Menu
uçuş konforu, seyahat tüyoları, uzun uçak yolculugu, uçak bileti alırken koltuk seçimi

Uzun uçak yolculuğu yapacaklara tavsiyeler, Long Haul, Uzun Menzilli Uçuşlarda Konforlu Seyahat Etmek Için Neler Yapalım ?

Uzun menzilli ya da ingilizce olarak long haul denen uzun uçak yolculuklarında nasıl vakit geçirirsiniz? Uçuş konforu  için neler yaparsınız? 

uçuş konforu, seyahat tüyoları, uzun uçak yolculugu, uçak bileti alırken koltuk seçimi

Öncelikle size bir itirafım var. Bence yeni bir yerelere gitmek / gidebilmek uçmanın en güzel bir yanı. Ancak uçmayı sevdiğimi pek söyleyeme. Uzun bekleyişler, gecikmeler, kabin basıncı, sert koltuklar, minik tuvaletler… Geçtiğimiz yıllarda Hong Kong Aktarması ile Avusturalya’nın en büyük şehri Sydney‘e gittim. Bu yolculukta, yanlış hatırlamıyorsam, toplam 25 saatim havada geçti… Jet lag ve saat farkı gibi nedenlerden bu yolculuğu açıkçası dört gözle beklemiyorum. Pek çok kez uzun uçak yolculukları ile dünyanın dört bir yanına gittim. Bazan uçaktayken gittiğim yere hiç varamayacakmışım gibi görünse de uçuş konforu yakalamayı ve zamanı geçirmenin yolunu bir şekilde buldum. Işte sizin için hazırladığım “ilk uzun uçak yolculuğu yapacaklara seyahat yavsiyeleri ” rehberim.

Uzun Menzilli Uçuşlarda Konforlu Seyahat Etmek Için Neler Yapalım ?

Uzun uçak yolculuğu nedir? Uçak yolculukları havada geçirdiğiniz saate bağlı olarak su şekilde katagorilere ayrılıyor.

 • Kısa mesafeli uçuşlar: 3 saate kadar süren uçuşlar
 • Orta mesafeli uçuşlar: 3-7 saat süren uçuşlar
 • Uzun mesafeli uçuşlar: 7 saatten fazla süren uçuşlar
 • Ultra uzun mesafeli uçuşlar: 12 saatten fazla süren uçuşlar

1. Uzun Uçak Yolculuğundan Önce En Doğru Koltuğu Seçin

Eminim pek cok yerde en rahat koltuğu seçmenin yolunun en kolay yolunun ekonomi sınıfından bussines’a yükseltmek olduğunu uzun uçak yolculuğu yapacaklara tavsiyeler arasında okumussunuzdur. Aslına bunu bir tavsiye olarak yazmak bile gereksiz. Ne yazık ki herkesin bütçesi buna müsait değil. O zaman biz de ekonomide en konforlu bir şekilde seyahat etmenin yollarını bulmalıyız.

uçuş konforu, seyahat tüyoları, uzun uçak yolculugu, uçak bileti alırken koltuk seçimi,uzun uçak yolculuğu yapacaklara tavsiyeler

uçak bileti alırken koltuk seçiminde uçuş konforu icin acil çıkış sırasındaki koltukları seçin, seyahat tüyoları,

Eğer mümkünse, rezervasyonunuz ya da check in sırasında acil çıkış sırasındaki koltukları seçin. Genellikle Business Class koltuklarından sonraki en iyi ve en çok tercih edilen koltuklar acil çıkış koltuklarıdır.

Uzanmanızı ve daha rahat hissetmenizi sağlayacak bacak boşluğu var. Yani tam bir uçak “lüksü” anlayacağınız.

Uçakların en arkadaki koltuklari genellikle iyi değildir. Bunun nedeni koltukların geriye doğru yatırılamaması ve kuyruk kısmının dar olması nedeniyle son 5 -6 sıranın çok sıkışık olmasıdır. 

Ancak rezervasyon ve check in sırasında uçak koltuk planına dikkatli bakın. Çünkü her havayolunun ve uçağın koltuk planı farklıdır. Şili’nin başketi Santiago ve Paskalya Adasındaki LATAM uçuşumda en arka koltuktaydım. Üç koltuklu sırada olmama rağmen en arkadaki sırada 2 sadece koltuk vardı ve koltuklar tamamen geriye yatırılabiliyordu. Rezervasyon sırasında bu koltuğu özellikle seçtim.

