Menu
Almanya / Frankfurt

Frankfurt Gezi Rehberi, Frankfurt Gezilecek Yerler, Frankfurt Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Gidilir ?

Frankfurt Gezi Rehberi, Frankfurt Gezilecek Yerler, Franfurt Gezisi, Frankfurt Gezilecek Yerler Listesi, Frankfurt Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Gidilir ?

Frankfurt gezi rehberime hoş geldiniz. Almanya’nın finans sektörünün en önemli noktası olan gökedelenlerin şehri Frankfurt namıdiğer Bankhattan, son yıllarda her köşebaşındaki sofistike barları, Michelin yıldızlı restoranları,  hoş butik kafeleri ile adından söz ettirmeye başladı. Istanbul’dan iki buçuk saatlik bir uçuşun ardından Almanya’nın en büyük beşinci şehri Frankfurt’a varıyorsunuz. Pek çok kez ziyaret etme fırsatı yakaladığım Frankfurt, bir hayli sevdiğim bir şehir. Frankfurt Havaalanından sehir merkezine nasıl gidilir?, Frankfurt’ta nerede kalınır?, Frankfurt güvenli mi?, Frankfurt’un meşhur Römerberg Meydanı ve Frankfurt’ta gezilecek yerler listesi ve Frankfurt hakkında gerekli bilgiler sizin için hazırladığım Frankfurt gezi notlarımda.

frankfurt gezi rehberi, frankfurt gezilecek yerler, frankfurt gezilecek yerleri, frankfurt almanya

frankfurt gezi rehberi, frankfurt gezilecek yerler, frankfurt gezilecek yerleri, frankfurt almanya

Frankfurt Hakkında Bilgi

Franfurt Nerede, Nasıl Bir Yer – Frankfurt Gezi Rehberi

Almanya’nın Hesse Eyaletinde bulunan Frankfurt, tarih boyunca hep güçlü bir ticaret merkezi olmuş. Bu ekonomik gücünü de Main Nehri üzerine kurulu olmasına borçlu. Bugün de yüksek yüksek  binaları ile size bu ekonomik gücünü çok iyi bir şekilde hatırlatıyor.

frankfurt gezi rehberi, frankfurt gezilecek yerler, frankfurt gezilecek yerleri, frankfurt almanya, frankfurt nerede

frankfurt gezi rehberi, frankfurt gezilecek yerler, frankfurt gezilecek yerleri, frankfurt almanya, frankfurt nerede

Ne yazık ki Frankfurt’un Almanya’nın finans merkezi olması Paris ya da Bruj gibi görür görmez aşık olacağınız bir şehir yapmıyor; ancak şehrin kendi göre ayrı bir cazibesi var ve sanırım Frankfurt’u sevmemin nedenlerinden biri de bu.

frankfurt gezilecek yerler, frankfurt gezilecek yerleri, frankfurt gezilecek yerler listesi

frankfurt gezilecek yerler, frankfurt gezilecek yerleri, frankfurt gezilecek yerler listesi

Modern binalar, gökdelenler adeta tarihi yapıların arasından fırlıyor. Şehrin merkezindeki gökdelenlerden dolayı Almanların Frankfurt’a Mainhattan bazan da Bankhattan demesine şaşırmamak lazım.

frankfurt gezilecek yerler, frankfurt gezilecek yerleri, frankfurt gezilecek yerler listesi, frankfurt gezisi

frankfurt gezilecek yerler, frankfurt gezilecek yerleri, frankfurt gezilecek yerler listesi, frankfurt gezisi

Ister yazın Main Mehri kenarında yürümek olsun, ister kışın noel pazarlarına bakmak ya da alışveriş yapmak olsun Frankfurt gezmesi son derece keyifli bir şehir. Sanırım bu nedenle pek çok kez Frankfurt’a gittim ve hiç hayal kırıklığına uğramadım.

römerberg meydanı, römerberg frankfurt, frankfurt gezilecek yerleri, frankfurt gezilecek yerler listesi,

Frankfurt Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Gidilir ?

Şehre gelenlerin cevabını en çok merak ettikleri sorulardan  biri de Frankfurt havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir ? Eğer daha önce Almanya’dan transit geçtiyseniz, Frankfurt Havalimanın ne kadar büyük olduğunu farketmişsinizdir. Git git bitmiyor. Havaalanına her vardığımda ayrı bir yerde pasaport kontrolünden ya da güvenlikten geçtim. Neyse Frankfurt Havaalanından şehir merkezine ulaşmak bir hayli kolay.

Tek yapmanız gereken kolay yolu S-bahn (tren sistemi) kullanmak.

