Menu
Uncategorized

Montmartre Paris Gezi Rehberi, Montmartre Gezilecek Yerler, Yürüyüş Rotası

Montmartre Gezilecek Yerler, Montmartre Yürüyüş Rotası, Montmartre Paris Gezi Rehberi

Montmartre Paris gezi rehberime hoş geldiniz. Paris’in pqpüler mahallesi Montmartre, tarihsel ve kültürel olarak Paris’in geri kalanından bir hayli farklı. Ayrıksı, köy havasını halen koruyan şirin bir mahalle. Meydanları, bir zamanlar burada yaşamış ünlü sanatçıları, şirin Arnavut kaldırımlı sokakları ile turistleri kendine hayran bırakıyor. Montmartre’a nasıl gidilir? Paris Montmartre’ta gezilecek yerler, Montmartre hangi Metro hattı ile gidilir,  Montmartre gezi rotası ve dahası sizler için hazırladığım Montmartre gezi notlarımda.

montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler

Montmartre Hakkında Genel Bigiler

Montmartre, ilginç doğası ve kültürel yapısı nedeniyle, bir adının da “Paris’in Montmartre Köyü” olmasına şaşırmamak lazım. Neden mi?

montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler, montmartre neyi meşhur, montmartre paris gezilecek yerler

Montmartre 1 Ocak 1861 yılına kadar Paris’in bir parçası değilmiş. Paris’ten ayrı başlı başına bir köymüş. Montmartre’deki ucuz konaklama seçenekleri ve barlar, parasız sanatçıları bir hayli cezbetmiş…

Ressamların, şairlerin gelip buraya yerleştiği o yıllarda Montmartre da ayrıksı, bohem bir yapıya bürünmeye başlamış.

montmartre hakkında bilgiler, montmartre nerede

montmartre sokak manzaraları, montmarte gezi notları

Montmartre’da sakinlerinin arasında Auguste Renoir, Picasso ve Vincent Van Gogh gibi ünlü isimler de var.

Montmartre’nın labirente benzeyen Arnavut kaldırımlı sokakları, sarmaşıklarla kaplı evleri ve zengin tarihi ile Paris’in diğer yerlerinde bulmak biraz zor.

montmartre hakkında bilgiler, montmartre nerede

Her köşede kafeler, butikler, küçük girişimciler ve vintage mağazalar var. Anlayacağınız Paris’te kesinlikle kaçırmamanız gereken yerlerden biri burası…

montmartre hakkında bilgiler, montmartre nerede, montmartre gezi notları

montmartre gezi notları

Montmartre, Paris gezisinde mutlaka gezilecek yerler listenize eklemeniz lazım. İnanın Montmatre’ye aşık olacaksınız.

Montmartre Ne Ünlüdür ?

Paris’teki Hausmann mimarisinin etkisi Montmartre’ta çok az veya hiç yok. Hausmann mimarisi yerine, Montmartre’ta artık  belirgin bir ‘köy’ hissi var. Sanırım turistlerin Montmartre’ı bu kadar çok sevmesinin nedenlerinden biri de bu.

montmartre ne ile ünlüdür, montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler

montmartre gezilecek yerler

Neden Montmarte’ı gezeyim? diye sorarsanız, Paristeki son faal üzüm bağlarından birini görmek, birçok instagramlık noktada kendinizi kaybetmek, piknik yapmak için Montmartre’yı gezin derim

montmartre ne ile ünlüdür, montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler

le consulat, montmartre gezilecek yerler

İki bin yılı aşkın bir tarih, Paris’in 18. yüzyıldaki bölgesinde küçük mahallesine yoğunlaşmış adeta. Sacré-Coeur’ün pagan kökenlerinden tutun da, burada hristiyanlığı yayan önemli azizlere, eserlerini ‘en plein air’ açık havada yapıp satan çağdaş ressamlarıyla ünlü Place du Tertre’ye kadar, Montmartre’de zengin bir tarih var. 

montmartre ne ile ünlüdür, montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler

Montmartre’deyken, Paris’in tam kalbinde olduğunuzu unutmak içten bile değil. Paris’te değilsiniz de sanki Brittany’nin gözlerden uzak bir kasabasında ya da Fransa’nın güneyinde küçük bir köydesiniz.

Montmartre Nasıl Gidilir?

Montmartre’a ile kolaylıkla ulaşmanın en iyi yolu Paris metrosunu kullanmak. Montmartre, Paris şehir merkezinin kuzeyinde yer alıyor. Notre Dame de Paris katedralini merkez alırsak, Montmartre’a metroyla ulaşım genellikle 25-30 dakika kadar süruyor.

Montmartre hangi metro durağında?

Hat 12  (Abbesses ve Lamarck – Caulaincourt durakları ) ve Hat 2 (Anvers ve Blanche durakları ) Montmartre’ye en yakın metro istasyonları. 

Abbesses Durağı Place Des Abbesses’de bulunuyor, Seni Seviyorum Duvarı hemen istasyonun arkasında.

Lamarck – Caulaincourt Durağı Abbesses gibi Hat 12 üzerinde bulunuyor. Bu durak Montmartre Tepesi’nin diğer tarafında. Olur da bu durakta inerseniz, istasyonun yanındaki merdivenlerden Place Dalida’ya doğru yukarı çıkın. 3 dakikalık kısa bir yürüyüş bu. Şuraya sizin yürüme rotası koydum. Tıklayıp bakabilirsiniz.

