon vs var.

greenwich gezilecek yerler, o2 arena, the o2

greenwich gezilecek yerler, o2 arena, the o2

2012’da Indigo Konser Salonunda Ajda Pekkan‘ı ve O2 Arena‘da Barbra Straisand‘ı izleme firsatı yakaladım. Olur da konserlere denk gelirseniz kaçırmayın. Çünkü ses sistemi çok iyi.

Greenwich’de Yeme İçme : Greenwich Gezi Rehberi

Yazımın başında Greenwich Market’ten bahsemiştim. Greenwich Market yemek konusunda tek kelime ile harika. Birbirinden lezzetli atıştırmalıkları ayaküstü tadabiliriniz. Ama rahatça oturayım derseniz, Greenwich’de büyük restoran ve kafe zincilerinin yanı sıra bağımsız butik kafeler restorantlar da var. Tabii Greenwich publarını unutmayalım.

 • The Gypsy Moth

Cutty Sark’in hemen yanındaki bu pub gercekten çok popüler. Cok guzel bir arka bahçesi var. Yaz aylarında tek kelime harika.

grenwich gezi rehberi

grenwich gezi rehberi

 • Trafalgar Tavern

Trafalgar Tavern Greenwich’deki en eski yapılardan biri. Bu neden bina koruma altına alınmış.

greenwich gezi rehberi, grenwich gezi notları

Trafalgar Tavern 1837’de açıldı ve Charles Dickens’ın “Our Mutual Friend” adlı kitabında düğün kahvaltısının yapıldığı yerdi. Ayrıca Viktorya döneminde Liberal Parti tarafından siyasi akşam yemekleri için sıklıkla kullanılmış.

Sadece Greenwich’in değil, Londra’nin da en iyi publarından biri kabul ediliyor.

Scotch Egg ve patates kizartmasi

Greenwich’e Nasıl Gidilir ?

Greenwich’e ulaşım son derece kolay. Vapur, metro, otobüs ya da araba. Tercih size kalmış. Metro dedim ama Greenwich’e giden tek metro hattı Jubilee Line ( Gri Hat ) ve sizi North Greenwich‘e götürür. Bu hattı O2 Arena‘ya gitmek isterseniz kulanabilirsiniz. Eğer amacınız sadece Greenwich e gitmekse Canary Wharf’da Jubilee Line’dan inip DLR’a binmediğiniz sürece bu hat çok fazla işinize yaramayacak. Çünkü North Greenwich ile Greenwich’in arası 3.5 km

Greenwich’e Vapur ile Ulaşım 

Greenwich’e ulaşmanın en kolay yolu vapurla. Londra’nın Waterloo, Westminster, Embankment, London Bridge gibi en turistik yerlerinden thames clipper vapurlarına binmek.  

greenwich nasıl gidilir, greenwich gezi rehberi

Uber boats ve vapurların kalktığı iskele, greenwich nasıl gidilir, greenwich gezi rehberi

Thames Clipperları artık Uber ileştiyor. Uber by Thames Clipper şeklinde görürseniz şaşırmayın.  Buradan vapur saatlerine ve buradan da bilet fiyatlarına bakabilirsiniz.

Greenwich’e DLR ( Dockland Light Railway ) ile Ulaşım

DLR ( Dockland Light Railway ) Londra’da toplu taşımanın bir parçası. Fakat DLR’ı London Metrosundan farklı bir firma işletiliyor. DLR’ın trenleri metrodan daha dakik ve DLR’la seyahat etmek çok daha keyifli.

Cutty Sark for Maritime Greenwich İstasyonu greenwich nasıl gidilir, greenwich gezi rehberi

DLR’in sadece birkaç hattı var. Tower Bridge‘de Lewisham‘a giden DLR’a binip Cutty Sark for Maritime Greenwich istasyonunda iniyorsunuz. Bu istasyon Greenwich’in tam mekezinde bulunuyor. Bir diğer hat ise Bank – Stratford hattı. Eğer DLR’a Bank’de binerseniz, Shadwell istasyonunda inip Tower – Lewisham hattı için değiştirmeniz gerekiyor.