 • Gümrükten geçtikten sonra tren istasyonunu gösteren tabelaları takip edin.
 • Peronlara gelmeden bilet makinelerini göreceksiniz. Bu makinelerden biletinizi satın alın. alabilirsiniz.
 • Makineler yabancı kredi kartı /banka kartı kabul etmiyor. Alman kredi kartımız yoksa, tren biletinin ücretini nakit olarak ödemeniz gerekiyor.
 • Kullandığınız banknot temiz olsun yoksa makineler  parayı kabul etmiyor.
frankfurt havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir

Tren biletinizi alabileceğiniz makineler , frankfurt havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir

 • Makinalarla uğraşmak istemezseniz biletinizi gişelerden alın. Memurlar hem yardımcı oluyor hem de gişelerde yabancı banka kartı kabul ediyorlar. Bu arada gişelerin almanca adı “reisezentrum” . Çevirisi sanırım seyahat merkezi.
frankfurt havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir

reisezentreum yani gişelerden de biletinizi alabilirsiniz, frankfurt havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir

 • Biletinizi aldıktan sonra gişelerin yanında Gleis ( Demir yolu ) Franfurt S City göreceksiniz. Merdivenlerden inip peronlara gidin.
frankfurt havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir

frankfurt havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir

 • Biletinizi aldiktan sonra Hanau veya Offenbach’a giden bir trene binin. Tren hatları S8 ve S9.
 • Her iki tren de şehir merkezindeki tüm ana istasyonlarda duruyor, Ancak Hauptwache, U-bahn’a (metro ) en merkezi ve en iyi yer.
 • Frankfurt Havaalanından şehir merkezine yolculuk ücreti 5.00 Avro ve yaklaşık 15 dakika süruyor. Trenler yaklaşık her 15 dakikada bir kalkıyor.

Frankfurt’a Ne Zaman Gidilir ?

Frankfurt’a yılın her döneminde gidebilirsiniz; ancak soğuk sevmeyenler için yazın, Noel Pazarları gezmeyi sevenler için kışın Frankfurt gezisi için doğru dönemler olabilir. Frankfurt’a ilk gezim Aralık ayındaydı. Hiç unutmuyoum soğuk kuru ama güneşli bir hava vardı. Öyle ki Frankfurt’un sokaklarını gezmek gezmek yerine kendimi MyZeil adlı avm’ye atmıştım. Yaz aylarını, bol güneşli günleri tercih ediyorum. Bu nedenle Frankfurt’u yazın gezmekten çok keyif aldım. Frankfurt gezisi planlarken söyle festivaller falan da olsun derseniz, işte size Frankfurt’ta düzenlenen önemli birkaç ekinlik.

 • Noel Pazarları: Kasım sonu başlıyor.
 • Main Festival: Ağustos ayının ilk haftası (şehir genelinde açılan eğlence parkı)
 • Elma Şarapı Festivali: Ağustos ortası.
 • Wäldchestag: Haziran başı (ormandaki yaz Noel pazarları gibi)
 • Şarap Festivali: Eylül başlangıcı (yemek pişirme etkinliği)

Frankfurt Gezilecek Yerler – Frankfurt Gezi Rehberi

Dediğim gibi Frankfurt gökdelenler ve iş merkezlerinden ibaretmiş gibi görunuyor; ancak şehirde 2. Dünya Savaşına kadar ahşap binalar, arnavut kaldırımlı sokaklar varmış. Savaş sırasında yerle bir olan Franfurt küllerinden yeniden doğmuş. Hem de tam bir finans merkezi olarak.

frankfurt'ta gezilecek yerler. frankfurt gezilecek yerleri

frankfurt’ta gezilecek yerler. frankfurt gezilecek yerleri

Frankfurt’ta gezilecek yerlerin bir kısmını iş merkezimizi oluşturuyor. Avrupa Merkez Bankası’nın siyah bir limuzuni andıran binası güneşli bir günde gözünüzü kamaştırıyor dersem hata etmiş olmam. Aşağıda sizin için hazırladığım haritada Frankfurt’un belli başlı gezilecek yerlerini listeledim. 

1. Frankfurt Hauptwache 

Frankfurt Havaalanımdam çıkıp trenle Hauptwache Meydanına gelenleri, kafeler, restaurantlar ve tabii ki İş Bankası bekliyor 😂. Sanırım ikincingezim sırasındaydı. Yanlışlıkla Frankfurt Hauptbahnhof istasyonun gitmiştim. Ne büyük hata bir hayli yürümem gerekti.

frankfurt gezilecekler yerler, frankfurt gezi rehberi, almanya frankfurt gezilecek yerler

Hauptwache Tren Istasyon, Is Bankası, Frankfurt Gezilecek Yerler

Neyse dönelim Hauptwache Meydanına. Bu meydan Frankfurt’un gerçek anlamıyla merkezi. Öyle ki Römerberg Meydanı gibi Frankurt’un belli başlı gezilecek yerlerinin birçoğu 5 – 10 dakika yürüyüş mesafesinde.

frankfurt gezilecekler yerler, frankfurt gezi rehberi, almanya frankfurt gezilecek yerler, st. catherine's church frankfurt

frankfurt gezilecekler yerler, frankfurt gezi rehberi, almanya frankfurt gezilecek yerler, st. catherine’s kilise frankfurt

Hauptwache Meydanı’nın güneyinde ilk dikkat çeken St Catherine kilisesi. Barok tarzdaki St. Catherine Kilisesi ( almanca adiyla St. Katharinenkirche),  Yıllar içinde, hem içi ve dışı çeşitli tadilatlardan geçmiş; ancak 1944’te yıkılmış. Frankfurtlular 1954’te yılında şehrin en büyük Protestan kiliselerini yeniden inşa etmişler.

frankfurt gezilecekler yerler, frankfurt gezi rehberi, almanya frankfurt gezilecek yerler