Montmartre hangi metro, montmartre nasıl gidilir, Montmartre hangi metro durağında, montmartre gezi rehberi

Montmartre hangi metro? montmartre nasıl gidilir, paris montmartre hangi metro, montmartre gezi rehberi

Blanche Durağı Moulin Rouge’un tam karşısında. Montmartre yürüyüş rotası planladıysanız burası en ideal durak.

Anvers Durağı ise Sacre Couer’e ve St Michel Meydanı’na en yakın durak.

Montmartre hangi metro, montmartre nasıl gidilir, Montmartre hangi metro durağında, montmartre gezi rehberi

Anver istasyonundan Sacre Coer, Montmartre hangi metro? 

Paris Montmartre Gezisi Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Kanımca Montmartre Paris’te gezilecek yerlerine başında geliyor. Paris gezisinde mutlaka ama mutlaka Montmartre icin zaman ayırın.

Montmartre bir hayli inişli çıkışlı. Pek çok merdiven inip çıkacaksınız. Bu nedenle rahat yürüyüş ayakkabıları tercih edin.

Montmartre İçin Ne Kadar Zaman Ayırmalıyım

Paris gezilerimden birinde Montmartre’de konakladım. Otel seçeneklerinin az. Haliyle Montmartre’ta konaklama ücretlerinin yüksek. Montmartre’ta konaklamasanız bile, burada en az bir tam gün geçirin derim.

montmartre ne kadar sürede gezilir

Eğer Montmartre’a ayıracak çok fazla vaktiniz yoksa, öğleden sonra gelmenizi tavsiye ederim. Evet  biliyorum burası öğlen sonra bir hayli kalabalık ama kimi kafeler öğleden sonra açılıyor ve ayrıca Sacre Coeur’den gün batımını izlemek ayrı bir keyif. 

Montmartre Yürüyüş Rotası

Keyifli bir Montmartre yürüyüş rotası için semtin tarihi yapısını iyi anlamak gerekiyor. Bütün Montmartre yürüyüş turları Moulins Rouge‘un önünde Boulevard de Clichy’de başlıyor. Boulevard de Clichy ağaçlıklı park gibi uzun bir cadde.

montmartre paris

Bir zamanlar bu caddenin bulunduğu noktada Montmartre’ı ve Paris’i ayıran bir duvar varmış. Çünkü Montmartre’taki ve Paris’teki ürünlerin vergileri farklı olduğu için mallar gümrük kapılarından geçermis.

Elbette artık böyle bir duvar yok. Ancak o gümrük kapılarından üçü günümüzde hala ayakta. Eğer benim yaptığım gibi Boulevard de Clichy’i takip ederseniz, bu Rotonde de la Villette ( bir diğer adıyla Saint-Martin Barrier ) kapısını görebilirsiniz.

montmartre nerededir, montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler

Rotonde de la Villette, montmartre yürüyüş rotası

Sözün özü Montmartre yürüş rotası için varacağınız metro istasyonu Blanche ve başlangıç noktanız Boulevard de Clichy üzerindeki Moulin Rouge olsun. 

montmartre nerededir, montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler

montmartre gezilecek yerler

Montmartre Gezilecek Yerler

Montmartre, 19. ve 20. yüzyıllarda yalnızca sanatsal fikirleri ve yazma ilhamını birleştiren büyük bir yer olmakla kalmamış, aynı zamanda Montmartre, yıllar içinde şarkıcı Dalida ve sanatçı Vincent Van Gogh da dahil olmak üzere birçok ünlünun  “evi” olarak Paris’teki yerini aldı.

montmartre gezi rehberi, montmartre paris gezi rehberi

Montmartre Tepesi merdivenleri ile ünlü. Bu merdivenlerin bir kısmı bir hayli fotojenik.

montmatre neyi meşhur, montmartre gezi rehberi, montmartre gezi notları

Kimi kaynaklar Renault otomobillerinin burada doğdu diyor. Onu da anlatacağım. Montmartre’a gezilecek yerler yazımın devamında.

1. Moulin Rouge, Montmartre

Montmartre yürüyüş rotasının ilk durağı dünyaca ünlü Mouline Rouge. 1889 yılında halka açılan dünyanın en ünlü kabarenin yüzzyılı aşkın bir geçmişi var.  

moulin rouge, montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler, montmartre gezi notları, montmartre gezisi

Moulin Rouge’un girişimcileri Joseph Oller ve Charles Zidler, kaliteli bir kabarenin zenginleri ve Parisin ünlülerini buraya çekebileceğini düşünmüş. 130 yıl kadar önce isabetli bir karar vermişler ki Moulin Rouge hala Paris’in gözdeleri arasında.

Günümüzde böylesine ikonik bir statüye ulaşmadan önce, Moulin Rouge Paris, kabareden konserlere, sinema filmlerinden dans ve müzik gösterilerine kadar farklı etkinlikler sunmuş.

mouline rouge, montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler, montmartre gezi notları, montmartre gezisi

Ben Moulin Rouge’daki gösterilere gitmedim ama sizlere söylemeden geçmeyeyim. Şovlar her gece saat 21.00 ve 23.00‘te. Şovunuzla birlikte akşam yemeği yemek isterseniz, yemekler saat 19:00′da servis ediyorlarmış ve asıl şov da yemekten sonra saat 21:00‘de başlıyormuş. 

Gösteri saatleri ve tarihleri ​​için resmi websitesine buradan ulaşabilirsiniz .