Sözün özü en gerideki koltuklar kötüdür diye bir kural yok. Mutlaka uçuş planına bakın.

2. Elektronik Cihazlarınızın Pilleri Şarj Edilmiş Olsun

Uçağa binmeden önce tüm cep telefonu, kindle gibi elektronik cihazları tamamen şarj edin. Bazı uçakların koltuklarında elektronik cihazlarınızı şarj edebileceğiz USB girişleri var ama bazılarında yok.

Hazırlıklı olmakta fayda var. Uçağa binmeden önce tüm elektronik cihazları tam olarak şarj edin ve pili tasarruflu kullanmak için düşük enerji – tasarrufu moduna getirin.

3. Uçakta Giyececeğiz Kiyafetleri Dikkatli Seçin

10 – 15  saat boyunca bir koltukta sıkışıp kaldığınızda bir sure sonra rahatsız olacaksiniz Ben uzun mesafeli uçuşlarda asla dar kıyafetler giymem.

Daha çok bol pantalon, nefes alabilen pamuklu bir tişört, spor ayakkabılar ve büzülmeyen süveter tercih ediyorum. Her ihitimale karşı yanımda mutlaka yedek bir tişört ya da kazak bulundurum.

4. Yemek Servisi Zamanı Vakit Öldürme Aracı

Uzun menzilli uçuşlarda en sevdiğim zaman yemek servis zamanı. Uçaklarda verilen yemeklerin genellikle aman aman olduğunu söyleyemem. Tabii beni şaşırtan uçak yemekleri de oldu. Mesala  Sydney’den Auckland’a uçarken kuzu yahni vermeleri ( Auckland Gezi Rehberim için buraya tıklayın) ya da Bangkok Airways’in ördek vermesi gibi.

uçuş konforu, seyahat tüyoları, uzun uçak yolculugu, uçak bileti alırken koltuk seçimi

Ucak yemegi, uçuş konforu, seyahat tüyoları, uzun uçak yolculugu.

Yemek vaktinde asla uyumam. Kabin görevlilerinin koridorda servislerini izlemekti, başkalarının ne sipariş ettiklerini gizlice dinlemekti ve küçük uçak tepsilerinde sunulan yemekleri yemeye çalışmaktı derken tam bir buçuk saatin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Uçakların ortadaki koltuklarına yemek servisinin önce yapıldığı için bu koltuklar tercih edilir. Ancak havayollarından havayollarına, uçakların büyüklüğüne ve kabin ekibinin sayısı göre yemeklerin dağıtım şekilleri farklılıklar gösteriyor. Yani arkadaki koltuklarda oturduğum yemeklerin ilk buradan dağıtıldığı da oldu.

5. Yanınıza Ilgi Okuyacağınız Bir Kitap Alın

Elinizden düsüremeyeceğniz  bir kitabınızı yanınıza alın. İyi bir kitap beni saatlerce içine çekebilir. Uçakta okumayı planladığınız kitabın ilk veya iki bölümünü uçusdan önceden okuyun. Kitap ilgi çekiciyse zaten zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. 

6. In- Flight, Uçak içi Eğlence Ile Oyalanın 

Günümüzde uzun menzilli uçuşların hemen hepsinde uçak içi eğlence ( in-flight entertainment ) var. Ancak uçak biletinizi ayırtırken, havayolu şirketinin uçak içi eğlence hizmetinin olup olmadığına dikkat edin.

uzun uçak yolculuğu yapacaklara tavsiyeler

Ucak ici eglence.

Çünkü uçuşun uzun menzilli olması demek, mutlaka uçak içi eğlence olacağı anlamına gelmiyor. Mesala Air Asia ile gerçekleştirdiğim Londra – Kuala Lumpur uçuşunda bu hizmet yoktu. Ayrıca Lizbon Sao Tome uçuşu da teknik olarak uzun menzilli olmasına rağmen yine uçak içi eğlence ve bunu rezervasyon sırasında belirttiler. Sao Tome ve Principe Gezi Rehberime buradan ulasabilirsiniz.