Hauptwache Maydanı ve meşhur Eski Hauptwache Binası, Frankfurt Gezilecek Yerler

Meydanın bir diğer önemli yapısı ise eskiden nöbetçi hapishane olarak kullanılan ve şimdi Frankfurt’un en populer kafelerinden biri olan Eski Hauptwache binası var. Yeme içme bölümünde biraz daha detaylı bir şekilde anlatacağım.

frankfurt gezilecekler yerler, frankfurt gezi rehberi, almanya frankfurt gezilecek yerler, zeil, zeil street, frankfurt gezilecek noktalar

zeil caddesi, frankfurt gezilecek noktalar, frankfurt gezi rehberi

Meydanın doğu tarafında ise her tür dükkanı bulacağınız ana alışveriş caddesi Zeil uzanıyor. Bu caddenin başında dev bir alışveriş merkezi olan Galleria Kaufhof ve My Zeil  var. 

2. Zeil Caddesi – Zeil Strasse

Zeil Caddesi, Hauphtwache meydanından başlayıp boylu boyunca uzanan trafiğe kapalı ve alışveriş meraklılarının kaçırmaması gereken bir cadde. 

frankfurt gezilecek yerler, zeil, zeil caddesi, zeil street

Zeil Caddesi, Frankfurt Gezilecek Yerler

Pek çok ünlü markayı bulabilirsiniz. Benim favori mekanim MyZeil alışveriş merkezi. Frankfurt’a ilk gittiğim zaman kuru dondurucu bir soğuk vardı demiştim. İşte soğuktan kaçıp sıcak bir şeyler içmek için buraya gelmiştim.

frankfurt gezilecek yerler, zeil, zeil caddesi, zeil street, myzeil

frankfurt gezilecek yerler, zeil, zeil caddesi, zeil street, myzeil

Dijital ürünler satan Saturn Mağazalarından hatırı sayılır miktarda DVD aldığımı söylemeden geçmeyeyim. Üst katlarında çeşitli restorantlar kafeler var.

frankfurt gezi rehberi, zeil, zeil caddesi, zeil street, myzeil, frankfurt

frankfurt gezi rehberi, zeil, zeil caddesi, zeil street, myzeil, frankfurt

3. Römerberg Meydanı

Frankfurt’ta gezilecek yerler listesinde olması gereken turistlerin gözdesi Römerberg Meydanı ( Roma Dağı Meydanı ). Frankfurt, II. Dünya Savaşı sırasında o kadar büyük hasar almış ki, savaş sonrası Altstadt’ın (eski şehir) çoğunun yeniden inşa edilmesi gerekmiş.

frankfurt gezi rehberi, frankfurt gezilecek yerler, römerberg meydanı, frankfurt gezilecek yerleri, frankfurt almanya, frankfurt nerede, römerberg

frankfurt’un meshur, römerberg meydanı, frankfurt gezilecek yerleri, römerberg

Almanlar 1950’lerde başlayan restorasyon projesi tam anlamıyla 2017’de  tamamladılar. 1950’erden bu yana tam 15 tarihi ev restore ettiler  ve 20 tane yeni bina da geleneksel görünüşe uygun inşa ettiler. Römerberg’e gelen turistler artık Almanya’da popüler olan ahşap çerçeveli binaların olan capcanlı Römerberg Meydanının  tadını çıkartıyorlar.

frankfurt gezilecek yerler, fountain of justice frankfurt, frankfurt gezi rehberi, gerechtigkeitsbrunnen

frankfurt gezilecek yerler, fountain of justice frankfurt, frankfurt gezi rehberi, gerechtigkeitsbrunnen römerberg meydanı

Römerberg Meydanında dikkatlerden kaçmayan Adalet Çeşmesi’nin geçmişi ( almanca Gerechtigkeitsbrunnen ) 1543 yılına kadar dayanıyor. Bronz heykel, bir elinde kılıcı bir diğer elinde terazi ile dimdik duran Roma Adalet Tanrıçası Justitia‘yı tasvir ediyor. Çeşme, yuzillaryıllar içinde birkaç kez tadilatten geçmiş. Bir efsaneye göre, İmparator Matthias‘ın 16. yüzyılda taç giyme töreni sırasında çeşmeden şarap akmış. Ben oradayken su akıyordu ama şarap göremedim 😂.

Adalet Çeşmesinin arkasında Römerberg Meydanının doğu tarafındaki binalara Ostzeile deniliyor. Bugün her bir ev, restoran ve kafe olarak hizmet veriyor. Her bir binanın kendine özgü Große Engel ve Goldener Greif  gibi adları var.

frankfurt gezi rehberi, römerberg meydanı, römerberg, frankfurt gezilecek yerleri

römerberg meydanı, römerberg, frankfurt gezilecek yerleri

4. Römer

Römerberg Meydanını batı tarafıda yanyana dizili ahşap binaları görğyoruz. Bu güzel evlerin geçmişi 15. yüzyıla kadar uzanıyor. Ne yazık ki 1944’teki bombalamada yerle bir oluşmuşlar. Alman bu güzel yapılar 1980’de orijinaline uygun bir şekilde yeniden inşa etmişler.

frankfurt gezilecek yerler, römer, römerberg, frankfurt gezi rehberi

frankfurt gezilecek yerler, römer, römerberg, frankfurt gezi rehberi römerberg meydanı

Buradaki en dikkat çekici binalar 15. yüzyılda Römer tüccar ailesine ait olan Goldener Schwan (Altın Kuğu) ve Zum Romer.