2. Rue Lepic, Motmartre

Rue Lepic, Montmatre’ın en önemli caddelerinden biri. Belki de en önemlisi. Rue Lepic, inişli çıkışlı kıvrımlı bir cadde ve harita üzerinde göründüğunden çok daha uzun.

rue lepic, rue lepic montmartre, montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler

Vincent Van Gogh 55 no’lu apartman  ve ressam Charles Léandre 59 no’lu apartmant olmak üzere birçok ünlü sanatçı ve yazar Rue Lepic Caddesinde yaşamış.

 Louis Renault (evet şu bizim RENAULT ) 1898’de ilk arabasını yapmış. Bir söylentiye göre, Renault arkadaşlarıyla küçük Voiturette’sunun ( dönemin ilk arabaları ) Rue Lepic’in dik yokuşundan yukarı çıkıp çıkamayacağına dair bahse girer.

rue lepic, rue lepic montmartre, montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler

Louis ve arabası gerçekten de yokuşu tırmanmayı başarır. Bu başarısının ardından 12 otomobil siparişi alan Renault, dünyaca en ünlü otomobil markalarından birini hayata geçirir. Tabii bizimde en sevdiğimiz markalardan biri olur.

 Turistik olmayan dükkanları ve ucuz yeme içme seçenekleri bulunan Rue Lepic’i kacırmayın.

3. Cafe des deux Moulins

2001 tarihli Amélie filmini izlediyseniz, Café des Deux Moulins de dahil olmak üzere Rue Lepic boyunca uzanan birkaç mağaza tanıdık gelecektir.

cafe des deux moulins, montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler

Amelie filminde Audrey Tautou’nun canlandırdığı ana karakter Amélie Poulain burada garson olarak çalışıyordu. Kafe koyu renkli ahşap işçiliği, kırmızı kabinleri ve çinko tezgahlarıyla hâlâ klasik Paris bistro hissini taşıyor.

nasıl gezdim, nasilgezdim, nasil gezdim, cafe des deux moulins, montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler

Ha ha ha, Amelıe ile bu pozu vermesem olmazdı

Duvarda Amélie’nin posteri ve canınınz tatlı birseyler çektiyse varsa menüde lezzetli crème brulée d’Amélie ile filme birkaç gönderme de var. 

4. Van Gogh’un Evi

Café des Deux Moulins’den çıktıktan sonra Rue Lepic boyunca ilerleyin, yolun sonundaki kavşağa geldiğinizde sola doğru dönün. 54 Rue Lepic Caddesi üzerinde 54 no’lu apartman karşınıza çıkacak.

rue lepic, rue lepic montmartre, montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler

Burası Vincent Van Gogh’un 1886’dan 1888’e kadar kardeşi Theo ile birlikte yaşadığı yer. Van Gogh burada yaşadığı dönemde üçüncü kattaki dairelerinin penceresinden Paris manzarasını gösteren birkaç resim yapmış.

5. Place Emile Goudeau ve Bateau Lavoir

Montmartre’nın bu küçük ama önemli meydanının adı 1911 yılına kadar Place de Ravigana‘muş.

montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler

1906 yılında vefat eden Fransız şair, yazar ve gazeteci Emile Goudeau’ya adayarak meydanın adını Place Emile Goudeau olarak değiştirmişler.

montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler

Place Emile Goudeau, dediğim gibi küçük bir meydan. Çevresinde birkaç kafe bulunuyor. Öğleden sonra sokak sanatçıları gelip burada gösteri yapıyor.

Bateau Lavoir Nedir ?

Bateau Lavoir “Washhouse Boat” 1900’lerin başında Picasso gibi ünlü sanatçıların gelip yasadığı, diğer sanatçılarla buluştuğu, önemli eserlerini ortaya çıkarttığı binanın adı.

Binanın ilk adı Maison du Trappeur‘muş. Binadan kira geliri etmek iseyen sahibi evi bölerek 20 ayrı odaya ayırmış. Ne yazık ki 1970’de çıkan yangında çok büyük bir şekşlde hasar görmüş. 1978 yılındada binayı orijinaline uygun bir sekilde insa etmişler.

5. Dalida’nın Evi

Parole, Parole, Salma ya Salama gibi şarkıların ölümsüz şarkıcı Dalida bu muhteşem evde yaşamış. 1987 yılında, “La vie m’est insupportable. Pardonnez-moi – Hayat benim için dayanılmaz. Affet beni.” diyen bir not bıraktan sonra intihar etti. Dalida bizlere veda etse de, hayranları da Montmartre da onu hiç bir zaman unutmadı.

montmartre paris, montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler

Dalida’nin evi Rue d’Orchampt üzerinde bulunuyor. Ne yazık ki ziyarete açık değil ancak Montmartre’ta gezilecek yerlere oldukça yakın. Anlayacağınız yolunuzun üsünde geçerken bu güzel eve bir göz atın.

6. Le Petit Moulin Montmartre

Adını bir zamanlar Montmartre’yi çevreleyen tepeleri süsleyen yel değirmenlerinden alan Le Petit Moulin Montmartre, eski Montmartre’ın eteklerinde yer alan geleneksel bir Fransız bistrosu ve şarap barı.

montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler, le petit moulin

le petit moulin, montmartre gezilecek yerler

Le Petit Moulin Montmartre harika peynir tabağı, şarapları ve yerel bira fabrikasından gelen biraları ile ünlü.

montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler, le petit moulin

Bu güzel kafe akşam üstü saatlerinde açılıyor. Gündüz önünden geçerken açık olmadığını farkedeceksiniz. Evet, kafe hoş ama asıl ambiyansı insanlar akşam dışarda içeceklerini yudumlarken oluyor.

montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler, le petit moulin

Retoranın üst katı, montmartre gezi rehberi

Muhtemelen gerek yoktur ama ben rezervasyon yaptırıp içerde oturdum. Bu iki katlı kafe / resoran şimdiye kadar gördüğüm en küçük restoranlardan biri.