Not: DLR istasyonlarında bariyerler her zaman açıktır ancak trenlere inip binerken oystercard ( Londra’nın toplu taşıma kartı ) ya da varsa temassız banka kartınızı okuturmanız gerekiyor. Dockland Light Railway çalışanları düzenli olarak biletleri kontol ederler. 2 pound için ceza yemeyin.

Greenwich’e Otobüs ile Ulaşım

Londra’nın merkezinden Greenwich’e 188 No’lu otobüslerle gidebilirsiniz. Russell Square – North Greenwich arası hizmet veren bu hat Londra’nın en turistik yerlerin Trafalgar Meydanından geçiyor.

greenwich nasıl gidilir, greenwich gezi rehberi

Greenwich’e Araba ile Ulaşım

Eğer Greenwich’e araba gitmek isterseniz, tek sorun park yeri bulmak olacak. Greenwich Park‘ta araba park yeri var. Makinalara bozuk para ile park ücretini ödeyebilirsiniz.

Burası, Greenwich gezisine başlamak için de güzel bir nokta Kraliyet Gözlemevi park alanının hemen yanında ve tepeden şehrin manzarası enfes.

Bunları da Kaçırmayın

Camden Town Gezi Rehberi

Kew Bahçeleri Gezi Notları
Sherlock Holmes Müzesi
Mykonos Gezi Rehberi
Malta Gezi Rehberi

Iyi yolculuklar

Mutlu

Hakkımda

Merhaba, 2002 yılında Dublin'e gerçekleştirdiğim ilk yurtdışı gezimden beri dünyayı keşifteyim. Bu kesifte pek çok güzellik gördüm ve 2016'da, Nasıl Gezdim'i gezilerimde edindiğim deneyimleri benden sonra oralara gidecek olanlara ışık tutmak ve ilham kaynağı için kurdum. Sorulariniz, gorusleriniz ya da diger konular icin bana nasilgezdim@hotmail.com adresinden ulasabilirsiniz. Iyi yolculuklar Mutlu

11 Yorumlar

 • […] bridge, london eye ve big ben gibi atraksiyonları bir de nehirden cok rahatlikla gorebilirsiniz. greenwich gezilecek yerler hakkinda daha detali bilgi almk icin linke […]

  Yanıtla
 • adnan berk canay
  Ekim 1, 2021 at 9:12 am

  cok guzel. gormek istedigim yerlerden biri.

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Ekim 1, 2021 at 9:12 am

   Teşekkür ederim

   Yanıtla
 • Alev Abla
  Ekim 1, 2021 at 10:02 pm

  Greenwich gerçekten çok güzel bir yermiş. Kraliçenin saray merdivenine bayıldım. Fotoğraflar da çok güzel . Gidememiştik sayende gitmiş oldum Mutlu teşekkürler.👍

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Ekim 2, 2021 at 7:38 am

   Cok tesekkur ederim Alec hanim.

   Yanıtla
 • Hülya Özveren
  Ekim 2, 2021 at 6:45 am

  Ellerine sağlık. Yine çok kapsamlı bir gezi rehberi olmuş. Resimlerde harika.

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Ekim 2, 2021 at 7:37 am

   Cok tesekkurler Hülya abla

   Yanıtla
 • erdem telvecioglu
  Ekim 7, 2021 at 10:26 am

  Aslına bakarsanız benim Londra’da en sevdiğim yer Nottingham Hill. Güzel yazınız için teşekkürler

  Yanıtla
 • riza çalışan
  Ekim 18, 2021 at 10:08 am

  Yazınız çok yararlı olmuş. Merak ettiğim bir yerdi ancak şu İngiliz denen millet bizi aylarda kırmızı listeden çıkarmadı. Bide vize muhabbeti var. İmkanı yok gitmem

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Ekim 18, 2021 at 10:16 am

   Teşekkürler

   Yanıtla
 • […] Thread’i hic sevmedim. Bu arada Oscarli oynucu Daniel Day Lewis Greenwich’de dogmus. greenwich gezilecek yerleri merak ediyorsaniz linke […]

  Yanıtla

Bir Yorum Bırak