Römer bir müze değil ve halen evlilik kayıtları ve düğünler için kullanılıyor.

5. Eski Nikolai Kilisesi – Alte Nikolaikirche

Romerberg Meydanı’nı tamamlayan yapılardan biri de Eski Nikolai Kilisesi. Eski Nikolai Kilisesi, 2. Dünya Savaşında sırasında Romerberg’deki diğer yapılara kıyasla çok fazla hasar görmemiş. Bugün gördüğümüz yapı yeniden yüzyıllar içinde restorasyan geçecek bugünkü görünümüne kavuşmuş.

frankfurt gezi rehberi, frankfurt gezilecek yerler, alte nikolaikirche, frankfurt gezilecek yerleri, frankfurt almanya, frankfurt nerede

frankfurt gezi rehberi, frankfurt gezilecek yerler, alte nikolaikirche, frankfurt gezilecek yerleri, romerberg meydanı, frankfurt nerede

Beyazlı kırmızılı renkleriyle gözlerden kaçmayan Eski Nikolai Kilisesi’nin önemi ( bir söylentiye göre ) Martin Luther, Worms adlı kasabaya dini bir toplantı için giderken buraya uğramasıymış.

 • Kiliseye giriş  ücretsiz

6. Frankfurt Katedrali Frankfurt Cathedral

Frankfurt Katedrali ) Frankfurt Cathedral tüm  Frankfurt’a hakim, so derece görkemli bir bina. Ilk bakışta bir zamanlar başından neler geçmiş tahmin edebilmek imkansız. Gotik tarzda inşa edilen bu talihsiz Roma Katolik Kilisesi, II. Dünya Savaşı sırasında da yangınla boğuşmuş. Kapsamlı restorasyondan sonra sapasağlam ayakta. Frankfurt Katedrali Romerberg Meydanının arkasında yer alıyor. Google Haritadan buraya tıklayarak konumuna bakabilirsiniz.

frankfurt katedrali, frankfurt gezilecek yerler, frankfurt gezi rehber

frankfurt katedrali, frankfurt gezilecek yerler frankfurt cathedral

Frankfurt Katedralinin içini gezmek için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Ancak Frankfurt’a ne zaman gitsem kartedralin kapıları hep kapalıydı.

 frankfurt gezilecek yerler, frankfurt gezi rehberi, main nehri, frankfurt gezisi

frankfurt cathedral

İçini gezmeseniz bile Main Nehrinin diğer tarafından katedralin manzarasının tadını çıkartmayı unutmayın. 

 • Adres: Domplatz 1, 60311 Frankfurt am Main, Almanya
 • Acilis Saatleri : Pazar haric her gun 9:00- 12:00 ve 13:15 – 20:00 , Pazar günleri 13:00 – 20:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

7. Ahlar Köprüsü – Seufzerbrucke

Bu şirin kapalı köprü, caddenin karşısındaki yeni bir kanadı belediye binasına bağlamak için inşa edilmiş. Seufzerbrucke veya Ahlar Köprüsü olarak bilinen yapı, Venedik’teki ünlü köprünün adını almış. Venedik gezi rehberim için buraya tıklayın.

frankfurt gezi rehberi, frankfurt gezilecek yerler, frankfurt gezilecek yerleri, frankfurt almanya, frankfurt nerede

frankfurt gezi rehberi, frankfurt gezilecek yerler, frankfurt gezilecek yerleri,

8. Goethe’nin Evi

Goethe Müzesi,  Goethe döneminden bir resim galerisi olan, Goethe’nin döneminin sanatı ve sanatçılarıyla ilişkisini aydınlatır. Müze aynı zamanda büyük Alman yazar Johann Wolfgang von Goethe’nin 1749’da doğduğu orijinal yapı. Goethe’nin eski evi, 18. yüzyıl Frankfurt’taki burjuvaların yaşam tarzının en ilginç ve somut bir örneği.

goethe evi, frankfurt gezilecekler yerler, frankfurt gezi rehberi

goethe evi, frankfurt gezilecekler yerler, frankfurt gezi rehberi

Bir türlü müzenin içini gezmek nasip olmadı. Çünkü müze haftanın dört günü kapalı. Siz benim gibi yapmayın. Hazırlıklı olun.

9. Frankfurt’un Eski Opera Binası – Alter Oper

1880’de açılışı yapılan ancak 1944’te bombalarla tahrip olan Alte Oper, 1970’lerde yeniden inşa edildi ve 1981’de yeniden açıldı. Burası Frankfurt’taki orijinal opera binası ve birçok önemli opera ilk kez Frankfurt’ta  burada sahnelenmiş. İçerideki, ana salon 2500 kişilikmiş.

frankfurt gezilecek yerler, alte oper frankfurt

Opera binasına bağlı bir restaurant var. Fiyatlari nasildir pek bir bilgim yok; ancak Alter Oper çok güzel bir meydanda bulunuyor ve cevresinde ise restaurantlar ve  kafeler var. Geçerken uğramak, tarihi binalarla modern binaların nasıl kaynaştığını görmek için çok güzel bir nokta.