7. Moulin de la Galette, Montmarte’te Yel Değirmenleri

Bir zamanlar yeldeğirmenleri ile ünlü Montmartre’ta ayakta sadece iki yel değirmeni kalabilmiş.

montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler, moulin de la galette, moulin radet

Bu yeldirmenlerine ‘Moulin de la Galette’ diyorlar. Gerçek adları ise Moulin Radet ve Moulin de Blute-Fin.

İlk olarak 1717’de inşa edilen Moulin Radeti, 1770’de restore etmişler ve daha sonra 1934’te Rue Girardon ve Rue Lepic kavşağına taşımışlar.

Le Moulin Radet artık Montmartre’nın gösterişli restoranı Moulin de la Galette’ın ön cephesi olarak öne çıkıyor. Turistler gun boyunca gelip resotanin fotografini cekiyor. Dalida’nin evenin hemen yaninda. Sanatci sik sik buraya gelirmis vehep ayni masada yemek yermis. “Dalida’nin kantini” de diyorlar.

moulin de la galette, moulin radet

restoanin ici, moulin de la galette, montmartre gezi rehberi

Bu kadar popüler olmasona rağmen yemeklerin fiyatları uygun. Gitmeden önce ( özellikle yaz aylarında ) rezervasyon yapmanızı tavsiye ederim. Restoranın hem önünde hem de arkasında bahçe var.

moulin de la galette, moulin radet

Arka bahçe çok tatlı. Erken gelirseniz bahçede yer bulabilirsiniz. Neler siparis edelim? Size tavsiyem o güne özel olarak ne yaptılarsa, onu siparis edin.

moulin de la galette, moulin radet

ördek ve patates,

Genellikle o güne özel yemekler ayrı bir menü de yazıyor. Tahta bir menü var orada gosteriyor. 

Peki ya Moulin de Blute-Fin?

moulin de blute-fin, montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler, moulin de la galette

Moulın Radetin aşağısındaki Moulin de Blute-Fin gözlerden biraz daha uzak duruyor ve yeşil yapraklı ağaçların arkasına saklanıyor adeta… Moulin de Blute-Fin’i en iyi şekilde görebileceğiniz nokta Rue Tholoze.

9. Le Passe-Muraille

Aktör, yazar ve heykeltıraş Jean Marais tasarladığı duvardan çıkan adam eserine, Marcel Aymé‘nin en tanınmış kısa öykülerinden biri Le Passe-Muraille‘den ilham vermiş.

le passe-,muraille, montmartre gezilecek yerler, montmartre paris gezilecek yerler, montmartre gezi rehberi

1940’larda yayınlanan bu fantastik kısa öykü, bir gün  duvarlardan geçebilmek gibi olağanüstü bir yeteneğe sahip olduğunu keşfeden Dutilleul adlı bir ofis çalışanının öyküsünü anlatıyor.

Jean Marais’in bu heykelle Marcel Aymé’nin öyküsünü gerçeğe dönüştürüyor. Ayrıca, Jean Marais’in bu çalışması Marcel Aymé’nin yazdığı kısa öyküyle bireber örtüşüyor. Sanatçı, Dutilleul heykeline Marcel Aymé’nin yüzünü vermeyi seçmiş. Böylelikle Montmartre’ın en sembolik yazarlarından birine de hoş bir gönderme yapmış.

10. Square Suzanne Buisson ve St Denis Heykeli

Square Suzanne Buisson’un, kalabalıktan ve turistlerden gerçekten kaçabileceğiniz Montmartre’ın sessiz, küçük bir parklarından biri.

montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler

montmartre paris gezi rehberi

Tam olarak Montmartre yürüyüş rotası üzerinde değil belki ama siz yine de Montmartre de gezilecek yerler listenize ekleyin.

montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler

Petank oynayan gençleri, bir efsaneye göre kafası kesik olarak yürüyen Saint-Denis‘in heykelini Suzanne Buisson Meydanı’nda görebilirsiniz.

11. Villa Leandre

İngiliz esintileri taşıyan Villa Leandre’deki evler 1920’lerde, bir zamanlar yeldeğirmenlerinin bulunduğu yere inşa edilmiş. Bu sıra sıra rengarenk evler artık instagram karelerinin vazgeçilmezleri arasında.

montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler, villa leandre

Bana sorarsanız İngiltere’de bu kadar şirin bu kadar güzel bir değil. Villa Leandre’deki evler buram buram fransız mimarisi kokuyor… Neyse bu tabii benim düşüncem.

montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler, villa leandre

Villa Leandre’ye giderseniz,10 Nolu eve bakmayı unutmayın. Neden mi? Evin sahibi 10 No Downing Street‘ten esinlenip ( Londra Birleşik Krallık Başbakanı’nın ikametgahı ) ‘Downing Street’ yazan küçük ve esprili bir tabela asmış.