7. Uçuşta Yarım Kalan Işlerinizi Tamamlayın

Yarım kalan işlerinizi uçakta tamamlayın. Hiçbir zaman normal hayatım boyunca tüm e-postalarımı dosyalamak, telefonumda yer kaplayan fotoğrafları silmek, blog yazılarımı hazırlamak için tam  zamanım olarak olmuyor.

Uzun menzilli uçak yolculukları daha önce yarım kalan işleri tamamlamak için altın fırsat. Son yıllarda çok sıklıkla dizüstü bilgisayarımı yanımda taşımaya başladım.

8. Bol Bol Su Için

Uçaklarda havalandırma nedeniyle soluduğumuz hava inanılmaz derecede kurudur. Bol bol su içmeyi sakın ihmal etmeyin. Susamasanız bile su için. Uçaklarda hostesler genellik uçuş sırasında su ikram ederler.

Siz yine de her ihtimale karşı havaalanında bulabileceğiniz en büyük su şişesini yanınıza alın. Yoksa size her seferinde minikcik bardaklarda getirilen su ile yetinmeniz gerekecek. 

9. Tazelenin

Yanınıza bir diş fırçanızı alın ve yüzünüzü yıkayın. Böylece kahvaltıdan önce ya da uzun bir kestirmeden sonra rahatlayıp tazelenebilirsiniz.

10. Mümkün Olduğunca Uyumaya Çalışın

Iyi bir uyku, uçak yolcuğunda zamanın en iyi katilidir. Ayrıca iyi bir uyku gittiğiniz yerde enerjinizin iyi olmasını sağlar. Otel odasına gider gitmez uyumak istemezsiniz öyle değil mi ?

Uçakta uyumanın zor olduğunu biliyorum ama sadece kendinizi olabildiğince rahat ettirmenin yollarını bulmanız gerekiyor. Mesela bir göz maskesi ve kulak tıkaçları duyuları köreltmeye yardımcı oluyor.

Seyahat yastıkları başınızın sabit durmasını sağlar ve boynun zorlanmasını önler. Ancak her seyahat yastığı eşit şekilde üretilmiyor ve boynunuzu tam olarak desteklemiyor. Bu nedenle geçmiste birkaç seyhahat yastığını çöpe atmışlığım var. Uçtuğum birçok dreamliner / boing uçaklarının koltuklarının kafa kısmı eğilip bükülebiliyor. Seyahat yastığı taşımaktan bu aparatı kullanmayı tercih ediyorum.

Gerekirse daha doğal bir seçenek için lavanta gibi uçucu yağları deneyin. Eğer  bulabilirseniz melatonin alın.

Gece uçuşumun olduğu günün sabahında mümkün olduğunca erken uyanırım. Uçaktaki yemek servisinde ve tepsilerin toplanmasın sonra uyumaya çalışırım.

11. Büyük Uçaklarla Yaptığınız Uzun Yolculuklarda Uçağın Kuyruk Kısmında Neler Oluyor Bir Gözatın.

Büyük uçakların belki de en ” şenlikli ” yeri uçağın kuyruk kısmı yani kabin görevlilerinin  ve tuvaletlerin bulunduğu yer.

Ama benim gibi uyuyamayan, sıkılmış yolcuların ayaküstü “lak, lak” yaptığı yer. Inanın uzun yoldan muzdarip olan bir tek siz olmayacaksınız. Uçağın arkasında kendinizi diğer gezginlerle  gittiğiniz yerler hakkında sohbet ederken bulacaksınız. 

12. Uzun Uçak Yolculuklarında Alkol Tüketmek 

Eğer alkol almıyorsanız bu seçeneği atlayabilirsiniz. Alkol konusu biraz karışık.

ucus konforu

Kimisi uyumaya yardım ettiğini söylüyor, kimisi ise vucudu susuz bıraktığı ve kabin basıcının bu yan etkiyi iyice tetiklediği söylüyor. Bu nedenle uçuşta alkol tüketmeye temkinli yaklaşın.