frankfurt gezilecek yerler, frankfurt gezi rehberi, alter oper frankfurt, eski opera binasi frankfurt

frankfurt gezilecek yerler, frankfurt gezi rehberi, alter oper frankfurt, eski opera binasi frankfurt

10. Eisener Steg Köprüsü 

Frankfurt’u bir yakasından diğer yakasına bağlayan birkaç köprü var; ancak bu köprülerin en gözdesi hiç şüphesiz  Eisener Steg Köprüsü.

frankfurt gezi rehberi, eisener steg

frankfurt gezi rehberi, eisener steg

2. Dünya Savaşı sırasında da yıkılan köprü hemen ardından bu demir köprünün yerine yeniden inşa etmişler. Frankfurt’un eski şehrini  Sachsenhausen’e bağlıyor. şimdilerde  aşklarını köprüye taktıkları kilitlerle  kilitleyen insanlarla ünlü. Akşam üstü şarkı söyleyen sokak sanatçıları da var.

frankfurt gezi rehberi, eiserner steg

frankfurt gezi rehberi, eiserner steg

Sadece yayalara açık olan  köprüden özellikle akşam gün batımında  gezmeniz itavsiye ederim. İnanın şehrin  manzarası güzel.

frankfurt gezi rehberi, eiserner steg

frankfurt gezi rehberi, eiserner steg

11. Kronberg’u Ziyaret edin

Avrupa’da pazar günleri hemem hemen her yer kapalı. Frankfurt’taki Pazar günü için önümde iki seçerek vardı. Ya Musem surfer’de  birkaç müze ziyaret edecektim ya da Frankfurt’un dışındaki bir yerlere gidecektim.

frankfurt gezilecek yerler, kronberg im taunus

Her ne kadar Musem Seurfer’da çok iyi müzeler olsa da ikinci seçenek bana daha cazip geldi. Gittiğime de değdi doğrusu.

frankfurt gezilecek yerler, kronberg

frankfurt gezilecek yerler, kronberg

Bu peri masallarından çıkmış gibi duran küçük Orta Çağ kasabasına Frankfurt Hauptache metro istasyonundan ile çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

12. Sachsenhausen Bölgesi Frankfurt

Franfurt’a en az üç kez gitmeme rağmen Eisenger Steg Köprüsünden geçip şehrin diger yakasını gezme imkanım bir türlü olmamıştı. Ta ki son Frankfurt gezisine kadar.

frankfurt gezi rehberi, frankfurt gezilecek yerleri

frankfurt gezi rehberi, frankfurt gezilecek yerleri

Frankfurt’ta geceleri dışarı çıkıp yemek yiyecek, bir şeyler içecek bir yer ararsanız tek yapmanız gereken nehrin hemen karşısındaki Sachsenhausen bölgesine gitmek. Burada pek çok şirin bar yan yana dizilmiş ve geceleri son derece canlı şehrin gece hayatının kalbinin attığı mekan diyebiliriz.

frankfurt gezi rehberi, frankfurt gezilecek yerleri

frankfurt gezi rehberi, frankfurt gezilecek yerleri

Pek çok turist Römerberg ve çevresinde takıldığı için gün içinde  bir hayli kalabalık oluyor. Hem biraz kafanızı dinlemek hem de arnavut kaldırımlı şirin sokaklarda gezmek için harika.

Frankfurt’ta bir hafta sonu geçirirseniz, buradaki birçok geleneksel Alman barından birine gitmenizi öneririm. Buradaki bar önerimi Frankfurt’ta yeme içme bölümünde bulablilirsiniz.

13. Frankfurt’tan Würzburg Gezisi

Frankfurt bulunduğu konum nedeniyle Almanya’da gezilip görülecek birbirinden güzel şehirlere çok yakın ve bunların birçoğuna trenle çok kolayca ulaşabiliyorsunuz. Heidelberg, Nürnberg ya da Würzburg. Size kalmış.

frankurt gezilecek yerler

frankfurt gezilecek yerler

Ben tercihimi Romantik Yol Rotasında buluna Würzburg’dan yana kullandım. Geçtiğimiz haftalarda paylaşıtığım Würzburg gezi rehberime tıklayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. 

14. Frankfurt’un Noel Pazarları

İlk Frankfurt gezim aralık ayındaydı. Sabahın erken saatlerinde  yavaş yavaş stantlari kurmaya kuruyorlardı. Baharatlı kurabiye kokuları sokakları sarmaya başlamıştı.

frankfurt noel pazarları

frankfurt noel pazarları

Almanya’daki her şehir kendi noel pazarlarının “en eski” ya da  “en büyük” olduğunu iddia ediyor. İlk bakışta Köln ve Düseldorf Noel Pazarları kadar büyük gözükmemişti; ancak Frankfurt Noel Pazarı Almanya’nın en eski noel pazarlarından biri ve tarihi kayıtlardan anlaşılıyor ki burada 1393 yılından beri kuruluyormuş.

frankfurt noel pazarları

frankfurt noel pazarları

 • Noel Pazarı Römerberg ve çevresinde kuruluyor.
 • Frankfurt Noel Pazarlarını Kasımın son haftasında ve Ocak ortasına kadar ziyaret edebilirsiniz.
frankfurt noel pazarları

frankfurt noel pazarları

15. Willy-Brandt-Platz

Willy-Brandt-Platz, Frankfurt’un finans merkezinde bulunan küçük bir meydan. Meydanda en dikkat dikkat çeken önemli bina ise Eurotower ve Euro anıtı.