12. Dalida Meydanı ve Dalida’nın Büstü

Montmartre Dalida’yı unutmadı demiştim. Bu küçük meydanı adını ölümüne kadar Montmartre’da yaşayan ve Montmartre mezarlığına gömülen ünlü şarkıcı Dalida’dan alıyor.

place dalida, montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler

Efsaneye göre, eğer dalida’nın göğüslerini ovuşturursanız, sonsuz aşkı bulabilirmişsiniz :-))))

place dalida, montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler

Dalida’nın büstü Montmartre’yi korur gibi…. montmartre gezilecek yerler

13. Rue de l’Abreuvoir

Montmatre’ye ilk kez gittiğimde, Sacre Coeur’den yürüyü yürüye La Mason Rose varmıştım. Restoranın tam önünde sağa mı gideyim, yoksa sola mı gideyim derken La Mason Rose’un sağındaki yoldan devam etmiştim. Haliyle bu güzel caddeyi ve devamındaki Dalida Maydanı’nı görememiştim.

montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler, rue de l'abreuvoir

İkonik görüntüsüyle Rue de l’Abreuvoir artık instagram karelerinin vazgeçilmezlerinden.

montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler, rue de l'abreuvoir

14. La Maison Rose 

La Maison Rose, şöyle bir durup ‘vay be, tam insta’lık ‘ diye düşüneceğiniz bir yer. Zaten sizinle aynı fikre sahip pek çok turist gün boyunca buraya akın ediyor.

montmartre nerededir, montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler, montmartre gezi notları

Yaz aylarında restoranın dışına küçük sandalyeler koyuyorlar. Ama turistlerin birçoğu buraya yemek yemek icin gelmiyor.  Herkesin tek derdi restoranın fotoğrafını çekmek :-)))

montmartre nerededir, montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler, montmartre gezi notları

fotoğraf çekme yarışı başlamak üzere, montmartre gezi notları

Burada bir yemek tipik bir Montmartre deneyimiyiş. Öyle ki La Maison Rose, bir asırdan fazla bir süredir faaliyet gösteriyor. Dalida ve Picasso gibi sanatçılar, zamanında La Mason Rose’un müdavimleri arasındaymış.

la maison rose, montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler, montmartre gezi notları

Montmarte’te gezilecek yerler arasında çok meşhur 4 tane kafe / restaurant var. Bu kafelerin önünde fotoğraf çekmek yerine yemeklerinin tadına da bakmak istedim. 

la maison rose, montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler, montmartre gezi notları

La Maison Rose’un öğle yemeği menüsü bana bir hayli cazip geldi. Yer bulamam diye gitmeden önce yer ayırttım. 

 Şuradan La Maison Rose’un resmi sitesinde ulaşabilir ve yer ayırtabilirsiliz. Dana rosto ve fasulye humus siparis ettim ama menüleri sürekli değişiyormui. Eğer buraya gitmek isterseniz menüde neler var bir bakın.

5. Clos Montmartre, Paris’in Tek Üzüm Bağı

Montmartre bir zamanlar yeldeğirmenleri dolu olduğu kadar  üzüm bağlarıyla kaplıymış. Ancak 20. yüzyılın başlarında, asmaların filoksera tarafından tahrip edilmesi ve kentsel gelişimle birlikte, tepede neredeyse hiç üzüm bağı kalmamış.

montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler, clos montmartre

 Sanatçı Francisque Poulbot ve arkadaşlarının dilekçesi, Clos Montmartre’ın şu anda bulunduğu arsanın üzerine bir apartman inşa edilmekten kurtarmış. 1933’te ilk üzümü dikmişler ve 1934’te ilk şarapları elde etmişler.

Kuzeye bakan bağa başta Pinot Noir ve Gamay olmak üzere geleneksel üzüm çeşitleri dikmişler. Ancak iklim değişikliğinin ve Paris’te özellikle yağmurlu sonbaharların etkisiyle, İsviçreli genetikçi Valentin Blattner tarafından geliştirilen, hastalığa dirençli melez bir üzüm türü yavaş yavaş eski Pinot’ların ve Gamay’ların yerini almış.

montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler, clos montmartre

Kimileri bura üretilen şarapların harika olduğunu kimleri de berbat olduğunu söyledi. Şarap konusunda pek bir bilgi sahibi değilim. Ama baharın ilk günlerinde bu yemyeşil bağ çok ama çok güzel. Aklınızda bulunsun.

montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler, clos montmartre

16. Le Lapin Agile

22 Rue des Saules caddesindeki Le Lapin Agile, 19. yüzyılın ikinci yarısında restoran olarak kurulmuş. 1886 yılında, işletmeci Adèle Decerf spesiyalitelerinden biri de tavşan soteymis. La Lapin Agile – Çevik Tavşan adı da buradan geliyor.

montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler, la lapin agile

1913 yılında Aristide Bruant’ın satın alımasıyla geleneksel bir kabare olarak hizmet vermeye baslamış.

20. yüzyılın başlarında bu köy tarzı ev, Montmartre’deki bohem yaşamın merkeziymi. Dorgelès, Carco, Renoir, Courteline, Forain, Picasso, Fargue, Utrillo, Van Gogh,  ve çok daha fazlası bu kabarenin mudavimleriymis. Picasso, köpeği Frika ile burada oturmayı severmiş. Lapin Agile bugün kabarelerin özgün ve sıcak atmosferini hala koruyormuş.