13. Her ihtimale Yanınızda Karşı Için Ağrı Kesici ve Ateş Düşürücü Bulundurun

Uçaklarda kabin ekibi acil durumlarda ellerinden geldiğince tibbi yardımı sağlamaya çalışıyor. Bunun örneklerine pek çok kez şahit oldum.

Ancak küçük ağrı sızılarda kabin ekibiyle muhatab olmak istemezseniz ( mesala dil engeli nediyle ), yanınıza ağrı kesici almakta fayda var.

 Not: Bazı ülkelerin gümrükleri ilaç getirilmesine karşı. Bu nedenle ülkelerin gümrük koşullarını yolculuğunuz öncesinde kontrol edin.

14. Uçağa Binince Bir Kolaçan Edin

Büyük bir ihtimalle gatete beklerken uçak dolu mu boş mu bir fikriniz olacaktır. Eğer uçak dolu görünmezse ve koltuğunuzu beğenmezseniz, kabin görevlilerine koltuğunuzu değiştirip değiştiremeyeceğizi sorun.

Uçağın orta bölümlerdeki koltuklar hep dolu oluyor. Kuyruk kısımına yakın olan koltuklar genellikle boş oluyor. Siz üç kişilik koltukta diğer yolcular ile sıkışıp kalmışken, arkadaki koltuklarda bir yolcunun üç kişilik yere yatıp uzandığını görüyorsunuz.

Tabii bu söylediğim tamamen dolu ( fully booked ) uçuşlarda geçerli olmayacak ama yine de kabin ekibine sormakta fayda var.

15. Uçakta Hayallere Dalın

Diyelim ki uzun uçak yolculuğunuzu gündüz geçeklestiriyorsunuz ve pencere kenarında oturuyorsunuz. Dünyanın farklı yerlerini kuşbakışı görmek için kaçırılmayacak bir fırsat.

uçuş konforu, seyahat tüyoları, uzun uçak yolculugu, uzun uçak yolculuğu yapacaklara tavsiyeler, uçak bileti alırken koltuk seçimi

Pasifik Okyanusu

Belki Sahra Çölü’nün belki Büyük Okyanus’daki adaların üzerinde süzülürken bulacaksınız kendinizi.


Ben her zaman uçaklardaki dergileri ( in-flight magazine ) okurum. Eğer daha önce kullanmadığınız bir havayolu sirketiyse 

16. Iniş Kartlarını Doldurun

Landing card – immigration card adı verilen iniş kağıtları pasaport ve gümrük görevlilerine verilen ve geliş sebebenizi ve kalacağınız yeri deklare ettiginiz belge.

uzun ucak yolculugu, uçuş konforu

uzun ucak yolculugu, uçuş konforu, Dominik Cumhuriyeti Inis Karti

Avrupa’da neredeyse hiç kullanılmıyor. Ancak Avrupa’nın dışına gerceklestirdigim gezilerimdeki pasaport kontrollerinde iniş kartlarının kullandim. Örnek olarak Avusturalya, ABD, Peru… iIniş kartları bazan önlü arkalı bazan iki parça bile olabiliyor. Işte bu iniş kartları uçakta vakit öldürmenin en güzel yolu. Kalem bul, pasaportu çıkart, yazılanları anla derken bir şekilde vakit nasıl geçmiş anlamayacaksınız. 

Peki siz uzun mesafeli bir uçuşlarda nasıl vakit geçirsinizm ucakta seyahat konforu icin neler yaparsiniz? 

Mutlu 

Diger Gezi Yazilarim

Yorum

 • Nergis
  Ağustos 11, 2023 at 8:31 pm

  Bırakın yurtdışını yurtiçi bile hiç uçağa binmedim. Ama Japonya’ya gideceğim Allah nasip ederse. Ve epey uzun bir yolculuk. Koltuk seçimini nasıl yapmalıyım uçaklarla ilgili neyi bilmem geriyor hiç bir bilgim yok. Ayrıca çok pahalı olduğu için 1 aktarmalı uçuşu tercih etmeli miyim? Yoksa 2 katı para verip direkt uçuş mu yapmalıyım bilemiyorum. Aslında yazınız oldukça faydalı. Ama tabi bana hava alanından başlayan bir macera lazım inene kadar nelere dikkat etmeliyim.

  Yanıtla

Bir Yorum Bırak