frankfurt gezilecek yerler, willy-brandt-platz, frankfurt gezilecek yerleri

frankfurt gezilecek yerler, willy-brandt-platz, frankfurt gezilecek yerleri

Frankfurt’un Yeni Opera Binası da Willy-Brandt-Platz’da bulunduğu için Tiyatro Meydanı olarak da biliniyor.

frankfurt gezilecek yerler, willy-brandt-platz, frankfurt gezilecek yerleri

frankfurt gezilecek yerler, willy-brandt-platz, frankfurt gezilecek yerleri

Açıkçası çevrede küçük bir park ve Euro İşareti dışında çok yapacak veya görecek bir şey. Yolunuzun üstündeyse bir uğrayın.

Frankurt Yeme İçme Rehberi : Frankfurt Gezi Rehberi

Frankfurt yeme içme konusunda sorun yaşamayacağınız sehirlerden bir. Şehirde sabahın erken saatlerinden itibaren taze sandviç satan kafeler, uluslararası yemekler sunan restorantlar ve öğlen soğuk bir şeyler içebileceğiniz barlar var. MyZeil gibi alışveriş merkezlerinin yemek bölümlerini ( food court ) bütçeli gezenler için belirtmeden geçmeyeyim.

frankfurt yeme içme rehberi, frankfurt gezi rehberi

Sachsanhausen Bölgesi şehir merkezine oranla pek çok güzel restoran ve bar seçeceği sunuyor, frankfurt yeme içme rehberi, frankfurt gezi rehberi

Geçmiş yıllardaki gezilerimde Frankfurt’un gelensel Apfelwin barlarıma gitme fırsatım olmamıştı. Üç günlük gezimde yemek içme tercihlerini Sachsanhausen bölgesindeki apfelwein barlardan yana kullandım. Frankurt’a özgü lezzetler arasinda Grüne Soße (Green Sauce – Yeşil Sos ), Rouladen ( Et Sarma ) ve Apfelwein ( Elma Şarabı ) var. Almanlar, Grüne Soße hazırlarken pek çok farklı otu ekşi krema ile karıştırıyor ve bu yeşil sosun üzerine de haşlanmış yumurta ve patates koyuyorlar. Böyle hafif yarı salata yarı ana yemek türü şeyleri çok seviyorum.

frankfurt yeme içme rehberi, frankfurt gezi rehber

frankfurt yeme içme rehberi, frankfurt gezi rehberi

Apfelwein ise elma şarabı ingilizlerin cider Fransızların cidre dedikleri elmadan yapılan alkollü içecek. İçimi kolay, son serece tatlı; ama  alkol oranı çok yüksek. Anında kafaya gidiyor ona göre.

Rouladen, dana eti ile yapılan içi sebzeli sarma. Son olarak daha önce denemiyseniz, tavuk schinitzel deneyebilirsiniz. Hemen hemen her menüde karşınıza çıkıyor.

Eger Frankfurt gezinizi yaz aylarında gercekleştiriyorsanız, akşam yemeğinizi Sachsanhausen’daki bahçeli bir yerler apfelwein barlardan birinde söyle açık havada yapmanızı kesinlikle tavsiye ederim. İşte sizlere Frankfurt’ta yeme içme için birkaç öneri.

 • Daut Schnider

Bütün günümü sokaka sokak gezince bir şeyler  yiyip içecek vaktim olmadı. Sachsanhausen’da boş bulduğum bu ilk kafede soluğu aldım. burada Rouladen ve otlu spaetzle ( alman usulü makarna ).

Daut Schnider’i bahçeli olması nedeniyle çok sevdim. Açık havada çok keyifli. Yerine haritada tam burada.

frankfurt yeme içme rehberi, nasilgezdim, frankfurt gezi rehberi

 • Apfelwein-Wirtschaft Fichtekränzi

Apfelwein-Wirtschaft Fichtekränzi, Sachsanhausen’in en meşhur apfelwein barlarından biri. Güzel bir bahçesi var ve çok popüler. Eğer bahçede oturmak isterseniz, rezervasyon yapmayı unutmayın.

frankfurt yeme içme rehberi, nasilgezdim, nasil gezdim, frankfurt gezi rehberi

apfelwine surahisi, Frankfurt Gezi Rehberi

Alman yemeklerinin Frankfurt gezimde tattığım en lezzetli Alman yemekleri buradaydı. Yeşil soslu tavuk schnitzel ve fırında patates.

frankfurt yeme içme rehberi, frankfurt gezi rehberi

 

 • Cafe Hauptwache

Franfurt’ta gezilecek yerler listemin en başında belirtmiştim, Cafe Hauptwache eski bir hapishane ve Frankfurt’un en çok fotoğraflanan yerlerinden biri.

cafe hauptwache, frankfurt yeme içme, frankfurt yeme içme rehberi

cafe hauptwache, frankfurt yeme içme, frankfurt yeme içme rehberi

Daha önce birkaç Cafe Hauptwache’de öğle yemeği yedim ve Käsekuchen ( Alman usulü pişmiş cheesecake ). Yalnız en son gezimde, kapalıydı. Frankfurt gezi planı yapmadan once buradan menülerin ve açılış saatlerine bakabilirsiniz.