17. Montmartre Müzesi

Montmartre müzesi (Fransızca Musée de Montmartre ), aşk kentindeki tüm küçük müzeler arasında favorilerimden biri. 

montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler, musee de montmartre

La Maison Rose’un birkaç yüz metre ilerinde 12 numara Rue Cortot’ta yer alan müze, eskiden Renoir, Bernard ve Valadon gibi doneminin önde gelen sanatçıların buluşma yeriymis.

montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler, musee de montmartre

Bu güzel ev 1960 yılında bir müze olarak kurulmuş. Montmartre henüz selfie çubuklarının işgaline uğramadan öncesine, kafeler, çiftlikler ve yel değirmenleriyle doluyken betimleyen tabloları, bölgenin tarihi ile ilgili yazıları bu güzel müzede bulabilirsiniz.

montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler, musee de montmartre

İlkbaharda, müzenin arkasındaki küçük bahçeyi sadece müze bileti ile ziyaret edebilirsiniz. Inanın hem müze hem de bahçe görmeye değer.

18. Rue Saint-Rustique, Montmartre’ın en Eski Sokağı

Montmartre’ın güzelliğini perçinleyen yerlerden biri de Rue Saint-Rustique. Cadde, Montmartre’de idam edilen azizlerden Saint Rustique‘e adanmış ve Montmartre’nin en eski caddesi. Bu daracık caddenin geçmişi 15. yüzyıla kadar uzanıyor

rue saint-rustique, montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler

Instagram meraklıları için bir hatırlatma; Rue Saint-Rustique,  Sacre-Coeur’ün fotoğrafını çekmek için belki de en iyi yerlerden biri.

rue saint-rustique, montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler

sabahın erken saatleri, montmartrete gezilcek yerler

1970’lerde bu tarihi caddeyi resmen trafiğe kapatmışlar ve bu da onu türünün ilk örnegi yapmış..

19. La Consulate

“İnstagramlanabilirliği” yüksek  bu kafe, Montmartre’ın tam ortasında bulunuyor. Bir sekilde önünden geçmemeniz neredeyse değil. Montmartre’taki eski evlerden birinde restoran olarak 19. yüzyıldan bu yana hizmet veriyor.

le consulat, montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler, montmartre gezi notları, montmartre gezisi

Sanatla içice olan Montmartre’ın o dönemdeki müşteri de haliyle sanatçılarmış. İşte yıllarda Le Consulat Paris’i varlıklarıyla süsleyen sanatçılardan birkaçı: Sisley. Díaz. Monet. Toulouse-Lautrec, Picasso ve tabii ki Van Gogh.

20. Place du Tertre

Place du Tertre, hem Paris’in hem de  Montmartre’nin en yüksek noktasında bulunuyor. Hiç şüphesiz Montmartre’ın en turistlik, en keyifli yeri de burası.

montmartre gezilecek yerler, montmartre paris gezilecek yerler, montmartre gezi rehberi, montmartre gezi notları, place du tertre

Place du Tetre’nin bir diğer adının Ressamlar Tepesi olmasına şaşırmak lazım. Çünkü bir zamanlar Picassoların ve Van Goghların yaşadığı bu yerde günümüzün Parisli sanatçılarının tuvalleri hayat buluyor.

montmartre gezilecek yerler, montmartre paris gezilecek yerler, montmartre gezi rehberi, montmartre gezi notları, place du tertre

Place du Tertre’deki önemli kafelerden biri de “bistro” kelimesinin burada doğduğunu söyleyen La Mere Catherine . Cafenin tabelasında ” ici est ne le mot bistro ” bistro kelimesi işte burada doğdu diye yazıyor. Gerçi kimi kaynaklar bunun doğru olmadığını söylüyor. Geçerken bir göz atın.

montmartre gezilecek yerler, montmartre paris gezilecek yerler, montmartre gezi rehberi, montmartre gezi notları, place du tertre

22. Place du Calvaire

Diyelim ki Montmartre’ta kalabalıktan bunaldınız. Place du Tertre’nin hemen yakınındaki Place du Calvaire, turist kalabalığından kaçmak isteyenler için vaha .

Adını Saint-Pierre kilisesinin bahçesindeki haçlardan alıyor. Place du Calvaire’nin en büyük özelliği Paris’teki en küçük meydan olması.

montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler, montmartre gezi notları, montmartre gezisi

 Meydanda bir zamanlarin meşhur restoranı  “Chez Plumeau” 4 numarada bulunuyor. Erken saatlerde sabah kahvesi için buraya uğadım. Yemeklerinin de iyi olduğunu duydum; ancak burada yeme içme firsatım olmadı.

Chez Plumeau’nin karşında ilginç mimarisiyle  Maison Maurice Neumont’i görüyoruz. Maison Maurice Neumont’nun hemen yanında Rue Gabrielle’e doğru inen Escaliers du Calvaire.

john wick stairs, john wick merdivenleri

23. Eglise Saint Pierre de Montmartre Kilisei

Eglise Saint Pierre De Montmartre, Paris’in en eski 2. kilisesi. Kuruluş tarihi 1133’müş.

montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler, montmartre gezi notları, montmartre gezisi

Bugün gördüğümüz kilise, bir zamanlar burada bulunan manastırın kilisesinden geriye kalanlar. Çünkü manastırın büyük bir bölümü Fransız Devrimi sırasında yerle bir olmuş.

Çarpıcı görünümlü bir kilise ve son derece fotojenik. Sacre Coeur kadar değilse de turistler arasında çok popüler. Sacre Coeur’ün hemen yanında kapıları açıksa mutlaka bir girip göz atın.