Frankfurt’ta Nerede Kalınır ? Frankfurt’ta Kalacak Yer Önerisi

Frankfurt’a defalarca gitmeme gitmem rağmen daha önce hiç konaklamamıştım. Frankfurt’u özellikle Polonya gezilerim için transit olarak kullandım. Hazir Schengen bölgesine girmişken havaalanından çıkıp Frankfurt’u gezmiştim. Son olarak Almanya – Isviçre gezisi planlayınca Frankfurt’ta daha fazla vakit harcayıp daha önce görmediğim yerleri görmek istedim ve Frankfurt’ta konaklamaya karar verdim.

frankfurt nerede kalınır, frankfurt konaklama

frankfurt nerede kalınır, frankfurt konaklama

Frankfurt’a varınca Ne oldu ?

Havaalanından çıktıktan sonra otelimin adresinin bulmak mesajlarıma bakarken otelin son anda yolladığı bir emaili farkettim. Ellerinde olmayan nedenden ötürü beni başka bir otele, daha doğrusu bir apart otele transfer etmişler. Aslında  her iki otelde dibdibe kapı komşusu. Neyse bu yeni otele check-in yapıp da odamı görünce ne kadar güzel bir son dakika süprizi olduğunu anladım. İçinde küçük mutfağı ( kitchenette ), kanepesi olan bir oda. Tam da ihtiyacım olan yer. Kesinlike tavsiye ederim. 

frankfurt nerede kalınır, frankfurt konaklama

frankfurt nerede kalınır, frankfurt konaklama

Normalde Residence Inn bütçemi aşar ve böyle sürprizler her zaman olmaz. Ama size tavsiyem her iki otele de bir göz atmanız.

Frankfurt Güvenli Mi ?

Öncelikle belirteyim. Gittiğimiz her ülkede, gezdiğimiz her şehirde güvenlik konusunda dikkatli olmak gerekiyor. Neresi olursa olsun. 

frankfurt güvenli mi

fFrankfurt Bahnhof istasyonu, rankfurt güvenli mi

Frankfurt’un şehir merkezi son derece turistik. Ancak Frankfurt Bahnhof ve çevresi için aynı şeyi söyleyemem. Tren istasyonun tam karşısında KaiserStrasse var. Ucuz yeme içme seçenekleri olan bir cadde.

frankfurt güvenli mi

Sabahin erken saatlerinde Taunusstrasse frankfurt güvenli mi

KaiserStrasse’ye paralel Taunusstrasse var. Frankfurt gezinde hiç adım atmamanız gereken bir yer varsa o da Taunustrasse. Sabah erken saatlerde Basel’e giden trenimi yakalamak icin bu caddeden geçtim. Sarhoşlar, bağıranlar… sokak tenha olduğu için ürkütücüydü ve tedirgin oldum.

Aklınızda bulunsun.

Frankfurt’ta Ulaşım

Frankfurt’ta birkaç tane önemli tren istasyonu var. Frankfurt’taki vaktinizi en iyi değerlendirmek için doğru trenmek ve inmek çok önemli. 

 • Frankfurt Hauptwache

Frankfurt Hauptwache şehrin tam merkezinde bulunuyor. Frankfurt’un alışveriş Caddesi Zeil, Römeberg çok kısa bir yürüyüş mesafesinde. Eğer benim daha yaptığım gibi, şehri gezmek havaalanından çıkıp sonra tekrar havaalanına geri dönmek isterseniz, Frankfurt Hauptwache en doğru tren istasyon.

 • Frankfurt Main

Frankfurt Main yani Frankfurt Merkez Istasyonu, şehrin ana tren istasyonu. Buradan benim yaptığım gibi Almanya’nin ya da Avrupa’nın diğer şehirlerine Frankfurt Merkez Tren Istasyonundan ulaşabilirseniz. Buradan Isviçre’nin önemli sehir Basel’e gittim. Basel gezilecek yerler yazıma buradan okuyabilirsiniz.

Ne yazık ki Frankfurt Main şehir merkezinden biraz uzakta bulunuyor. Eğer oteliniz Frankfurt Main Tren Istasyonun çevresinde değilse,  Frankfurt’ta kısıtlı vaktini varsa ve diğer şehirlere gitmek gibi bir planınız yoksa, Frankfurt Main istasyonu kullanmanıza gerek yok.

Not: Frankfurt Merkez Istasyonun binası çok güzel. Görkemi bir bina; ancak istasyonun çevresi hiç güzel değil. Daha da önemlisi güvenli değil.

Not: Eğer başka bir şehirden Frankfurt’a gelirseniz burası son durak, metro ile Hauptwache istasyonuna gidebilirsiniz.

 • Frankfurt Sud 

Frankfurt’ta Sachsenhausen Bolgesinde konaklıyorsanız, bu tren istasyonu uygun olabilir.

Beni instagramda takip etmeyi unutmayin.

Iyi yolculuklar

Mutlu

 

Hakkımda

Merhaba, 2002 yılında Dublin'e gerçekleştirdiğim ilk yurtdışı gezimden beri dünyayı keşifteyim. Bu kesifte pek çok güzellik gördüm ve 2016'da, Nasıl Gezdim'i gezilerimde edindiğim deneyimleri benden sonra oralara gidecek olanlara ışık tutmak ve ilham kaynağı için kurdum. Sorulariniz, gorusleriniz ya da diger konular icin bana nasilgezdim@hotmail.com adresinden ulasabilirsiniz. Iyi yolculuklar Mutlu

25 Yorumlar

 • […] günümü Würzburg için ayırdım ve sizler için Würzburg gezi notlarımı hazırladım. Henüz Frankfurt gezi rehberimi okumadıysanız buraya tıklayın.. Würzburg’da gezilecek yerleri, bir günde neler […]

  Yanıtla
 • […] fransa’dan elma sarabının tarifini vererek kurtulmuslardır. Frankfurt elma sarabi ile unlu frankfurt gezi rehberine bakarak nerede neler yeni icilir […]

  Yanıtla
 • Egitimde Wurzburg – Fotograflarla Yasam
  Mayıs 31, 2021 at 6:19 am

  […] binasi o kadar guzelki würzburg gezilecek yerler arasinda olmasina sasmamak lazim. Wurzburg frankfurt gibi buyuk bir sehre cok […]

  Yanıtla
 • Gül Nihan Sezer
  Haziran 1, 2021 at 6:10 am

  Almanya ile vize konusunda analasmaya saglayacaklarmis. dun okudum. cok isyiroum,berlin falan hadi hayirlisi

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Haziran 1, 2021 at 6:23 am

   hadi bakalim hayirlisi

   Yanıtla
  • aydogan ünal
   Haziran 5, 2021 at 6:18 am

   Az kaldı. Türkiye çok riskili ülkelerden riskli Ülker’e listesine alındı. Aşı ve test yeterli. Yaz sonu nasip olursa.

   Yanıtla
 • Ertuğrul
  Haziran 1, 2021 at 8:49 am

  Almayanın tek derdi kendi vatandaşlarının güvenliği. Bize vize varmış çok umurlarında değil ki. Bana kalırsa bu yıl da vize yok bize çok umutlanmayın

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Haziran 1, 2021 at 8:51 am

   Ertuğrul benimde çok umudum yok. Hangi ülke kabul ederse oradan Schengen aklip gezmekli

   Yanıtla
 • Alev Abla
  Haziran 1, 2021 at 10:54 am

  Çok güzel.Mutlu,tam benim beğeneceğim bir şehirmiş. Fotoğrafların eşliğinde çok keyifle dolaştım.👍☺️

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Haziran 1, 2021 at 12:58 pm

   Alev hanım çok teşekkürler.beğendinize çok sevindim

   Yanıtla
 • Hülya Özveren
  Haziran 1, 2021 at 4:06 pm

  Bravo Mutlu. Gezdiğin yerleri çok detaylı yazıyorsun. Gidecekler için tam bir rehber oluyor. Frankfurt’da çok güzelmiş. Almanya hiç gitmediğim bir ülke. Frankfurt’u görmedim yani. Görmek isterdim.

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Haziran 1, 2021 at 6:12 pm

   Hülya abla, çok teşekkürler. Elimden geldiğince yazmaya çalışıyorum. Almanya’da çok güzel şehirler var. Özellikle Bavyera’da . Kesinlikle tavsiye ederim

   Yanıtla
 • imran han
  Haziran 2, 2021 at 12:27 pm

  Bakalim bize ne zaman görmek nasip olacak

  Yanıtla
 • Vicky
  Haziran 2, 2021 at 10:58 pm

  Bellissimo post pieno di utili indicazioni.
  Grazie!
  Vicky

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Haziran 2, 2021 at 11:13 pm

   Vicky, molte grazie per le belle parole. Mutlu

   Yanıtla
 • ender yegit
  Haziran 3, 2021 at 9:49 am

  pratik bilgiler, guzel fotogralar. eline saglik mutlu.

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Haziran 3, 2021 at 9:49 am

   Cok sagol Ender

   Yanıtla
 • Sibel
  Haziran 15, 2021 at 10:10 am

  Çok güzel. Emeğinize sağlık. Açıklayıcı ve pratik.

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Haziran 15, 2021 at 10:12 am

   Sibel hanim, cok tesekkurler. cok memnun oldum.

   Yanıtla
 • […] frankfurt gezilecek yerler icin de buraya tiklamayi unutmayin. […]

  Yanıtla
 • […] Goethe Frankfurt’ta dogmus buyumus ve Goethe’nin evi frankfurt gezilecek yerler arasindaymis. Okuma sevgisini bir adim ileri goturmek isterseniz, evni ziyaret […]

  Yanıtla
 • Hasan uyar
  Temmuz 13, 2021 at 5:26 pm

  Berlin, münih , Frankfurt merak ettigim yerler. Planlar devam ediyor

  Yanıtla
 • Hakan
  Ağustos 11, 2021 at 9:03 am

  Kapıları açtılar . Vizeye başvuracağım

  Yanıtla
 • Alik
  Şubat 17, 2023 at 8:17 am

  Teşekkürler detaylı paylaşım için, şimdi Frankfurtdayım 3 günlüğüne ve dediğiniz yerleri kayd etdim ziyaret etmek için

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Şubat 17, 2023 at 9:12 am

   Merhaba, Cok tesekkurler. Guzel bir gezi dilerim

   Yanıtla

Bir Yorum Bırak