24. Montmartre Tepesinde Dolaşın

Sacre Coeur ve çevresinde pek çok şirin küçük sokak var. Hediyelik eşya satan dükkanlar, kafeler ne ararsanız var.

montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler

Rue Norvins, Rue du Mont Cenis, Rue du Chevalier de la Barre görmeniz gereken sokaklar arasında.

montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler

25. Sacre Coeur Bazilikası

Dürüst olmak gerekirse, Sacré-Coeur’un dünyanın en ekileyici kiliselerinden biri olduğunu düşünüyorum. Elbette kilisenin en büyük bir avantajı da tepenin üstünde bulunması. Paris’e ilk kez Eurostarla vardığımda yüzlerce metre öteden bile beni kendine hayran bırakmıştı.

sacré-soeur, sacré-coeur bazilikası, montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler, montmartre gezi notları, montmartre gezisi

Sacre Coure Bazilikası sabahın erken saatlerinden akşamın geç saatlerine kadar açık olan ender kiliselerderden. Bazilika, sabah 06:30 – aksam saat 22:00 saatleri arasında açık ve herhangi bir giriş ücreti ödemeniz gerekmiyor.

sacré-soeur, sacré-coeur bazilikası, montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler, montmartre gezi notları, montmartre gezi notları

Pariste cok fazla vaktiniz olsa bile sabah saatlerinde gidip bu güzel dini yapıyı ziyaret edebilirsiniz.

sacré-soeur, sacré-coeur bazilikası, montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler, montmartre gezi notları, montmartre gezi notları

Ziyaretçilerin çoğu gelip sadece Sacré-Coeur’u önünde fotoğraf çekiyor; ancak kiliseyi görmenin baska güzel yolları da var. Mesela Sacre Coure’ün çevresinde şöyle bir turlayın. Benim kişisel favorim elbette Bazilika’nın hemen arkasındaki Square Marcel-Bleustein-Blanchet meydanı

sacré-soeur, sacré-coeur bazilikası, montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler, montmartre gezi notları, montmartre gezi notları

26. Batan Ev, Montmartre

Instagram sen nelere kadirsin. Instagram olmasa mutlaka kimsenin farketmeyeceği bu ev, kamera cambazlığıyla turistik bir noktaya dönüşüyor.

montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler, montmartre gezi notları, montmartre gezisi, the sinking house in montmartre, batan ev montmartre

Kamera cambazlığı dedim. Çünlü kameranınızı yana yatırdığınız zaman ev batıyormuş gibi görünüyor. Benim fotoğrafımdaki gibi parçalı bulutlu bir hava da fotoğraf çekerseniz, bulutların yönü nedeniyle saçma sapan bir fotoğraf olarak karşınıza çıkıyor ki hiç de inandırıcı değil.

montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler, montmartre gezi notları, montmartre gezisi, the sinking house in montmartre, batan ev montmartre

ev normalde bu sekilde gozukuyor, montmartre gezilecek yerler

Neyse Batan evin fotoğrafını çekebileceğiniz noktayı google harita işaretledim. Şuraya tıklayarak bakabilirsiniz.

27. Square Saint Michel, St Michel Meydanı

montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler

İkonik Sacré-Cœur Bazilikasının eteklerindeki bu popüler park, belki de Montmartre mahallesinin en çok ziyaretçi ceken yeri.

montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler

Pek çok turist Montmartre Tepesi’ne burada bulunun 222 basamağı tırmanarak çıkıyor. Meydan 1927’de kurulmuş. 

montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler

O gün bugündür Paris’in en popüler turistik mekanlarından biri olmaya devam ediyor.

montmartre paris

28. Place Des Abbesses

Montmartre mahallesinin bu sevimli küçük meydanı, Paris’in en derin metrosuna ev sahipliği yapıyor. Abbesses metrosu 36 metre derinlikte ve yukarı çıkmak için 144 basamak tırmanmanız gerekiyor. Metro istasyonunun Art Nouveau tarzındaki ünlü girişini Hector Guimard tasarlamış. 

Montmartre hangi metro? montmartre nasıl gidilir, montmartre hangi metro, montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler

Metro girişinin arkasında harika bir küçük park var. Parkın cazibe merkeziyse The Wall of Love ve hemen yanındaysa Au Petit Poulbot adında ünlü atlıkarınca yer alıyor. Abbesses  meydanının tam karşında ilginç mimarisiyle Eglise Saint Jean Kilisesi bulunuyor. Onu da detaylı bir şekilde anşatacağım.

montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler

Meydanın çevresinde harika kafeler ve barlar var. Montmartre mahallesini ziyaret etmeyi planlıyorsanız, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında güzel vakit geçirmek için harika bir meydan.

montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler

Aralık ayında da noel pazarlarını burada kurduklarını da belirtmeden geçmeyeyim.

29. Le Mur des Je t’aime

Fédéric Baron ve Claire Kito, duvar resmini 2000 yılında yarpmıslar. Sanatçılar koyu mavi karoları 250 farklı dil ve lehçe ile 311 kez Je t’aime – Seni seviyorum diyerek süslemişler.

montmartre gezilecek yerler, montmartre paris gezilecek yerler, montmartre gezi rehberi, montmartre gezi notları, le mur des je t'aime

Duvarlar genellikle ayrılıkların simgesidir ama bu duvar farklı bir duvar. Fédéric Baron ve Claire Kito, sevginin tüm insanlar arasında nasıl bir birlik ve uzlaşma altına alabileceğini ispatlamak için yapmışlar.

montmartre gezilecek yerler, montmartre paris gezilecek yerler, montmartre gezi rehberi, montmartre gezi notları, le mur des je t'aime

Le Mur des je t’aime sokaktan bakınca göremiyorsunuz. Çünkü küçücük bir bahçenin içinde bulunuyor, bahçeye de bir göz atın. Bu arada Seni Seviyorum sol üst köşede.

30. Eglise Saint Jean de Montmartre

Eglise Saint Jean de Montmartre –  Saint Jean de Montmartre Kilisesi, Montmartre’deki ünlü Sacre Coeur’den tamamen farklı bir mimari tarza sahip çok özel bir kilise. 1904 yılında inşa edilen Saint-Jean de Montmartre Kilisesi, ilk betonarme dini  bina.

eglise saint jean de montmartre, montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler

Kilisenin mimari ise Anatole de Baudot. Saint-Jean de Montmartre Kilisesinin içine adım attığınızda diğer kiliselerde görmeye alışkın olduğumuz ahşap işlemelerin yerine beton bir yapı görüyoruz…

eglise saint jean de montmartre

Montmartre sakinler kiliseyi hiç sevilmemişler. Fakat zamanla Art Nouveau‘nun en güzel örnekleri arasında yer alımış.

Dış cephesindeki eğimli bükümlü metal işlemeleri ve kırmızı tuğlalarıyla oldukça farklı bir kilise. Abesses Meydanı’na  gelince buraya da uğramayı unutmayın.

31. Montmartre Mezarlığı

Gerçekleştirdiğim ilk paris gezisinde gördüğüm ilk yerin burası olduduğunu söylesem inanmazsınız sanırım. Ama gerçekten de öyle. Pere Lachaise mezarlığı tüm dikkatleri uzerine  cekerken, Montmartre mezarlığı biraz daha gözlerden daha uzak. 

montmartre gezi rehberi, montmartre gezilecek yerler, montmartre yürüyüş rotası, montmartre paris gezilecek yerler, montmartre mezarlığı

Dalida’nın mezarı, montmartre gezi notları

Montmartre demek Dalida demiştim. Dalida’nın mezarının başında sanatçının büyük bir heykeli var.

Burada ayrıca Emile Zola da gömülüymüş ancak Pantheon’nun açılmasında sonra naaşını oraya taşımışlar. Mezar taşının kendisi hala orada.

Montmartre’ta Nerede Kalınır?

Montmartre gezi notlarının başında belirttiğim gibi burada konaklamanıza gerek yok. Zaten Paris’in diğer bölgelerinden buraya kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

montmartre nerede kalınır, montmartre konaklama, montmartreta nerede kalınır, montmartre konaklama seçenekleri

montmartre konaklama, montmartre nerede kalınır

Salgın nedeniyle Montmartre gezisini birkaç kez iptal etmek zorunda kalınca, ” hadi gitmişken tam olsun” dedim. Bu nedenle Montmartreta konaklamaya kara verdim. Montmartre mahallesinde göreceklerimi gördükten sonra da şehir merkezinin yolunu tuttum.

Sözün özü Montmartre’ta konaklamanız gerekmiyor ama olur da burada kalmak isterseniz, konakladığım otelin adı Hôtel Regyn’s Montmartre. Hem bütçe bakımından hem de konum bakımından daha iyi bir otel bulabilmek güç. Abbesses Meydanında ve metro istasyonu da  sadece 100 metre ileride. Şuraya tıklayarak rezervasyon hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir 

Varşova Gezilecek Yerler

İyi yolcuklar

Mutlu

Hakkımda

Merhaba, 2002 yılında Dublin'e gerçekleştirdiğim ilk yurtdışı gezimden beri dünyayı keşifteyim. Bu kesifte pek çok güzellik gördüm ve 2016'da, Nasıl Gezdim'i gezilerimde edindiğim deneyimleri benden sonra oralara gidecek olanlara ışık tutmak ve ilham kaynağı için kurdum. Sorulariniz, gorusleriniz ya da diger konular icin bana nasilgezdim@hotmail.com adresinden ulasabilirsiniz. Iyi yolculuklar Mutlu

4 Yorumlar

 • Alev Abla
  Ekim 30, 2023 at 8:34 pm

  Ne güzel hayli kapsamlı gezmişsin. Hep derim ya bireysel gezmek bambaşka. Mutlu Montmartre ressamların olduğu yerdeki bir sokakta bize soğan çorbası içmeden gitme demişlerdi. Sen de denememişsin. Emeğine sağlık. Baktım da ben Paris gezimi yazmışım ama eklememişim. Selam ve sevgiler…

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Ekim 31, 2023 at 6:17 am

   cok tesekkurler. sogan corbasini tamamen unutmusum. hatirlatmaniza sevindim. bir daha ki sefere mutlaka deneyeyim. Mutlu

   Yanıtla
 • cengiz
  Ekim 31, 2023 at 2:25 pm

  Fransızların dünyaya armağan ettiği 3 şeyden ilki Amelie.. 2.si topuklu ayakkabı, 3. klozet 😀

  Yanıtla
  • Nasil Gezdim?
   Ekim 31, 2023 at 2:38 pm

   :-)) Montmartre , Amelie icin dogru yer o zaman. ama hanimlar topuklu ayakkabilarla o merdivenlerde nasil inip cikarlar bilemem :-)))

   Yanıtla

Bir Yorum Bırak